Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 08 Jan 2015 22:20 #1

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Γιατί η Ελλάδα δε θα φύγει ποτέ απ ΄το ευρώ όσο αυτό υπάρχει
Το οικοδόμημα της ευρωζώνης έχει χτιστεί στην υπόσχεση των πολιτικών πως το ευρώ είναι αμετάκλητο. Στην προσδοκία και μόνο πως αυτή η υπόσχεση θα αθετηθεί το ευρώ καταρρέει. Αν η προσδοκία επαληθευτεί το ευρώ θα είναι ένα αποτυχημένο νόμισμα το οποίο οι αγορές θα τιμωρήσουν σε βαθμό που σήμερα μπορούμε μόνο να φανταστούμε, με τις συνέπειες ενός τέτοιου ιστορικού γεγονότος να είναι θεαματικές για ολόκληρο τον κόσμο.
Έτσι, παρά τα μεγάλα λόγια, τις απειλές και τις μπλόφες που γίνονται και θα γίνουν μέσα στα πλαίσια του σκληρού ευρωπαϊκού πολιτικού πόκερ του οποίου όλοι είμαστε παρατηρητές, το τίμημα ενός GRexit είναι αδύνατο να γίνει ανεκτό απ΄την Ευρώπη και τον κόσμο. Γι’ αυτό και η πιθανότητα ενός GRexit είναι τόσο μεγάλη όσο και η πιθανότητα ενός EuroBreak.
Θεωρητικά δεν είναι μηδέν αλλά πρακτικά δεν πρόκειται να συμβεί.

news247.gr/eidiseis/oikonomia/tesseris-a...robreak.3234947.html
Last Edit: 08 Jan 2015 22:21 by alex.g.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 08 Jan 2015 22:52 #2

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Και πάλι θα σου πω ότι η συλλογιστική αυτή είναι η συλλογιστική ΣΥΡΙΖΑ που λεει δεν μπορουν να μας διώξουν . Δεν είναι καθόλου έτσι απλά τα πράγματα . Σου εξηγησα και εγώ και άλλοι φίλοι ότι εάν λεώ εάν , δεν το βλέπω λεει αλήθεια ο ΣΥΡΙΖΑ και επιχειρήσει να κανει οσα λέει θα εχει ένα ανοιγμα της τάξης των 13 δις με το καλημέρα οσα πρεπει να δωσει με το πρόγραμμα που εξήγγειλε και επισης εκδίδωντας γραμματια ελληνικου δημοσιου θα εξαντλήσει την ρευστοτητα που είναι ηδη μειωμένη στις τράπεζες . Αρα θα υπάρξει κενο πολύ απλά χρηματοδώτησης και αρα αθέτησης των συμφωνιών και άρα πιστωτική ασφυξια . Τι από όλα αυτά περιγράφει ο αναλυτής;;; Τιποτα θεωρικές δικαιολογιες που εχουν διαγραμικές αλήθιες σε περιβάλλον απαιριόριστης χρηματοδώτησης του σημερα . Δεν μιλαει για το τι θα γινει αυριο . Λεει τι γίνεται σήμερα .
Δεν υπάρχουν αυτά τα μοντέλα .
Και επισης μην περιμένεις να σε διωξουν απλά θα σε στραγγαλίσουν οικονομικά αυτή την φορά πραγματικά όχι όπως τώρα . Μηδενικες αναχρηματοδωτήσεις δανειων μειωμενη ρευστοτητα και παλη υφεση . Ξερεις τι θα πει υφεση στην υφεση;;;; Κλαψτα χαραλαμπε ....... Ξερεις τι θα πει να κριθουν και παλι αφερρεγγυες οι τράπεζες μας και να μην δεχονται για εισαγωγες τις εγγυητικές τους;;;; Θα εισαι στο ευρώ και θα το κοιτάς με τα κυαλια . Η Κυπρος το εζησε μερικως για 2-3 μηνες και ειδες τι εγινε . Μια οικονομια με κρατος ισχυρο όχι χρεωκοπημένο όπως εδώ .
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 08 Jan 2015 23:06 #3

  • alex.g
  • alex.g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 372
  • Thank you received: 55
  • Karma: 2 (-1)
Θα έλεγα να μην τα βλέπεις στενά κομματικα όλα, εγώ προβληματισμούς θετω και δεν προωθώ συλλογιστικες κανενός.

Δεν γνωρίζω τον αναλυτη του δημοσιεύματος αλλά απ’ ότι φαίνεται κάτω κάτω αν προσεξες δε νομιζω οτι ειναι τυχαίος..

Αυτό τι σου λέει?



Για μονομερη διαγραφή χρέους
ΝΑΙ ψηφισαν 124 χώρες, ΟΧΙ 11, ενώ απείχαν 41 μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Λες οι 124 είναι Τσυριζα..? :lol:
Last Edit: 08 Jan 2015 23:13 by alex.g.
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 08 Jan 2015 23:10 #4

  • El_Malak
  • El_Malak's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 910
  • Thank you received: 373
  • Karma: 33 (2)
Ακόμα και οικογένειες αναγκάζονται να πετάξουν το εθισμένο (σε ουσίες) μέλος τους στο δρόμο.


Για την προστασία των υπολοίπων μελών της οικογένειας από την απαράδεκτη συμπεριφορά του εθισμένου.


Βέβαια, δεν είναι εύκολη απόφαση, θα προτιμούσαν να είχαν τον εθισμένο στο σπίτι αν μπορούσε να φερθεί σαν άνθρωπος.


Όμως ο εθισμένος το μόνο που κάνει είναι να ζητάει λεφτά και να λέει ψέμματα. Όταν δεν του δίνουν λεφτά, τους απειλεί κιόλας. Αρνείται να πάει σε πρόγραμμα απεξάρτησης όσο και αν τον πιέζουν. Του αρέσει λέει αυτό που κάνει και είναι και ο πιο μάγκας από όλους.


Η οικογένεια σκέφτεται ότι θα τους συζητάνε στη γειτονιά, θα χάσουν την υπόληψή τους αν τον πετάξουν έξω, αλλά δεν αντέχουν άλλο, ο εθισμένος θα πρέπει να φύγει.


Τον προειδοποίησαν πολλές φορές ότι θα τον διώξουν. Ο εθισμένος βέβαια νόμιζε ότι αυτό ήταν αδύνατο να συμβεί, ότι θα μπορούσε να τους εκμεταλλεύεται για πάντα.

Έτσι, στο τέλος τον πέταξαν στο δρόμο και ησύχασαν.





Οποιαδήποτε ομοιότητα με οικογένειες κρατών και χώρες εθισμένες (στον παρασιτισμό και στη λαμογιά) είναι εντελώς συμπτωματική.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), db, maria (mb361), alex.g, Panosavli

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Jan 2015 01:29 #5

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
πιστεύω θα εκβιάσουνε μερικές βδομάδες με κάποιο σενάριο στυλ Κύπρου μέχρι να υπογράψουν τα πάντα οι δικοί μας.
από εκεί και πέρα έχουνε έπεξεργαστει ένα σενάριο για διπλό νόμισμα που ειναι και το πιο ανώδυνο σχετικά.
Θα εκδώσει το κράτος κάτι σαν εσωτερικά ομόλογα τα οποία όμως θα γίνονται δεκτά για πληρωμή φόρων.
Αν συμβεί αυτό αυτά θα αρχίσουν να χρησιμοποιούνται και για συναλλαγές μεταξύ των πολιτών και σιγά-σιγά σε καμιά 10ετια θα πάμε σε εθνικό νόμισμα που ταιριάζει καλύτερα σε failed κράτη-κλόουν όπως η Ελλάδα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: alex.g, Panosavli

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Jan 2015 03:18 #6

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Ειλικρινά δεν μου λέει κάτι ότι κάποιος είναι οικονομολόγος . Εκανε μια αναλυση βασιζόμενος σε δεδομένα του σήμερα του τώρα για να κάνει πρόβλεψη υποθετική για άλλο σενάριο του μέλλοντος . Οι παραδοχές που παίρνει είναι για εμένα αυθαίρετες δεν υπολογίζει το Q3 δεν υπολογίζει πτώση τιμών πετρελαίου δεν υπολογίζει τον νομισματικό πολεμο και εμπορικό πολεμε μεταξύ Ρωσιας Ευρώπης . Κανει κατά την γνώμη μου μονομρείς και αυθαίρετες παραδοχές . Για το άλλο βίντεο που έχεις ανρτήσει είναι η λεγόμενη καζάκιος λογική . Ποια 42 κράτη ηταν εναντίον μήπωε ξέρεις ;;;; Ψαξτο και μόνος σου ηταν κρατη BRINGS και κράτη Ε.Ε . Σου λέει κάτι είναι οι δανειστες όχι οι δανειζόμενοι . Δεν είναι θέμα παραδοχών και προσδοκιών είναι θέμα πραγματικότητας .
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Jan 2015 07:04 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
alex.g wrote:
ΝΑΙ ψηφισαν 124 χώρες, ΟΧΙ 11, ενώ απείχαν 41 μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Λες οι 124 είναι Τσυριζα..? :lol:
Τον άκουσα.
Να πω κι εγώ τις παπαριές μου:
1) Οι αποφάσεις του ΟΗΕ δεν σημαίνουν αναγκαστικά σημαντικά πράγματα. Να θυμίσω τις αποφάσεις του ΟΗΕ (από το 1974 μέχρι σήμερα - πόσες είναι?) περί αποχώρησης των τουρκικών στρατευμάτων από την Κύπρο. Ε, και λοιπόν? Τι έχει γίνει? Τίποτα.
2) Ομοίως έχουν ληφθεί (και λαμβάνονται) άπειρες άλλες, άσχετες αποφάσεις (περί πολέμων ή περί οικονομικών ή περί περιβάλλοντος) που μένουν στα χαρτιά.
3) Επομένως η απόφαση αυτή καθ' εαυτή δεν έχει και τόση σημασία, με όση την περιβάλλει ο Καζάκης. Πιθανότατα δεν σημαίνει κάτι.

4) Έχω ξαναπεί (και δεν έχει βρεθεί κάτι που να μου αλλάξει αυτή τη γνώμη) πως η δημιουργία της ΕΖ είναι μια (ακόμα) προσπάθεια της (ενωμένης πλέον) Γερμανίας να κυριαρχήσει στις χώρες της περιοχής και που την περιβάλλουν. Δηλαδή δεν έχω καταπιεί πως το γερμανικό έθνος έχει αποδεχτεί (παρά τις δυο ήττες του το 1918 και το 1945) να ξεχάσει την επιθυμία του για "κυριαρχία" στο χώρο, απλώς κατάλαβε (οι πολιτικοί του - και ίσως και μεγάλο μέρος του κόσμου) ότι αυτό ΔΕΝ θα το πετύχει με τα όπλα.
5) Δεν έπαψε όμως ποτέ να προσπαθεί να το πετύχει. Και από τότε που συνήλθε απ' τις τελευταίες σφαλιάρες (και του επέτρεψαν να ξαναενωθεί σε ένα κράτος το 1990) αυτό έχει στο μυαλό του. Είναι στρατηγικός τους στόχος.
6) Μου φαίνεται λογικό αυτό, μιας και οικονομικοί ήταν οι λόγοι και των 2 πολέμων, και όχι πολιτικοί. Τα περί συγκρούσεων ιδεολογιών (ναζισμός vs κομμουνισμός) έχω πεισθεί πως είνα παπαριές για τους αφελείς - και για να τροφοδοτούνται οι μάζες με συνθήματα και να αποκοιμώνται (ή και να πηγαίνουν προς θυσία ευτυχισμένες και αφιονισμένες).
7) Οι λόγοι λοιπόν αυτοί δεν έχουν εκλείψει. Οι Γερμανοί πάντα θέλουν Lebensraum προς τα έξω, και το Lebensraum αυτό τους το προσφέρει η ζώνη του ευρώ.
8) Αυτό όμως είναι στρατηγικός στόχος. Για να επιτευχθεί, πρέπει να ακολουθηθούν τακτικές. Και αυτές είναι που ορίζουν τους επί μέρους τακτικούς στόχους.
9) Ναι, καλό θα ήταν (για τη Γερμανία) να τους έχει όλους, και τους 19, και περισσότερους ίσως αργότερα, "στη ζώνη του ευρώ". Αυτό όμως δεν είναι πάντα δυνατό. Παίζονται διάφορα παιχνίδια με διάφορες τακτικές κινήσεις, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ παιζόντουσαν τακτικές κινήσεις και τα χρόνια του ΒΠΠ. Έχανε ο Ρόμμελ στην Αφρική, κέρδιζε ο Γκουντέριαν στην Ουκρανία. Και αντίστροφα. Έτσ πάνε αυτά τα πράματα.

10) Στα πλαίσια των τακτικών κινήσεων, είναι δυνατόν η Γερμανία να αποδεχτεί την απώλαια ενός μέλους (ενός μέρους) της ΕΖ. Θα χάσει κάτι εδώ, θα κερδίσει κάτι αλλού. Έτσι είναι οι πόλεμοι, και πόλεμος είναι αυτό που γίνεται.
11) Ναι, δεν θέλουν να μας χάσουν, αλλά αν πρόκειται επιμένοντας να μας κρατήσουν να χάσουν κάτι πολύ σημαντικότερο, ε, τότε θα μας αφήσουν να φύγουμε.

Παπαριές? Ίσως. Αλλά είναι μια άποψη - και μάλιστα γενικότερη απ' τις απόψεις του Καζάκη, που εχει (νομίζω) διάφορες εμμονές.

Συμπερασματικά, έξοδος της Ελλάδας από την ΕΖ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤ' ΑΝΑΓΚΗ διάλυση της ΕΖ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Jan 2015 14:36 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
alex.g wrote:
Για μονομερη διαγραφή χρέους, στον ΟΗΕ, ΝΑΙ ψηφισαν 124 χώρες, ΟΧΙ 11, ενώ απείχαν 41 μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Λες οι 124 είναι Τσυριζα..?


Μην ξεγελιέσαι, οι περισσότερες από αυτές τις Χώρες είναι πτωχευμένες Ισλαμικές ή Κομμουνιστικές Δικτατορίες, για αυτό ο ΟΗΕ εκδίδει συχνά γελοία ψηφίσματα από την Ολομέλεια, που δεν έχουν νομική ισχύ.

Μονάχα το Συμβούλιο Ασφαλείας είναι ικανό να εκδόσει δεσμευτικές αποφάσεις, για όλα τα μέλη.
Κι εκεί συμμετέχουν μονάχα 20 μέλη, 5 μόνιμα και 15 αιρετά.

Έχω σχετικό Πτυχίο στο θέμα αυτό, έτσι τα ξέρω καλά από πρώτο χέρι...
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΕΥΡΩ ? 09 Jan 2015 14:47 #9

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Δε μπορούν να μας διώξουν από το ευρώ, αλλά μπορούν να μας κόψουν τη ρευστότητα μέσω ΕΚΤ.
Μετά, απελπισμένοι, χωρίς καύσιμα, χωρίς φάρμακα, χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, χωρίς κρέατα, χωρίς χαρτιά τουαλέτας, χωρίς κινητά iphone, θα ζητήσουμε μόνοι μας να φύγουμε από το ευρώ.

Το ξέρει ο Αλέξης Τσίπρας, και θα πει: "...δε φταίω εγώ, με ανάγκασαν..."

Χαρά μεγάλη και τρελά κέρδη για τον δισεκατομμυριούχο επενδυτή και σπόνσορα του ΣΥΡΙΖΑ George Soros και τη Γιάννα Αγγελοπούλου, που θα μπορούν να εισβάλλουν αγοράζοντας τα πάντα, για ένα κομμάτι ψωμί.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.082 seconds