Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες?

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 03 Mar 2023 14:08 #1

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
Τα ΜΜΕ είχαν αναφέρει ότι σε μείωση χρεώσεων ή ακόμα και μηδενισμό σε συναλλαγές, θα προχωρήσει κάθε τράπεζα, μετά τις σχετικές υποδείξεις από τον υπουργό Οικονομικών.

Εγω δεν παρατηρησα καμια μείωση. Μονο μειωση στα καταστηματα. Πάλι μας δούλεψαν;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 04 Mar 2023 15:23 #2

Loukas wrote:
Τα ΜΜΕ είχαν αναφέρει ότι σε μείωση χρεώσεων ή ακόμα και μηδενισμό σε συναλλαγές, θα προχωρήσει κάθε τράπεζα, μετά τις σχετικές υποδείξεις από τον υπουργό Οικονομικών.

Εγω δεν παρατηρησα καμια μείωση. Μονο μειωση στα καταστηματα. Πάλι μας δούλεψαν;

www.newsit.gr/oikonomia/trapezes-sta-log...promitheion/3701885/
The administrator has disabled public write access.

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 05 Mar 2023 23:44 #3

Καλά περίμενε μείωση χρεώσεων.
Εδώ είναι ικανοί να βάλουν τέλη διέλευσης πεζοδρομίου αν περνάμε έξω από τα καταστήματα τους.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 06 Mar 2023 13:18 #4

  • mikepaltri
  • mikepaltri's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 30
  • Thank you received: 9
  • Karma: 0 (1)
Εδώ η eurobank από 13/3 κάνει υποχρεωτικό το πακέτο συναλλαγών My blue advantage σε όλους τους λογαριασμούς με μηνιαία χρέωση 0,60€!!!!!!! Μου φαίνεται θα μηδενίσω τα υπόλοιπα σε όλους τους λογαριασμούς...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 10 Jan 2024 05:23 #5

mikepaltri wrote:
Εδώ η eurobank από 13/3 κάνει υποχρεωτικό το πακέτο συναλλαγών My blue advantage σε όλους τους λογαριασμούς με μηνιαία χρέωση 0,60€!!!!!!! Μου φαίνεται θα μηδενίσω τα υπόλοιπα σε όλους τους λογαριασμούς...
Μόλις έσκασε & σε μένα το 'ραβασάκι' & ψάχνομαι να δω πώς θα ξεμπλέξω απ'όλο αυτό..
www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upire...ing/my-blue-y-jan-24
www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upire...tage-banking/my-blue
www.bankingnews.gr/speculator/articles/6...s-poioi-eksairoyntai
techmaniacs.gr/eurobank-xekinise-i-efarm...a-tirisi-logarismoy/
www.reddit.com/r/greece/comments/15o9oby...C%CE%AE%CE%BD%CE%B1/
www.insomnia.gr/forums/topic/821115-euro...9%CE%B1%CE%BC%CF%8C/
Καλά οι τράπεζες δεν είχαν καταδικαστεί στο παρελθόν για τέτοιου τύπου χρεώσεις (τήρησης λογαριασμών) ως πρακτικές αθέμιτες & καταχρηστικές (?)
www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=1383
www.sofokleousin.gr/klima-polemou-kyvern...-gia-tis-promitheies
Το 'νταβατζιλίκι' συνεχίζεται (?)
www.tsig.gr/lang-el/forum/9-%CE%9A%CF%81...%BF%CF%88%CE%B7-2021
& αν κάποιος θεωρεί πως δεν τον αφορά όλο αυτό, μήπως πρόκειται για την 'επόμενη μέρα' ανεξαρτήτως τράπεζας, εφόσον λειτουργούν πλέον ως 'καρτέλ', αν δεν υπάρξει αντίδραση ?
www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=231503
Αντί δηλ. να μας επιβραβεύουν που αφήνουμε να διαχειρίζονται τα ωραία μας λεφτά, θα μας τιμωρούν & από πάνω με παράλογες χρεώσεις ?
Αντί να κερδίζουμε κάποιο (έστω ελάχιστο) επιτόκιο για τις καταθέσεις μας, θα χρεωνόμαστε κιόλας ?
& παράλληλα θα πρέπει να 'χτίζουμε' με 'πλαστικό χρήμα' αφορολόγητο ?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 10 Jan 2024 13:04 #6

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Το θέμα είναι οτι κατα 99% θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες, γιατι 4 μεινανε, έχουν στήσει καρτελ, η κυβέρνηση κάνει τα στραβά ματια ,καθως ο έλεγχος δεν δουλεύει στα αλήθεια και κωλυσιεργει χρόνια τώρα σχετική ερευνα. Προσωπικά για το γαμωτο και μονο θα κλείσω το λογαριασμό μου στη eurobank. Και έχω κάρτα χ ebanking κλπ. Αλλά έχω και σε αλλες ,δε θα μου λείψει ιδιαίτερα. Οι μ@λ@κιες πρεπει να πληρώνονται . Οσο τα βλέπετε και δεν κάνετε τίποτα αυτα θα συμβαίνουν. Αλλάξτε τράπεζα και οι υπόλοιποι και θα δειτε για ποτε θα τα γυρίσει τουμπα η eurobank. Ετσι και αλλιώς ηταν παντα η χειρότερη τράπεζα .

Το ωραίο είναι οτι μας θεωρεί ιθαγενείς τελείως. Σου λεει οτι πηρες προαγωγή ουσιαστικά και πας στον "premium" λογαριασμό με το πλεονέκτημα οτι θα έχεις... οτι είχες και χτες τσάμπα. Και θα γίνει και αυτόματα χωρίς να το ζητήσεις. Αμα δε θες κατσε να φας εσυ το χρόνο σου να κάνεις αλλου τύπου λογαριασμό που πρακτικά είναι εντελώς άχρηστος. Καταθετικος σου λεει ,με 0 επιτόκιο, και από εκεί και πέρα νεκρός. Ουτε πληρώμες ουτε να σου στείλουν απο αλλη τράπεζα ,ουτε η γνωστή καρτα για τα μηχανήματα .Πρεπει να βγάλεις αλλη που φυσικά πρέπει να πληρώσεις για να τη βγάλεις. Οπότε ουσιαστικά η πραγματική επιλογή είναι να τον κλείσεις και να πας σε καμια (ποιο ) σοβαρη τράπεζα. Η κυβέρνηση αμα συνεχίσει να κανει τον Αλέκο θα το φαει το κεφάλι της.
Last Edit: 10 Jan 2024 13:09 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 10 Jan 2024 13:17 #7

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 804
  • Thank you received: 297
  • Karma: 50 (6)
Απο τον Μαρτιο 2023 που εγραψε την σημειωση ο mikepaltri δεν εχω δει καμια χρεωση στον λογαριασμο μου που ειναι απλος ταμιευτηριου
Αν βαλουν χρεωση συντηρησης θα τον κλεισω για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιπες τραπεζες

χρεωση υπαρχει μονο στις ανανεωσεις χρεωστικων καρτων καθε 3-4 χρονια που αλλαζονται με 10 ευρω
με εξαιρεση τις ALPHAκαι Παγκρητια που εχουν ετησια συνδρομη καρτας αλλα δεν πληρωνεις στην αντικατασταση
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 10 Jan 2024 13:46 #8

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
miou (ΜΑΝΘΟΣ) wrote:
Απο τον Μαρτιο 2023 που εγραψε την σημειωση ο mikepaltri δεν εχω δει καμια χρεωση στον λογαριασμο μου που ειναι απλος ταμιευτηριου
Αν βαλουν χρεωση συντηρησης θα τον κλεισω για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιπες τραπεζες

χρεωση υπαρχει μονο στις ανανεωσεις χρεωστικων καρτων καθε 3-4 χρονια που αλλαζονται με 10 ευρω
με εξαιρεση τις ALPHAκαι Παγκρητια που εχουν ετησια συνδρομη καρτας αλλα δεν πληρωνεις στην αντικατασταση

Εφόσον συμφωνείτε με τη μετάβασή σας στο πακέτο My Blue Advantage, δεν απαιτείται να κάνετε κάτι. Η αυτόματη ένταξη κάθε λογαριασμού σας στο πακέτο My Blue Advantage θα πραγματοποιηθεί στις 18.03.2024 και η 1η πληρωμή στις 02.04.2024. Η πληρωμή θα γίνεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα κάθε μήνα.


Αν δεν επιθυμείτε να ενταχθείτε στο πακέτο My Blue Advantage, έχετε τη δυνατότητα έως 14.03.2024:


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας στον νέο λογαριασμό «Αποταμιεύω Τώρα» μέσα από το e‑Banking, το EuroPhone Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Με τον λογαριασμό αυτόν, μπορείτε να κάνετε μόνο αναλήψεις, καταθέσεις και μεταφορές χρημάτων εντός Eurobank σε λογαριασμούς που είστε δικαιούχος ή συνδικαιούχος. Δείτε αναλυτικά εδώ.


Να μετατρέψετε τον λογαριασμό σας σε λογαριασμό «Εξυπηρέτηση Δανείου» μέσα από το e‑Banking ή σε κατάστημα Eurobank. Δείτε αναλυτικά εδώ.

Σε περίπτωση που δεν διαθέτετε άλλο λογαριασμό πληρωμών, δεν μπορείτε να διατηρείτε χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή, αλλά μπορείτε να αποκτήσετε τη νέα αναληπτική κάρτα Eurobank Cash Card Cirrus για αναλήψεις και καταθέσεις μετρητών σε ATM.


Να κλείσετε τον λογαριασμό σας μέσα από το e‑Banking σας, το EuroPhone Banking ή με επίσκεψη σε ένα κατάστημα Eurobank.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τι μειώσεις προμηθειών κάνανε οι τράπεζες? 10 Jan 2024 13:56 #9

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Εχω ενα ανενεργό λογαριασμό στην Πειραιώς που πλην των αλλων εχει και κατάστημα δίπλα μου. Ωρα να τον ενεργοποίησω και να ζητήσω και ebanking εκει μεταφέροντας οτι υπόλοιπα εχω στους 2 λογαριασμους μου στη eurobank, ουσιαστικά αντικαθιστώντας τον. By by eurobank. Αμα χάνουν πελάτη που, εχει παρει δανειο μεγαλο απο αυτούς ,εχει λογαριασμους πανω απο 20 χρόνια, εχει καταθέσει ,επενδύσει κατα καιρούς 200.000+ και τον χάνουν, που και στο μέλλον θα επένδυα ,ομόλογα, εντοκα προθεσμιακες μεγάλων ποσών εκει, θα τους γυρίσει μπούμερανγκ. Και να το μετανιριωσουν θα είναι αργα μετα. Οι μ@λ@κιες πρεπει να πληρώνονται. Και αφου δεν πληρώνονται απο το κράτος ,οπως θα ηταν το υγιες ,να πληρώθει τουλάχιστον απο τους πελάτες. Και για οποίον λεει ,σιγα μωρε για 0.6€, κρατήστε οτι γραφω να δείτε ποσο προφητικος θα βγω: Σε 1-2 χρόνια θα εχει γίνει 2€ το μηνα, 24€ το χρόνο αρμεγμα. Και δεν τα παίρνουμε σπιτι καλύτερα να τα φαμε σουβλάκια? Ετσι και αλλιώς η συγκεκριμένη τράπεζα τοκους δε δίνει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.088 seconds