Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

TOPIC: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50%

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 13:54 #10

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
miou wrote:
Υπαρχει παντως και το καλο σεναριο που ειναι το εξης:
επειδη το θεμα ξεκινησε απο γνωστο αναξιοπιστο καθαρμα στην εφημεριδα του (Θ) και μετα αναμεταδωθηκε απο παπαγαλους υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι φαντασιωσεις του συγκεκριμενου.
στο κακο σεναριο αν γινει πραγματικοτητα πρεπει να βρουμε οπωσδηποτε καποια λυση γιατι το κρατος θα κραταει τελικα το συντριπτικα μεγαλυτερο μερος του εισοδηματος λαμβανοντας υποψη οτι οι τοκοι ειναι το μεικτο εισοδημα του καταθετη χωρις να αφαιρεθει τα εξοδα (πχ αεροπορικα εισητηρια-διαμονη και πανω απο ολα το ρισκο που αναλαμβανει τοποθετωντας τα κεφαλαια του σε μικρες τραπεζες προκειμενου να αποκομισει μεγαλυτερο τοκο)!
Παρακαλω αν καποιος πραγματικα γνωριζει πως γινετε αλλαγη φορολογικης κατοικιας σε χωρα του εξωτερικου να μας ενημερωσει
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Γνώμη μου είναι κατάθεση σε χώρα εκτός ΕΕ.. Εκέι δεν έχουν καμία διακαιοδοσία
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 14:24 #11

  • miou
  • miou's Avatar
Υποχρεωση φορολογιας υπαρχει για τα παγκοσμια εισοδηματα. προφανως εννοεις οτι τα κρατη εκτος ΕΕ δεν θα επιβάλουν αστικές φορολογικές απαιτήσεις μιας άλλης χώρας. Μπορει να μην εχουν δικαιοδοσια εκτος εε ομως μπορει να γινει κατασχεση ακινητης περιουσιας του οφειλετη στην Ελλαδα. Αυτο καλυπτει μονο οσουν διαμενουν στην Ελλαδα και δεν εχουν τιποτα προς κατασχεση (μενουν και με ενοικιο). Οι περισοτεροι απο αυτους δεν πληρωνουν ουτε τωρα που ειναι 10%
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 14:42 #12

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
miou wrote:
Υποχρεωση φορολογιας υπαρχει για τα παγκοσμια εισοδηματα. προφανως εννοεις οτι τα κρατη εκτος ΕΕ δεν θα επιβάλουν αστικές φορολογικές απαιτήσεις μιας άλλης χώρας. Μπορει να μην εχουν δικαιοδοσια εκτος εε ομως μπορει να γινει κατασχεση ακινητης περιουσιας του οφειλετη στην Ελλαδα. Αυτο καλυπτει μονο οσουν διαμενουν στην Ελλαδα και δεν εχουν τιποτα προς κατασχεση (μενουν και με ενοικιο). Οι περισοτεροι απο αυτους δεν πληρωνουν ουτε τωρα που ειναι 10%

Η Ελβετία π.χ φορολογεί με 20% (ίσως φτάσει και το 30% τους επόμενους μήνες) δεν ενημερώνει τα υπόλοιπα κράτη ούτε για τα ονόματα των καταθετών ούτε για το ύψος των καταθέσεων.. Η συμφωνία που κατάφεραν οι αμερικανοί και οι γερμανοί (και ονειρεύεται ο μπενι) είναι να δίνουν οι τράπεζες της ελβετίας στην ελλάδα αυτό το 30% χωρίς ονόματα και αριθμούς.. Άρα δε ξέρει κάν αν υπάρχουν τα λεφτά πια η Πατρίδα.. Μπορεί να τα έφαγα στο καζίνο κάποια στιγμή.. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μου ζητήσουν να δικαιολογίσω τα λεφτά που έβγαλα πχ το 2008,2009..και καλα θα κάνει. Αλλά μόλις βγεί το κεφάλαιο για την Ελλάδα επίσημα δεν υπάρχει πια.
Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τη Κύπρο.. Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη όμως.. Η κύπρος μπορεί να υποκύψει σε ελληνικές πιέσεις και να δώσει ονόματα και ύψος κεφαλαίου... Μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση οτι το τραπεζικό απόρρητο είναι σε ισχύη ακόμη στη Κύπρο

www.1cyprus1.com/answersquestions.htm (δες προς το τέλος μιλάει για το απόρρητο στη κύπρο)
Last Edit: 26 Sep 2011 14:53 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 15:10 #13

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ευχαριστω Nomader. Tηλεφωνησα ηδη για ραντεβου-ενημερωσης οσον αφορα την ιδρυση εταιριας στην Κυπρο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 15:33 #14

  • newmember
  • newmember's Avatar
Nomader wrote:
miou wrote:
Η Ελβετία π.χ φορολογεί με 20% (ίσως φτάσει και το 30% τους επόμενους μήνες) δεν ενημερώνει τα υπόλοιπα κράτη ούτε για τα ονόματα των καταθετών ούτε για το ύψος των καταθέσεων.. Η συμφωνία που κατάφεραν οι αμερικανοί και οι γερμανοί (και ονειρεύεται ο μπενι) είναι να δίνουν οι τράπεζες της ελβετίας στην ελλάδα αυτό το 30% χωρίς ονόματα και αριθμούς.. Άρα δε ξέρει κάν αν υπάρχουν τα λεφτά πια η Πατρίδα.. Μπορεί να τα έφαγα στο καζίνο κάποια στιγμή.. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μου ζητήσουν να δικαιολογίσω τα λεφτά που έβγαλα πχ το 2008,2009..και καλα θα κάνει. Αλλά μόλις βγεί το κεφάλαιο για την Ελλάδα επίσημα δεν υπάρχει πια.
Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τη Κύπρο.. Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη όμως.. Η κύπρος μπορεί να υποκύψει σε ελληνικές πιέσεις και να δώσει ονόματα και ύψος κεφαλαίου... Μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση οτι το τραπεζικό απόρρητο είναι σε ισχύη ακόμη στη Κύπρο

www.1cyprus1.com/answersquestions.htm (δες προς το τέλος μιλάει για το απόρρητο στη κύπρο)

Κάποιες διευκρινίσεις. Οι τράπεζες όλων των χωρών της Ευρώπης (εκτός από τις Ελβετία, Αυστρία, Βέλγιο, και Λουξεμβούργο - για τις δύο τελευταίες δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) ενημερώνουν το ΥΠΟΙΚ της Ελλάδας για τους τόκους καταθέσεων που έχουν Έλληνες φορολογούμενοι σε αυτές. Έτσι, το ΥΠΟΙΚ γνωρίζει ονομαστικά τους τόκους καταθέσεων σε αυτές τις χώρες. Κατόπιν, ο Έλληνας φορολογούμενος είναι υποχρεωμένος να αποδίδει το φόρο 10% στη ΔΟΥ. Επομένως, αν η φορολόγηση των τόκων πάει στο 50%, πάλι ο φορολογούμενος θα πρέπει να αποδίδει το 50% στη ΔΟΥ. Αυτά, δεδομένου ότι το κράτος είναι σοβαρό και διασταυρώνει στοιχεία.

Στις τέσσερις χώρες που εξαιρούνται, οι τόκοι φορολογούνται με 35% στην τράπεζα και από αυτό το 35% η χώρα (π.χ. Ελβετία) αποδίδει το 75 % (άρα, 26%) στο ΥΠΟΙΚ της Ελλάδας χωρίς να ονοματίζει τον καταθέτη. Έτσι, η Ελλάδα γνωρίζει ότι οι τόκοι έχουν φορολογηθεί (στην πραγματικότητα, υπερφορολογηθεί) χωρίς να γνωρίζει τον καταθέτη. Αν αυξηθεί το 10% σε 30%-50%, δεν ξέρω τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις (π.χ. μπορεί η Ελλάδα να ζητήσει από αυτές τις χώρες να κρατάνε το 50% των τόκων και να το αποδίδουν στην Ελλάδα).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 15:36 #15

  • newmember
  • newmember's Avatar
Συμπληρωματικές διευκρινίσεις. Το ΥΠΟΙΚ δεν ενημερώνεται για το ύψος του κεφαλαίου κατάθεσης, σε καμία από τις δύο παραπάνω περιπτώσεις. Επίσης, τα παραπάνω ισχύουν προφανώς και για τις καταθέσεις στην Κύπρο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 15:46 #16

  • miou
  • miou's Avatar
φιλε newmember. θεωρω οτι εισαι αξιοπιστος συνομιλητης αφενος απο παλαιοτερα που υποστηριζες οτι ο 659 ηταν απο παλια υποχρεωτικος (ποσο μαλιστα τωρα με την εκτακτη εισφορα) το οποιο ηταν τελικα σωστο και αφετερου με την προσφατη επισημανση οτι στον 659 μπαινουν οι καθαροι τοκοι (μετα την αφαιρεση του φορου) πραγματα που δεν γνωριζουν λογιστες και εφοριακοι. Στην προκειμενη περιπτωση αν καποιος μετοικισει πχ στην Βουλγαρια και γινει φορολογικος κατοικος Βουλγαριας θα φορολογηθει στην Βουλγαρια για το παγκοσμιο εισοδημα του με 10% σωστα? Τι σημασια εχει αν ενημερωθει η Ελληνικη εφορια αν γινει αλλαγη φορολογικης κατοικιας φυσικου προσωπου?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 16:35 #17

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
newmember wrote:
Nomader wrote:
miou wrote:
Η Ελβετία π.χ φορολογεί με 20% (ίσως φτάσει και το 30% τους επόμενους μήνες) δεν ενημερώνει τα υπόλοιπα κράτη ούτε για τα ονόματα των καταθετών ούτε για το ύψος των καταθέσεων.. Η συμφωνία που κατάφεραν οι αμερικανοί και οι γερμανοί (και ονειρεύεται ο μπενι) είναι να δίνουν οι τράπεζες της ελβετίας στην ελλάδα αυτό το 30% χωρίς ονόματα και αριθμούς.. Άρα δε ξέρει κάν αν υπάρχουν τα λεφτά πια η Πατρίδα.. Μπορεί να τα έφαγα στο καζίνο κάποια στιγμή.. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μου ζητήσουν να δικαιολογίσω τα λεφτά που έβγαλα πχ το 2008,2009..και καλα θα κάνει. Αλλά μόλις βγεί το κεφάλαιο για την Ελλάδα επίσημα δεν υπάρχει πια.
Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τη Κύπρο.. Δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη όμως.. Η κύπρος μπορεί να υποκύψει σε ελληνικές πιέσεις και να δώσει ονόματα και ύψος κεφαλαίου... Μέχρι στιγμής έχω την εντύπωση οτι το τραπεζικό απόρρητο είναι σε ισχύη ακόμη στη Κύπρο

www.1cyprus1.com/answersquestions.htm (δες προς το τέλος μιλάει για το απόρρητο στη κύπρο)

Κάποιες διευκρινίσεις. Οι τράπεζες όλων των χωρών της Ευρώπης (εκτός από τις Ελβετία, Αυστρία, Βέλγιο, και Λουξεμβούργο - για τις δύο τελευταίες δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) ενημερώνουν το ΥΠΟΙΚ της Ελλάδας για τους τόκους καταθέσεων που έχουν Έλληνες φορολογούμενοι σε αυτές. Έτσι, το ΥΠΟΙΚ γνωρίζει ονομαστικά τους τόκους καταθέσεων σε αυτές τις χώρες. Κατόπιν, ο Έλληνας φορολογούμενος είναι υποχρεωμένος να αποδίδει το φόρο 10% στη ΔΟΥ. Επομένως, αν η φορολόγηση των τόκων πάει στο 50%, πάλι ο φορολογούμενος θα πρέπει να αποδίδει το 50% στη ΔΟΥ. Αυτά, δεδομένου ότι το κράτος είναι σοβαρό και διασταυρώνει στοιχεία.

Στις τέσσερις χώρες που εξαιρούνται, οι τόκοι φορολογούνται με 35% στην τράπεζα και από αυτό το 35% η χώρα (π.χ. Ελβετία) αποδίδει το 75 % (άρα, 26%) στο ΥΠΟΙΚ της Ελλάδας χωρίς να ονοματίζει τον καταθέτη. Έτσι, η Ελλάδα γνωρίζει ότι οι τόκοι έχουν φορολογηθεί (στην πραγματικότητα, υπερφορολογηθεί) χωρίς να γνωρίζει τον καταθέτη. Αν αυξηθεί το 10% σε 30%-50%, δεν ξέρω τι θα γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις (π.χ. μπορεί η Ελλάδα να ζητήσει από αυτές τις χώρες να κρατάνε το 50% των τόκων και να το αποδίδουν στην Ελλάδα).
συμφωνώ με όσα έγραψες.. έτσι είναι.. με τη διαφορά οτι αν η φορολογία στην Ελβετία είναι 35%, τόση θα παραμήνει.. αφού προβλέπεται απο την νομοθεσία της Ελβετίας και όχι της Ελλάδας.

Πριν μερικά χρόνια είχε γίνει μια προσπάθεια στη Κύπρο να γίνει άρση του απορρήτου για τους καταθέτες εξωτερικού.. Ο λόγος ήταν οτι η Ρωσία κατηγορούσε την Κύπρο οτι ήταν προορισμός μαύρου χρήματος, αφού αποτελλεί παράδεισο των ρώσων φοροφυγάδων ακριβώς λόγου του απορρήτου.. Δε παρακολούθησα τη συνέχεια, αλλά νομίζω οτι δε άλλαξε τίποτα, αφού είναι πολύ μεγάλο το κόστος της άρσης αφου θα ακολουθήσει φθγή καταθέσεων απο το νησί.
Last Edit: 26 Sep 2011 16:39 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΦΡΕΣΚΟΣ ΦΟΡΟΣ 50% 26 Sep 2011 18:03 #18

  • newmember
  • newmember's Avatar
miou wrote:
φιλε newmember. θεωρω οτι εισαι αξιοπιστος συνομιλητης αφενος απο παλαιοτερα που υποστηριζες οτι ο 659 ηταν απο παλια υποχρεωτικος (ποσο μαλιστα τωρα με την εκτακτη εισφορα) το οποιο ηταν τελικα σωστο και αφετερου με την προσφατη επισημανση οτι στον 659 μπαινουν οι καθαροι τοκοι (μετα την αφαιρεση του φορου) πραγματα που δεν γνωριζουν λογιστες και εφοριακοι. Στην προκειμενη περιπτωση αν καποιος μετοικισει πχ στην Βουλγαρια και γινει φορολογικος κατοικος Βουλγαριας θα φορολογηθει στην Βουλγαρια για το παγκοσμιο εισοδημα του με 10% σωστα? Τι σημασια εχει αν ενημερωθει η Ελληνικη εφορια αν γινει αλλαγη φορολογικης κατοικιας φυσικου προσωπου?

Αν γίνεις φορολογούμενος Βουλγαρίας, τότε στο ΥΠΟΙΚ θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού Σε αυτήν την περίπτωση, αν δεν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, η εφορία δεν ασχολείται μαζί σου (νομίζω). Γνωρίζω ότι, αν είσαι μόνιμος κάτοικος στις ΗΠΑ, τότε δεν χρειάζεται να δηλώσεις το εκτός Ελλάδας εισόδημα στην ελληνική εφορία. Αν έχεις εισόδημα στην Ελλάδα, τότε δηλώνεις μόνο αυτό και ο φόρος που πληρώνεις αφαιρείται (βάσει συμφωνιών) από το φόρο που πληρώνεις στις ΗΠΑ για το παγκόσμιο εισόδημά σου. Ίσως με τη Βουλγαρία γίνεται κάτι αντίστοιχο.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds