Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: επιλογη πιστωτικης καρτας.!

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 11 Mar 2014 06:18 #10

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Τι έχεις υπόψη σου με την συγκεκριμένη τράπεζα;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 11 Mar 2014 20:18 #11

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
[/quote]
ναι οντως πολυ καλη καρτα αλλα το προβλημα ειναι οτι εκει που μενω επαρχια δεν υπαρχει alphabank οποτε θα ειναι λιγο δυσκολο..!!Τραπεζες που εχω κοντα ειναι πειραιως,eurobank και εθνικη. υ.γ επισης amerikan express δεχονται ολα τα καταστηματα..??[/quote]


Μπορείς να κάνεις αίτηση online ώστε όλη η δουλειά να γίνει με courier. Υπάρχουν δύο μειονεκτήματα στην συγκεκριμένη κάρτα:

1) πλέον δεν τη δίνουν με δωρεάν συνδρομή για πάντα (όπως έκαναν τα τελευταία ~3 χρόνια).
2) Όπως υποπτεύθηκες δεν γίνεται δεκτή σε όλα τα καταστήματα. Άρα αν θες αυστηρά μια κάρτα για κάθε περίπτωση, αυτή δεν μπορεί να είναι η DYNAMIC AMEX αλλά θα πρέπει να είναι κάποια VISA ή MASTERCARD.

Κατά τ' άλλα είναι και κατά τη γνώμη μου η καλύτερη κάρτα που κυκλοφορεί για δύο βασικούς λόγους:

1) Δίνει το 3% επιστροφή για χρέωση σε οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ συν 1,5% σε οποιαδήποτε άλλη χρέωση (ακόμα και εξόφληση ΔΕΗ) με μόνη εξαίρεση εξόφληση οφειλών προς στενό Δημόσιο (Υπ. Οικονομικών) που επιστρέφει 0,5%.

2) Η επιστροφή γίνεται με τη μορφή επιταγών οι οποίες εξαργυρώνονται σε όλα σχεδόν τα μεγάλα σούπερ μάρκετ (Βερόπουλος, ΑΒ, Μαρινόπουλος) και άλλα γνωστά καταστήματα (π.χ. Hondos) άρα είναι επιστροφή εύκολα αξιοποιήσιμη ακόμα και αν κάποιος δεν ψωνίζει από τα συγκεκριμένα σουπερ μάρκετ.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 11 Mar 2014 21:00 #12

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
"Τι έχεις υπόψη σου με την συγκεκριμένη τράπεζα;"

-Με διαβεβαίωσαν για άτοκες δόσεις.Θα με χρέωναν 8,9% ειδικό τραπεζικό φόρο συν/γών
-μου χρέωσαν ALERT.Δεν το ζήτησα ποτέ.
-με χρέωναν μυνήματα.Ζήτησα κατ επανάληψη να το σταματήσουν αλλά συνέχιζαν να το αρνούνται.
-ζήτησα να διακόψουν την πιστωτική κάρτα την οποία δεν είχα ενεργοποιήσει ποτε!!!!!!!!!!!!!!!!! .Αφού αρνούντο πεισματικά και σε όλα τα επίπεδα υπαλλήλων της τελικά μετα την απειλή μου για προσφυγή στα αρμόδια όργανα....διέκοψαν την συνεργασία μας με αντιλογισμό όλων των χρεώσεων που μου είχαν καταλογίσει
- και επειδή είχα ήδη μια ακόμα καλη εμπειρία με την Τράπεζα αυτή σας προτείνω την αποφυγή της.....
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 12 Mar 2014 16:23 #13

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Η αλήθεια είναι πως οι υπάλληλοι της Citibank Ελλάδας είναι ελλεινοί, πρόσφατα μου έλεγε φίλος μου οτι τον έπαιρνε ένα λαμόγιο απο κάτι γραμμές voip και του έλεγε να του βγάλει πιστωτική κάρτα της citibank ! Φυσικά τον διαολόστειλε...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 12 Mar 2014 16:24 by makper.
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 14 Mar 2014 00:31 #14

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
Και καλά έκανε!!!!!!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 14 Mar 2014 03:33 #15

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Τελικα, η καλυτερη επιλογη ειναι : ΟΧΙ ΚΑΡΤΕΣ._
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 14 Mar 2014 03:34 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 14 Mar 2014 04:00 #16

maria wrote:
Τελικα, η καλυτερη επιλογη ειναι : ΟΧΙ ΚΑΡΤΕΣ._

Αν δε σε νοιάζουν τα λεφτά καθόλου, συμφωνώ.
Προσωπικά πάντως βγάζω πάνω από 50 ευρώ το μήνα, μόνο και μόνο επειδή πληρώνω τα ΠΑΝΤΑ με πιστωτικές με επιστροφή.
Ήτοι (αρκετά) πάνω από €600 ετησίως. Κι εμένα αυτό μ'αρέσει! :cheer:

Άσε που αυτά τα λεφτά τα δίνω στις τράπεζες αφού πρώτα τα τοκίσω έναν ακόμα μήνα με 3% (ναι, Direct!), κι όχι απ'ευθείας...
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 14 Mar 2014 04:30 #17

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1688
  • Karma: 35 (-37)
Kαλησπερα,

Με σωστο προγραμματισμο και επιλογη/συγκριση αγορων, εξοικονομω περισσοτερα απο 100 ευρω το μηνα! :laugh:

Πληρωνοντας, παντα in cash, χωρις να ριχνω νερο στον ''ανεμομυλο'' των Τραπεζων !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 14 Mar 2014 04:36 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

επιλογη πιστωτικης καρτας.! 14 Mar 2014 06:24 #18

maria wrote:
...να ριχνω νερο στον ''ανεμομυλο'' των Τραπεζων !

Γιατί να θες να ρίξεις νερό σε ΑΝΕΜΟμυλο; :blink:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista
Time to create page: 0.066 seconds