Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Φοροδιαφυγή

Φοροδιαφυγή 28 Feb 2016 23:18 #10

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
«ΟΧΙ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ» ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ

Τα κίνητρα για τα αδήλωτα εισοδήματα

Eτοιμη είναι η διάταξη για την εθελοντική αποκάλυψη αδήλωτων εισοδημάτων. Ωστόσο, οι θεσμοί δεν δέχονται σε καμία περίπτωση την κυβερνητική πρόταση για παροχή εκπτώσεων στον φόρο που θα προκύψει, εφόσον τα κεφάλαια που θα δηλωθούν επενδυθούν στη συνέχεια σε μετοχές, ακίνητα, αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου επιχειρήσεων, αγορά κρατικών ομολόγων ή τοποθετηθούν σε προθεσμιακές καταθέσεις, αμοιβαία κ.τ.λ.

Ομως το υπουργείο Οικονομικών αναζητεί έμμεσους τρόπους για να δοθούν επιπλέον κίνητρα στους φορολογουμένους ώστε να επιστρέψουν αδήλωτα κεφάλαια στην Ελλάδα ή να βγουν από τα σεντούκια, εφόσον φυσικά δεν έχουν δηλωθεί ποτέ στην Εφορία. Ενα από τα κίνητρα αυτά είναι η παροχή γενναίας έκπτωσης στην περίπτωση που κάποιος πληρώσει εφάπαξ τον φόρο.

Τα χρήματα αυτά θα φορολογηθούν με βάση τη χρονιά που θα δηλωθούν και βάσει της εκάστοτε κλίμακας φορολογίας εισοδήματος και την πηγή από την οποία προέρχονται. Για παράδειγμα, αν είναι από μισθωτές υπηρεσίες θα φορολογηθούν με την κλίμακα των μισθωτών ενώ αν είναι π.χ. από ενοίκια θα φορολογηθούν με άλλη κλίμακα.

Το υπουργείο Οικονομικών εκτιμά ότι το πιο ισχυρό κίνητρο για να προχωρήσει κάποιος στη δήλωση «μαύρου» χρήματος είναι η απαλλαγή του από ποινικές ή άλλες κυρώσεις, προσαυξήσεις και πρόστιμα που σε διαφορετική περίπτωση θα επιβληθούν.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 02:19 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Απο χρόνια έχω αυτήν την υποψία.
Όσο περνάει ο καιρός, η υποψία γίνεται βεβαιότητα..
Παναγιώτη,
Κάποια στιγμή, ο κάθε άνθρωπος βρίσκεται ενώπιον διλημάτων.
Τα δίλημμα δεν είναι κατ' ανάγκη πάντοτε σχετιζόμενο με μια πράξη ή απόφαση που πρέπει να πάρεις για κάτι συγκεκριμένο μια συγκεκριμένη στιγμή, αλλά μπορεί να είναι και ένα δίλημμα "εκτίμησης". Εννοώ:

Δίλημμα απόφασης είναι το τα κάνεις ή το να μην κάνεις κάτι. Π.χ. να αγοράσεις ένα αντικείμενο (ή όχι), να παντρευτείς (τη συγκεκριμένη - ή όχι), να κάνεις ή να μην κάνεις την τάδε εγχείρηση, διάφορα τέτοια που έχουν να κάνουν με δική σου δράση, ή ενέργεια. ή αποδοχή πρότασης, και που συνεπάγεται την από πλευράς σου απόφαση περί του τι θα κάνεις.

Δίλημμα "εκτίμησης" είναι η εξαγωγή ενός συμπεράσματος, το οποίο από κει και πέρα θα θεωρείς δεδομένο, και στηριζόμενος στο ότι αυτό είναι αληθές (χωρίς περαιτέρω ταλαντεύσεις) θα καθορίζεις την πορεία σου. Δηλαδή η επιλογή της όποιας εκδοχής του διλήμματος δεν συνεπάγεται κάποια άμεση δράση, ενέργεια κλπ, αλλά την κάνεις, και κρατάς την εκτίμηση στην άκρη σαν ορθό δεδομένο, και κάθε φορά που πρέπει να πάρεις απόφαση για κάποιο θέμα, δεν το ψάχνεις αυτό το δεδομένο, στηρίζεσαι σ' αυτό που έχεις αποφασίσει ότι ισχύει, και πράττεις ανάλογα.

Όταν λες "έχω υποψία" σημαίνει ότι εξετάζεις το ενδεχόμενο κάτι να είναι κι έτσι, αλλά μπορεί και να μην είναι. Δεν είσαι βέβαιος. Με άλλα λόγια, δεν έχεις πάρει οριστική απόφαση ότι είναι πράγματι έτσι.

Επειδή η ερώτηση σου μετά από την 142 λέξεων ανάλυση και σκεπτικό σου, και προτάσεις σου ήταν πάρα πολύ σαφής (τι σύνταξη θα πάρω εγώ ; ) θεώρησα ότι έπρεπε να πάρεις και μια αντιστοίχου σαφήνειας απάντηση. Και η μόνη απάντηση που ταίριαζε (και εξακολουθεί να ταιριάζει) στην ερώτηση σου, είναι αυτή που σου έδωσα.
(Κι ευχαριστώ τον Tsig που την άφησε, γιατί έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει μια "υπερευαισθησία" σε θέματα αθυροστομίας, δεν ξέρω αν αυτή οφείλεται σε διαμαρτυρίες και αναφορές μελών ή είναι "έμφυτη" στο site).
Με την απάντηση δεν ήθελα ούτε να σε μειώσω, ούτε να προβάλλω κάτι δικό μου, ήθελα μόνο να καταδείξω ποια είναι η δικιά μου πεποίθηση για το τι σύνταξη θα πάρουν όχι μόνο εσύ, αλλά ΟΛΟΙ όσοι εργάζονται τώρα και προβληματίζονται όπως κι εσύ για το μέλλον.

Το ότι ΔΕΝ θα δίνονται συντάξεις (αξιοπρεπείς, όπως τις ξέραμε μέχρι το 2010), εγώ το θεωρώ περισσότερο από βέβαιο.
Βλέπεις, είμαι απ' τους ανθρώπους που "ανατράφηκα" εργασιακά μέσα στο κλίμα των προηγουμένων δεκαετιών, και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η πεποίθηση στους εργαζόμενους της γενιάς μου ότι όταν η ηλικία μας δεν θα μας επιτρέπει πια να παράγουμε "κάποιος" θα μας φρόντιζε για τα γεράματα μας ήταν έντονα εδραιωμένη. Σε μένα προσωπικά όχι τόσο έντονα ίσως (είναι και θέμα χαρακτήρος αυτό), αλλά σε πολλούς, ήταν.
Διαψεύονται εκ των πραγμάτων, μην τα ξαναλέμε τώρα.
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ασχέτως νόμων, νομίσματος, και όλων των στοιχείων που συμμετέχουν στη διαμόρφωση της "σύνταξης" του συνόλου, το αποτέλεσμα είναι ότι αυτή έχει μειωθεί.
Εγώ λέω ότι και θα συνεχίσει να μειώνεται.
Δεν έχει σημασία υπό ποια μορφή (και σε ποιο νόμισμα) θα δίνεται, το αποτέλεσμα πάντως θα είναι ότι η αγοραστική της δύναμη θα συνεχίσει να πέφτει, και θα φτάσει να είναι της ξεφτίλας.

Μην ταλαντεύεσαι λοιπόν με "υποψίες", θεώρησε αυτό που σου λέω δεδομένο, και πορέψου στη ζωή σου με βάση αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 29 Feb 2016 02:22 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Δημήτρης (amstrad79)

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 03:18 #12

soto51 wrote:

Επειδή η ερώτηση σου μετά από την 142 λέξεων ανάλυση και σκεπτικό σου, και προτάσεις σου ήταν πάρα πολύ σαφής (τι σύνταξη θα πάρω εγώ ; ) θεώρησα ότι έπρεπε να πάρεις και μια αντιστοίχου σαφήνειας απάντηση. Και η μόνη απάντηση που ταίριαζε (και εξακολουθεί να ταιριάζει) στην ερώτηση σου, είναι αυτή που σου έδωσα.
(Κι ευχαριστώ τον Tsig που την άφησε, γιατί έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει μια "υπερευαισθησία" σε θέματα αθυροστομίας, δεν ξέρω αν αυτή οφείλεται σε διαμαρτυρίες και αναφορές μελών ή είναι "έμφυτη" στο site).
Με την απάντηση δεν ήθελα ούτε να σε μειώσω, ούτε να προβάλλω κάτι δικό μου, ήθελα μόνο να καταδείξω ποια είναι η δικιά μου πεποίθηση για το τι σύνταξη θα πάρουν όχι μόνο εσύ, αλλά ΟΛΟΙ όσοι εργάζονται τώρα και προβληματίζονται όπως κι εσύ για το μέλλον.

Η ερώτηση ήταν καθαρα ρητορική..
Το ξέρω πολύ καλά πόσο αδικούμαι, εγώ κ τόσοι άλλοι που δίνουν πολλές εισφορές, αλλα στο τέλος παίρνουν ψίχουλα.
Δεν φταίω εγω ομως..
Άλλοι ψήφισαν αυτούς που αποφασίζουν για μένα.
Κι' επειδή εδώ μιλάμε για φοροδιαφυγή...

Εφόσον, τελικά, το κράτος με κλέβει, με εκμεταλλεύεται κ με κοροϊδεύει..
Πόσο πιθανό είναι για κάποιον, να επιλέξει να μην πληρώνει τους φόρους του, αφού νιώθει οτι αδικείται;
Δεν μιλαω για μένα, αφού κ να θέλω, δεν μπορώ να μην πληρώσω..
Μιλάω για αυτούς που μπορούν.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 05:49 #13

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
soto51 wrote:

Επειδή η ερώτηση σου μετά από την 142 λέξεων ανάλυση και σκεπτικό σου, και προτάσεις σου ήταν πάρα πολύ σαφής (τι σύνταξη θα πάρω εγώ ; ) θεώρησα ότι έπρεπε να πάρεις και μια αντιστοίχου σαφήνειας απάντηση. Και η μόνη απάντηση που ταίριαζε (και εξακολουθεί να ταιριάζει) στην ερώτηση σου, είναι αυτή που σου έδωσα.
(Κι ευχαριστώ τον Tsig που την άφησε, γιατί έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει μια "υπερευαισθησία" σε θέματα αθυροστομίας, δεν ξέρω αν αυτή οφείλεται σε διαμαρτυρίες και αναφορές μελών ή είναι "έμφυτη" στο site).
Με την απάντηση δεν ήθελα ούτε να σε μειώσω, ούτε να προβάλλω κάτι δικό μου, ήθελα μόνο να καταδείξω ποια είναι η δικιά μου πεποίθηση για το τι σύνταξη θα πάρουν όχι μόνο εσύ, αλλά ΟΛΟΙ όσοι εργάζονται τώρα και προβληματίζονται όπως κι εσύ για το μέλλον.

Η ερώτηση ήταν καθαρα ρητορική..
Το ξέρω πολύ καλά πόσο αδικούμαι, εγώ κ τόσοι άλλοι που δίνουν πολλές εισφορές, αλλα στο τέλος παίρνουν ψίχουλα.
Δεν φταίω εγω ομως..
Άλλοι ψήφισαν αυτούς που αποφασίζουν για μένα.
Κι' επειδή εδώ μιλάμε για φοροδιαφυγή...

Εφόσον, τελικά, το κράτος με κλέβει, με εκμεταλλεύεται κ με κοροϊδεύει..
Πόσο πιθανό είναι για κάποιον, να επιλέξει να μην πληρώνει τους φόρους του, αφού νιώθει οτι αδικείται;
Δεν μιλαω για μένα, αφού κ να θέλω, δεν μπορώ να μην πληρώσω..
Μιλάω για αυτούς που μπορούν.


μια απλη περιπτωση φοροδιαφυγης ειναι ολοι αυτοι που δεν δηλωνουν τους τοκους καταθεσεων για να αποφυγουν την εκτακτη εισφορα.προσωπικα ξερω πολλους που το εκαναν.και δεν τους εκαναν τιποτα.θα μου πεις οι τοκοι αυτοι του εσωτερικου στην ελλαδα δηλαδη εχουν φορολογηθει στην πηγη τους.ναι οντως αλλα αν τους δηλωσεις και περασεις την κλιμακα των 12 χιλιαδων η των 20 χιλιαδων ευρω σου επιβαλλεται εκτακτη εισφορα.δηλαδη φορολογεισαι δυο φορες.

για τους τοκους καταθεσεων εξωτερικου που δεν εχουν ηλεκτρονικη πληροφορηση δεν το σχολιαζω καν.εκει γινεται το ελα να δεις.δεν δηλωνει κανεις τιποτα!!
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 11:17 #14

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Αυτοί που τους ψήφισαν δεν έχουν ανάγκη...φοροδιαφεύγουν περισσότερο απο όλους και έχουν το θράσος και μιλάνε κιόλας!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 11:20 #15

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
sonik wrote:
μια απλη περιπτωση φοροδιαφυγης ειναι ολοι αυτοι που δεν δηλωνουν τους τοκους καταθεσεων για να αποφυγουν την εκτακτη εισφορα.προσωπικα ξερω πολλους που το εκαναν.και δεν τους εκαναν τιποτα.

Είναι απλό. Βρίσκουν και τα κάνουν γιατί η πρώτη και κυρίαρχη σκέψη στο μυαλό του κάθε πολιτικού είναι το πως θα επανεκλεγεί, οπότε "...ας πάει και το παλιάμπελο" και "...δεν πειράζει ας τα εισπράξει ο ... επόμενος".
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 11:57 #16

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εφόσον, τελικά, το κράτος με κλέβει, με εκμεταλλεύεται κ με κοροϊδεύει..
Πόσο πιθανό είναι για κάποιον, να επιλέξει να μην πληρώνει τους φόρους του, αφού νιώθει οτι αδικείται;
Δεν μιλαω για μένα, αφού κ να θέλω, δεν μπορώ να μην πληρώσω..
Μιλάω για αυτούς που μπορούν.

Είμαι σίγουρος ότι αυτοί στους οποίους απευθύνεσαι και εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι της διπλανής σου/μας πόρτας οι οποίοι φοροδιαφεύγουν ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ και ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ, πολύ βολικά, θα συμφωνήσουν με το σκεπτικό που παράθεσες και το ... άλλοθι που τους προσφέρεις, ταυτόχρονα με το ατελείωτο γέλιο που ρίχνουν πίσω από την πλάτη σου/μας όταν καταφθάνει το ... πιστωτικό ή το μηδενικό εκκαθαριστικό της εφορίας.
Έχουν κάθε προσωπικό συμφέρον να το κάνουν και το επιχείρημα είναι και πολύ ... πιασιάρικο.
Ταυτόχρονα όμως πρέπει επιτέλους να γίνει κατανοητό ότι όσο το κράτος, όπως λες, σε κλέβει, σε κοροιδεύει και σε εκμεταλεύτεται, (τουλάχιστον) άλλο τόσο το κάνουν και αυτοί στους οποίους βασικά απευθύνθηκες και κάθε χρόνο ο λογαριασμός για εσένα, εμένα και εκατοντάδες χιλιάδες άλλα κορόιδα θα μεγαλώνει και θα γίνεται περισσότερο δυσβάστακτος εξαιτίας όχι μόνο της ανεπάρκειας των εκάστοτε κυβερνόντων αλλά ΚΑΙ των προαναφερόμενων.
Και αλήθεια βρε Παναγιώτη, που μπαίνει το όριο της "δίκαιης" αντίδρασης αυτού που μπορεί και φοροδιαφεύγει απέναντι στο κράτος που τον κοροιδεύει και τον κλέβει; Στο να πληρώνει τους μισούς φόρους; Καθόλου φόρους; Το ένα χιλιοστό των φόρων; Που; Και ποιός θέτει αυτό το όριο; Έχεις δει κανέναν από αυτούς να θέτουν από μόνοι τους ένα όριο σε αυτή την εις βάρος μας κλοπή ή σχεδόν όλοι τους δηλώνουν εισοδήματα πείνας, πάντα κάτω από το αφορολόγητο ακόμα και τις εποχές που η φορολογία ήταν χαμηλή;;;
Ξέρω, το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει, αλλά μην αυταπατάσαι και το υπόλοιπο σάπιο είναι.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 12:03 #17

sonik wrote:


μια απλη περιπτωση φοροδιαφυγης ειναι ολοι αυτοι που δεν δηλωνουν τους τοκους καταθεσεων για να αποφυγουν την εκτακτη εισφορα.προσωπικα ξερω πολλους που το εκαναν.και δεν τους εκαναν τιποτα.θα μου πεις οι τοκοι αυτοι του εσωτερικου στην ελλαδα δηλαδη εχουν φορολογηθει στην πηγη τους.ναι οντως αλλα αν τους δηλωσεις και περασεις την κλιμακα των 12 χιλιαδων η των 20 χιλιαδων ευρω σου επιβαλλεται εκτακτη εισφορα.δηλαδη φορολογεισαι δυο φορες.

για τους τοκους καταθεσεων εξωτερικου που δεν εχουν ηλεκτρονικη πληροφορηση δεν το σχολιαζω καν.εκει γινεται το ελα να δεις.δεν δηλωνει κανεις τιποτα!!

Απ'ότι ξέρω, οι τράπεζες στέλνουν κάθε χρόνο, στην εφορία του καθενός, το σύνολο των τόκων που έλαβε ο καταθέτης.
Έτσι, όταν πας να συμπληρώσεις τη δήλωσή σου, βλέπεις κ τους τόκους σου να προσμετράνε στο ετήσιο εισόδημά σου.
Άρα, πως είναι δυνατόν να μην τους δηλώσεις;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Φοροδιαφυγή 29 Feb 2016 12:14 #18

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
sonik wrote:


μια απλη περιπτωση φοροδιαφυγης ειναι ολοι αυτοι που δεν δηλωνουν τους τοκους καταθεσεων για να αποφυγουν την εκτακτη εισφορα.προσωπικα ξερω πολλους που το εκαναν.και δεν τους εκαναν τιποτα.θα μου πεις οι τοκοι αυτοι του εσωτερικου στην ελλαδα δηλαδη εχουν φορολογηθει στην πηγη τους.ναι οντως αλλα αν τους δηλωσεις και περασεις την κλιμακα των 12 χιλιαδων η των 20 χιλιαδων ευρω σου επιβαλλεται εκτακτη εισφορα.δηλαδη φορολογεισαι δυο φορες.

για τους τοκους καταθεσεων εξωτερικου που δεν εχουν ηλεκτρονικη πληροφορηση δεν το σχολιαζω καν.εκει γινεται το ελα να δεις.δεν δηλωνει κανεις τιποτα!!

Απ'ότι ξέρω, οι τράπεζες στέλνουν κάθε χρόνο, στην εφορία του καθενός, το σύνολο των τόκων που έλαβε ο καταθέτης.
Έτσι, όταν πας να συμπληρώσεις τη δήλωσή σου, βλέπεις κ τους τόκους σου να προσμετράνε στο ετήσιο εισόδημά σου.
Άρα, πως είναι δυνατόν να μην τους δηλώσεις;

Δίκιο έχεις, αλλά αυτό (η αυτόματη συμπλήρωση) ισχύει για τα τελευταία δύο χρόνια, ενώ η έκτακτη εισφορά (η οποία πάντα εφαρμοζόταν και επι των τόκων) μας ... συντροφεύει εδώ και τουλάχιστον τέσσερα χρόνια. Τα προηγούμενα λοιπόν χρόνια, όποιος γούσταρε τους δήλωνε και πλήρωνε και εισφορά αλληλεγγύης. Οι υπόλοιποι :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

Επίσης δεν ξέρω αν για αυτούς που άλλαζαν τα ποσά (μπορούσαν να το κάνουν), υπήρξε κάποιος έλεγχος.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 29 Feb 2016 12:16 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.395 seconds