Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Φορολογική δηλωση 2016

Φορολογική δηλωση 2016 22 Apr 2016 15:40 #10

Οποιος το εχει απο το βημα ή απο το pc magazine του Απριλίου, μπορεί να το ανεβασει καπου και να μας δώσει το σύνδεσμο...???
Last Edit: 22 Apr 2016 16:17 by dimitris (sfirojohn).
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 24 Apr 2016 01:48 #11

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ετοιμο Μπορείτε να το κατεβάσετε!

www.easybytez.com/fvwi94q0ff3f
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 27 Apr 2016 17:16 #12

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
www.makeleio.gr/?p=602546

καινουριο φρουτο αυτο..για δηλωση του χρονου βεβαια...το αφορολογητο παει αναλογα με το αν εχεις ή οχι παιδια.τι αλλο θα εφευρουν!!
The administrator has disabled public write access.

Re:Φορολογική δηλωση 2016 27 Apr 2016 18:09 #13

sonik wrote:
www.makeleio.gr/?p=602546

καινουριο φρουτο αυτο..για δηλωση του χρονου βεβαια...το αφορολογητο παει αναλογα με το αν εχεις ή οχι παιδια.τι αλλο θα εφευρουν!!
Αυτό είναι το μόνο λογικό.. Έχεις παιδιά να δεις τι έξοδα έχουν?
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 04 May 2016 18:48 #14

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ενημερωθηκα απο λογιστη πως στις φορολογικες δηλωσεις τα προσυμπληρωμενα κουτακια με πορτοκαλι χρωμα πχ κωδικος 301 μπορουν να τροποποιηθουν.τεχνικα δηλαδη υπαρχει τροπος.βεβαια υπαρχει ενδεχομενο την ωρα που κανεις την δηλωση να σου βγαλει μηνυμα να στειλεις στην ΔΗΛΕΔ(διευθυνση ηλεκτρονικης διακυβερνησης,αυτη τα προσυμπληρωνει απο τα στοιχεια που στελνουν οι εργοδοτες) συστημενη επιστολη πχ την βεβαιωση αποδοχων για του λογου το αληθες αν αλλαξεις αυτο που ειναι προσυμπληρωμενο με πορτοκαλι χρωμα.
ο λογιστης μου ανεφερε βεβαια οτι επειδη εχουν γινει πολλα λαθη στη προσυμπληρωση οι λογιστες κανουν αλλαγες και τροποποιησεις και σε αυτους τους κωδικους με πορτοκαλι χρωμα.τεχνικα δηλαδη γινεται.δεν μου εξηγησε τον τροπο που το κανουν και δεν ρωτησα και εγω γιατι σκεφτηκα οτι ισως δεν θα θελει να αποκαλυψει τα μυστικα της δουλειας του..οχι οτι ειναι και καποιο μυστικο αλλα πιστευω και την εφορια να ρωτησω θα μου πει.αλλωστε και οι επαγγελματιες την εφορια ρωτουν πολλες φορες.

γνωριζει κανεις κατι σχετικα με αυτο και τον τροπο που γινεται?

υπαρχει κανεις που να εχει ρωτησει τον λογιστη του ή καποιος που να ασχολειται με τα φοροτεχνικα ή εστω να εχει τυχει να το κανει ωστε να διασταυρωσουμε αν οντως ισχυει?

μου το ειχαν πει και περυσι αυτο οτι γινεται αλλα δεν μου χρειαστηκε,φετος θα μας χρειαστει για πολλους και διαφορετικους λογους για τον καθενα μας ομως πιστευω.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 04 May 2016 21:38 #15

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Όποια πρόσβαση έχεις εσύ με τους κωδικούς σου, έχει και ο λογιστής κάνει κλίκ στο κουτάκι. Τα προσυμπληρωμένα κουτάκια (μισθός κλπ) δε μπορούν να αλλάξουν, αν δε τα αλλάξει ο εργοδότης, το ΙΚΑ κλπ.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 04 May 2016 22:59 #16

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
ermakos wrote:
Όποια πρόσβαση έχεις εσύ με τους κωδικούς σου, έχει και ο λογιστής κάνει κλίκ στο κουτάκι. Τα προσυμπληρωμένα κουτάκια (μισθός κλπ) δε μπορούν να αλλάξουν, αν δε τα αλλάξει ο εργοδότης, το ΙΚΑ κλπ.


αλλαζουν φιλε ερμακος ρωτα εναν επαγγελματια λογιστη και θα δεις...το εχω ψαξει καλα το θεμα..απλα κατι γραφουν απο κατω μετα.αυτο δεν ξερω..παντως γινεται 100%. καποια στιγμη το πετυχα και σε ενα site που το ελεγε θα προσπαθησω να ψαξω να το βρω για να το ανεβασω εδω..

αυτο που λες οτι μονο ο εργοδοτης ή το ικα μπορει να τα αλλαξει ειναι σωστο αλλα αν θυμασαι την ανακοινωση περυσι που ειχε κανει το υπουργειο οικονομικων για τετοιες περιπτωσεις δεν ειχαν μπει οι φορεις και οι εργοδοτες σε τετοιες διαδικασιες ολοι και εγινε αυτο που προανεφερα παραπανω.
Last Edit: 04 May 2016 23:55 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 05 May 2016 00:18 #17

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
sonik wrote:
ermakos wrote:
Όποια πρόσβαση έχεις εσύ με τους κωδικούς σου, έχει και ο λογιστής κάνει κλίκ στο κουτάκι. Τα προσυμπληρωμένα κουτάκια (μισθός κλπ) δε μπορούν να αλλάξουν, αν δε τα αλλάξει ο εργοδότης, το ΙΚΑ κλπ.


αλλαζουν φιλε ερμακος ρωτα εναν επαγγελματια λογιστη και θα δεις...το εχω ψαξει καλα το θεμα..απλα κατι γραφουν απο κατω μετα.αυτο δεν ξερω..παντως γινεται 100%. καποια στιγμη το πετυχα και σε ενα site που το ελεγε θα προσπαθησω να ψαξω να το βρω για να το ανεβασω εδω..

αυτο που λες οτι μονο ο εργοδοτης ή το ικα μπορει να τα αλλαξει ειναι σωστο αλλα αν θυμασαι την ανακοινωση περυσι που ειχε κανει το υπουργειο οικονομικων για τετοιες περιπτωσεις δεν ειχαν μπει οι φορεις και οι εργοδοτες σε τετοιες διαδικασιες ολοι και εγινε αυτο που προανεφερα παραπανω.

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, οι συγκεκριμένοι προσυμπληρωμένοι κωδικοί ΔΕΝ γίνεται να αλλάξουν. Απλά υπάρχει επιπλέον κωδικός στον οποίο μπορείς να προσθέσεις πιθανό εισόδημα που δεν εμφανίζεται στον προσυμπληρωμένο κωδικό. Δεν μου έχει συμβεί το αντίστροφο - δηλαδή το προσυμπληρωμένο να είναι υψηλότερο από το σωστό οπότε να χρειάζεται μείωση/ αφαίρεση. Στην περίπτωση αυτή λογικά θα χρειάζεται διόρθωση από τα κεντρικά.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 05 May 2016 00:52 #18

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Εάν τα στοιχεία της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων ή αμοιβών σας, είναι διαφορετικά από αυτά που είναι προσυμπληρωμένα, οι ενέργειες θα πρέπει να είναι οι ακόλουθες:
1. Να συμπληρωθούν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που πρέπει να δηλωθούν (όπως αυτοκίνητα δαπάνες κ.τ.λ.).
2. Να γίνει προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης Ε1.
3. Να επικοινωνήσει ο φορολογούμενος με τον εργοδότη ή φορέα και σε περίπτωση λανθασμένης υποβολής, θα πρέπει ο εργοδότης ή φορέας να υποβάλλει ηλεκτρονικά εκ νέου το αρχείο με τα σωστά στοιχεία βεβαίωσης. Σε διαφορετική περίπτωση, ο φορολογούμενος θα πρέπει να επικοινωνήσει με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Συναλλασσομένων της ΔΕ μέσω e-mail ή στο τηλέφωνο 15515.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds