Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων)

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 04 Feb 2014 23:55 #19

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
Λοιπόν ένα 1μιση μήνα μετά μικρός απολογισμός:

- Πρόσθεσα ένα Α/Κ Διαχείρισης Διαθεσίμων για εξισορρόπηση.
- Το Μετοχικό έχει επηρεαστεί έντονα από την πρόσφατη κρίση στις αναδυόμενες αγορές
- Το Ομολογιακό φαίνεται αρκετά ανθεκτικό.
- Τα μικτά έχουν ανάμικτη εικόνα όπως λέει το όνομα τους.
- άλλαξα τον κανόνα μου σε 25%-25%-25%-25% για κάθε είδος αμοιβαίου (ΔΔ/ΟΜΛ/ΜΤΧ/ΜΙΚΤΟ)

κάνει άλλος κανένας ενεργή διαχείριση χαρτοφυλακίου?
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 05 Feb 2014 01:06 #20

... αν και δεν είμαι ειδικός κι εγώ προτείνω το balanced της Eurobank. Το έχω εδώ και δυο χρόνια με τακτικές καταβολές (100 ευρώ το μήνα, δηλαδή το ποσό που κάποτε έδινα για τσιγάρα!!!) και χωρίς να το καταλάβεις συγκεντρώνεται ένα ποσό για τα έκτακτα έξοδα.... Άσε που με τις τακτικές καταβολές μειώνεις και την χασούρα σε δύσκολους καιρούς αφού αγοράζεις μερίδια σε διαφορετικές τιμές...
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 05 Feb 2014 07:14 #21

  • snoopy
  • snoopy's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 107
  • Thank you received: 5
  • Karma: 0 (-47)
vag1129 wrote:
Λοιπόν ένα 1μιση μήνα μετά μικρός απολογισμός:

- Πρόσθεσα ένα Α/Κ Διαχείρισης Διαθεσίμων για εξισορρόπηση.
- Το Μετοχικό έχει επηρεαστεί έντονα από την πρόσφατη κρίση στις αναδυόμενες αγορές
- Το Ομολογιακό φαίνεται αρκετά ανθεκτικό.
- Τα μικτά έχουν ανάμικτη εικόνα όπως λέει το όνομα τους.
- άλλαξα τον κανόνα μου σε 25%-25%-25%-25% για κάθε είδος αμοιβαίου (ΔΔ/ΟΜΛ/ΜΤΧ/ΜΙΚΤΟ)

κάνει άλλος κανένας ενεργή διαχείριση χαρτοφυλακίου?

Τι αποδοση % ειχες, εως κ σημερα συνολικα ?
Ομολογιακο αμοιβαιο δεν θα επαιρνα , εαν δεν ξερω ακριβως τις εταιρειες, διοτι βλεπω οτι τα εταιρικα ομολογα γνωστων εταιρειων ειναι πανω απο 100, αρα ποσο πιο πανω θα πανε,? Πιο κατω ειναι το πιο πιθανον να πανε, αρα προκυπτει ζημια εαν αγορασεις μεριδια α/κ σημερα
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 05 Feb 2014 07:48 #22

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι κ τα μετοχικα για το 2014 εχουν μεγαλο ρισκο αν κ ολοι οι αναλυτες δινουν θετικες προβλεψεις.εμπειρικα κ μονο ομως πως μπορεις να βασιστεις σε τετοιες προβλεψεις οταν οι σημαντικοτεροι δεικτες Dow,Nasdaq k DAX εκλεισαν το 2013 σε ιστορικα υψηλα η κοντα σ αυτα...!!!αρα δεν ειναι πολυ πιθανη η διορθωση τους...???
για ελληνικα μετοχικα δε ασχολουμε μιας κ ειναι πολυ μικρο το βαθος αλλα κ εκει βλεπω μεγιστο ρισκο τουλαχιστο οσο φτανουμε στην περιοδο των εκλογων αρα κ επακολουθη πολιτικη ασταθεια...
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 05 Feb 2014 23:01 #23

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
snoopy wrote:
Τι αποδοση % ειχες, εως κ σημερα συνολικα ?
Ομολογιακο αμοιβαιο δεν θα επαιρνα , εαν δεν ξερω ακριβως τις εταιρειες, διοτι βλεπω οτι τα εταιρικα ομολογα γνωστων εταιρειων ειναι πανω απο 100, αρα ποσο πιο πανω θα πανε,? Πιο κατω ειναι το πιο πιθανον να πανε, αρα προκυπτει ζημια εαν αγορασεις μεριδια α/κ σημερα

Προς το τέλος του μήνα θα γράψω την μεσοσταθμική απόδοση.

Έβαλα 4 είδη αμοιβαίων γιατί τον πρώτο χρόνο θέλω να πειραματιστώ και να δω την συμπεριφόρα τους. Τώρα π.χ με την κρίση στις αναδυόμενες έχω βγάλει μερικά καλά συμπεράσματα. Μόλις συμπληρώσω ένα χρόνο θα κάνω ένα γενικό rebalance.

Σύμφωνα με αυτά που λένε οι boogleheads τα ομόλογα είναι συνιστώσα σταθερότητας σε ένα χαρτοφυλάκιο. Βέβαια αυτοί μιλάνε για φυσιολογικές δυτικές χώρες και οικονομίες και συστήνουν την ηλικία που έχει κάποιος το ποσοστό αυτό να το έχει σε ομόλογα δηλαδή είσαι 45 χρονών, το 45% του χαρτοφυλακίου σου να είναι σε ομόλογα.
Έγω έβαλα ένα διεθνές ομολογιακό αμοιβαίο που έχει και ελλάδα και κρατικά ξένων χωρών και εταιρικά ομόλογα ελληνικών και ξένων εταιρειών για να βγάλω συμπεράσματα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 25 Feb 2014 03:04 #24

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
παραθέτω την απόδοση και την μεσοσταθμική απόδοση 2 μηνών του χαρτοφυλακίου μου 5 αμοιβαίων :
(2 Fund of Funds, 1 Διεθνές Μετοχικό δολλαριακό, 1 Διεθνές Ομολογιακό, 1 Διεθνές Διαχείρισης Διαθεσίμων)



το γκρέμισμα τέλη Ιανουαρίου οφείλεται στην κρίση των αναδυόμενων αγορών και στο sell off που ακολούθησε.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Last Edit: 25 Feb 2014 03:04 by vag1129 (Akis Papas).
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 25 Feb 2014 20:56 #25

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
ευχαριστώ θα το έχω υπόψην όταν θα κάνω rebalance προς το τέλος του χρόνου, για την ώρα που είμαι σε χαμηλά ποσά πειραματίζομαι με λίγο παραπάνω ρίσκο και παρατηρώ την ευαισθησία των διαφόρων ειδών αμοιβαίων. Όσο θα αυξάνω τη θέση μου θα γίνομαι πιο συντηρητικός.

π.χ παραθέτω το αντίστοιχο διάγραμμα της απόδοσης του διεθνούς μετοχικού στους 4 μήνες που το έχω.
Μου φαίνεται τρομερά ευαίσθητο στο παραμικρό, πάει σαν τραμπάλα. Όταν κάνω rebalance θα τα λάβω υπόψην όλα αυτά.

γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 26 Feb 2014 04:18 #26

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
George wrote:
Φίλε Vag1129,

Μια καλή πρόταση για ασφαλείς μικρές αποδόσεις ( καλύτερες προθεσμιακών καταθέσεων ) είναι και αυτή:

Eurobank (LF) Absolute Return ( στόχος 5%)

Μη γνωρίζοντας για ποια FoF αναφέρεσαι, νομίζω οτι ενσωματώνει τα υπόλοιπα που έχεις επιλέξει.

Απλα, προς διευκρινηση,

Κλικαροντας το .pdf αρχειο κατω αριστερα στην παραπανω σελιδα, θα δειτε και το fact sheet/διαρθρωση του Α/Κ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Σχέση Ρίσκου-Απόδοσης (ΟΕΔ vs Αμοιβαίων) 27 Feb 2014 07:23 #27

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
vag1129 wrote:
παραθέτω την απόδοση και την μεσοσταθμική απόδοση 2 μηνών του χαρτοφυλακίου μου 5 αμοιβαίων :
(2 Fund of Funds, 1 Διεθνές Μετοχικό δολλαριακό, 1 Διεθνές Ομολογιακό, 1 Διεθνές Διαχείρισης Διαθεσίμων)



το γκρέμισμα τέλη Ιανουαρίου οφείλεται στην κρίση των αναδυόμενων αγορών και στο sell off που ακολούθησε.

το Διεθνες Διαχ.Διαθ. που εβαλες τη σκοπο εχει???
η αποδοση που δινουν ειναι μηδενικη μη σου πω εισαι κ απο μεσα... :evil: !
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds