Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 19 Dec 2011 13:38 #37

  • Στράτος
  • Στράτος's Avatar
Να ρωτήσω κάτι:
Αν έχω στην τράπεζα ένα μεγάλο ποσό σε προθεσμιακή κατάθεση για όλο το 2011 και τραβήξω τα λεφτά τον Ιανουάριο 2012 και τα πάρω σπίτι μου, μπορεί να με πιάσει η εφορία αν δεν δηλώσω το ποσό αυτό στην φορολογική μου δήλωση το 2012;
Η' επειδή μαζί με την απόδοση στο κράτος του φόρου 10% στις καταθέσεις δίνεται και το όνομα μου, κι έτσι μπορούν να με πιάσουν ακόμα κι αν έχω τραβήξει τα λεφτά από την τράπεζα;
Σας ευχαριστώ πολύ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 19 Dec 2011 15:19 #38

  • koukou
  • koukou's Avatar
Στράτος wrote:
Να ρωτήσω κάτι:
Αν έχω στην τράπεζα ένα μεγάλο ποσό σε προθεσμιακή κατάθεση για όλο το 2011 και τραβήξω τα λεφτά τον Ιανουάριο 2012 και τα πάρω σπίτι μου, μπορεί να με πιάσει η εφορία αν δεν δηλώσω το ποσό αυτό στην φορολογική μου δήλωση το 2012;
Η' επειδή μαζί με την απόδοση στο κράτος του φόρου 10% στις καταθέσεις δίνεται και το όνομα μου, κι έτσι μπορούν να με πιάσουν ακόμα κι αν έχω τραβήξει τα λεφτά από την τράπεζα;
Σας ευχαριστώ πολύ.


οι καταθεσεις που ειναι στης τραπεζες σε τυχον ελεχω πρεπει να δικαιολογας το ποσο βαση
των φορολογικών σου δηλώσεων των τελευταίον 10 ετων σε διαφορετική περίπτωση
πληρωνης φόρο 45%
το αν τα παρεις απο την τραπεζα δεν εχει σημασία τα στοιχια θα υπαρχουν
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 19 Dec 2011 22:31 #39

  • HLIAS
  • HLIAS's Avatar
βαλιτσα και ενα ταξιδακι στη βουλγαρια. τα επιτοκια πολυ καλα. τυχεροι οι βορειοελλαδιτες. σιγα μη τους δηλωσουμε και ποσα χρηματα εχουμε.παιδια προσοχη ουτε λογαριασμους που αφορουν καταθεσειςς ουτε τοκους για να καλυψουμε το ποθεν εσχες σε μια μελλοντικη αγορα.οι αθλιοι εχουν βαλει στο ματι τις αποταμιευσεις των ελληνων πολιτων μην μας πιασουν στον υπνο. το μαυρο χρημα εχει ηδη φυγει παλι απο τα συνηθη θυματα θα τα παρουν.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 12:18 #40

  • magnet
  • magnet's Avatar
Εδώ μέχρι 45% (λένε...... χωρίς να υπολογήσουν τις αντιδράσεις, που μάλλον θα είναι σε απόδοση μηδέν)

www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/672110/Article.aspx
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 12:58 #41

  • magnet
  • magnet's Avatar
magnet wrote:
Εδώ μέχρι 45% (λένε...... χωρίς να υπολογήσουν τις αντιδράσεις - εξαγωγή κεφαλαίων, με αποτέλεσμα η φορολαίλαπα να μην έχει αποτέλεσμα πάλι)

www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/672110/Article.aspx

Διόρθωσα τη σύνταξη στο προηγούμενο μήνυμα....

Και ενώ σκέπτονται λοιπόν τη υπερφορολόγηση των τόκων στοι εσωτερικό, μαλακώνουν - ξετσαμπουκαλεύονται με το μαύρο χρήμα της Ελβετίας.......μιλώντας για ένα 5% επί των μαύρων κεφαλαίων για επαναπατρισμό (+7% φόρος (προνομιακός σε σχέση με το εσωτερικό) στους τόκους, αν παραμείνουν έξω τα κεφάλαια), πέφτουν στα γόνατα και παρακαλούν δηλαδή για τον επαναπατρισμό (εκτίμηση, πάλι χωρίς αποτέλεσμα)......ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΜΕ ΕΔΩ; :dry: B)


www.reporter.gr/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE...n-xekina-o-Papadhmos
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 15:13 #42

  • anonymous
  • anonymous's Avatar
να ρωτήσω κάτι...
με το να μεταφέρουμε λεφτά στην Βουλγαρία, σε βουλγάρικη τράπεζα, γλυτώνουμε τελείως τον φόρο επι των τόκων που καταθέτουμε εδώ στην Ελλάδα σε περίπτωση καταθέσεων σε χώρες της ΕΕ?
Η Βουλγαρία δεν έχει συμφωνία όπως οι υπόλοιπες χώρες της ΕΕ για μεταξύ τους ενημέρωση?
Αν έχει τότε δε γλυτώνουμε τίποτα, το 35-45 (όσο το πάνε) φόρο στους τόκους θα το καταθέτουμε εδώ κανονικά ακόμη και για τις καταθέσεις μας στην Βουλγαρία..
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 15:30 #43

  • zemperis
  • zemperis's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 182
  • Thank you received: 27
  • Karma: 0 (-2)
Στην Βουλγαρια 10% μονο, οπως και στις επιχειρησεις για τα επομενα 35 χρονια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 16:16 #44

  • anonymous
  • anonymous's Avatar
zemperis wrote:
Στην Βουλγαρια 10% μονο, οπως και στις επιχειρησεις για τα επομενα 35 χρονια.

αρα όταν έχουμε λεφτά στη Βουλγαρία δε καταθέτουμε το φόρο εδώ όπως οταν έχουμε σε χώρα της ΕΕ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ 20 Dec 2011 17:07 #45

anonymous wrote:
zemperis wrote:

αρα όταν έχουμε λεφτά στη Βουλγαρία δε καταθέτουμε το φόρο εδώ όπως οταν έχουμε σε χώρα της ΕΕ?

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα
Περισσότερες πληροφορίες για αυτό που μπορούμε να βρούμε ??
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.061 seconds