Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!!

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 19 Jul 2015 11:39 #10

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
batista wrote:



Έχω την εντύπωση Σώτο ότι το σχήμα που προτείνεις πάσχει τόσο στο θέμα της αποτελεσματικότητας όσο και σε αυτό των "τυπικών" προσόντων. Γι αυτό επανέρχομαι και προτείνω κάποιες αιτιολογημένες αλλαγές/συγχωνεύσεις:

---> Κώστας Πρέκας: ---> Uber-Υπουργός Εξωτερικών και Εθνικής Αμύνας. Έχει "θητεύσει" στο ελληνοαλβανικό μέτωπο και είναι περισσότερο πατριώτης από όλους τους υπόλοιπους Έλληνες μαζί. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ταυτόχρονα και Πρόεδρος της Δημοκρατίας.

---> Μάκης Ψωμιάδης: ---> Uber-υπουργός, δικαιοσύνης, καταπολέμησης της διαφθοράς, αθλητισμού και δημοσίων εσόδων (αν περισσεύουν στο τέλος της ημέρας). Πρώην πρόεδρος μεγάλης ΠΑΕ με αψεγάδιαστο ποινικό μητρώο (τουλάχιστον σε αυτά που μετρούν για μια κυβέρνηση της Αριστεράς και όχι μόνο). Σήμερα, πολιτικός κρατούμενος. Κάποιο, λοιπόν, λαικό δικαστήριο της αριστεράς θα βρεθεί επιτέλους να τον δικαιώσει προκειμένου να ξεπεραστούν τα νομικά κωλύματα. Και επειδή μιλάμε για uber-υπουργείο ακολουθεί ο υφυπουργός.

---> Δημήτρης Κουφοντίνας: ---> Υφυπουργός, δικαιοσύνης, καταπολέμησης της διαφθοράς, αθλητισμού και δημοσίων εσόδων με έμφαση στα θέματα δικαιοσύνης και φυλακών. Επίσης πολιτικός κρατούμενος τα δήθεν ποινικά αδικήματα του οποίου έχει ήδη διαγράψει το λαικό δικαστήριο της αριστεράς (βουλευτής Διαμαντόπουλος κ.λπ.).

---> ΡΙΧΑΡΔΟΣ (ενεχυροδανειστήρια χρυσού) : ---> Υπουργός ανάπτυξης. Η αιτιολόγηση νομίζω περιττεύει.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν την μικρή συνεισφορά μου στους αγώνες της πατρίδας για αξιοπρέπεια, κοινωνική δικαιοσύνη, ανάπτυξη, περηφάνια και προκοπή όπου κανείς δεν περισσεύει.

Καλά...ζωγράφισες...!!!
Με τέτοια ομάδα, θα σαρώσουμε παντού..
Πρόεδρο Δημοκρατίας όμως, δεν είπες..
Τον προπονητή ρε παιδί μου, που θα τους συντονίζει όλους αυτούς...

Χμμμμ....
Τι λες για τον Αλέφαντο;

Τώρα τελευταία αρθρώνει πολιτικό λόγο... :ohmy:


Είπα πρόεδρο, τον ... Πρέκα. Όσο για τον Αλέφαντο, τολμώ να πω ότι μάλλον δεν κάνει, έχει πρόβλημα στην ... ξένη γλώσσα...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 19 Jul 2015 11:49 #11

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
batista wrote:

Ένα μόνο θα σου πω. Είσαι πολύ λίγος για να βάζεις στο στόμα σου τόσο τον Γ. Γεννηματά όσο και τον Ευ. Γιαννόπουλο και να τον συγκρίνεις με τον φελλό Χαικάλη. Βγάλε όσο αντιΠΑΣΟΚισμό θέλεις αλλά τουλάχιστον, ρε καημενούλη, πέτυχε επιτέλους και κανέναν πολιτικό που να το αξίζει...

Ο πρασινοφρουρός σου... (για να σε προλάβω...)

Εγω παλι θα σου πω οτι εισαι πολυ λιγος για να προσπαθεις να μας εμφανισεις τα πολιτικα αυτα σκουπιδια του παρελθοντος ως... τιτανες.
Το Γιαννοπουλο, ειδικα στα τελευταια του χρονια ολοι τον κοροιδευανε και ειχε καταντησει καρναβαλος.
Εχω τον ιδιο αντιπασοκισμο που εχουμε ολοι οι ελληνες γιατι υποφεραμε απο το γνωστο κλεφτοπασοκ του Κοσκωτα, των λαμογιων, των ρεμουλων, των διορισμων... Εσενα αγορι μου που σε διορισε και τους στηριζεις τοσο ενθερμα?
Οπως και ναχει, τωρα πηρατε 4,5%, περιμενε την επομενη φορα <3, δρομος χωρις επιστροφη για τον υπονομο της ελλ. ιστοριας.

Οσο για το Χαϊκαλη, θα ελεγα οτι ειναι ενας πολιτικος που σου αξιζει.

ΥΓ. Ειδες τα δημοσιευματα που βγηκαν στη φορα για τη... συνταξιουχο τραπεζικο Φωφη στα 51 της?.. Κι εσυ τη θαυμαζεις, ελεοςςς



Δε δουλεψε στη τραπεζα παιρνει ομως απο κει μια απο τις 3 παχουλες συνταξεις της, αλλα κι απαιτει απο τους αλλους συνταξη στα 67!! Δοξαστε την :woohoo:
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 19 Jul 2015 11:56 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 19 Jul 2015 12:19 #12

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Johan (larry) wrote:
batista wrote:

Ένα μόνο θα σου πω. Είσαι πολύ λίγος για να βάζεις στο στόμα σου τόσο τον Γ. Γεννηματά όσο και τον Ευ. Γιαννόπουλο και να τον συγκρίνεις με τον φελλό Χαικάλη. Βγάλε όσο αντιΠΑΣΟΚισμό θέλεις αλλά τουλάχιστον, ρε καημενούλη, πέτυχε επιτέλους και κανέναν πολιτικό που να το αξίζει...

Ο πρασινοφρουρός σου... (για να σε προλάβω...)

Εγω παλι θα σου πω οτι εισαι πολυ λιγος για να προσπαθεις να μας εμφανισεις τα πολιτικα αυτα σκουπιδια του παρελθοντος ως... τιτανες.
Το Γιαννοπουλο, ειδικα στα τελευταια του χρονια ολοι τον κοροιδευανε και ειχε καταντησει καρναβαλος.
Εχω τον ιδιο αντιπασοκισμο που εχουμε ολοι οι ελληνες γιατι υποφεραμε απο το γνωστο κλεφτοπασοκ του Κοσκωτα, των λαμογιων, των ρεμουλων, των διορισμων... Εσενα αγορι μου που σε διορισε και τους στηριζεις τοσο ενθερμα?
Οπως και ναχει, τωρα πηρατε 4,5%, περιμενε την επομενη φορα <3, δρομος χωρις επιστροφη για τον υπονομο της ελλ. ιστοριας.

Οσο για το Χαϊκαλη, θα ελεγα οτι ειναι ενας πολιτικος που σου αξιζει.

ΥΓ. Ειδες τα δημοσιευματα που βγηκαν στη φορα για τη... συνταξιουχο τραπεζικο Φωφη στα 51 της?.. Κι εσυ τη θαυμαζεις, ελεοςςς



Δε δουλεψε στη τραπεζα παιρνει ομως απο κει μια απο τις 3 παχουλες συνταξεις της, αλλα κι απαιτει απο τους αλλους συνταξη στα 67!! Δοξαστε την :woohoo:



Βρε αστείο τυπάκι (αν σου προσάψω οποιονδήποτε άλλον σοβαρό υβριστικό προσδιορισμό θα απωλέσω την δική μου σοβαρότητα), σου μιλάω για Γ. Γεννηματά και μου απαντάς συνέχεια για Φ. Γεννηματά. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις την π.. από την β..., τους άξιους από τους άχρηστους και τους φελλούς, ασχέτως κομματικής ταυτότητας, μπορεί και να συνεννοηθούμε. Όσο για τον Ευ. Γιαννόπουλο διάβασε να ξεστραβωθείς...και λούφαξε επιτέλους στην ανίκητη βλακεία σου.

Παρεμπιπτόντως σου έχω τον επόμενο ΠΑΣΟΚικό στόχο. ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΠΕΝΟΣ. Άντε όρμα....

Ο ... Πρασινοφρουρός σου...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 19 Jul 2015 12:25 #13

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
batista wrote:



Βρε αστείο τυπάκι (αν σου προσάψω οποιονδήποτε άλλον σοβαρό υβριστικό προσδιορισμό θα απωλέσω την δική μου σοβαρότητα), σου μιλάω για Γ. Γεννηματά και μου απαντάς συνέχεια για Φ. Γεννηματά. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις την π.. από την β..., τους άξιους από τους άχρηστους και τους φελλούς, ασχέτως κομματικής ταυτότητας, μπορεί και να συνεννοηθούμε. Όσο για τον Ευ. Γιαννόπουλο διάβασε να ξεστραβωθείς...και λούφαξε επιτέλους στην ανίκητη βλακεία σου.

Παρεμπιπτόντως σου έχω τον επόμενο ΠΑΣΟΚικό στόχο. ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΠΕΝΟΣ. Άντε όρμα....

Ο ... Πρασινοφρουρός σου...

Μη βριζεις σα γυφτος ρε φιλε, επιχειρηματα οχι προσωπικες επιθεσεις. Αμα αρχισω κι εγω το βρισιδι θα ψαχνεις υποστεγο να καλυφθεις...
Σου θιξαμε τωρα το γελοιοδεστατο αυριανιστη γιαννοποπουλο, δε τα θυμομαστε νομιζεις.

Δηλαδη δεν υποληπτεσαι την αρχηγο σου?

Αν ο Γεννηματας ηταν τιμιος οπως υπονοεις, τοτε πως δεχοταν να μενει στο ιδιο κομμα με ατιμους, θλιβερε πρασινοφουρε μου?
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 19 Jul 2015 12:31 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 19 Jul 2015 14:35 #14

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Johan (larry) wrote:
batista wrote:



Βρε αστείο τυπάκι (αν σου προσάψω οποιονδήποτε άλλον σοβαρό υβριστικό προσδιορισμό θα απωλέσω την δική μου σοβαρότητα), σου μιλάω για Γ. Γεννηματά και μου απαντάς συνέχεια για Φ. Γεννηματά. Όταν μάθεις να ξεχωρίζεις την π.. από την β..., τους άξιους από τους άχρηστους και τους φελλούς, ασχέτως κομματικής ταυτότητας, μπορεί και να συνεννοηθούμε. Όσο για τον Ευ. Γιαννόπουλο διάβασε να ξεστραβωθείς...και λούφαξε επιτέλους στην ανίκητη βλακεία σου.

Παρεμπιπτόντως σου έχω τον επόμενο ΠΑΣΟΚικό στόχο. ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΠΕΝΟΣ. Άντε όρμα....

Ο ... Πρασινοφρουρός σου...

Μη βριζεις σα γυφτος ρε φιλε, επιχειρηματα οχι προσωπικες επιθεσεις. Αμα αρχισω κι εγω το βρισιδι θα ψαχνεις υποστεγο να καλυφθεις...
Σου θιξαμε τωρα το γελοιοδεστατο αυριανιστη γιαννοποπουλο, δε τα θυμομαστε νομιζεις.

Δηλαδη δεν υποληπτεσαι την αρχηγο σου?

Αν ο Γεννηματας ηταν τιμιος οπως υπονοεις, τοτε πως δεχοταν να μενει στο ιδιο κομμα με ατιμους, θλιβερε πρασινοφουρε μου?

Θα σου γράψω κάτι τελευταίο και θα σταματήσω να ασχολούμαι με την ανίατη περίπτωσή σου (κακώς ασχολήθηκα εξ αρχής).

Αν αυτά τα ανεκδιήγητα που γράφεις για να καλύψεις το πόσο ανιστόρητος είσαι (του στυλ, ένα λαμόγιο στο οποιοδήποτε κόμμα = όλοι λαμόγια) αποτελούν επιχειρηματολογία, τότε καλύτερα να αρχίσεις το βρισίδι. Θα αποκτήσεις περισσότερο ... περιεχόμενο.

Επίσης, αν μάθεις ποτέ (αμφιβάλλω) να απαντάς στα συγκεκριμένα τα οποία σου γράφουν και όχι απλά να κολλάς ταμπέλες και να βγάζεις αδιακρίτως τον βούρκο που έχεις στο γεμάτο ιδεοληψίες "μυαλό" σου, τότε ως δια μαγείας να δεις ότι θα σταματήσουν και οι "προσωπικές επιθέσεις".
Μέτρον άριστον
Last Edit: 19 Jul 2015 14:46 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 20 Jul 2015 13:06 #15

Θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια για το ΕΣΥ...

Όντως, ήταν ένα φιλόδοξο εγχείρημα κ πολύ ρομαντικό, θα έλεγα..
Μήπως, όμως, ήταν σε λάθος βάσεις;
Θέλω να πω..σίγουρα, στη θεωρία, ήταν πολυ καλό να μπαίνεις σε ένα νοσοκομείο, να κάνεις ότι γουστάρεις κ να μην πληρώνεις μία;

Να φτιαχτούν ΚΥ, παντού;

Στην πράξη, τι έγινε;
Προσελήφθησαν εκατοντάδες χιλιάδες άτομα, που πληρώνονταν απο το δημόσιο, τα οποία, πριν το ΑΣΕΠ, διορίζονταν με κομματικά κριτήρια..
Ο κομματικός συνδικαλισμός έκανε κουμάντο για χρόνια στα νοσοκομεία κ διεκδικούσαν διαρκώς αυξήσεις κ προνόμια..
Γίνονταν κ γίνονται τεράστιες σπατάλες υλικών, υπερκοστολογήσεις φαρμάκων κ τα γνωστά τραγελαφικά που βλέπουμε για χρόνια στα δημόσια νοσοκομεία..
Όλα αυτά επιβαρύνουν τον κρατικό προϋπολογισμό, καθώς κ τα ασφαλιστικά ταμεία..
Επίσης, ενθάρρυνε κ τη φοροδιαφυγή με τα φακελάκια..

Τα ΚΥ, τα τελευταία χρόνια, το μόνο που κάνουν, είναι να συνταγογραφούν φάρμακα..

Γνώμη μου ειναι, πως δεν έπρεπε να γίνει έτσι..

Έπρεπε να υπάρχει συμμετοχή του ασφαλισμένου στα νοσήλεια κ στην αμοιβή του ιατρού..
Με αποδείξεις κ αναλυτικές χρεώσεις..

Για τους αποδεδειγμένα άπορους, η συμμετοχή θα ήταν μηδενική.

Έτσι, θα εξοικονομούσαμε πολλα χρήματα, αλλα θα γινόταν κ καλύτερη δουλειά..
Αυτό το "τζάμπα" των τόσων ετών, εφερε τα δημόσια νοσοκομεία στην πλήρη διάλυση του σήμερα...

Για τον Γεννηματά, δεν ξέρω πολλά..
Άλλωστε, δεν μου πολυαρέσει να κρίνω τεθνεότες..

Η μοναδική παρατήρηση που θα κάνω, είναι, πως η υπερβολική του αγαπη κ αφοσίωση στον Παπανδρέου, τον έκανε να μην αντιδρά σε τίποτε άσχημο των τότε κυβερνήσεων Πασόκ..
Αυτά όμως, είναι ιστορία...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Παύλος Χαϊκάλης Υφυπουργός για Θέματα Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Όταν η πολιτική γίνεται επιθεώρηση και με την βούλα !!!! 21 Jul 2015 11:21 #16

  • Johan (larry)
  • Johan (larry)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 545
  • Thank you received: 46
  • Karma: -6
batista wrote:
Θα σου γράψω κάτι τελευταίο και θα σταματήσω να ασχολούμαι με την ανίατη περίπτωσή σου (κακώς ασχολήθηκα εξ αρχής).

Αν αυτά τα ανεκδιήγητα που γράφεις για να καλύψεις το πόσο ανιστόρητος είσαι (του στυλ, ένα λαμόγιο στο οποιοδήποτε κόμμα = όλοι λαμόγια) αποτελούν επιχειρηματολογία, τότε καλύτερα να αρχίσεις το βρισίδι. Θα αποκτήσεις περισσότερο ... περιεχόμενο.

Επίσης, αν μάθεις ποτέ (αμφιβάλλω) να απαντάς στα συγκεκριμένα τα οποία σου γράφουν και όχι απλά να κολλάς ταμπέλες και να βγάζεις αδιακρίτως τον βούρκο που έχεις στο γεμάτο ιδεοληψίες "μυαλό" σου, τότε ως δια μαγείας να δεις ότι θα σταματήσουν και οι "προσωπικές επιθέσεις".

Φιλε ξεκινησες αναιτια προσωπικη επιθεση, τη συνεχιζεις με νεο υβριστικο ντελιριο, αλλα και διαπιστωνεις οτι "κακως ασχοληθηκες εξαρχης"... Κατι ειναι κι αυτο.
Ποια ειναι ανεκδιηγητα? Οτι η ανεπαγγελτη φωφη ειναι συνταξιουχος απο τα 40 κατι της? Οτι ο γιαννοπουλος ηταν τροφιμος του χοιροστασιου του Ταυρου και παλιατσος της πολιτικης ζωης μετα την ηττα του '89?
Ανιστορητος ειναι αυτος που δε γνωριζει ιστορια.
Ναι, καποιος που καλυπτει λαμογια ειναι και ο ιδιος λαμογιο, τωρα το καταλαβες? Στο δικαστηριο καταδικαζεσαι αν καλυπτεις παρανομιες.
Σε ποια συγκεκριμενα δεν απαντησα?
Δεν σου κολησα καμμια ταμπελα, ουτε ασχοληθηκα μαζι σου. Ησουν εσυ που ξαφνικα πεταχτηκες και αρχισες να με βριζεις. Μαθε να χρησιμοποιεις επιχειρηματα, οχι να επιτιθεσαι στο συνομιλητη σου.
Βουρκο στο μυαλο σου εχεις εσυ, αφου θαυμαζεις βρωμιαρηδες.
Δε χρειαζεται να δω τιποτα τετοιο "ως δια μαγειας", οι πρ. επιθεσεις ευτελιζουν αυτον που τις κανει, αλλωστε ελαβες ολες τις πρεπουσες απαντησεις.

ΥΓ. Διαβασα το πρωτο ποστ, ειναι δικο σου, και βλεπω οτι εβρισες καποιους πολιτικους! Αρα καποιους επιτρεπεται να τους βριζουμε, καποιους αλλους οχι... Αυτη ειναι η φιλοσοφια σου? :whistle:
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Last Edit: 21 Jul 2015 11:53 by Johan (larry).
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.067 seconds