Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 29 Feb 2012 23:52 #10

  • Mnimoniakos
  • Mnimoniakos's Avatar
apom wrote:
Διαβάσατε στις εφημερίδες τις εξελίξεις? www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112827073

Σκοπεύουν μέσα στο Μαρτιο να προχωρήσουν τέτοιου είδους ρυθμίσεις για όλα τα δάνεια... ακόμα και τα ενήμερα με κούρεμα 20 έως 30% επί του κεφαλαίου... πάντως όταν άνοιξα το θέμα πριν μερικές ημέρες ειλικρινά δεν πιθανολογούσα τέτοια εξέλιξη ( δεν έχω σχέση με τράπεζες...) να παίξω κανένα joker???

Σοβαρά όμως... πλέον θα πρέπει να το παρακολουθούμε... όποιος έχει αξιόπιστη ενημέρωση καλοδεχούμενη.

@christos7 ... μάλλον βιάστηκες λιγουλάκι... να υποθέσω ότι είσαι τραπεζικός?


Δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα τραπεζίτης ρε φιλαράκι, απλά έχει κοινό νου.
Εκλογές έρχονται και επειδή δεν μπορούν να κάνουν ότι έκαναν τα προηγούμενα χρόνια, δλδ να υπόσχονται διορισμούς, υπόσχονται "κουρέματα" και "κομμώσεις". Μόλις αρχίσει και επίσημα η προεκλογική περίοδος, όλα τα κόμματα θα το ζητάνε και επίσημα. Μετά τις εκλογές όμως, θα ξεχαστεί και το κούρεμα και θα βάλουν νέους φόρους. Άσε που και πραγματικά να ήθελαν να κάνουν ένα τέτοιο κούρεμα στα δάνεια, αμφιβάλλω αν δεχόταν η τρόικα, γιατί ας μη γελιόμαστε, αυτή εφαρμόζει ουσιαστικά οικονομική πολιτική πια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 01 Mar 2012 01:35 #11

  • Christos7
  • Christos7's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 85
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0 (2)
apom wrote:
Διαβάσατε στις εφημερίδες τις εξελίξεις? www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112827073

Σκοπεύουν μέσα στο Μαρτιο να προχωρήσουν τέτοιου είδους ρυθμίσεις για όλα τα δάνεια... ακόμα και τα ενήμερα με κούρεμα 20 έως 30% επί του κεφαλαίου... πάντως όταν άνοιξα το θέμα πριν μερικές ημέρες ειλικρινά δεν πιθανολογούσα τέτοια εξέλιξη ( δεν έχω σχέση με τράπεζες...) να παίξω κανένα joker???

Σοβαρά όμως... πλέον θα πρέπει να το παρακολουθούμε... όποιος έχει αξιόπιστη ενημέρωση καλοδεχούμενη.

@christos7 ... μάλλον βιάστηκες λιγουλάκι... να υποθέσω ότι είσαι τραπεζικός?


Το αν ειμαι τραπεζιτης ή οχι, δεν νομιζω να ενδιαφερει και κανεναν. Απλα χρειαζεται να τοποθετησουμε το θεμα στη σωστη του βαση. Αλλο πραγμα μια αποφαση για κουρεμα σε επιπεδο κρατους και αλλο μια ιδιωτικη πρωτοβουλια για επαναδιαπραγματευση χρεους (π.χ στεγαστικο δανειο). Αν με νομοθετικη ρυθμιση αποφασιστει κουρεμα των δανειων τοτε ειναι αναγκασμενες οι τραπεζες να το κανουν.....με βαρια καρδια θα μου πειτε...μην ειστε και τοσο σιγουροι. Υπαρχουν αυτη τη στιγμη 700.000 δανεια και το 15% αυτων ειναι στο κοκκινο.....δηλαδη 40 δις μεσα οι τραπεζες....Καλα να παθουν λεω εγω.....
Η απαντηση που σου ειχα δωσει σε ενα προηγουμενο ποστ μου αφορουσε την δευτερη περιπτωση, οπου εσυ σαν ιδιωτης θα ζητουσες επαναδιαπραγματευση ορων.....και αυτο θα μπορουσε ΜΟΝΟ να αφορα επεκταση του χρονου αποπληρωμης ή πληρωμη μονο τοκων ή και μιση δοση για καποιο διαστημα....Βεβαια τα πλεονεκτηματα που εχεις εσυ σαν δανειοληπτης μειωνονται, αν το δανειο δεν αφορα πρωτη κατοικια (που δεν υφισταται πλειστηριασμος, αρα και η τραπεζα δεν μπορει να σε εκβιασει) και εχεις επιπλεον ακινητη περιουσια....
Τελος, αν θα γινει κουρεμα......σε σειρα προτεραιοτητας θα ειναι τα ΕΝΗΜΕΡΑ δανεια, καθως αυτος που δεν μπορει να πληρωσει θα υπαχθει στο νομοθετικο πλαισιο που αφορα τα υπερχρεωμενα νοικοκυρια. Η τραπεζα λοιπον θα θελησει να διασφαλισει οτι ο καλος πελατης, ο καλοπληρωτης, θα συνεχισει να ειναι ενημερος.....
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ, ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.....
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 05 Mar 2012 13:30 #12

  • theofidim
  • theofidim's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Karma: 0
Το θέμα είναι οτι το κούρεμα των δανείων είναι επιβεβλημένο για δύο κύριους λόγους!

1) Λόγω της μείωσης των εισοδημάτων που μαζί με τη φορολογία ξεπερνά το 50%
2) Λόγω της μείωσης των τιμών των ακινήτων που δεν σου επιτρέπεται να πουλήσεις το ακίνητο σου σε αξιοπρεπή τιμή για να ξεχρεώσεις.

Ηδη έχουν μπεί στη δημοσίευση πάνω απο δύο χιλιάδες άτομα και είμαι σίγουρος οτι αν αυτό το θέμα πάρει διαστάσεις και διοργανωθεί μια διαμαρτυρία απο φορείς , θα δεις για πλάκα ενα εκατομμύριο στο σύνταγμα!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 05 Mar 2012 22:07 #13

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 06 Mar 2012 13:12 #14

  • theofidim
  • theofidim's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Karma: 0
Το θέμα πρέπει να πάρει διαστάσεις , διότι μετά απο καιρό θα γίνει κάτι για τον κόσμο!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 06 Mar 2012 13:33 #15

  • 3333
  • 3333's Avatar
xoris na telo na sas apogoiteuso distixos den prokite na gini kanena kourema danion ayta einai proeklogikes mpoyrdes apo toys alitarades toy pasok kai tis neas dimokratias :evil:
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 06 Mar 2012 21:36 #16

  • apom
  • apom's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 99
  • Thank you received: 19
  • Karma: 1
Τα κόκκινα στεγαστικά έχουν φτάσει στο 17%. όταν η εμπορική αξία θα αρχίσει να είναι μικρότερη από το οφειλόμενο δάνειο... τότε θα γίνει αυτό που έγινε και στο αμερικα... έμειναν οι τράπεζες με σπίτια ανευ εμπορικής αξίας. εγώ προσωπικά είμαι πολύ κοντά στο να το αφήσω να σκάσει... εάν δω ότι τα πράγματα σκουραίνουν.... η ακίνητη περιουσία έχει αρχίσει κι επιβαρύνεται πολύ... ιδίως για κάτι που θα είναι δικό μου μετά από 25 χρόνια.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 07 Mar 2012 13:26 #17

  • theofidim
  • theofidim's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Karma: 0
3333 wrote:
xoris na telo na sas apogoiteuso distixos den prokite na gini kanena kourema danion ayta einai proeklogikes mpoyrdes apo toys alitarades toy pasok kai tis neas dimokratias :evil:

Τίποτα δεν αποκλείεται αγαπητέ 3333! απλά χρειάζεται προσπάθεια και κοινητοποίηση απο πολύ κόσμο!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ 09 Mar 2012 11:23 #18

  • theofidim
  • theofidim's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 14
  • Karma: 0
Χθές στη Βουλή ο Ε. Βενιζέλος ανακοίνωσε οτι δεν μπορεί η κυβέρνηση να νομοθετήσει για κούρεμα δανείων των ιδιωτών την ίδια στιγμή που με νομοθετική ρύθμιση μείωσαν τους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα!!

Εκεί φαίνεται πως έχουν δικαιοδοσία!

Την ίδια στιγμή τα κόμματα δεν δυσκολεύτηκαν στη ρύθμιση των δανείων τους με σταθερό επιτόκιο 4%.

www.capital.gr/News.asp?id=1434066
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.062 seconds