Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Συνταξεις

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 10:31 #37

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Να βοηθήσω κι εγώ (ή κατ' άλλους, να πω κι εγώ την παπαριά μου):

Με το "υπαξιακό" εγώ εννοώ ένα ερώτημα που δεν έχει πρακτική εφαρμογή, αλλά τίθεται ώστε, αν απαντηθεί, να εξαλείψει απορίες που ναι μεν ο καθένας μπορεί να έχει, αλλά κι αν απαντηθούν δεν θα αλλάξει τίποτα, ούτε γι' αυτόν που ρωτάει, ούτε γι' αυτον που απαντάει, ούτε για κανέναν γενικώς.
Τέτοια ερωτήματα έχουν κατα καιρούς διατυπωθεί πολλά και έχουν γίνει και διάσημα, όπως το "Ποιος είμαι εγώ και που πάω?", το "Να ζει κανείς ή να μη ζει?" και άλλα παρόμοια.

Έτσι λοιπόν το ερώτημα που έθεσε η maria και που ήταν "Ειναι οι επόμενοι συνταξιουχοι κοινωνικα αδικημενοι 'η οχι ?" είναι υπαρξιακό.
Διότι είτε "Ναι, είναι" απαντήσουμε, είτε
"Όχι, δεν είναι" απαντήσουμε,
τίποτα δεν θα αλλάξει, ούτε για τους τωρινούς, ούτε για τους μελλοντικούς συνταξιούχους, ούτε για μας που ρωτάμε, ούτε για μας που απαντάμε, ούτε για κανέναν γενικώς.

Υποθέτω ότι κανείς δε διαφωνεί με την μέχρι εδώ τοποθέτηση μου, αν διαφωνεί ας το πει, παρακαλώ.

Απο κει και πέρα:
Για να απαντήσουμε σε αυτό το (έστω υπαρξιακό) ερώτημα της marias, θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι σημαίνει "κοινωνική αδικία".
Γιατί ο όρος ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ για όλους το ίδιο πράμα.

Αυτά για πρωϊ, και καλημέρα σας.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 11:45 #38

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Για να απαντήσουμε σε αυτό το (έστω υπαρξιακό) ερώτημα της marias, θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι σημαίνει "κοινωνική αδικία".
Γιατί ο όρος ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ για όλους το ίδιο πράμα.

Αυτά για πρωϊ, και καλημέρα σας.

Ξεκίνησα να σου γράφω κάποιες απόψεις από παλαιότερες συζητήσεις μας "περί φοροδιαφυγής" σε σχέση πάντα με την κοινωνική αδικία αλλά τα έσβησα όλα και απλά θέλω να σε ρωτήσω μιας που θέτεις το θέμα.

Τι σημαίνει για εσένα "κοινωνική αδικία" Σώτο;;;; Πες μου μερικά παραδείγματα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 11:56 #39

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Τι σημαίνει για εσένα "κοινωνική αδικία" Σώτο;;;; Πες μου μερικά παραδείγματα.
Παράδειγμα από την πρόσφατη επικαιρότητα:
Ο φουκαράς ο ταβερνιάρης στην Ύδρα που χτες-προχτές τον σκότωσαν για να του πάρουν 40-50k, υπέστη "κοινωνική αδικία". Η κοινωνία δεν κατάφερε να τον προστατεύσει. Δουλειά της ήταν. Τον αδίκησε.

Όλοι όσοι έχουν επί 30-40 χρόνια καταβάλλει ανελλιπως τις εισφορές τους στα ασφαλιστικά τους ταμεία (δε μιλάω για τις μαμάδες ανηλίκων με 15 χρόνια προϋπηρεσία) περιμένοντας όταν γεράσουν να πάρουν μια αξιοπρεπή σύνταξη (διότι αξιοπρέπως πλήρωναν ό,τι τους ζήταγαν) και τώρα η κοινωνία τους λέει: "Πριτς! Πάρε 300" υφίστανται κοινωνική αδικία. ΚΑΙ κοροϊδία. Και ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ αυτοί, batista, δεν είναι ένας στην Ύδρα.

Πέρα απ' αυτά τα 2, πες μου εσύ παραδείγματα, και θα σου απαντήσω αν τα θεωρώ ή όχι "κοινωνική αδικία".

Και πες μου τι θεωρείς κι εσύ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 12:08 #40

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
Τι σημαίνει για εσένα "κοινωνική αδικία" Σώτο;;;; Πες μου μερικά παραδείγματα.
Παράδειγμα από την πρόσφατη επικαιρότητα:
Ο φουκαράς ο ταβερνιάρης στην Ύδρα που χτες-προχτές τον σκότωσαν για να του πάρουν 40-50k, υπέστη "κοινωνική αδικία". Η κοινωνία δεν κατάφερε να τον προστατεύσει. Δουλειά της ήταν. Τον αδίκησε.

Όλοι όσοι έχουν επί 30-40 χρόνια καταβάλλει ανελλιπως τις εισφορές τους στα ασφαλιστικά τους ταμεία (δε μιλάω για τις μαμάδες ανηλίκων με 15 χρόνια προϋπηρεσία) περιμένοντας όταν γεράσουν να πάρουν μια αξιοπρεπή σύνταξη (διότι αξιοπρέπως πλήρωναν ό,τι τους ζήταγαν) και τώρα η κοινωνία τους λέει: "Πριτς! Πάρε 300" υφίστανται κοινωνική αδικία. ΚΑΙ κοροϊδία. Και ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ αυτοί, batista, δεν είναι ένας στην Ύδρα.

Πέρα απ' αυτά τα 2, πες μου εσύ παραδείγματα, και θα σου απαντήσω αν τα θεωρώ ή όχι "κοινωνική αδικία".

Και πες μου τι θεωρείς κι εσύ.

Το πρώτο παράδειγμα είναι μάλλον άστοχο. Ακόμα και στις πιο οργανωμένες κοινωνίες/πολιτείες τέτοια φαινόμενα δεν μπορούν να αποφευχθούν εκτός αν βρεθεί κάποιος τρόπος να αλλάξει η ανθρώπινη φύση που όπως όλοι ξέρουμε περιλαμβάνει και αυτά τα απεχθή στοιχεία.

Με το δεύτερο παράδειγμα που έθεσε ουσιαστικά και η Μαρία συμφωνώ απολύτως.


Όσο για την δική μου συνεισφορά στον κατάλογο, η φοροδιαφυγή πως σου φαίνεται;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2015 12:09 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 12:10 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
η φοροδιαφυγή πως σου φαίνεται;;;
Εκτός.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 20 Αυγ 2015 12:20 #42

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
η φοροδιαφυγή πως σου φαίνεται;;;
Εκτός.


Χα, χα, χα, χα :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αυτό είναι που λένε "...τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας..."
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Αυγ 2015 12:21 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Συνταξεις 21 Αυγ 2015 02:07 #43

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
α.

Έτσι λοιπόν το ερώτημα που έθεσε η maria και που ήταν "Ειναι οι επόμενοι συνταξιουχοι κοινωνικα αδικημενοι 'η οχι ?" είναι υπαρξιακό.
Διότι είτε "Ναι, είναι" απαντήσουμε, είτε
"Όχι, δεν είναι" απαντήσουμε,
τίποτα δεν θα αλλάξει, ούτε για τους τωρινούς, ούτε για τους μελλοντικούς συνταξιούχους, ούτε για μας που ρωτάμε, ούτε για μας που απαντάμε, ούτε για κανέναν γενικώς.

Υποθέτω ότι κανείς δε διαφωνεί με την μέχρι εδώ τοποθέτηση μου, αν διαφωνεί ας το πει, παρακαλώ.

Οχι,Soto 51, δεν θα συμφωνησω.

Εβαλα 2 αριθμητικα παραδειγματα συνταξιουχων στο post no 28. Εμενα οι γνωμη μου ειναι οτι ο κουμπαρας και των 2 στο τελος της επαγγελματικης τους ζωης εχει λιγοτερα χρηματα απο αυτα που θα παρουν στο προσδοκιμο χρονο της υπολοιπης ζωης τους.

Και μαλιστα με τις διοικητικες ευλογιες και τις αποφασεις των Ταμειων τους (το νομιμο δεν ειναι και ηθικο, νομιζω...οταν μαλιστα μεσα απο το νομιμο καταδικαζονται σε χρεη τα Ταμεια της επομμενης γενια εργαζομενων που αντι να βαζει χρηματα στους δικους της κουμπαραδες χρηματοδοτει τους αδειους κουμπαραδες των ηδη συνταξιουχων )

www.tovima.gr/opinions/useropinions/article/?aid=724471
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2015 02:27 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 21 Αυγ 2015 06:50 #44

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Οχι, Soto 51, δεν θα συμφωνησω.

Εβαλα 2 αριθμητικα παραδειγματα συνταξιουχων στο post no 28. Εμενα η γνωμη μου ειναι οτι ο κουμπαρας και των 2 στο τελος της επαγγελματικης τους ζωης εχει λιγοτερα χρηματα απο αυτα που θα παρουν στο προσδοκιμο χρονο της υπολοιπης ζωης τους.
Δεν πειράζει που δεν συμφωνείς, η κουβέντα συνεχίζεται.

Εγώ πιστεύω ότι οι παίρνοντες σύνταξη διαιρούνται σε 3 κατηγορίες. Δεν μπορούμε όμως να τους κατατάξουμε σε κατηγορία, πριν πεθάνουν.
Πρώτη κατηγορία: Αυτοί που εισπράττουν (συνολικά - μέχρι να πεθάνουν) λιγότερα από όσα έχει μαζέψει ο "θεωρητικός" κουμπαράς τους στο ασφαλιστικό τους ταμείο.
Δεύτερη κατηγορία: Αυτοί που εισπράττουν (συνολικά - μέχρι να πεθάνουν) περίπου ίδια με όσα έχει μαζέψει ο κουμπαράς τους.
Τρίτη κατηγορία: Αυτοί που εισπράττουν περισσότερα από όσα έχει μαζέψει ο αντίστοιχος κουμπαράς τους.

Προϊόντων των ετών, οι της πρώτης κατηγορίας αυξάνονται, σε βάρος των της τρίτης. Οι νέοι που δουλεύουν σήμερα, σε 20, 30, 40 χρόνια ΔΕΝ θα πάρουν όσα έχουν δώσει.

Αυτόματα, αντιλαμβάνεσαι ποια πρέπει να είναι η αντιμετώπιση που πρέπει να εφαρμόσει ένας νέος σήμερα, απέναντι σε αυτό που ονομάζεται "ασφαλιστικό σύστημα"?

Τεχνικά:
Επειδή το προσδόκιμο ζωής του καθενός ξεχωριστά δεν είναι γνωστό, οι υπολογισμοί πρέπει να γίνονται λαμβάνοτας υπ' όψη το ΜΕΣΟ προσδόκιμο.
Αυτό όμως δεν αλλάζει τη μελλοντική πραγματικότητα που σου περιέγραψα.

Πες μου κάτι όμως:
Λες (εδώ ανωτέρω) ότι θα πάρουν περισσότερα από τα συσσωρευθέντα στον κουμπαρά τους. Τους βάζεις όλους δηλαδή στην τρίτη (δικιά μου) κατηγορία.
Σε ρωτάω λοιπόν:
Τη διαφορά ποιος θα την πληρώσει?

Επίσης:
Το 1,5% επιτόκιο που κάπου έγραψες σαν στοιχείο του υπολογισμού, το θεωρώ εξαιρετικά λίγο. Όταν ο κάθε ιδιώτης μπορεί να πετύχει αποδόσεις της τάξης του 3, και 4, και 5%, ένα ασφαλιστικό ταμείο, με τα κεφάλαια και την υποδομή που έχει μπορεί να πετύχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2015 06:50 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συνταξεις 21 Αυγ 2015 07:01 #45

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Το πρώτο παράδειγμα είναι μάλλον άστοχο.
Για εξηγήσου:
Ο φουκαράς αυτός ΔΕΝ αδικήθηκε κατ' εσέ?
Σωστά τα περί ανθρώπινης φύσης των εγκληματιών, έτσι είναι. Γι' αυτόν που τον σκότωσαν σε ρώτησα. Και κατ' επέκταση, για όλους όσους έχουν χάσει τη ζωή τους επειδή "η κοινωνία" δεν κατάφερε να τους προσφέρει προστασία.
Τι να λέμε δηλαδή, "Άτυχος ήταν, έπεσε σε φύσεις που περιελάμβαναν απεχθή στοιχεία"?
:silly:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα