Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ

ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 18 May 2012 20:56 #1

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
καλησπερα εχει ακουσει κανεις για την abn amro bank , θεωρειτε αξιοπιστη ? τι rating exei ? μιλαω για την ταπεζα στην ολλανδια ! ενδιαφερομαι να ανοιξω λογαριασμο εκει και να μεταφερω χρηματα ! την ξερει κανενας ??? ευχαριστω !!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 19 May 2012 06:53 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
NTT wrote:
καλησπερα εχει ακουσει κανεις για την abn amro bank , θεωρειτε αξιοπιστη ? τι rating exei ? μιλαω για την ταπεζα στην ολλανδια ! ενδιαφερομαι να ανοιξω λογαριασμο εκει και να μεταφερω χρηματα ! την ξερει κανενας ??? ευχαριστω !!

Πριν από πολλά χρόνια είχα κάτι λεφτά εκεί.
Ξαφνικά αποφάσισαν να αλλάξουν τους όρους (έβαλαν τέλη διατήρησης και άλλες επιβαρυντικές ανοησίες) και μια που πήγαινε φίλος μου για λίγες μέρες, του έδωσα εξουσιοδότηση και του είπα να πάει να τα σηκώσει και να τα στείλει αλλού.

Τώρα το παιδί μου σπουδάζει εκεί.
Για να ανοίξει λογαριασμό και να βάλει τα (λίγα) λεφτά που έχει στην τράπεζα (δεν είμαι σίγουρος αν είναι η AMRO - ίσως είναι άλλη, αλλά όλοι σε ένα καζάνι βράζουν), ζητήσανε μέχρι και τι νούμερο παπούτσι φοράει.

Γενικώς απαράδεκτοι οι Ολλανδοί στο τραπεζικό τους σύστημα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 19 May 2012 10:45 #3

NTT wrote:
καλησπερα εχει ακουσει κανεις για την abn amro bank , θεωρειτε αξιοπιστη ? τι rating exei ? μιλαω για την ταπεζα στην ολλανδια ! ενδιαφερομαι να ανοιξω λογαριασμο εκει και να μεταφερω χρηματα ! την ξερει κανενας ??? ευχαριστω !!
Latest
Rating Date
IssuerLT Rating/IDRST Rating/IDRMarket SectorCountry
25-Jan-2012ABN AMRO Bank N.V.A+F1+CorporateNetherlands
www.fitchratings.com/search/Search.faces?N=4293389464
en.wikipedia.org/wiki/Fitch_Group
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 19 May 2012 12:49 #4

  • yyy
  • yyy's Avatar
Σε επαφή που είχα με την ABN AMRO, μέσω email, τα μόνα έγγραφα που μου ζήτησαν για άνοιγμα λογαριασμού ήταν διαβατήριο και αποδεικτικό δ/νσης κατοικίας (κάποιο λογ/μό). Επικυρωμένα φυσικά. Μπορείς να τα στείλεις ταχυδρομικά και παίρνεις πακέτο: κάρτα, ebanking, τρεχούμενο λογ/μό και όποιον-ους αποταμιευτικούς λογ/μούς θέλεις. Με κόστος 2,75€/μήνα. Ελάχιστο ποσό 25000€.

Νομίζω ότι είναι αξιόπιστη τράπεζα, σε αξιόπιστο κράτος.

offtopic: Μήπως ξέρει κανείς τι φορολογία τόκων υπάρχει στην Ολλανδία;
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 19 May 2012 13:59 #5

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
βασικα και εμεαν αυτα τα δικαιολογητικα μου ζητησαν , αλλα οτι πρπει να παω εκει , αφου τα στειλω με ε μαιλ πρωτα να τα τσεκαρουν ! και εμενα μου φαινεται αξιοπιστη ! ειδικα μετα το ποστ ου τσιγκουνη που λεει οτι ειναι Α+ ! δεν μπορεις να τα βαλεις σε καποια προθεσμιακη ? εχεις κανεις να προτεινει καποια πιο αξιοπιστη και ευκολη να ανοιξουμε λογαριασμο και με προθεσμιακους λογαριασμους ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 19 May 2012 23:44 #6

  • yyy
  • yyy's Avatar
Έχει saving accounts, με βασικό επιτόκιο 2% και κάποιο bonus αν δεν κάνεις ανάληψη για ένα τρίμηνο ή έτος. Προθεσμιακή και γω δεν βρήκα.

Αν ξέρει κάποιος για το φόρο που ρώτησα πιο πάνω, ας μας ενημερώσει ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 20 May 2012 00:35 #7

  • NTT
  • NTT's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 19
  • Karma: 0
κατι σαν προθεσμιακη ακουγεται το saving account ! εαν κανεις αναληψη εχεις ποινη? απο ποιο ποσο και πανω σε βαζουν σε saving account ?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 20 May 2012 10:50 #8

  • yyy
  • yyy's Avatar
Όχι, δεν είναι προθεσμιακή κατάθεση. Τα χρήματά σου είναι πάντα ανοιχτά και παίρνεις 2%. Αν δεν κάνεις ανάληψη στο χρονικό διάστημα που ορίζει ο λογ/μός, παίρνεις παραπάνω. Αλλιώς, 2%.

Για ποσό, μου είπαν από 25000 ευρώ και πάνω!
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΑΒΝ ΑΜRΟ ΒΑΝΚ 22 May 2012 12:29 #9

  • Mnx
  • Mnx's Avatar
Έχω και εγω επικοινωνήσει μεσω email με ελληνίδα υπάλληλο της ΑΒΝ στο Αμστερνταμ για άνοιγμα "non-resident account".
Θέλουν επικυρωμένο αντίγραφο διαβατηρίου και αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας χωρίς να χρειάζεται φυσική παρουσία.
Σκέφτομαι να το προχωρήσω, αν κάποιος το έκανε ήδη ή εχει κάποιο σχόλιο θα βοηθήσει !
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds