Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

TOPIC: Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 13:35 #172

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΓΕΡΟΝΤΑΣ wrote:
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΟΨΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ B) ΄¨

Για το ποιός, δεν ξέρω αλλά για το πως, θα μπορούσα να πω, όταν θα πάψει (πως άραγε; ) να υπάρχει η πελατειακή σχέση ανάμεσα στον πολιτικό και τον πολίτη ή εναλλακτικά όταν, ασχέτως με το προηγούμενο, αρχίσουν να λειτουργούν στοιχειωδώς οι ανεξάρτητοι (υποτίθεται) θεσμοί με προεξάρχουσα τη δικαιοσύνη, ώστε αυτή, να έχει τη βούληση και να είναι σε θέση να αναιρεί τις παράνομες πράξεις (με το αζημίωτο) του πολιτικού προς όφελος του πελάτη πολίτη. Και για τα δύο δεν μπορώ παρά να είμαι άκρως απαισιόδοξος.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Aug 2014 13:36 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 16:26 #173

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΓΕΡΟΝΤΑΣ wrote:
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΟΨΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ B) ΄¨

Γέροντα,

Αν μεν μιλάς για μια ΔΕΗ που ανήκει σε ιδιώτες, δεν μας πέφτει λόγος ποιος θα κόψει τα προνόμια, ή αν θα τα αφήσει, ή σε ποιους θα τα δίνει. Δικό του είναι το μαγαζί, και ξέρει αυτός να κάνει τα κουμάντα του.

Αν όμως μιλάς για μια ΔΕΗ που είναι κρατική, τότε μας πέφτει λόγος, γιατί κράτος = εμείς όλοι.
Μπαίνουμε δηλαδή ΕΜΕΙΣ στη θέση του ιδιώτη, και σκεφτόμαστε πως θα ΔΙΟΙΚΗΣΟΥΜΕ τη ΔΕΗ μας κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Υποθέτω πως αναφέρεσαι στη δεύτερη περίπτωση, γιατί στην πρώτη δεν μας αφορά.

Εγώ λοιπόν μιλάω σαν να ήταν δικό μου το μαγαζί, ή σαν να ήταν κρατικό, αλλά εσείς όλοι οι υπόλοιποι μου λέγατε:
-“Φίλε, είσαι ο καταλληλότερος για να το διοικήσεις, σε βάζουμε σε αυτό το πόστο, και κάνε ότι καλύτερο μπορείς για όλους μας“.
Σε πληροφορώ πως και στις δυο περιπτώσεις (είτε δικό μου είτε στη θέση του διοικητή) η μέθοδος διοίκησης θα ήταν ίδια.
Δεν βλέπω δηλαδή γιατί θα έπρεπε να είναι διαφορετικός ο τρόπος διοίκησης απ’ τη μια στην άλλη περίπτωση.

Συμβαίνει αυτό?
Όχι βέβαια.
Γιατί όποιος πάει να γίνει διοικητής στη ΔΕΗ έχει “χρεωστούμενα” με αυτούς που τον έβαλαν εκεί, και πρέπει να τους τα ξεπληρώσει.
Και επειδή αυτοί που τον έβαλαν έχουν χρεωστούμενα με τους διάφορους Φωτόπουλους, τελικά περνάει των Φωτόπουλων.

Γι’ αυτό δεν υπάρχει κανείς να κάψει “προνόμια”, κι ελπίζω να σου έλυσα την απορία.

Εξακολουθώ πάντως να διαφωνώ με τον όρο “προνόμιο”, γιατί το να κάνει κανείς μια τέτοια δουλειά



και να παίρνει 6.000 το μήνα δεν το θεωρώ προνόμιο, το θεωρώ δικαίωμα.

Και με βάση αυτή την πεποίθηση θα την διοικούσα, είτε δικιά μου ήταν, είτε μου την αναθέτατε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 16:28 #174

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ολο το πρόβλημα βρίσκεται εκεί που το περιέγραψε η κυρία Λαγκάρντ. Οι Ελληνες να πληρώνουν τους φόρους τους. Βρισκεται μια κυβέρνηση όπως η συγκεκριμένη που έχουμε τώρα. Εντολοδόχοι των banksters ή μη δεν έχει σημασία. Ξεκινάει ενα τιτάνιο έργο: Να βγάλει όλους τους Ελληνεςφοροφυγάδες, αφού είναι φυσικά όλοι τους, να λεηλατήσει τις περιουσίες τους μέσω μιας φορολογίας-θέατρο του παραλόγου, και σου βγαινουν κάτι ξεκάρφωτοι τύποι και γράφουν δημόσια :

ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑ. ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ, ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΌΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΟΥΝ

Και μετά είναι να μην συγχίζεσαι; Εδω έπρεπε όλοι οι Ελληνες σαν μια γροθιά να τρέξουμε να δηλώσουμε οικοιοθελώς οτι παρανομία έχουμε κάνει τα τελευταία 50 χρόνια. Δούλεψες κύριε σαν φοιτητής γκαρσόνι σε καφεταίρια και δεν το δήλωσες; Πρόστιμο. Σου έδωσε ο νονός σου μπουναμά και δεν πλήρωσες φόρο δωρεάς; Πρόστιμο.

Ολοι μαζί να πάμε να παραδωθούμε στην εφορία της γειτονιάς μας. Να υπολογίσουν τους φόρους μας έτσι ωστε να πληρώσουν τα δάνεια που έφαγαν αυτοί και οι φίλοι τους, τους τόκους, τα πανωτόκια, και ότι περισσέψει να το δώσουν τους μόνους Δ.Υ που κάνουν καλά την δουλειά τους, τα τραπεζικά στελέχη. Και έρχονται μετά οι απροσάρμοστοι και μας τα χαλάνε. Είναι να μην συγχίζεσαι;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 17 Aug 2014 16:28 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 16:30 #175

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Sadeness1990 wrote:
Έχω την αίσθηση ότι παρανόησες κάποια από τα λεγόμενα μου και έβαλες στο στόμα μου λόγια που ούτε ανέφερα ούτε υπονόησα. Ίσως αυτό ειναι το μειονεκτημα ενός γραπτού κειμένου ενώ δια ζώσης οι έννοιες θα ήταν πιο εύστοχα αντιληπτές. Η βάση των λεγομένων σου με βρίσκει σύμφωνο. Ίσως σε θεωρητικό επίπεδο γιατί αυτός που απολάμβανε 3 αυτοκίνητα και ένα εξοχικό αν και αργόμισθος μόνο "προνόμια" βλέπει μπροστά του και μόνο "προνόμια" απολάμβανε. Πέρα από τη θεωρία ας είμαστε και σε επαφή με την πραγματικότητα. Οι εργαζόμενοι της ΔΕΗ πχ έπαιρναν (ανάλογα τα πόστα) απο 3500 μεχρι και 6000-7000 και γυρνούσαν απο καφετέρια σε καφετέρια. Όλα αυτα που σου αναφέρω είναι βιωματικά.Τα βλέπουμε από πρώτο χέρι.Έλα να τους ρωτήσεις αν κάποιος από αυτους θεωρεί αυτή την φάση κατάντια.
Νομίζω ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα απλα έπεσε υπερανάλυση στη λέξη προνόμιο. Παντως για μένα προνόμια θα ονομάσω τα 5000 του ΔΕΗτζη που εργάζεται ελάχιστα, λουφάρει δεξια και αριστερά, παει λαική όποτε θέλει ενω επρεπε να βρίσκεται στη δουλειά, έχει εκπτωση στο ρεύμα του ενω και εμείς οι υπολοιποι τρώμε τον καρκίνο μέσα στη μούρη μας καθημερινά απο τα λιγνιτορυχεία, βγάζει υλικό προς ιδίαν χρήση μέσα απο το εργοστάσιο, κοιμάται εν ώρα εργασίας, λάμβανε 8000+ τον Δεκέμβριο μαζί με το δώρο κτλ,κτλ,κτλ.... Νομίζω μιλάμε για την επιτομή της λέξης προνόμιο και κανενα λεξικο δεν μπορει να αποδώσει καλύτερα το νόημα του.
Εκτιμώ τον χρόνο που διέθεσες πριν για να μου απαντήσεις

Δεν παρανόησα τίποτα. Ερμήνευσα τις ασάφειες που άφησες να αιωρούνται. Και το μειονέκτημα που λες για το γραπτό λόγο υπάρχει (όταν υπάρχει) επειδή ΕΜΕΙΣ του το επιτρέπουμε, όχι επειδή είναι εγγενές. Επί πλέον, το γραπτό έχει τα πλεονεκτήματα ότι ΜΕΝΕΙ, ότι το συντάσσεις όποτε κρίνεις (χρονικά) πως σε βολεύει, και ότι έχεις τη δυνατότητα να του ρίξεις και μια δεύτερη ματιά πριν το καταθέσεις.

Κοίτα, και αυτός που έχει 8 αυτοκίνητα και 3 εξοχικά, και 2 κότερα, και 4 ξανθιές γκόμενες προνόμια τα θεωρεί, αλλά αν τα έχει κάνει σπρώχνοντας πρέζα δεν μ’ ενδιαφέρει τι τα θεωρεί αυτός. Εγώ τον θεωρώ έμπορο ναρκωτικών, και σαν τέτοιο θα τον αντιμετωπίσω, αν μου πέσει λόγος.
Κατά την ίδια λογική δεν μ’ ενδιαφέρει και ο κοπρίτης σου που έχει (από αργομισθία) 3 αυτοκίνητα και ένα εξοχικό. Στην ίδια κατηγορία είναι. Η ομοιότητα τους είναι ότι και οι δυο θεωρούν εαυτόν “προνομιούχο”, και η διαφορά τους είναι πως εγώ (ελπίζω και εσύ) τον ένα τον θεωρώ έμπορο ναρκωτικών και τον άλλο κοπρίτη.

Σου ξαναλέω (το είπα και στον προηγούμενο):
Αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά

ΔΕΝ είναι προνομιούχος. Είναι ταλαντούχος. Και για το ταλέντο του αυτό, να αμοιφθεί.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 16:50 #176

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
soto51 wrote:
Αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά

να αμοιφθεί.

Δες αυτό το βίντεο (8 λεπτά):
www.youtube.com/v/9b9LahaBJIk
(έχει και πολύ ωραία μουσική).

Οι τύποι ξέρεις πόσα πάιρνουν?
Θα έλεγα όχι κάτω από 150.000/χρόνο.

Εσύ πας να το κάνεις αυτό?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 17 Aug 2014 21:32 #177

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
soto51 wrote:
Αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά

να αμοιφθεί.

Δες αυτό το βίντεο (8 λεπτά):
www.youtube.com/v/9b9LahaBJIk
(έχει και πολύ ωραία μουσική).

Οι τύποι ξέρεις πόσα πάιρνουν?
Θα έλεγα όχι κάτω από 150.000/χρόνο.

Εσύ πας να το κάνεις αυτό?

Εγώ τουλάχιστον, χαλαρά....
Κατ' αρχάς το κάνουν λάθος... :)
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 18 Aug 2014 03:36 #178

  • george123
  • george123's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 385
  • Thank you received: 66
  • Karma: -8 (-1)
soto51 wrote:
soto51 wrote:
Αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά

να αμοιφθεί.

Δες αυτό το βίντεο (8 λεπτά):
www.youtube.com/v/9b9LahaBJIk
(έχει και πολύ ωραία μουσική).

Οι τύποι ξέρεις πόσα πάιρνουν?
Θα έλεγα όχι κάτω από 150.000/χρόνο.

Εσύ πας να το κάνεις αυτό?

Τεχνικος ασφαλειας εισαι ? Και
150 χιλιαρικα για να αλλαζεις λαμπες?...οτι να να λες
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 20 Aug 2014 14:52 #179

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Σκέφτηκα να κάνω ένα πείραμα. Θα γράψω μια πρόταση και θα μετρήσω τον χρόνο μέχρι να εμφανιστεί ο Μπατίστας.

Τα δημοσιεύματα για το περιουσιολόγιο στα επιδοτούμενα ΜΜΕ, έχουν σαν μόνο σκοπό να διαμορφώσουν την κοινή γνωμη μέσω πλύσης εγκεφάλου, έτσι ώστε όταν εφαρμοστεί στην τελική του μορφή να μην αντιδράσει κανένας. Το χτύπημα της φοροδιαφυγής είναι πρόφαση για τους αφελείς. Απο πίσω κρύβεται η πρόθεση καταγραφής της κινητής περιουσίας των Ελλήνων και στη συνέχεια η φορολόγηση της (ήδη φορολογημένης).

Τετάρτη 20/8/2014, Ωρα 11:52 Προσέξτε σε πόση ώρα θα κάνει login για να σχολιάσει.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 20 Aug 2014 14:52 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 20 Aug 2014 15:23 #180

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
john45 wrote:
θα μετρήσω τον χρόνο μέχρι να εμφανιστεί ο Μπατίστας.

σε πόση ώρα θα κάνει login για να σχολιάσει.

1) Μπορεί να μην έχει access σε δίκτυο και να αποτύχει το πείραμα λόγω συνθηκών.
2) Μήπως έπρεπε να στείλουν εσένα στο Ρέθυμνο να τσακώσεις το Σήφη? Ακόμα ελεύθερος τριγυρνάει...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds