Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις?

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 25 Mar 2012 16:57 #46

  • partblah1990
  • partblah1990's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 38
  • Karma: 0 (-1)
Τα πάντα ρέει...τίποτα δεν είναι σίγουρο ....
Απλώνω τα πόδια μου όσο φτάνει το πάπλωμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 26 Mar 2012 13:58 #47

  • Επισκεπτης
  • Επισκεπτης's Avatar
Μου θυμισες τον Ανατολακη τωρα, που ειπε "πρωτου ο λεκτωρ λαλησει τρις" :laugh:
makper wrote:
Πόσοι θα τους ψηφίσουν βρε παιδιά; 100, 200, 300Κ; Όσοι είναι οι αφισοκολλητές, οι διορισμένοι από το παράθυρο και οι κοπρίτες με τις μαϊμού συντάξεις και τα επιδόματα. Θα πάρουν ένα 10% το πολύ και αυτό είναι όλο.

Δυστυχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Το ποσοστο τους θα εξαρτηθει απο το ακυρο-λευκο-αποχη. Οι περισσοτεροι δε γνωριζουν οτι με την αποχη τους ή με το ακυρο-λευκο στην ουσια τους βοηθανε(γιατι το αποτελεσμα βγαινει απ τα εγκυρα και μονο ψηφοδελτια).
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 26 Mar 2012 21:21 #48

  • Σονια
  • Σονια's Avatar
TI? wrote:
Σονια wrote:
SONIA KAI EGO STO CLUP TON LISTEVMENON EIME.AFTOI POY EINE OI ARXIERIS TON XARATSION ,TON MIOSEON SINTAXEON,KAI MISTHON,POY LEILATISAN MIKROOMOLOGIOYXOYS KAI ASFALISTIKA TAMEIA.AFTOI POY KOVOYN TO MELON TON NEON KAI STELNOYN PIO GRIGORA STON TAFO TOYS ILIKIOMENOYS MAS ZITOYN NATOYS PSIFISOYME KSANA GITI DEN MAS EKANAN (ARKETA)XEKINOYN NEO GIRO MIOSEON KAI EXATHLIOSIS TOY LAOY.OMOS STA GALOP EXOYN AFXISI TON POSOSTONTOYS GIATI O MISTER XARATSI (ARXILISTARXOS)SISPIROSE TOYS PASOKOVOLEMENOYS.ANAROTIEME MIPOS ZO STIN XORA TON MAZOXISTON?TI ALLO PREPI NA MAS KANOYN GIA NA KSIPNISOYME KAPIA STIGMI KAI NA TOYS STILOYME STON AGIRISTO PRASINOYS KAI MPLE NTAVATZIDES!!!

Εγω το εχω εμπεδωσει προκειται περι Μαφιας,δεν υπαρχει ουτε ενας τιμιος εκει μεσα.

Παμε παρακατω..τωρα μιλαμε για τις εκλογες η για τις καταθεσεις;

Για τα λεφτα του απλου κοσμου,τα ακινητα,τους μισθους και οτι αλλο θα ειναι ανελεητοι εδω εχει καταργηθει καθε ενοια συνταγματικοτητας-αν υπηρχε ποτε,δεν υπηρχε, αυτοδιορθωνομαι.

Οι εκλογες δεν μ'απασχολουν και πολυ ειναι αδιεξοδη η κατασταση.Αντε να διωξουμε τους μπλε και τους πρασινους και ποιους να φερουμε;
Τους κοκκινους; Τι διαφορα θα κανουν;Οτι θα σβησουν το χρεος;Δεν το πιστευω.Εδω μιλαμε για διεθνη κατασταση καταληστευσης της μεσαιας,μικρομεσαιας και της εργατικης ταξης και των δικαιωματων τους.

Ειναι τελειως "Occupy Wall Street" η κατασταση,το 99% και το 1%, αν τους εχεις ακουστα,αυτη ειναι η δικη μου αναγνωση.
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 26 Mar 2012 21:26 #49

  • Σονια
  • Σονια's Avatar
^^^ Συγνωμη και για τα λαθη στην παραθεση δεν μπορω και να τα διορθωσω.
Η απαντηση απευθυνεται στον poster "ΤΙ?"
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 28 Mar 2012 08:12 #50

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Bασίλης wrote:
Ανώνυμος wrote:
αν σε ρωτήσουν τι τα θές τα λεφτά; Η καλύτερη απάντηση είναι "θέλω να κάνω αγορά". Δοκιμασμένο...

Να με συμπαθάς, η καλύτερη απάντηση είναι η αληθής απάντηση, και η ΠΡΩΤΗ αληθής απάντηση είναι η:

"Δε σας αφορά".[size]
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 28 Mar 2012 12:57 #51

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
Σονια wrote:
τωρα μιλαμε για τις εκλογες η για τις καταθεσεις;

Οι εκλογες δεν μ'απασχολουν και πολυ ειναι αδιεξοδη η κατασταση.Αντε να διωξουμε τους μπλε και τους πρασινους και ποιους να φερουμε;
Τους κοκκινους; Τι διαφορα θα κανουν;Οτι θα σβησουν το χρεος;Δεν το πιστευω.Εδω μιλαμε για διεθνη κατασταση καταληστευσης της μεσαιας,μικρομεσαιας και της εργατικης ταξης και των δικαιωματων τους.

Δυστυχως, σε Δικτατορικες Δημοκρατιες οπως ειναι στην Ελλαδα, οι καταθεσεις εχουν αμεση σχεση με τις εκλογες και την (νεα) κυβερνηση.
Προτεινω να διαθεσουμε ολοι μας 1 ή 2 ωρες πριν τις εκλογες για να σκεφτουμε για ποιο σοβαρο λογο θα ψηφισουμε αυτον/αυτην που θα ψηφισουμε. Ποιο το ποιόν του, γιατι τον/την ψηφιζω, τι καλο/κακο εχει κανει (εδω μας βοηθα ο γοογλης για να μαθουμε...)? Για να βολεψει εμενα, τα παιδια μου στο δημοσιο? για να διωξει τους μεταναστες? για να μην κουρευτουν οι κατεχοντες ΟΕΔ? για να μεινουμε στο ευρω? για να παμε στη δραχμη? για να μειωθει η φορολογια? για να ακολουθησουμε το μνημονιο? γιατι ετσι λεει ο πατερας μου/ο παππους μου? γιατι μια ζωη τον/την ψηφιζα γιατι οχι και τωρα? γιατι με εχει βολεψει και του χρωσταω? για να μου κανει την ταδε "διευκολυνση"?
Προσωπικη αποψη (δεν σκοπευω να ερθω σε πολιτικη αντιπαραθεση με κανεναν) - Θεωρω οτι υπαρχουν 2 δρομοι: μνημονιο και αγνωστο. Με το πρωτο ξερω οτι του χρονου μπορει να μην γραφω στο Tsig.gr γιατι δεν θα εχω Internet. Με το δευτερο δεν ξερω, αλλά για να το φοβουνται οι πολιτικοι, μάλλον καλο θα ειναι για το λαο ή εστω δεν θα ειναι τοσο χαλια οσο το μνημονιο.
Συνοψιζοντας, οι καταθεσεις ισως δεν χαθουν με την εννοια οτι "βαζω χερι και τα παιρνω", αλλά να εξακολουθησουν να χανονται και με πολυ μεγαλυτερο ρυθμο με τον τροπο που ισχυει τωρα: φορολογια, συνεχεις μειωσεις μισθων-εισοδηματων στα επιπεδα Βαλκανιων, τιμες-φωτια στα τροφιμα, χαρατσια, λογαριασμοι ΔΕΚΟ, καυσιμα-θερμανση, επικειμενο ΦΠΑ στα τροφιμα 20%.
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 28 Mar 2012 14:01 #52

  • noway
  • noway's Avatar
για δεκαετίες τώρα οι κυβερνώντες έχουν δημιουργήσει ένα κράτος τέρας σπάταλο διαφθοράς κτλ
και όπως μας έχουν απόδειξη δεν κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν την κατάσταση
και έχουν επικεντρωθεί στο να βάζουν φόρους μόνο
σε μια προσπάθεια να καταφέρουν να συντηρήσουν αυτό το άθλιο πελατειακό σύστημα που έχουν δημιουργήσει
δεν τους ενδιαφέρει η χώρα το μόνο που τους νοιάζει είναι πως να παραμείνουν στην εξουσία για να συνεχίσουν να κλέβουν
και δεν μιλάω για τα μεγάλα κόμματα το ίδιο είναι και τα μικρά και ειδικά οι κομμουνιστές είναι ακόμα ποιο
άθλιοι από τους υπόλοιπους δεν είδατε που ξεσηκώθηκαν επειδή ο κόσμος αγόραζε φθηνές πατάτες !!!!
δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα για το πολιτικό μας σύστημα δεν έχουμε καμιά τύχη σαν χώρα εγώ δεν θα ψηφίσω στις εκλογές το θεωρώ γελοίο να συμμετάσχω σε αυτή την άθλια και αδιέξοδη διαδικασία
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 28 Mar 2012 14:48 #53

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
noway wrote:
για δεκαετίες τώρα οι κυβερνώντες έχουν δημιουργήσει ένα κράτος τέρας σπάταλο διαφθοράς κτλ
και όπως μας έχουν απόδειξη δεν κάνουν τίποτα για να βελτιώσουν την κατάσταση
και έχουν επικεντρωθεί στο να βάζουν φόρους μόνο
σε μια προσπάθεια να καταφέρουν να συντηρήσουν αυτό το άθλιο πελατειακό σύστημα που έχουν δημιουργήσει
δεν τους ενδιαφέρει η χώρα το μόνο που τους νοιάζει είναι πως να παραμείνουν στην εξουσία για να συνεχίσουν να κλέβουν
και δεν μιλάω για τα μεγάλα κόμματα το ίδιο είναι και τα μικρά και ειδικά οι κομμουνιστές είναι ακόμα ποιο
άθλιοι από τους υπόλοιπους δεν είδατε που ξεσηκώθηκαν επειδή ο κόσμος αγόραζε φθηνές πατάτες !!!!
δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα για το πολιτικό μας σύστημα δεν έχουμε καμιά τύχη σαν χώρα εγώ δεν θα ψηφίσω στις εκλογές το θεωρώ γελοίο να συμμετάσχω σε αυτή την άθλια και αδιέξοδη διαδικασία

Φαινεται οτι ενδιαφερεσαι και εχεις αποψη. Οποτε ειναι λαθος να μην ψηφισεις. Εάν δεν σε καλυπτει κανενας, τοτε πολυ απλα ψηφισε ΑΚΥΡΟ. Η αποχη μονο κακο κανει, διοτι δηλωνει οτι δεν ενδιαφερομαστε και τοτε αυτοι μας αλωνιζουν.
Αλλα ας μην επεκταθουμε αλλο στα πολιτικα και χαλασει το θεμα. Οποιος θελει περαιτερω συζητηση ας ανοιξει νεο θεμα.
Last Edit: 28 Mar 2012 14:48 by Loukas.
The administrator has disabled public write access.

Απ: θα κινδυνευσουν και οι καταθεσεις? 28 Mar 2012 16:13 #54

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Λουκά, την δεύτερη επιλογή, το εκτός μνημονίου, και πιθανόν εκτός € και Ε.Ε βρίσκεται η ανάπτυξη. Ανάπτυξη που θα αφορά όλους μας και όχι τα λαμόγια που θα έρθουν να απομυζήσουν στις ΕΟΖ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds