Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Φορολογική δηλωση 2016

Φορολογική δηλωση 2016 21 May 2016 01:24 #37

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
tsarkalakos wrote:
καλημερα σε ολους εχω εισοδηματα αναδρομικα απο το 2013 και το 2014 θα πρεπει να κανω συμπληρωματικη δηλωση ? μεχρι ποτε μπορω να την στειλω και τι διαδικασια εχει? ειναι χειρογραφη απο οσο ξερω και συμπληρωνεις μονο τα ποσα και τιποτα αλλο επισης ποσα αντιτυπα χρειαζονται?

ευχαριστω πολυ




Άρθρο 8 Φορολογικό έτος


4. Χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης του. Κατ` εξαίρεση, για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο, χρόνος απόκτησης του εν λόγω εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που εισπράττονται, εφόσον αναγράφονται διακεκριμένα στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών που χορηγείται στον δικαιούχο.


δες και αυτο φιλε.ισχυει απο 1-1-2014 και μετα. ειναι ο νομος 4172 αρθρο 8 παραγραφος 4.
ουσιαστικα σου λεω οτι αναδρομικα παλαιοτερων ετων μπορεις να τα βαλεις στο ετος που τα εισεπραξες.

συμφερει απο αποψη επιστροφης φορου με την εξης εννοια.
αν στις φορολογικες δηλωσεις που ειχες κανει το 2013 και 2014 ειχες δηλωσει καποια ποσα με την συμπληρωματικη που θα κανεις τωρα θα πρεπει να προστεθουν αυτα τα ποσα οποτε αυξανεται ο φορος και μειωνεται η επιστροφη του φορου ή δεν θα παρεις και καθολου επιστροφη.
αν ομως τα βαλεις ολα αυτα που πηρες περυσι στη φετινη δηλωση και δεν εχεις αλλα εισοδηματα τοτε θα παρεις πισω ολη την επιστροφη φορου.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 26 May 2016 05:02 #38

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Καλησπερα θελω να υποβαλλω χειρογραφα συμπληρωματικη δηλωση για το οικονομικο και φορολογικο ετος 2014 και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις,στο εντυπο του οικονομικου ετους 2014 εχει πανω πανω στην μεση εχει ενα (α)* και ενα (β)* σε αυτα πρεπει να συμπληρωσω κατι? Επισης θα πρεπει να προσκομισω και τις βεβαιωσεις απο τον ασφαλιστικο φορεα χρειαζεται να βαλω αποδειξεις? επισης η βεβαιωση εκδοθηκε φετος θα εχω προστιμο για τα εισοδηματα που θα συμπληρωσω για το οικονομικο ετος 2013?

ευχαριστω εκ των προτερων
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 26 May 2016 13:57 #39

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Οχι δε συμπληρώνεις κάτι. Ούτε αποδειξεις μπορείς να βαλεις. Μόνο ότι σου στείλανε απο το ταμειο βαζεις συμπληρωματικό και πηγαίνεις και τις βεβαιώσεις. Θα βγεί μετά απο κανενα χρόνο ενα συμπληρωματικό εκκαθαριστικο!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: tsarkalakos

Φορολογική δηλωση 2016 26 May 2016 14:43 #40

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
επειδη μαλλον θα προκυψει επιστροφη φορου θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο! συμπληρωσα τα κουτακια με το iban αλλα συνειδητοποιησα οτι δεν μου φτανουν τα κουτακια...ξερεις τι γινεται?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 26 May 2016 19:41 #41

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tsarkalakos wrote:
συνειδητοποιησα οτι δεν μου φτανουν τα κουτακια...
Και να σου φτάνανε τα κουτάκια, σιγά μην έπαιρνες φράγκο πίσω!...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 26 May 2016 19:48 #42

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
soto51 wrote:
tsarkalakos wrote:
συνειδητοποιησα οτι δεν μου φτανουν τα κουτακια...
Και να σου φτάνανε τα κουτάκια, σιγά μην έπαιρνες φράγκο πίσω!...

:laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 28 May 2016 13:10 #43

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Μια χαρά φτάνουν τα κουτάκια. 27 νομιζω ειναι, το GR ειναι προσυμπληρωμένο.
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 07 Jun 2016 02:06 #44

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Στην περσινή δήλωση είχε γίνει λάθος και πλήρωσα περισσότερα, μπορώ να κάνω διόρθωση φέτος και να πάρω πίσω τα χρήματα ή έστω να γίνει κάποιος συμψηφισμός με τις οφειλές της φετινής δήλωσης;
The administrator has disabled public write access.

Φορολογική δηλωση 2016 07 Jun 2016 02:13 #45

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Εξαρτάται το λάθος.Αλλά ειναι πολύ δύσκολο. Θα πρέπει να κάνεις τροποποιητικη για το περασμένο έτος (και λογικά πληρώνεις το 100ρικο πρόστιμο). Μετά νομίζω σου επιστρέφουν τη διαφορά. Αν ειναι πολλά αξίζει να προσπαθήσεις.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex, sonik
Time to create page: 0.083 seconds