Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: 40 δις

40 δις 08 Apr 2014 05:46 #64

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Ελα σε καταλαβαίνω, σε έχει κόψει κρύος ιδρώτας...
www.newmoney.gr/article/32127/mayraganis...0000-thelei-o-syriza
Ναι, τι να σου πω... Πίνω συνεχώς νερά για να καταπολεμήσω την εφίδρωση.

Εσύ?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

40 δις 09 Apr 2014 02:00 #65

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Εξακολουθείς να εκτρέπεις την συζήτηση στους σκυλοκαυγάδες. Εγω σου έχω πετάξει ενα-δυο θέματα για σοβαρό προβληματισμό, "που το πάει ο Σύριζα" για παράδειγμα, ή "τι δεύτερες σκέψεις μπορεί να υπάρχουν επι της φορολογίας" κι εσύ εχεις κολλήσει την βελόνα στους τεμπέληδες, τους αργόμισθους και τους κοπρίτες. Εξ ιδίων τα αλλότρια φυσικά θα σου ξανα-απαντήσω, αλλά μια που δεν δείχνεις να είσαι άφραγκος, και είμαστε σε σελίδα για το χρήμα, δεν θίγεις τα σωστα θέματα.
Δεν σου τα υποδεικνύω, μιας και κάνεις τον πονηρό, αναμένω να δω τους προβληματισμούς σου πέρα απο τα γνωστά και τα τετριμένα. Ακόμα κι αν είναι θεωρίες συνομωσίας, έτσι κι αλλιώς μιας που συλήβδην ονομάζεις κοπρίτες 600.000 κόσμο, μπορείς να ονομάσεις κλέφτες και λαμόγια μερικές χιλιάδες οικονομικά στελέχη, διεθνή και εγχώρια. Αντε... σου δίνω μια διέξοδο να πεις πάλι την γνώμη σου επι του Σύριζα, εκτός των καθιερωμένων στρεοτύπων, πχ κόμμα Δ.Υ, τεμπέληδων, καθυστερημένων, μπαχαλάκηδων κτλ κτλ
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 09 Apr 2014 02:01 by makper.
The administrator has disabled public write access.

40 δις 09 Apr 2014 11:17 #66

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
makper wrote:
Εξακολουθείς να εκτρέπεις την συζήτηση στους σκυλοκαυγάδες. Εγω σου έχω πετάξει ενα-δυο θέματα για σοβαρό προβληματισμό, "που το πάει ο Σύριζα" για παράδειγμα, ή "τι δεύτερες σκέψεις μπορεί να υπάρχουν επι της φορολογίας" κι εσύ εχεις κολλήσει την βελόνα στους τεμπέληδες, τους αργόμισθους και τους κοπρίτες. Εξ ιδίων τα αλλότρια φυσικά θα σου ξανα-απαντήσω, αλλά μια που δεν δείχνεις να είσαι άφραγκος, και είμαστε σε σελίδα για το χρήμα, δεν θίγεις τα σωστα θέματα.
Δεν σου τα υποδεικνύω, μιας και κάνεις τον πονηρό, αναμένω να δω τους προβληματισμούς σου πέρα απο τα γνωστά και τα τετριμένα. Ακόμα κι αν είναι θεωρίες συνομωσίας, έτσι κι αλλιώς μιας που συλήβδην ονομάζεις κοπρίτες 600.000 κόσμο, μπορείς να ονομάσεις κλέφτες και λαμόγια μερικές χιλιάδες οικονομικά στελέχη, διεθνή και εγχώρια. Αντε... σου δίνω μια διέξοδο να πεις πάλι την γνώμη σου επι του Σύριζα, εκτός των καθιερωμένων στρεοτύπων, πχ κόμμα Δ.Υ, τεμπέληδων, καθυστερημένων, μπαχαλάκηδων κτλ κτλ

Κοίτα:
Είσαι καλύτερος από τον άλλο τον ανεκδιήγητο (κι ας μου κάνει μήνυση για τη λέξη, όπως η Ραχήλ στη δημοσιογράφο θεωρώντας την "δυσφημηστική"), αλλά όχι καλός.
Δεν θα με παρασύρεις σε κουβέντες που θεωρώ ότι δεν έχουν λόγο να γίνονται.
Ούτε έχω την αίσθηση ότι έχει νόημα να κάτσω να σου γράψω έκθεση ιδεών, όπως κάναμε στο σχολείο που μας έδιναν το "θέμα".
Τα σεντόνια που έχω κατα καιρούς γράψει είχαν αντικείμενο. Κάτι συγκεκριμένο. Και συνήθως είχαν έναυσμα κάτι που είπε κάποιος άλλος εδώ μέσα. Εσύ τι έναυσμα δίνεις?

Το "τι δεύτερες σκέψεις μπορεί να υπάρχουν επι της φορολογίας" τι είναι, θέμα για έκθεση? Σκέψεις από ποιον? Φορολογία πάνω σε ποιον?
Όσα έχω πει, ισχύουν, εννοώ δεν έχω αλλάξει άποψη σε κάτι.
Η φορολογία είναι ένας θεσμός για τον οποίο υπάρχουν (πλέον) και αρκετά ΙΣΤΟΡΙΚΑ στοιχεία. Την έννοια της "δεκάτης" την ξέρεις (ελπίζω). Ε, θεωρώ Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ η "δεκάτη" σήμερα να έχει μετατραπεί σε πεντηκοστή και εξηκοστή, αυτό λέω, αυτό έλεγα πάντα, και δεν έχει βρεθεί κάποιος που να με πείσει (ή έστω να με προβληματίσει) για το αντίθετο.
Τα υπόλοιπα είναι τεχνικά θέματα επί της φορολογίας (αυτής, της αισχρής που εφαρμόζεται σήμερα) και αν έχεις κάτι συγκεκριμένο, και έχει ενδιαφέρον, να το συζητήσουμε, γιατί όχι?

Το άλλο που λες, το "που το πάει ο Σύριζα", που να "το πάει" δηλαδή? Εσύ που νομίζεις ότι το πάει? Κομματική παράταξη είναι, και σαν τέτοια έχει απ' όλα τα είδη μέσα της. Και αγνούς ιδεολόγους, και Τσοχατζόπουλους. Τη διαχείρηση του κράτους παλεύουν να πάρουν, αυτή είναι (δυστυχώς) 80 δις το χρόνο, και θέλουν κι αυτοί να αποκτήσουν τον έλεγχο της διαχείρησης! Που αλλού νομίζεις ότι το πάει δηλαδή, στα διάφορα αόριστα φούμαρα που λένε από δω κι από κει για να μαζέψουν τα κουκιά? Ότι κάνουν όλες οι κομματικές παρατάξεις κάνουν κι αυτοί.

Σε ρώτησα για το νόμο για την ευθύνη των τραπεζικών. Δεν απάντησες (αλλά με είπες ρόμπα ή κάτι τέτοιο). Να τα ξαναπώ? Δεν θα είχε νόημα.

ΚΑΝΕΝΑ θέμα για προβληματισμό δεν έχεις "πετάξει". ΕΣΥ είσαι αυτός που θέλει σκυλοκαυγάδες (κι ας είμαι εγώ αυτός που έχει σκύλους) και ΕΣΥ είσαι αυτός που αρνείται να συμμετέχει σε οποιαδήποτε συζήτηση ανοίγει κάποιος άλλος.

Αλλά στο ξαναείπα, αφού έτυχε να συναντηθούμε και να σε έχουμε εδώ μέσα, θα σε υποστούμε. Επιλογή μας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 09 Apr 2014 11:18 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.056 seconds