Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: 4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα??

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 16:27 #10

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
19 Φεβ 2015 20:26 -> μου αρνήθηκαν την εγγυητική!!!

gus (gus326) wrote:
20 Φεβ 2015 04:42 -> πηρα εγγυητική


Αποφάσισε τι έγινε, τελικά, και το ξανασυζητάμε.

Απλά περιέγραψα πόσο δύσκολη ήταν η διαδικασία και ότι πάντα υπάρχει τρόπος να κάνεις τη δουλειά σου. Μην κάνεις parsing κάθε λέξη πρέπει να το δεις.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 22:44 #11

  • bfc_xxx
  • bfc_xxx's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 100
  • Thank you received: 24
  • Karma: 0 (-1)
Θοδωρης (Teo18480) wrote:
Καλησπερα παιδια. Νεος στο φορουν αλλα παρακολουθω το σαιτ σας αρκετα χρονια
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θελω να αγορασω μια νεα μοτοσυκλετα και σκεφτομαι να παρω ενα δανειο 4000€.
Μπορειτε να μου πειτε σε ποια τραπεζα ειναι καλυτερα να απευθυνθω?επιθυμω αποπληρωμη σε 6-12 μηνες
Ευχαριστω

Μπορώ να διαθέσω 2,000€, αν βρεθούν άλλα δύο άτομα και βάλουν από 1000€ για να μαζευτούν τα επιθυμητά 4,000€ που χρειάζεσαι θα δημιουργήσουμε μια τρόικα και θα υπογράψεις ένα συμβόλαιο (μνημόνιο) για να σου τα δώσουμε, να αγοράσεις τη μηχανή.
Φυσικά ο τρόπος ζωής σου θα αλλάξει αφού θα δουλεύεις όλη μέρα και θα ξοδεύεις λιγότερο έτσι ώστε στο τέλος του κάθε μήνα να έχεις αρχικά πλεόνασμα 1,5% και μετά 4,5% έτσι ώστε να μας ξεπληρώσεις σε 12 μήνες.
Φυσικά αν δυσκολευτείς υπάρχει δυνατότητα υπογραφής νέου μνημονίου, σύμφωνα με το οποίο θα παρακολουθούμε στενά τη πρόοδό σου και στην ανάγκη θα σε επισκεπτόμαστε συχνά πυκνά στο σπίτι σου. Επίσης θα τρως και θα διασκεδάζεις λιγότερο για να σου μένουν περισσότερα χρήματα στην άκρη.
Τέλος ξέχασε οποιαδήποτε περίπτωση διαπραγμάτευσης και κουρέματος χρέους.
ΥΓ: Μέχρι την αποπλήρωση του δανείου φυσικά απαγορεύεται να οδηγείς μηχανή για να μη τραυματιστείς σε ατύχημα και δε μπορείς να μας αποπληρώσεις.

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΕΙΝΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡΙΣΤΙΚΟ και ελπίζω να μην θύμωσες.
Last Edit: 21 Feb 2015 00:55 by bfc_xxx.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 20 Feb 2015 23:28 #12

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Καλό το χιουμοριστικό,

ξέχασες όμως να του βάλεις στους όρους ότι:



Και επειδή σου έχουμε ήδη δώσει 400000 Ευρώ δάνεια τα οποία τα έφαγες και τα μοίρασες σε αργόσχολους κολλητούς σου

Και επειδή έρχεσαι και μας παρακαλάς συνέχεια να σου δώσουμε κι άλλα

Και επειδή μας απειλείς κιόλας,
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 06:27 #13

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Μην κάνεις parsing κάθε λέξη πρέπει να το δεις.
Τι parsing κάνω ρε μεγάλε?
Τη μια μέρα γράφεις κάτι, την άλλη το εντελώς αντίθετο.
Τι να δω παραπάνω?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 09:24 #14

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Η αλήθεια είναι. Απλά οι 2 τράπεζες μετά από προσπάθεια 6 μηνών δε μου έδωσαν και η τρίτη σε ένα μήνα ήταν ΟΚ. Που είναι το παράξενο; Όσο για το ρε και το ύφος το αντιπαρέρχομαι.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 15:35 #15

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
gus (gus326) wrote:
Η αλήθεια είναι. Απλά οι 2 τράπεζες μετά από προσπάθεια 6 μηνών δε μου έδωσαν και η τρίτη σε ένα μήνα ήταν ΟΚ. Που είναι το παράξενο; Όσο για το ρε και το ύφος το αντιπαρέρχομαι.
Δεν υπάρχει (πια) παράξενο. Γιατί τα εξήγησες (τώρα).
Υπήρχε όμως, σε αυτά που έγραψες αρχικά, γιατί δεν έβγαινε νόημα.
Για το "ρε", απολογούμαι. Και το διορθώνω: "Βρε".
Το ύφος μου δεν μπορείς να το ξέρεις όταν γράφω, την κάμερα την κλείνω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 16:43 #16

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Θοδωρης (Teo18480) wrote:
Καλησπερα παιδια. Νεος στο φορουν αλλα παρακολουθω το σαιτ σας αρκετα χρονια
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Θελω να αγορασω μια νεα μοτοσυκλετα και σκεφτομαι να παρω ενα δανειο 4000€.
Μπορειτε να μου πειτε σε ποια τραπεζα ειναι καλυτερα να απευθυνθω?επιθυμω αποπληρωμη σε 6-12 μηνες
Ευχαριστω


Φίλε, οι τράπεζες είναι τόσο λίγες πλέον που η απάντηση στο ερώτημά σου θα δοθεί σε πολύ λίγο χρόνο με μια επίσκεψη. Βρές καμιά πλατεία που να τις έχει όλες μαζεμένες και άρχισε να ρωτάς. Εννοείται ότι αν το εισόδημά σου είναι χαμηλό ή έχεις άλλες ανοικτές οφειλές (π.χ. κάρτες, στεγαστικό κ.λπ.) θα σου συνιστούσα να μην κάνεις καν τον κόπο να ρωτήσεις, ιδίως αυτή την εποχή που έχουν στερέψει από ρευστό και δανείζονται από τον ELA για να μπορέσουν να καλύψουν τις εκροές.

Επίτρεψέ μου, τέλος, να συμπληρώσω το post του bfc_xxx λέγοντας ότι εγώ (κάτι σαν το ΔΝΤ) βάζω το ένα από τα δύο χιλιάρικα που λείπουν αλλά μετά την σύναψη του δανείου και την υπογραφή του επαχθέστατου δυνατού μνημονίου θα πρέπει να εκριζωθούν από το λεξιλόγιό σου λέξεις όπως "σεισάχθεια", "κούρεμα", "αναδιάρθρωση", "κόκκινο" + "δάνειο" και ότι γενικά περιλαμβάνεται στο λεξιλόγιο ενός εν δυνάμει μπαταχτσή (δεν αφορά εσένα). Ο τεχνικός τρόπος επίτευξης του προαναφερόμενου θα αναζητηθεί, χωρίς να αποκλείεται και η "αλαλία" σε περίπτωση αδυναμίας εξεύρεσης άλλου ενδιάμεσου. Επίσης, εκτός από το ότι δεν θα μπορείς να οδηγείς την μηχανή για τον φόβο ατυχήματος, θα πρέπει να την διατηρείς στο "κουτί" της ώστε να μπορεί να επιστραφεί, σε αρίστη κατάσταση, στον δανειστή σε περίπτωση αθέτησης των υπεσχημένων. Τέλος να γνωρίζεις ότι θα απαιτηθεί και υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση (με γνήσιο υπογραφής) από όλα τα μέλη της οικογένειάς σου με την οποία θα δεσμεύονται σε τήρηση των υπεσχημένων σε περίπτωση αλλαγής στην ... διακυβέρνηση... Τι είμαστε εμείς ... κουτόφραγκοι;;;
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 17:10 #17

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
gus (gus326) wrote:
Η αλήθεια είναι. Απλά οι 2 τράπεζες μετά από προσπάθεια 6 μηνών δε μου έδωσαν και η τρίτη σε ένα μήνα ήταν ΟΚ. Που είναι το παράξενο; Όσο για το ρε και το ύφος το αντιπαρέρχομαι.
Δεν υπάρχει (πια) παράξενο. Γιατί τα εξήγησες (τώρα).
Υπήρχε όμως, σε αυτά που έγραψες αρχικά, γιατί δεν έβγαινε νόημα.
Για το "ρε", απολογούμαι. Και το διορθώνω: "Βρε".
Το ύφος μου δεν μπορείς να το ξέρεις όταν γράφω, την κάμερα την κλείνω.

Δεκτον, πάμε παρακάτω.
The administrator has disabled public write access.

4000€ Δανειο για αγορα μηχανης. Απο ποια τραπεζα?? 21 Feb 2015 17:36 #18

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Τώρα περα απο την πλακα, καμια τραπεζα δεν θα σε δανεισει για αγορα μηχανης στην παρουσα φαση (αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις) εκτος αν εισαι μεγαλοκαταθετης (οξυμωρο- γιατι να δανειστεις τοτε; φυσικα πολλες εκ των μεγαλοκαταθεσεων εχουν δημιουργηθει απο το σπουδαιο ελληνικο επενδυτικο πλανο "δανεικα και αγυριστα και στην πλατη του φορολογουμενου"). Βεβαια αν εχεις καποιον εγγυητή με γερο εισοδημα εχεις περισσότερες πιθανότητες.

Τελος μακριά απο κορακια σε αγγελιες που βαζουν μεσο για να δανειστεις απο τραπεζα με το αζημίωτο. Μην σε οδηγησει το παθος σου για την αγορα της μηχανης να μπεις σε επικινδυνα μονοπατια (παρατραπεζες, τοκογλυφοι κοκ). Πηγαινε σε ολες τις τραπεζες, βολιδοσκοπησε καταστασεις (αν ειναι αρνητικοι θα στο πουν εξαρχης) και σε περιπτωση που δεν επιτυχεις τον στοχο σου, κανε υπομονη και αγορασε την με την δουλεια σου. Οπως και να εχει, καλη επιτυχια.
Last Edit: 21 Feb 2015 17:45 by starmaker.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds