Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 02:10 #37

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Συχνά, στη ΜΕΘ που δουλεύω, έρχονται άτομα σχεδόν νεκρά..
Με τις κατάλληλες φροντίδες, κάποιοι τη γλιτώνουν..
Δηλαδή, επιστρέφουν με τους ζωντανούς..
Ποτέ, κανείς, απο αυτούς που φροντίζαμε κ που τους σώσαμε τη ζωή, δεν ήρθε ξανά πισω να μας ευχαριστήσει, να μας φέρει ένα κουτί γλυκά.
Ποτέ!
Λοιπόν να σου πω και μια δική μου ιστορία, που έχει δυο σκέλη.
Το ένα, θα σε βοηθήσει να με "χαρακτηρίσεις". Πράμα που το κάνουν εύκολα άνθρωποι εδώ μέσα, για όλους τους άλλους.
Το άλλο, θα σου δείξει γιατί η χώρα δεν έχει ελπίδα.

Κάποτε (πάνε μερικά: 5-10 χρόνια - προ κρίσης) χρειάστηκε να νοσηλευτώ. Μπήκα στο ΚΑΤ, παθολογική κλινική.

Έμεινα 13 μέρες, οπότε και πήρα εξιτήριο γιατί είχα θεραπευτεί, χωρίς ποτέ να βρεθεί η αιτία του τι προκέλεσε την ασθένεια μου, που ήταν ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟΣ πονοκέφαλος. Μου έγιναν διάφορες εξετάσεις, δεν θεωρώ ότι οι γιατροί παρέλειψαν να κάνουν κάτι, όλα τα έκαναν, αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Η υπόθεση θεωρήθηκε "Κεφαλαλγία αγνώστου αιτιολογίας, πιθανή ιογενής μηνιγγίτης μη αναγνωρισμένη, αυτο-ίασις". Με απλά λόγια πέρασε μόνος του ο απίστευτος πονοκέφαλος. Παυσίποτα μου έδιναν, αντιβιώσεις "ευρέως φάσματος" ισχυρότατες μου έδιναν (χωρίς ποτέ καμία καλλιέργεια να βρει μικρόβιο), αλλά η θεραπεία δεν ήρθε απ' αυτά.

Παρά τα χάλια του νοσοκομείου (για τα οποία θα πω πιο κάτω) το προσωπικό ήταν άψογο. Και εργατικό, και φιλότιμο, και ήξερε τη δουλειά του, όλα τα καλά.
Αφού βγήκα (εξιτήριο πρωϊ- περί τις 12:00), πήγα στην Pizza Hut της Κηφισιάς και πήρα 10-15 πίτσες (και τις αντίστοιχες μπύρες) και τις πήγα στην κλινική. Πρόλαβα τους ανθρώπους να μην κάνουν κάτι άλλο σε σχέση με το μεσημεριανό τους φαγητό. Και το έκανα έτσι γιατί τα γλυκά τα θεωρώ βλαβερά, τα λουλούδια άχρηστα, και κανείς τους δεν μου έδειξε ποτέ όλες τις 13 μέρες που έμεινα εκεί ότι θα περίμενε "κάτι" από μένα. Ήταν (νομίζω) το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω, δεδομέων των συνθηκών. Διαφωνείς Παναγιώτη?

Ο θάλαμος ήταν για 3 κρεβάτια (κατασκευασμένος), υπήρχαν μέσα πέντε. Γεμάτα όλα βέβαια. Μάλιστα όταν πέθανε ένας από τους 5 (γέρος), αμέσως (σε 3-4 ώρες) είχαν αλλάξει σεντόνια, ότι άλλο χρειάζεται, και έφεραν άλλο ασθενή.

Έκανα διάφορες διαδρομές μέσα στο ΚΑΤ για να πηγαίνω από το ένα τμήμα στο άλλο (δεν είχα πρόβλημα κινητικότητας). Μου έκανε εντύπωση ότι παντού στους διαδρόμους, τις αίθουσες αναμονής, τα κλιμακοστάσια, τα ασανσέρ, παντού λέμε, υπήρχαν αφίσες που έλεγαν:
"ΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ"

Στο δικό μοιυ θάλαμο (5 κρεβάτια) το βράδυ διέμεναν εκτός απ' τους ασθενείς και "συγγενείς" τους. 2-3 άτομα για κάθε ασθενή, οι 5 γινόμασταν 15 που μένανε στο θάλαμο τη νύχτα.
2 ή 3 από τους 5 ήταν αλλοδαποί, χρόνια στην Ελλάδα προφανώς. Παθήσεις σοβαρές, καρκίνοι, τέτοια. Δυστυχία.
Η φασαρία όμως τη νύχτα ήταν πέραν των ανεκτών ορίων.
Άρχισα να διαμαρτύρομαι στην προϊσταμένη, άκρη δεν έβγαινε.
Αποφάσισα να πάω στη "διοίκηση".
Ξεπέρασα με τσαμπουκά τα "φράγματα" των γραμματέων που εμποδίζουν τους διάφορους να φτάνουν μέχρι το αφεντικό τους, λέγοντας:
"Το νοσοκομείο είναι γεμάτο αφίσες που λένε "ΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ". Επειδή λοιπόν νομίζω ότι ο κανονισμός δεν τηρείται σε όλα τα σημεία του, παρακαλώ να μου δώσετε τον κανονισμό να τον διαβάσω".
Φίλε Παναγιώτη, δεν υπήρχε κανονισμός.
Και επειδή οι διάφορες γραμματείς δεν είχαν τι να μου απαντήσουν (με τις πυτζάμες ήμουν εγώ), έφτασα μέχρι τον ΥΠΟδιοικητή.
Αυτός (όπως και ο διοικητής) είναι βέβαια πάντοτε κομματόσκυλα της εκάστοτε κυβέρνησης (δεν θυμάμαι ποια ήταν τότε - μάλλον Κωστάκης όμως, δηλαδή κομματόσκυλα της νδ).

Όντως, ο τύπος ήταν κομματόσκυλο.
"Πίεσε" μια γραμματέα "να του φέρει τον κανονισμό" και το μόνο που βρήκε αυτή ήταν μια σελίδα, μια εγκύκλιος του Υπουργείου από το 2004 που έλεγε ότι "Για την περίοδο των αγώνων η είσοδος στον περίβολο του νοσοκομείου θα επιτρέπόταν μόνο με επίδειξη ταυτότητας".
Αυτός ήταν ο κανονισμός λειτουργίας του ΚΑΤ. Μια σελίδα με αυτό το περιεχόμενο.

Είπα λοιπόν στον τύπο ότι εγώ στη δουλειά μου έχω 50 ανθρώπους να διοικήσω, και το κάνω με βάση έναν κανονσμό, γιατί χωρίς κανονισμό δεν γίνεται.
Αυτός, με 1500 εργαζόμενους, χωρίς κανονισμό ΓΡΑΜΜΕΝΟΝ σε βιβλιαράκι, δεν μπορεί να διοικήσει. Και το πιστεύω.

Και δεν νομίζω ότι ακόμα και σήμερα, 6,7,8 χρόνια μετά, το ΚΑΤ έχει αποκτήσει κανονισμό λειτουργίας.

Πες μου λοιπόν εσύ, κατά τη γνώμη σου, ποιος φταίει γι' αυτό.
Και για το ότι στο θάλαμο των ασθενών παραμένουν τη νύχτα κι άλλα 10 άτομα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 02:23 #38

  • c.p (cp1970)
  • c.p (cp1970)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 45
  • Thank you received: 6
  • Karma: -6
soto51 wrote:
3) Παρ' ότι είναι και δικά μου αντίστοιχα (δικαιώματα), δεν θα τα ασκήσω. Γιατί τότε πράγματι θα εκτρεπόμασταν σε "ακρότητες".
4) Μη απαντώντας, αφήνεις την άποψη μου "αναπάντητη". Μα δεν με πειράζει αυτό. Παραμένει ισχύουσα.

Δεν έχω πρόβλημα να τα ασκήσεις, απλά επειδή διαβάζω τακτικά χωρίς να συμμετέχω, έχω δει οτι η τακτική σου παρεκτρέπει τις συζητήσεις. Οπότε επιλέγω έτσι. Επίσης την άποψη σου την επαναλαμβάνεις σε κάθε δημοσίευση με την υπογραφή σου. Οπότε δεν χρειάζεται να προσθέτεις γαρνιτούρα. Είναι αρκετά σαφής.

Παναγιώτης, αν προσέξεις το ιστορικό των χρεοκοπιών απο σύστασης του νέου Ελληνκού κράτους, επαναλαμβάνεται το ίδιο σκηνικό ξανά και ξανά. Στην ψυχολογία και την κουλτούρα ενος λαού ρημαγμένου, που στην ουσία ανακάλυψε ξανά τον Ελληνισμό μετά την επανάσταση, πάτησαν λογιών-λογιών ξένοι και τα έχουν κάνει όλα αυτά. Η χώρα μας σαν ουσία είναι προτεκτοράτο τύπου Σκοπίων, απλά μεγαλύτερης εμβέλειας. Με απλά οικονομικά, τον νόμο του Σάιλοκ να το πω λιανά, καταφέρνουν ξανά και ξανά να μας έχουν να τρώμε τις σάρκες μας.
Δυστυχώς και για την "κυβέρνηση τεχνοκρατών" που προτείνεις, θα είναι Ελληνες και αυτοί, πιθανότατα υπάλληλοι του Σάιλοκ που ανέφερα και δεν θα έρθουν να μας σώσουν. Πρέπει να αναδυθεί νεα γεννιά, χωρίς κόμπλεξ και απωθημένα, απο την ίδια την κοινωνία που ζούμε, για να πάρει την κατάσταση στα χέρια της. Το βλέπεις εφικτό; Ομολογώ πως οχι.
Τι πιστεύω πως θα γίνει πάλι; Θα επαληθευτεί το σενάριο πως η "αριστερά" καταφέρνει να περάσει τα "αντιλαϊκά" μέτρα που δεν έχει μπορέσει η "δεξιά". Θα το δούμε σύντομα πιστεύω. Μετά την "ρήξη" φυσικά (τα εισαγωγικά έχουν νόημα).

(Νόμος του Σάιλοκ: Είναι ο "Έμπορος της Βενετίας" του Σέξπηρ. Δανείζεις κάποιον που γνωρίζεις εκ των προτέρων οτι δεν θα μπορέσεις να σε ξεπληρώσει για να τον έχεις δεμένο στο χρέος και υποχειρίο σου, για πάντα)
Last Edit: 14 Jun 2015 03:26 by c.p (cp1970).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 03:51 #39

soto51 wrote:

Κάποτε (πάνε μερικά: 5-10 χρόνια - προ κρίσης) χρειάστηκε να νοσηλευτώ. Μπήκα στο ΚΑΤ, παθολογική κλινική.

Έμεινα 13 μέρες, οπότε και πήρα εξιτήριο γιατί είχα θεραπευτεί, χωρίς ποτέ να βρεθεί η αιτία του τι προκέλεσε την ασθένεια μου, που ήταν ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟΣ πονοκέφαλος. Μου έγιναν διάφορες εξετάσεις, δεν θεωρώ ότι οι γιατροί παρέλειψαν να κάνουν κάτι, όλα τα έκαναν, αλλά δεν βρήκαν τίποτα. Η υπόθεση θεωρήθηκε "Κεφαλαλγία αγνώστου αιτιολογίας, πιθανή ιογενής μηνιγγίτης μη αναγνωρισμένη, αυτο-ίασις". Με απλά λόγια πέρασε μόνος του ο απίστευτος πονοκέφαλος. Παυσίποτα μου έδιναν, αντιβιώσεις "ευρέως φάσματος" ισχυρότατες μου έδιναν (χωρίς ποτέ καμία καλλιέργεια να βρει μικρόβιο), αλλά η θεραπεία δεν ήρθε απ' αυτά.

Παρά τα χάλια του νοσοκομείου (για τα οποία θα πω πιο κάτω) το προσωπικό ήταν άψογο. Και εργατικό, και φιλότιμο, και ήξερε τη δουλειά του, όλα τα καλά.
Αφού βγήκα (εξιτήριο πρωϊ- περί τις 12:00), πήγα στην Pizza Hut της Κηφισιάς και πήρα 10-15 πίτσες (και τις αντίστοιχες μπύρες) και τις πήγα στην κλινική. Πρόλαβα τους ανθρώπους να μην κάνουν κάτι άλλο σε σχέση με το μεσημεριανό τους φαγητό. Και το έκανα έτσι γιατί τα γλυκά τα θεωρώ βλαβερά, τα λουλούδια άχρηστα, και κανείς τους δεν μου έδειξε ποτέ όλες τις 13 μέρες που έμεινα εκεί ότι θα περίμενε "κάτι" από μένα. Ήταν (νομίζω) το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω, δεδομέων των συνθηκών. Διαφωνείς Παναγιώτη?

Ο θάλαμος ήταν για 3 κρεβάτια (κατασκευασμένος), υπήρχαν μέσα πέντε. Γεμάτα όλα βέβαια. Μάλιστα όταν πέθανε ένας από τους 5 (γέρος), αμέσως (σε 3-4 ώρες) είχαν αλλάξει σεντόνια, ότι άλλο χρειάζεται, και έφεραν άλλο ασθενή.

Έκανα διάφορες διαδρομές μέσα στο ΚΑΤ για να πηγαίνω από το ένα τμήμα στο άλλο (δεν είχα πρόβλημα κινητικότητας). Μου έκανε εντύπωση ότι παντού στους διαδρόμους, τις αίθουσες αναμονής, τα κλιμακοστάσια, τα ασανσέρ, παντού λέμε, υπήρχαν αφίσες που έλεγαν:
"ΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ"

Στο δικό μοιυ θάλαμο (5 κρεβάτια) το βράδυ διέμεναν εκτός απ' τους ασθενείς και "συγγενείς" τους. 2-3 άτομα για κάθε ασθενή, οι 5 γινόμασταν 15 που μένανε στο θάλαμο τη νύχτα.
2 ή 3 από τους 5 ήταν αλλοδαποί, χρόνια στην Ελλάδα προφανώς. Παθήσεις σοβαρές, καρκίνοι, τέτοια. Δυστυχία.
Η φασαρία όμως τη νύχτα ήταν πέραν των ανεκτών ορίων.
Άρχισα να διαμαρτύρομαι στην προϊσταμένη, άκρη δεν έβγαινε.
Αποφάσισα να πάω στη "διοίκηση".
Ξεπέρασα με τσαμπουκά τα "φράγματα" των γραμματέων που εμποδίζουν τους διάφορους να φτάνουν μέχρι το αφεντικό τους, λέγοντας:
"Το νοσοκομείο είναι γεμάτο αφίσες που λένε "ΤΗΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ". Επειδή λοιπόν νομίζω ότι ο κανονισμός δεν τηρείται σε όλα τα σημεία του, παρακαλώ να μου δώσετε τον κανονισμό να τον διαβάσω".
Φίλε Παναγιώτη, δεν υπήρχε κανονισμός.
Και επειδή οι διάφορες γραμματείς δεν είχαν τι να μου απαντήσουν (με τις πυτζάμες ήμουν εγώ), έφτασα μέχρι τον ΥΠΟδιοικητή.
Αυτός (όπως και ο διοικητής) είναι βέβαια πάντοτε κομματόσκυλα της εκάστοτε κυβέρνησης (δεν θυμάμαι ποια ήταν τότε - μάλλον Κωστάκης όμως, δηλαδή κομματόσκυλα της νδ).

Όντως, ο τύπος ήταν κομματόσκυλο.
"Πίεσε" μια γραμματέα "να του φέρει τον κανονισμό" και το μόνο που βρήκε αυτή ήταν μια σελίδα, μια εγκύκλιος του Υπουργείου από το 2004 που έλεγε ότι "Για την περίοδο των αγώνων η είσοδος στον περίβολο του νοσοκομείου θα επιτρέπόταν μόνο με επίδειξη ταυτότητας".
Αυτός ήταν ο κανονισμός λειτουργίας του ΚΑΤ. Μια σελίδα με αυτό το περιεχόμενο.

Είπα λοιπόν στον τύπο ότι εγώ στη δουλειά μου έχω 50 ανθρώπους να διοικήσω, και το κάνω με βάση έναν κανονσμό, γιατί χωρίς κανονισμό δεν γίνεται.
Αυτός, με 1500 εργαζόμενους, χωρίς κανονισμό ΓΡΑΜΜΕΝΟΝ σε βιβλιαράκι, δεν μπορεί να διοικήσει. Και το πιστεύω.

Και δεν νομίζω ότι ακόμα και σήμερα, 6,7,8 χρόνια μετά, το ΚΑΤ έχει αποκτήσει κανονισμό λειτουργίας.

Πες μου λοιπόν εσύ, κατά τη γνώμη σου, ποιος φταίει γι' αυτό.
Και για το ότι στο θάλαμο των ασθενών παραμένουν τη νύχτα κι άλλα 10 άτομα.

Καλά έκανες που κέρασες τα παιδιά, εφόσον έτσι ένιωθες κ μπορούσες να το κάνεις.
Στο δικό μου νοσοκομείο μας έχουν μοιράσει τον κανονισμό του νοσοκομείου, τα καθήκοντά μας, το σχεδιάγραμμα πυρασφάλειας, το σχέδιο εκκένωσης κ τα καθημερινά έντυπα ελέγχου..
Έχουμε υπογράψει οτι τα έχουμε κατανοησει πλήρως..
Περάσαμε κ ISO..
Πρόσφατα, ένας πελατης ζήτησε σε αντίγραφα αποτελέσματα εξετάσεων.
Ο εκτυπωτής όμως δεν είχε μελάνι κ η γραμματεύς έκανε 20' να φέρει καινούριο γιατί είχε δουλειά..
Ο τύπος νευρίασε για τα 20' καθυστέρησης κ έγραψε, ανώνυμα, στο έντυπο εντυπώσεων " είστε ένα μπουρδ....ο.."
Τίποτε άλλο..

Χαμός έγινε..
Το χαρτί πήγε στη διοίκηση κ μας ανέκριναν όλους γι' αυτό..
Τους εξηγήσαμε κ όλα καλά..
Στο δημόσιο, απλά θα τον έδιωχναν τον πελάτη κ αν επέμενε θα φώναζαν την αστυνομία..


Το ιδιωτικό νοσοκομείο δεν χαρίζει κάστανα.
Χρεώνει ακριβά τις υπηρεσίες, γιατί έχει έξοδα..
Κ το δημόσιο έχει έξοδα, αλλα τα πληρώνει το κράτος.
Αν όλοι διαμαρτύρονταν όπως κ εσύ, ίσως το δημόσιο να ήταν καλύτερο..

Να προσθέσω, σύντομα κ δυο πολύ πρόσφατα περιστατικά σχετικά με την μή εφαρμογή νόμων που έγραφα πιο πριν..

Απο Μεσογείων, στριβω για Κατεχάκη, προς Ηλιούπολη..
Είμαι με τη μηχανή κ δίπλα μου έχω δυο Ζητάδες, οπου κινούμαστε με την ίδια ταχύτητα..
Πίσω μου ακούω θόρυβο απο πειραγμένη εξάτμιση κ σε κλάσματα δευτερολέπτου μας προσπερνάει, με σφήνα, μια hayabusa, τουλάχιστον με 160 km..
Στο φανάρι προς Παπάγου μας πιάνει κοκκινο.
Μαζί με τους Ζητάδες πλευρίζουμε τον τύπο.
Ένας Ζητάς ανοίγει το κράνος κ πάει κάτι να του πει..
Εγώ σκέφτομαι, " τώρα θα του κόψουν κλήση για επικίνδυνη οδήγηση, για κράνος κ για ηχορύπανση"..
Ξέρεις τι τον ρώτησαν;
" Μεγάλε, και γαμώ τις εξατμίσεις έβαλες"!!!! :blink:

Δεύτερο περιστατικό , στο λιμάνι του Πειραιά..
Περίμενα το πλοίο για κάποιο νησί κ πλάκωσαν μαύροι, άσπροι κλπ που ήθελαν να μου πουλήσουν διάφορα, απο αρώματα, μέχρι βιντεοκάμερες..
Κάποια έλεγαν πως ήταν κλεμμένα.
Ήταν διάφοροι λιμενικοί εκεί κοντά κ αποφάσισα να πάω προς αυτούς..
Τους λέω "τι θα γίνει ρε παιδιά με δαύτους"?
Μου λέει ένας" τι θέλετε να κάνουμε κύριε"?
Τους απαντάω " να ελέγξετε αν έχουν άδεια παραμονής, τι είναι αυτά που πουλάνε, που τα βρήκαν κ να τους απομακρύνετε γιατί έχουν αρχίσει να μας τη σπάνε"..
Μου απάντησαν γελώντας " μην ανησυχείτε, αυτά που πουλάνε είναι όλα μαϊμού, δεν υπάρχει πρόβλημα"... :woohoo:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 14 Jun 2015 03:55 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 06:46 #40

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Costas Paxinos (cp1970) wrote:
την άποψη σου την επαναλαμβάνεις σε κάθε δημοσίευση με την υπογραφή σου.
Ποια άποψη "επανέλαβα" στο συγκεκριμένο ποστ?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 06:59 #41

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ένας Ζητάς ανοίγει το κράνος κ πάει κάτι να του πει..
...
"Μεγάλε, και γαμώ τις εξατμίσεις έβαλες"!!!! :blink:
Επειδή τυχαίνει να έχω κι εγώ Hayabusa (αλλά χωρίς πειραγμένη εξάτμιση) σε πληροφορώ πως η συμπεριφορά των ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ αστυνομικών προς τους οδηγούς αυτού του είδους δικύκλου (ειδικά αυτού) είναι διαφορετική από ότι προς όλους τους άλλους τύπους. Και το ξέρω καλά γιατί έχω 3 μοτο συνολικά, και τις καβαλάω και τις 3 (ανάλογα με το που έχω να πάω).
Κάτι έχει από σεβασμό, κάτι από παραδοχή, κάτι από αναγνώριση, κάτι η αστυνομική υπεροψία χάνεται, πάντως η συμπεριφορά είναι διαφορετική.
Μη σου κάνει εντύπωση. Ίσως είναι απωθημένο τους που δεν μπορούν να την έχουν. Ίσως επειδή ξέρουν ότι είναι ότι τελειότερο έχει βγει σε production μηχάνημα και πουλιέται. Γιατί οι περισσότεροι δεν είναι άσχεται από μηχανάκια, το καλό πράμα το αναγνωρίζουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 15:40 #42

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Costas Paxinos (cp1970) wrote:
Batista, ας υποθέσουμε οτι είναι αξίωμα. Εχεις υπόψη σου, μαθηματικώς ας πούμε, για το τι σημαίνουν τα αξιώματα; Είναι κάποιες αποδεκτές παροδοχές, βάση των οποίων δομείται ενα λογικό οικοδόμημα. Δεν είναι εύστοχο το παράδειγμα που έδωσες με τον ήλιο. Πρέπει να το επαναδιατυπώσουμε ως εξής: Με ποιά βάση χρόνου (24h) προσδιορίζουμε την ημέρα, που βάζουμε την Δύση και που την Ανατολή, ακόμα και που συμβαίνει τη στιγμή που αναφερόμαστε η δύση του Ηλίου. Εγω θα σου έλεγα πως στις 7:30μμ στην Αφροδίτη είναι νύχτα. Γιατι σου τα λέω όλα αυτά;
Γιατί δεν είναι αξίωμα αυτό που αναφέρεις. Είναι whisful thinking οτι ο δημόσιος τομέας ελέγχει και επηρρεάζει τον ιδιωτικό τομέα. Ετσι θα ήθελαν οι θεωρητικοί του Κεϋνσιανισμού. Δεν γινεται ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σε χώρες όπως η Ελλάδα, και όλη η Δύση λίγο ή πολύ, την λειτουργία και των δύο αυτών τομέων τις ελέγχει το μεγάλο κεφάλαιο. Όποιο και να είναι αυτό. Το οποίο δεν είναι ακριβώς ιδιωτικός τομέας, αλλά σκιώδης κυβέρνηση.

Αν θεωρήσουμε για παράδειγμα οτι ευθύνεται το δημόσιο γιατί καταστράφηκε η Ελληνική μεταποίηση, αυτό είναι λάθος. Η Ελληνική μεταποίηση σαμποταρίστηκε απο το δημόσιο, και απαξιώθηκε απο τους επιχειρηματίες με βάση ενέργειες και προτροπές άλλων. Είναι οι εισαγωγείς αγαθών που υπερίσχυσαν, γιατί είχαν την δέουσα υποστήριξη απο τις ξένες εταιρίες, τα προϊόντα των οποίων θίγονταν απο τα Ελληνικά. Οι οποίες με την σειρά τους αβαντάρονται απο τις ξένες κυβερνήσεις, μέσω διαφόρων διατάξεων, που κατεβαίνουν και ψηφίζονται βράδυ, και ο πολύς ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει. Νομίζει πως οι πολιτικοί παίρνουν τις αποφάσεις ή οι ποιό αφελείς -όπως μερικοί εδω μέσα- οτι είναι ευθύνη μερικών ανωτέρων υπαλλήλων υπουργείων ή ακόμα και αυτών που τσακώνονται στο γκισέ των υπηρεσιών.

Σχεδόν όλη η Ελληνική πολιτική σκηνη είναι ανδρείκελα του μεγάλου κεφαλαίου, κυρίως του ξένου αλλά και του ελαχίστου Ελληνικού, και είναι οι συνισταμένες αυτές που δημιουργούν τις ροπές, που πότε ευνοείται στην Ελλάδα μια επαγγελματική τάξη και πότε η άλλη. Ο δημόσιος τομέας ήταν για πολλά χρόνια συνένοχος, ο ιδιωτικός τομέας ακολουθούσε και αντέγραφε τα βήματα του μεγάλου κεφαλαίου, άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε ατυχώς. Και έτσι φτάσαμε ως εδώ, στην χρεοκοπία του 2010. Αλλος να νομίζει πως για όλα φταινε οι Δ.Υ, άλλος να νομίζει οτι φταίνει οι φοροφυγάδες, και άλλος οι απατεώνες του Ι.Τ. Ενω στην ουσία αγόμαστε όλοι μας. Η κουλτούρα που ανέφερα, αυτή η αιτία των βασάνων μας, δεν είναι δικό μας δημιούργημα. Μας την έχουν εγκαταστήσει άλλοι και με βάση αυτήν τρώμε τις σάρκες μας ακόμα. Απο σύστασης του νέου Ελληνικού κράτους. Αυτή είναι η άποψη μου, αν θέλεις μπορώ να στην τεκμηριώσω και επιστημονικά, με αναφορές, αλλά όταν θα έχω την άνεση χρόνου.

Κώστα, για την ακριβή έννοια του όρου αξίωμα, δεν θα επανέλθω, αφού το ουσιαστικό είναι ότι κατάλαβες (θεωρώ) αυτό το οποίο ήθελα να τονίσω.
Τώρα για τα υπόλοιπα, θα ήθελα να σου πω ότι βαρέθηκα τις θεωρίες περί "φορεμένης κουλτούρας", ξένων και ντόπιων συμφερόντων και όλα τα υπόλοιπα "πιασιάρικα" και "φιλοσοφημένα" που γράφεις, τα οποία παρά τα ψήγματα αληθείας που περιέχουν (στο γεγονός ότι είναι στην φύση του ανθρώπου αν προσπαθεί να επηρεάσει καταστάσεις προς όφελός του, ανάλογα με τις δυνάμεις του),ακούγονται ως πολύ βολικά προκειμένου να αποενοχοποιήσουν την σαπίλα, την βλακεία και τον ωχαδερφισμό που κουβαλάει μεγάλο μέρος του "υπέροχου" ελληνικού λαού και οι κυβερνώντες που τους χαιδεύουν τα αυτιά, με δική τους μοναδική και αποκλειστική ευθύνη.
Ξέρεις τι λέει, βαυκαλιζόμενος, ο βλάκας που κουβαλάει τις ιδιότητες που προανέφερα, όταν σε διαβάζει; "...Σωστός ο μάγκας και φιλοσοφημένος...Εγώ δεν φταίω σε τίποτα. Για όλα φταίνε τα ντόπια και ξένα μεγάλα συμφέροντα. Η Μέρκελ, ο Σόιμπλε, ο Μπόμπολας, ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Μπάμπης Παπαδημητρίου. Γι αυτό ας συνεχίσω να λειτουργώ όπως λειτουργώ τόσα χρόνια και όταν διορθωθούν όλα τα υπόλοιπα το ξανασυζητάμε, έχει ο θεός...."
Να σου δώσω και ένα απλό, χωρίς ιδιαίτερες προεκτάσεις, παράδειγμα; Είμαστε η μοναδική μπανανία στον πλανήτη που μετά από τόσα χρόνια αδράνειας ψήφισε έναν αντικαπνιστικό νόμο, ο οποίος έχει καταντήσει ένα σύντομο ανέκδοτο. Αναρωτιέμαι, αυτή την "νοοτροπία" που "μας φόρεσαν" δεν την έχουν "φορέσει" σε κανέναν άλλο λαό;;; Είμαστε ο επιούσιος λαός στον οποίο την έχουν πέσει οι πάντες για να μας καταστρέψουν, να μας "φοράνε νοοτροπίες" και να μας ψεκάζουν;;;; Μήπως και εδώ φταίνε τα συμφέροντα των ντόπιων και ξένων καπνοβιομηχανιών που δεν αφήνουν τον νόμο να εφαρμοσθεί, όπως εφαρμόζεται και στην τελευταία μπανανία που τον έχει ψηφίσει;; Ξέρω, όμως, θα μου πεις ότι δεν τα ξέρω καλά εγώ και ότι πέρασες προχθές από ένα μπαρ σε ένα υπόγειο στο Μίσιγκαν και είδες μεγαλύτερη καταστρατήγηση του αντικαπνιστικού νόμου απ΄ ότι υπάρχει εδώ. Έτσι;;
Βαρεθήκαμε, Κώστα, βαρεθήκαμε...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 16:11 #43

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13132
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Η πιο αξιόπιστη δημοσκόπηση για την εμπιστοσύνη που έχει ο λαός στη νέα κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ είναι οι τεράστιες ουρές συνταξιούχων την ημέρα πληρωμής, που δεν αφήνουν ούτε ένα ευρώ στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς, και οι συνεχείς πανικόβλητες μεταφορές στο Εξωτερικό τραπεζικών καταθέσεων.

Ούτε όσοι τους ψήφισαν δεν αφήνουν μέσα τα λεφτά τους, για να γίνουν δραχμές!

Πρόβατα είμαστε να πιστέψουμε τις πληρωμένες φυλλάδες της Αριστεράς που καταγράφουν αποδοχή 70%;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 16:32 #44

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Η πιο αξιόπιστη δημοσκόπηση για την εμπιστοσύνη που έχει ο λαός στη νέα κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ είναι οι τεράστιες ουρές συνταξιούχων την ημέρα πληρωμής, που δεν αφήνουν ούτε ένα ευρώ στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς, και οι συνεχείς πανικόβλητες μεταφορές στο Εξωτερικό τραπεζικών καταθέσεων.

Ούτε όσοι τους ψήφισαν δεν αφήνουν μέσα τα λεφτά τους, για να γίνουν δραχμές!

Πρόβατα είμαστε να πιστέψουμε τις πληρωμένες φυλλάδες της Αριστεράς που καταγράφουν αποδοχή 70%;

Μαρία μην αμφιβάλεις ότι υπάρχει, προς το παρών, αυτή η εμπιστοσύνη. Είναι αυτό που λέμε, εμπιστοσύνη "εκ του ασφαλούς" με τα λεφτά στο στρώμα ακόμα και από τους περισσότερο φανατικούς ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ ψευτοεπαναστάτες. Μέχρι, όμως να γίνει η πρώτη ... στραβή. Τότε αμφιβάλω αν τα κυβικά της μηχανής του Βαρουφάκη θα του φτάνουν για να γλιτώσει από το εξαγριωμένο πλήθος, τις μασέλες και τα μπαστούνια που θα εκσφενδονίζονται.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Capital controls και άλλα 14 Jun 2015 20:13 #45

  • c.p (cp1970)
  • c.p (cp1970)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 45
  • Thank you received: 6
  • Karma: -6
batista, ωραίες είναι οι εκθέσεις ιδεών, αλλά η πραγματικότητα είναι άλλη. Πιο συγκεκριμένα είναι αυτή που σου ανέφερα. Ενας λαός που βρισκόταν το ελάχιστο 400 χρόνια υπό κατοχή, και μάλιστα απο άλλο λαό που κουβαλάει όλα αυτά που αναφέρεις σαν δικά μας ελατώματα, θα έχει εισπράξει μέρος αυτής της κουλτούρας, και οποιαδήποτε προσπάθεια επιβολής νόμων, όπως του αντικαπνιστικού, που αντίκειται στις καθημερινές του συνήθειες, θα αχρηστεύεται πρακτικά. Οταν για παράδειγμα, η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι καπνιστές και μάλιστα το 90% των θαμώνων μπάρ και καφεταιριών, ενας νομος που ήρθε απ έξω συστημένος, με την λογική να περιοριστεί το κάπνισμα γιατί επιβαρύνει το σύστημα υγείας, θα αποτύχει. Δεν θέλεις να το καταλάβεις αυτό δεν πειράζει. Το ίδιο θα αποτυγχάνουν και οι φαιδρές προσπάθειες ελέγχου της φοροδιαφυγής, όταν ο λαός παρατηρεί πως οι σπόσορες του κάθε κυβερνώντος κόμματος παραμένουν στο απυρόβλητο.

Τώρα όλους αυτούς που ανέφερες, "η Μέρκελ, ο Σόιμπλε, ο Μπόμπολας, ο Πρετεντέρης, η Τρέμη και ο Μπάμπης Παπαδημητρίου" είναι υπάλληλοι των κεφαλαίου. Τις πολιτικές αποφάσεις που φαντασιώνονται κάποιοι οτι τις διαπραγματεύονται με τους "θεσμούς", τις καθορίζουν οι μέτοχοι της Deutsche Bank, της ECB, της Blackrock και της Goldman Sachs. Με αυτούς δεν γίνεται να διαπραγματευτείς έντιμα, αλλά ούτε και να αποδεχθείς κάποια κυβέρνηση τεχνοκρατών με στελέχη υπαλλήλους τους. Οπότε, ο βαυκαλιζόμενος, ο βλάκας ο Ελληναράς, που κουβαλάει τις ιδιότητες που προανέφερες, θα πιστέψει μάλλον οτι φταίει για όλα όχι αυτός, αλλά μόνο ο διπλανός του. Παίζοντας το παιχνίδι του κοινωνικού αυτοματισμού, της δημιουργίας ενοχών που βλέπω να συμμετέχεις και εσύ, εκούσια ή ακούσια.
Last Edit: 14 Jun 2015 20:26 by c.p (cp1970).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.279 seconds