Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 13:41 #154

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
δυστυχώς δεν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

Υπάρχει μόνο η δυνατότητα της φυγής

Υπάρχουν, batista.
Απλώς δεν τις έχεις σκεφτεί.

Και μη παίρνεις φόρα να θες να διώξεις τον κόσμο από τον τόπο του.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 14:06 #155

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
To σχέδιο που σας έγραψα είναι δική μου πληροφόρηση από άνθρωπο που θα αναλάβει θέση σε Ελληνική τράπεζα εντός διημέρου και είναι η απάντηση σε υποθετική υποχώρηση της Ελλάδας από τις σημερινές της θέσεις . Πρώτα περιμένουν να τους πεις ο Μπαρουφάκης τι κοστίζουν αυτά που ζητάει και εάν λέω εάν γιατί σαφή απάντηση δεν υπήρχε μέχρι τώρα θα δώσουν τον δικό τους λογαριασμό γιατί τον έχουν κάνει και θα του πουν εμεις εάν συμφωνήσεις δίνουμε αυτό εάν όχι προχωράμε by the book . Eπίσης του έχουν εξηγήσει να ξεχάσει κάθε ιδέα περί εξόδου από το ευρώ και ότι οι ίδιοι οι εταίροι δεν θα κάνουν τίποτα επαυτού . Δεν θα διευκολήνουν καθόλου την κατάσταση δεν θα δεχτούν καμία εξαίρεση μη αποπληρωμής κανενός δανείου και άρα θα είμαστε ουσιαστικά μονοι μας . Δηλαδή του λένε ακόμα και εάν εσύ αποφασείς να ζητήσεις να φύγεις από το ευρώ εμείς δεν έχουμε κανένα κανονισμό που να το επιτρέπει και άρα εάν το θες αυτό βγαίνεις από την Ε.Ε και εμεις θα προσφύγουμε στα ευρωπαϊκά όργανα . Ξέρετε τι θα συμβεί τότε ..... Επίσης παίζει πολύ άσχημα το χαρτί του ότι κοιτάχτε να δείτε θέλετε να αποσταθερωποιήσετε μια χώρα που εχει στρατηγική θέση στην Μεσόγειο;;; Το έχετε δει διεθνώς ότι δεν κολάνε πουθενά και επισης ξεχνάνε οι κυβερνώντες ότι αυτή την στιγμή στην Ευρώπη και στην Μεση ανατολή υπάρχει πόλεμος και τα στρατόπεδα είναι ευδιάκριτα από την μια αυτοί που τους πουλάμε τσαμπουκά και δεν κολάνε να χάσουν δισεκατομύρια από πτωση πετρελαιου και απο νομισματικό πόλεμο και απο την άλλη κάποιοι κατσαπλιάδες στην Μεση ανατολή και μια Ρωσια γονατισμένη οικονομικά που προσπαθει να αναδιπλωθεί κάθε μέρα . Εσεις τι λέτε λοιπον η θέση μας είναι με αυτούς που θα κοιτάξουν την πάρτη τους να σωθουν απο οικονομική καταστροφή ,Ρωσία , ή με τους άλλους . Επίσης μου προκαλούν αηδία οι πατριωτικές κορώνες που ακούω τελευταία , ανεξάρτητος μάγκες είναι οποιος είναι καβάλα στο άλογο και όχι οποιος ζητιανευει . Αντε μην πω καμια κουβέντα πρωινιάτικα . :S :S :S
Οσο για το θέμα ΑΝΕΛ είναι πολύ σημαντικό μιας και θεωρείται λαϊκιστής αντιευρωπαϊστής και τον έχουν στο μυαλό τους στην ίδια μοίρα με την Λεπεν και τους ευρωσκεπτικιστές στην Αγγλία . Δεν πρόκειται να ρίξουν καμια κυβέρνηση αλλά του το λένε παντού .
Ακουσα και εγώ οσα είπε το ταλέντο χθες το βράδυ διαβασα και οσα γράφετε και σας ξαναλέω αυτοί που τον ψήφισαν πιστευετε εσείς ότι θα είναι αυριο μαζί του εάν θέσει ζήτημα εξόδου από την Ευρωζώνη;;; Δεν συζητώ για τους άλλους λέω για οσους τον ψήφισαν. Εγώ με όσους συζηταω ολοι μου λένε ότι οκ λεει οσα λεει για να πάρει ότι περισσοτερο μπορεί . Όταν και αν τεθεί τέτοιο ζήτημα δεν θα υπάρχει πλέον συζήτηση επί του πραγματικού και όχι επί της υπόθεσης . Μια μεγάλη μερίδα του κόσμου έλεγε μα γιατί δεν διαπραγματευόμαστε σκληρά πιο σκληρά δεν μπορεί να διαπραγματευθεί ο Σαμαράς κτλ . Εάν δεν του βγει πλεον ολοι θα ξερουν ότι δεν γίνεται . Εάν πάλι θα κάνουν πίσω οι ευρωπαίοι και του βγει δεν θα πάει σε εκλογες .
Προσέξτε το εξής την προυγούμενη φορά που ξαναπήγαν μαζι και ο Ντραγκι και η Λαγκαρντ στο eurogroup κάποιος γύρισε πίσω και στον αέρα δεν ηταν πρωθυπουργος .
Μακάρι να του βγει το σενάριο αλλά πλέον θα διαβάσετε παντού ότι ολοι έξω είναι μπετόν απεναντί μας οποτε η Ελλάδα τα έβαλε με όλους ιστορικά έχασε και η οποια χώρα . Ελπίζω να έχουν το στοιχειώδες μυαλό και επίσης κάτι που δεν το θέλω ιδεολογικά αλλά πραγματιστικά ελπίζω να γίνει αν επικρατήσουν οι απόψεις των στελεχών που προέρχονται από το σημιτικό ΠΑΣΟΚ και τους έχει βάλει σε σημεια κλειδιά της κυβέρνησης και στον κρατικό μηχανισμό . Εάν επικρατήσουν οι κομματικοί ...... :dry: :dry: :dry: :dry: :dry:
Και ξαναλέω κοιτάχτε το απλά ο Τσιπρας είναι εγκλωβισμλένος μεταξύ των υποσχέσεών του και της κομματικής γραμμής και της πραγματικότητας του Grexit . Δεν μπορεί κάποιος που είναι εγκλωβισμένος να διαπραγματευθεί έχει μειωμένο πεδίο χειρισμών . Μόνο να απειλεί . Αυτό δεν είναι διαπραγμάτευση είναι πορεία προς τον τοίχο .
Εγώ το ξαναγράφω δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε από το ευρώ . Εάν πλέον έχουμε φτάσει σε τετοια αυτοκαταστροφική τάση τι να πω . Ακόμη και αυτοί που λέτε βολεψάκιδες ή χαραμοφάιδες ή δεν ξέρω εγώ τι πιστεύετε ότι θα το ρισκάρουν ;;; Ρίξανε μια ζαριά απλά εάν τους βγει καλώς εάν όχι πάνε για άλλα . Ο κόσμος που περιγράφετε είναι κόσμος που εξαρτάται απόλυτα από τα ΑΤΜ ξέρουν πολύ καλά το συμφέρον τους . Οι ιδιοι εδώ τα περιγράφετε . Έταξε λαγούς με πετραχιλια . Τώρα;;; Περιμένετε εσεις κανένας τους να κλάψει για τον Τσίπρα είναι απλά ο άνθρωπος στον οποιο έχουν στηριχθεί να κάνει την δουλειά . :lol: :lol:
Last Edit: 09 Feb 2015 14:13 by ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), alexandros (alexandros1973)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 14:55 #156

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
δυστυχώς δεν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

Υπάρχει μόνο η δυνατότητα της φυγής

Υπάρχουν, batista.
Απλώς δεν τις έχεις σκεφτεί.

Και μη παίρνεις φόρα να θες να διώξεις τον κόσμο από τον τόπο του.


Αγαπητέ Σώτο,

1) Καλύτερη (overall) εναλλακτική της δημοκρατίας (γιατί σε αυτό αναφέρθηκα); Είμαι όλος μάτια ... να τις διαβάσω, μόνο μην μου αναφέρεις κανένα ιστορικό φωτεινό διάλλειμα κάποιου πεφωτισμένου ηγέτη γιατί αυτά έχουν πάντα ημερομηνία λήξης και συνήθως πολύ κοντινή, σαν τα γιαούρτια και μετά έρχεται η απότομη κατρακύλλα.

2) Εσένα μην φοβάσαι δεν θα σου ζητήσουμε ποτέ να φύγεις από την χώρα. Συντόμως, άλλωστε, θα κληθείς από τον Αλέξη (επειδή δεν θα του βγαίνουν τα νούμερα) προκειμένου να υλοποιήσεις την κατά 50% μείωση του κρατικού προυπολογισμού. Μόλις το υλοποιήσεις, όλοι έχουμε την ελπίδα ότι τότε πια θα αρχίσεις να αποδίδεις στο δημόσιο αυτά που σου αναλογούν και δεν θα τα περιμένεις όλα από το κορόιδο τον batista και τους λοιπούς (αναγκαστικά ή μη) ομοιδεάτες του.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 09 Feb 2015 14:56 by batista.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 15:37 #157

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
soto51 wrote:
batista wrote:
δυστυχώς δεν υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.
Υπάρχει μόνο η δυνατότητα της φυγής

Υπάρχουν, batista.
Απλώς δεν τις έχεις σκεφτεί.
Και μη παίρνεις φόρα να θες να διώξεις τον κόσμο από τον τόπο του.

Αγαπητέ Σώτο,

1) Καλύτερη (overall) εναλλακτική της δημοκρατίας (γιατί σε αυτό αναφέρθηκα); Είμαι όλος μάτια ... να τις διαβάσω, μόνο μην μου αναφέρεις κανένα ιστορικό φωτεινό διάλλειμα κάποιου πεφωτισμένου ηγέτη γιατί αυτά έχουν πάντα ημερομηνία λήξης και συνήθως πολύ κοντινή, σαν τα γιαούρτια και μετά έρχεται η απότομη κατρακύλλα.

2) Εσένα μην φοβάσαι δεν θα σου ζητήσουμε ποτέ να φύγεις από την χώρα. Συντόμως, άλλωστε, θα κληθείς από τον Αλέξη (επειδή δεν θα του βγαίνουν τα νούμερα) προκειμένου να υλοποιήσεις την κατά 50% μείωση του κρατικού προυπολογισμού. Μόλις το υλοποιήσεις, όλοι έχουμε την ελπίδα ότι τότε πια θα αρχίσεις να αποδίδεις στο δημόσιο αυτά που σου αναλογούν και δεν θα τα περιμένεις όλα από το κορόιδο τον batista και τους λοιπούς (αναγκαστικά ή μη) ομοιδεάτες του.

Ποιας "δημοκρατίας" batista? Δεν τα είπαμε αυτά?
Είναι προφανές πως έχεις τσίμπλες στα μάτια σου οι οποίες σε εμποδίζουν να δεις παραπέρα.
Αν καταλάβαινες αυτά που γράφω δεν θα μίλαγες για "δημοκρατία" (σκέτη) τώρα.
Με την ίδια λογική (της τσίμπλας), δεν έχει νόημα να εκθέσω στα μάτια σου αυτό που δεν καταλαβαίνεις: Ότι δηλαδή υπάρχουν ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ τρόποι οργάνωσης της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗΣ δημοκρατίας που κάθε τόσο (λανθασμένα και μισή) την επικαλείσαι. Ότι και να πω, δεν θα καταλάβεις.

Άλλωστε τα λες και μόνος σου:
η ηλιθιότητα και η βλακεία εκτός από πλειοψηφικά φαινόμενα είναι και ανίκητες.
Ποιος είμαι εγω που θα μπορέσω να τις νικήσω?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 09 Feb 2015 15:47 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 15:56 #158

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Συντόμως, άλλωστε, θα κληθείς από τον Αλέξη (επειδή δεν θα του βγαίνουν τα νούμερα) προκειμένου να υλοποιήσεις την κατά 50% μείωση του κρατικού προυπολογισμού. Μόλις το υλοποιήσεις, όλοι έχουμε την ελπίδα ότι τότε πια θα αρχίσεις να αποδίδεις στο δημόσιο αυτά που σου αναλογούν και δεν θα τα περιμένεις όλα από το κορόιδο τον batista και τους λοιπούς (αναγκαστικά ή μη) ομοιδεάτες του.

Δεν θα με καλέσει.
Τους λόγους τους έχω εξηγήσει.
Φαίνεται πως δεν τους αποδέχεσαι ως αληθείς.

Αλλά να είσαι σίγουρος πως αν με καλούσε, την 50% μείωση θα μπορούσα να την πραγματοποιήσω.
Υπάρχει και πραγματικός λόγος για τον οποίο δεν θα με καλέσει (εκτός από αυτόν που σου έχω εξηγήσει - και δεν τον καταλαβαίνεις).
Αυτός είναι πως δεν μπορεί ούτε ο Αλέξης να μου δώσει την εξουσιοδότηση που απαιτείται, για "να φέρω εις πέρας αυτό το έργο". Δεν μπορεί, γιατί δεν έχει το authority. Οπότε τι να δώσει?

Η λύση (στο πρόβλημα της έλλειψης εξουσιοδότησης) θα ήταν να την πάρω μόνος μου. Αλλά δεν γίνεται. Και ξέρεις γιατί? Γιατί θα έπρεπε να συμφωνήσουν πολλοί άλλοι (σαν και σένα) να την δώσουν αυτοί.
Αδιέξοδο, ε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 16:18 #159

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13132
  • Thank you received: 1249
  • Karma: -29 (-1)
Αν διαβάσετε στο internet τις απαντήσεις απλών πολιτών και Οικονομολόγων κάτω από τα άρθρα που αφορούν στην Ελλάδα, στους FT, Economist, Times, Spiegel, Bild, Daily Mail, Guardian, Corriere della Sera, θα τρομοκρατηθείτε: όλοι έχουν μπουχτίσει με τα τσαλίμια και τις αναρχικές μαγκιές της νέας μας Κυβέρνησης και πιέζουν ώστε να μας πετάξουν επιτέλους έξω από το ευρώ και την ΕΕ!

Δε λέω πως θα γίνει, αλλά τέτοιο μένος από τους ψηφοφόρους τους σίγουρα διαμορφώνει πολιτικές θέσεις στους διαπραγματευτές, που θα αντιμετωπίσει η αντιπροσωπεία ΣΥΡΙΖΑ...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 09 Feb 2015 16:24 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 16:21 #160

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:

Ποιας "δημοκρατίας" batista? Δεν τα είπαμε αυτά?
Είναι προφανές πως έχεις τσίμπλες στα μάτια σου οι οποίες σε εμποδίζουν να δεις παραπέρα.
Ότι δηλαδή υπάρχουν ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ τρόποι οργάνωσης της ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗΣ δημοκρατίας που κάθε τόσο (λανθασμένα και μισή) την επικαλείσαι.

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, γιατί έχω τσίμπλες. Οπότε γράψτο μήπως το καταλάβει κάποιος άλλος που ... πλύθηκε το πρωί. Γενικά σε έχω παρακαλέσει να μην αφήνεις τον κόσμο στο σκοτάδι....

soto51 wrote:
Ότι και να πω, δεν θα καταλάβεις....
.
Άλλωστε τα λες και μόνος σου:
η ηλιθιότητα και η βλακεία εκτός από πλειοψηφικά φαινόμενα είναι και ανίκητες.
Ποιος είμαι εγω που θα μπορέσω να τις νικήσω?

Εκτός αν αυτός που το επιχειρεί τις διαθέτει (φαίνεται να είναι η περίπτωσή σου, αφού θέλεις και αυτού του είδους την αντιπαράθεση), οπότε μάλλον αυτοεξουδετερώνονται. Οπότε γιατί δεν το δοκιμάζεις μπροστά στον καθρέπτη σου;
Μέτρον άριστον
Last Edit: 09 Feb 2015 17:00 by batista.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 16:31 #161

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
Η λύση (στο πρόβλημα της έλλειψης εξουσιοδότησης) θα ήταν να την πάρω μόνος μου. Αλλά δεν γίνεται. Και ξέρεις γιατί? Γιατί θα έπρεπε να συμφωνήσουν πολλοί άλλοι (σαν και σένα) να την δώσουν αυτοί.
Αδιέξοδο, ε?

Είδες τι γίνεται όταν ο άλλος δεν θέλει (ο στούρνος) να .... σωθεί ;

Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι μάλλον θα πάμε (εγώ και οι άλλοι στούρνοι σαν κι εμένα) πάσο γιατί κάτι μου λέει ότι μπροστά σε σένα ο νεοφιλελευθερισμός (με το αζημίωτο πάντα) του Μητσοτάκη και της Θάτσερ θα φαντάζει ... ακροαριστερή ιδεολογία ...
Μέτρον άριστον
Last Edit: 09 Feb 2015 17:01 by batista.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Feb 2015 17:26 #162

  • morfeas
  • morfeas's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 152
  • Thank you received: 19
  • Karma: -1 (2)
αφού έσκασε και ο Μητσοτάκης στη βουλή .....κακά μαντάτα μας περιμένουν .
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.075 seconds