Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 07:20 #28

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους

Εδώ:

βλέπεις τον Μπάμπη που μιλάει καθαρά για κατάρρευση.

Για να έχουν φτάσει τα κανάλια να μιλάνε έτσι ανοιχτά, θα πει ότι τα πράματα είναι ΠΟΛΥ σοβαρά.

Πρέπει να είναι κάποιος πολύ πορωμένος συριζαίος για να μην το βλέπει πια.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 11:34 #29

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
Θα κανει ο Τσιπρας εκλογες/δημοψηφισμα?

Εαν ναι, τι θα αποφασισει ο λαος?

Κωλοτουμπα ή δραχμη?

Σκυλος χορτατος και πιτα ολοκληρη δεν υπαρχει πουθενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 11:58 #30

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Kratistos (Ekratistos) έγραψε:
Θα κανει ο Τσιπρας εκλογες/δημοψηφισμα?

Εαν ναι, τι θα αποφασισει ο λαος?

Κωλοτουμπα ή δραχμη?

Σκυλος χορτατος και πιτα ολοκληρη δεν υπαρχει πουθενα.
Ξέρω οτι καποιοι γνωστοί μου ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για "να φύγουν οι προηγούμενοι άχρηστοι" κ "για να τους κόψουν τον ΕΝΦΙΑ".Ήρεμα,αργά κ απλά,με επιχειρήματα(έτσι πρέπει να μιλάμε στους τρελλούς), τους εξηγώ το λάθος που έκαναν.Αυτοί,βλέποντας οτι δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί μου,εκνευρίζονται κ λένε"να πάνε όλα να γ@θούν,ας γυρίσουμε στη δραχμή".Και πάλι,με τον ίδιο τρόπο τους εξηγώ το νέο λάθος που κάνουν.Οτι η δραχμή θα ήταν η πλήρης διάλυση της χώρας.Και τότε,όλοι όμως λένε το ίδιο:"Εντάξει,θα φύγουμε απο τη χώρα να ησυχάσουμε".Όταν πριν λίγες μέρες είχα γράψει να εξετάζεται με κάποιο τρόπο η νοημοσύνη του κάθε ψηφοφόρου πριν τις εκλογές,ο φίλος μου ο soto 51 με κοροϊδευε..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 12:33 #31

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Kratistos (Ekratistos) έγραψε:
Θα κανει ο Τσιπρας εκλογες/δημοψηφισμα?

Εαν ναι, τι θα αποφασισει ο λαος?

Κωλοτουμπα ή δραχμη?

Σκυλος χορτατος και πιτα ολοκληρη δεν υπαρχει πουθενα.
Ξέρω οτι καποιοι γνωστοί μου ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για "να φύγουν οι προηγούμενοι άχρηστοι" κ "για να τους κόψουν τον ΕΝΦΙΑ".Ήρεμα,αργά κ απλά,με επιχειρήματα(έτσι πρέπει να μιλάμε στους τρελλούς), τους εξηγώ το λάθος που έκαναν.Αυτοί,βλέποντας οτι δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί μου,εκνευρίζονται κ λένε"να πάνε όλα να γ@θούν,ας γυρίσουμε στη δραχμή".Και πάλι,με τον ίδιο τρόπο τους εξηγώ το νέο λάθος που κάνουν.Οτι η δραχμή θα ήταν η πλήρης διάλυση της χώρας.Και τότε,όλοι όμως λένε το ίδιο:"Εντάξει,θα φύγουμε απο τη χώρα να ησυχάσουμε".Όταν πριν λίγες μέρες είχα γράψει να εξετάζεται με κάποιο τρόπο η νοημοσύνη του κάθε ψηφοφόρου πριν τις εκλογές,ο φίλος μου ο soto 51 με κοροϊδευε..

Δηλαδη βλεπεις δημοφηφισμα και μετα απο αυτο δραχμη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 12:51 #32

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Χθες παίχτηκε πάλι το παρακαλετό, επεισόδιο Νο 27, δώστε μας κανένα Ευρώ, μην δίνετε σημασία που σας βρίζουμε μέρα - νύχτα, το θέμα είναι σοβαρό, κινδυνεύουμε να μας καταλάβουν οι ηλίθιοι (που μας ψήφισαν)...


Τίτλος επεισοδίου : «ασυνήθιστη έκκληση βοήθειας»

Πρωταγωνιστούν : Τσίπρας (ο κανονικός, όχι ο ξάδερφος) , Γιούνκερ


Περίληψη επεισοδίου :

«Όχι» Γιούνκερ στο αίτημα για έκτακτη συνάντηση με Τσίπρα πριν το Eurogroup - η Αθήνα «παλεύει μέρα με τη μέρα να αποτρέψει τη χρεοκοπία»

www.protothema.gr/politics/article/45703...i-ekeinos-arnithike/
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαρ 2015 12:52 από El_Malak.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 15:33 #33

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Kratistos (Ekratistos) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Kratistos (Ekratistos) έγραψε:
Θα κανει ο Τσιπρας εκλογες/δημοψηφισμα?

Εαν ναι, τι θα αποφασισει ο λαος?

Κωλοτουμπα ή δραχμη?

Σκυλος χορτατος και πιτα ολοκληρη δεν υπαρχει πουθενα.
Ξέρω οτι καποιοι γνωστοί μου ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ για "να φύγουν οι προηγούμενοι άχρηστοι" κ "για να τους κόψουν τον ΕΝΦΙΑ".Ήρεμα,αργά κ απλά,με επιχειρήματα(έτσι πρέπει να μιλάμε στους τρελλούς), τους εξηγώ το λάθος που έκαναν.Αυτοί,βλέποντας οτι δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί μου,εκνευρίζονται κ λένε"να πάνε όλα να γ@θούν,ας γυρίσουμε στη δραχμή".Και πάλι,με τον ίδιο τρόπο τους εξηγώ το νέο λάθος που κάνουν.Οτι η δραχμή θα ήταν η πλήρης διάλυση της χώρας.Και τότε,όλοι όμως λένε το ίδιο:"Εντάξει,θα φύγουμε απο τη χώρα να ησυχάσουμε".Όταν πριν λίγες μέρες είχα γράψει να εξετάζεται με κάποιο τρόπο η νοημοσύνη του κάθε ψηφοφόρου πριν τις εκλογές,ο φίλος μου ο soto 51 με κοροϊδευε..

Δηλαδη βλεπεις δημοφηφισμα και μετα απο αυτο δραχμη?
Όχι.Τίποτε απο όλα αυτά.Μεσα στην ατυχία μας να βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ έχουμε την τύχη να είναι πρόεδρος ο Τσίπρας κ ΥπΟΙκ ο Βαρουφ.Αυτο τι σημαίνει;Για μεν τον πρώτο,τα εξής:Είναι λαϊκιστής,άσχετος απο οικονομικά,έχει πλήρη άγνοια της πραγματικής ζωής των πολιτών,πλήρη ασχετοσυνη απο διαπραγματέυσεις,διπλωματία,αλλα κ το πως λειτουργεί η Ευρώπη.Είναι όμως κ καλοπερασάκιας,φιλόδοξος κ γουστάρει να είναι ο πρώτοε αριστερός πρωθυπουργός.Ξέρει πολύ καλά οτι αν γυρίσει στη δραχμή,όχι πρωθυπουργός δεν ξαναβγαίνει,όχι βουλευτής,αλλα μάλλον θα φύγει κ απο τη χώρα.Και δεν έχει κάνει κ κανένα επάγγελμα σστη ζωή του..Ο Βαρουφ απο την άλλη έχει έπαρση,κόμπλεξ ανωτερότητας,νομίζει οτι όλα τα ξέρει,είναι κ αυτός ΜΟΝΟ στη θεωρία καλός οικονομολόγος,γιατί στην πράξη ούτε σε σουβλατζίδικο δεν θα του έδιναν δουλειά με αυτές τις θεωρίες που έχει,κάνει δημόσιες σχέσεις κ μάλλον δεν θα'θελε να το συνδυάσει με την κσταστροφή της χώρας της οποίας είχε αναλάβει την τύχη της οικονομίας της.Μετά,τη διαφήμιση του εαυτού του να κάνει στο Τεξας κ αλλού που ειναι καθηγητής;Έτσι νομίζω οτι θα πάνε τα πράγματα.Και πάλι,δεν ξέρω..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαρ 2015 15:36 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 16:10 #34

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Όταν πριν λίγες μέρες είχα γράψει να εξετάζεται με κάποιο τρόπο η νοημοσύνη του κάθε ψηφοφόρου πριν τις εκλογές,ο φίλος μου ο soto 51 με κοροϊδευε..
Δεν σε κορόϊδευα.
Προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι αυτό που προτείνεις δεν είναι δυνατόν πρακτικά να εφαρμοσθεί.
Και αν η δική μου πρόταση (για ψήφους βάσει των πληρωθέντων φόρων) έχει πιθανότητα 0,1% να γίνει κάποτε πράγματικότητα, η δικιά σου (για ψήφους βάσει ευφυϊας/νοημοσύνης) έχει 0,001%
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 17:30 #35

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
...Και αν η δική μου πρόταση (για ψήφους βάσει των πληρωθέντων φόρων) έχει πιθανότητα 0,1% να γίνει κάποτε πράγματικότητα, η δικιά σου (για ψήφους βάσει ευφυϊας/νοημοσύνης) έχει 0,001%

Τώρα έθεσες τα πράγματα (από πλευράς πιθανοτήτων) στην πραγματική τους διάσταση... Αλλά τι φταίω εγώ που με "έπρηξες" τόσες μέρες για ένα άτιμο (και αισιόδοξο) 0,1% πιθανότητας :);
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Βιωσιμότητα Ελληνικού χρέους 06 Μαρ 2015 18:40 #36

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Όταν πριν λίγες μέρες είχα γράψει να εξετάζεται με κάποιο τρόπο η νοημοσύνη του κάθε ψηφοφόρου πριν τις εκλογές,ο φίλος μου ο soto 51 με κοροϊδευε..
Δεν σε κορόϊδευα.
Προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι αυτό που προτείνεις δεν είναι δυνατόν πρακτικά να εφαρμοσθεί.
Και αν η δική μου πρόταση (για ψήφους βάσει των πληρωθέντων φόρων) έχει πιθανότητα 0,1% να γίνει κάποτε πράγματικότητα, η δικιά σου (για ψήφους βάσει ευφυϊας/νοημοσύνης) έχει 0,001%
Σκέφτηκα κάτι άλλο.Ξερεις οδηγώ μηχανή κυρίως για τις καθημερινές μου μετακινήσεις κ αντίθετα με το αμάξι που πλακώνομαι στα τηλ(με bluetooth πάντα),εκεί αναγκάζομαι να παραμένω σιωπηλός κ να σκέφτομαι.Μέχρι να βάλω κ στο κράνος bluetooth..Σκέφτηκα λοιπόν πως δεν θα'πρεπε να ψηφίζουν οι δημόσιοι υπάλληλοι,γιατι έτσι κ αλλιώς έχουν μονιμότητα,οπότε δεν κινδυνεύουν,δεν θα'πρεπε νσ ψηφίζουν οι συνταξιούχοι γιατί τη σύνταξή τους δεν τη χάνουν κ δεν θα'πρεπε ούτε οι μετανάστες,γιατί ούτε πολλούς φόρους πληρώνουν,τα περισσότερα λεφτά τα στέλνουν έξω δεν πάνε κ φαντάροι.Και όσοι πάνε δεν κρατάνε όπλο..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα