Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 17:23 #10

  • F
  • F's Avatar
Νατάλια Φουρκάδε, Αργεντινή
«Στελέχη με κοστούμι έψαχναν στα σκουπίδια»

O ήχος της κατσαρόλας ηχεί ακόμη στα αφτιά της. Και τα μάτια της ανοίγουν διάπλατα όταν η 35χρονη Νατάλια από την Παταγονία λέει: «Ημουν κι εγώ εκεί το 2001». Εκείνος ο Δεκέμβρης στο Μπουένος Αϊρες τής έχει σφραγίσει τη ζωή, όπως και εκατομμυρίων Αργεντινών, που είδαν όλα γύρω τους να καταρρέουν. Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο είχε προηγηθεί, ο οικονομολόγος Ντομίνγκο Καβάγιο έχει γίνει «αρνητικό σύμβολο με τις μισητές συνταγές» μέτρων εξόντωσης των εργαζομένων, η κυβέρνηση Ντε λα Ρούα είχε προχωρήσει στο μερικό «πάγωμα» των καταθέσεων!!!!!- δεν επιτρέπονταν αναλήψεις άνω των 250 δολαρίων εβδομαδιαίως. Ωσπου στις 24 Δεκεμβρίου «βγήκαμε όλοι στον δρόμο, μαμάδες με μωρά στο καρότσι, παππούδες, νεολαίοι, μια λαοθάλασσα, ένας ωκεανός οργής» διηγείται η Νατάλια.

Οι τράπεζες κατέβασαν ρολά στις 25 Δεκεμβριου. Δεν μπορούσε κανείς να πάρει τα χρήματά του!!!. Ο κόσμος, λέει, δεν ήταν υποψιασμένος. «Οι πλούσιοι ....ήξεραν και είχαν στείλει τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό!!!.Οι απλοί άνθρωποι έμειναν χωρίς φαΐ. Επικράτησε χάος. Η πορεία προς την Ρlaza de Μayo ήταν ειρηνική. Οι ήχοι από τις κατσαρόλες δονούσαν τον αέρα. Ωσπου κοντά στο Προεδρικό Μέγαρο δακρυγόνα και πλαστικές σφαίρες άρχισαν να θερίζουν» .

Εκτοτε, όπως περιγράφει, «ήταν μια κόλαση». Θυμάται πώς άρχισε το πλιάτσικο, «γίνονταν ληστείες παντού. Ο κόσμος από την περιφέρεια είχε έρθει στην πρωτεύουσα. Χάος! Για 5 δολάρια ή για ένα ακριβό ζευγάρι γυναικεία παπούτσια γίνονταν σκοτωμοί. Φοβερό! Φοβερό!».

Η (τότε) 25χρονη Νατάλια ζούσε σε ένα διαμέρισμα με τον αδελφό της. Οι γονείς της ήταν στη Βενεζουέλα. «Φίλοι μου έφυγαν από τη χώρα. Εγώ όμως ήθελα να τελειώσω τις σπουδές μου. Μου έστειλαν χρήματα οι γονείς μου από τη Βενεζουέλα. Πριν, ένα δολάριο ισοδυναμούσε με ένα πέσο, μετά με 3,5». Περιγράφει συγκλονισμένη όσα είδε και άκουσε: «Στελέχη επιχειρήσεων με κοστούμι να ψάχνουν στα σκουπίδια, να κλέβουν οδηγούς αυτοκινήτων, να είναι εξαθλιωμένοι. Φτώχεια μαύρη, εξαφανισμένη η μεσαία τάξη. Απολύσεις. Ανθρωποι να κλαίνε που έχασαν όλες τις καταθέσεις τους, επιδρομές σε σουπερμάρκετ. Ο κόσμος πήγαινε σε μεγάλες αλάνες και οι αγοραπωλησίες γίνονταν με ανταλλαγή. Φρούτα ο ένας, λάδι ο άλλος, παπούτσια ο άλλος... Ανταλλακτική οικονομία και διαδικασίες σαν το παιχνίδι Μονόπολη...» .

Η Νατάλια είδε τις διαδηλώσεις στην Αθήνα κατά της συμφωνίας της κυβέρνησης με ΕΕ- ΔΝΤ: «Μου θύμισαν την Αργεντινή του 2001!!!!!!...».
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 17:44 #11

  • ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ
  • ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ's Avatar
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΟΡΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΤΑΤΡΑΚ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 17:46 #12

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Ευτυχως περασε η καθαρα Δευτερα ..δε λες :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 18:06 #13

  • ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΣ
  • ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΣ's Avatar
χαλρωστε! μαθαμε ολοι μας πως μολις χασουμε εστω κι ενα ευρω αν το χασουμε τελικα, χαθηκε και η ζωη μας .Αντε ρωτηστε ολοι τους πατεραδες σας με ποσα μπορει να ζησει ενας ανθρωπος , σιγουρα θα θυμουνται.Αλλα τι περιμενεις απο μια κοινωνια που εμαθε στη τεμπελια και στο ευκολο χρημα , εκανε ονειρο ζωης της καθε χαροκαμενης μανας να βαλει το παιδι της στο δημοσιο να αραζει και να πληρωνεται και αν ειναι τυχερο να ΚΛΕΒΕΙ και τον ιδρωτα του καθε φουκαρα για να τον εξυπηρετησει, στον Αμερικανικο τροπο ζωης , με τεσσερα αυτοκινητα, να πεταει το φαι της προηγουμενης μερας , να κλεινει τη πορτα στο συνανθρωπο. Ετσι ηταν οι Ελληνες ρε? Μακαρι ρε να πτωχευσουμε, μηπως και θυμηθουμε τις αξιες της φυλης μας, αυτες που μας κανανε να επιβιωνουμε τοσα χρονια μεσα απο πολεμους και καταστροφες, Ουτως ή αλλως πτωχευμενοι ειμαστε, απο αξιες και ιδανικα. Οποιος εχει μαθει να βγαζει με ΔΟΥΛΕΙΑ το ψωμι του να μη φοβαται τιποτα γιατι ειτε με δραχμες ειται με ευρω θα το παει σπιτι του να το φαει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 19:07 #14

  • mples
  • mples's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 181
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0 (9)
re palikaria xalaroste ptoxeysi den prokita na gini oxi toylaxiston opos nomizete giati ? gia ton pio aplo logo exete di pote na ginete ayto poy lei h koytsi maria e oxi fisika kai tora kai h koytsi maria milaei gia ptoxeysi tixeo den nomizo :evil:
Last Edit: 09 Mar 2011 19:32 by mples.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 20:02 #15

  • sole
  • sole's Avatar
γλυκα μου ανθρωπακια το εχετε καταλαβει οτι ζουμε σε περιβαλλον πτωχευσης και η κατασταση συνεχως θα επιδεινωνεται?παρακολουθειστε λιγο τους δεικτες της ελληνικης οικονομιας (αυτης που εχει απομεινει). ερχεται λαιλαπα.......:(
Last Edit: 09 Mar 2011 20:05 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: χρήση ( αντί [
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 21:08 #16

  • mples
  • mples's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 181
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0 (9)
sole wrote:
γλυκα μου ανθρωπακια το εχετε καταλαβει οτι ζουμε σε περιβαλλον πτωχευσης και η κατασταση συνεχως θα επιδεινωνεται?παρακολουθειστε λιγο τους δεικτες της ελληνικης οικονομιας (αυτης που εχει απομεινει). ερχεται λαιλαπα.......:(

έχεις απόλυτο δίκιο φιλε θα μας σκίσουν αλλά πτώχευση που παπαγαλίζει ο κόσμος δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει
έρχεται μεγάλη καταιγίδα αλλά όχι πτώχευση όπως φαντάζονται κάποιοι τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα για να γίνει απλά μια πτώχευση:woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 21:24 #17

  • zzz
  • zzz's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 77
  • Thank you received: 5
  • Karma: 4 (-2)
mples wrote:
sole wrote:
γλυκα μου ανθρωπακια το εχετε καταλαβει οτι ζουμε σε περιβαλλον πτωχευσης και η κατασταση συνεχως θα επιδεινωνεται?παρακολουθειστε λιγο τους δεικτες της ελληνικης οικονομιας (αυτης που εχει απομεινει). ερχεται λαιλαπα.......:(

έχεις απόλυτο δίκιο φιλε θα μας σκίσουν αλλά πτώχευση που παπαγαλίζει ο κόσμος δεν υπάρχει καμία περίπτωση να γίνει
έρχεται μεγάλη καταιγίδα αλλά όχι πτώχευση όπως φαντάζονται κάποιοι τα πράγματα είναι πολύ περίπλοκα για να γίνει απλά μια πτώχευση:woohoo:

Εσύ πως φαντάζεσαι ότι θα μπορούσε να γίνει ?
Όλες οι εκτιμήσεις δεκτές..
Last Edit: 09 Mar 2011 21:26 by zzz.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΕΛΛΑΔΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ 09 Mar 2011 21:56 #18

  • ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ
  • ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ's Avatar
Οι καταθέσεις δεν κινδυνεύουν και μια τεχνική και ελεγχόμενη χρεοκοπία δεν σημαίνει ότι οι τράπεζες θα κρατήσουν μέρος των καταθέσεων.
Αυτό δεν μπορεί και δεν θα συμβεί.
Όμως την περίοδο που ανακοινωθεί μια ελεγχόμενη χρεοκοπία οι τράπεζες θα θέσουν όριο υπερανάληψης μετρητών κατά τα πρότυπα της Αργεντινής για να αποσοβήσουν μια μαζική ανάληψη καταθέσεων.
Είναι προφανές ότι οι καταθέσεις διασφαλίζονται όμως λόγω των φοβικών συνδρόμων που έχουν καλλιεργηθεί πολύ εύκολα μπορεί να προκληθεί πανικός ακόμη και χωρίς λόγο.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds