Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 20 Αυγ 2015 20:09 #37

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Αυτή η εταιρία eazybnb.com/greece ισχυρίζεται ότι αναλαμβάνει (ως μεσίτης για την airbnb) όλη τη γραφειοκρατία, τα διαδικαστικά, το καθάρισμα κλπ κλπ του ακινήτου σου +εσύ απλά κάθεσαι +βγάζεις λεφτά.

Επίσης εδώ www.dopios.com/locals/greece/athens γίνεσαι προσωπικός ξεναγός +εδώ bookalokal.com/search/Greece προσωπικός μάγειρας, με το αζημίωτο φυσικά.

Έχει κάποιος/α εμπειρία από όλα αυτά?
Εντυπώσεις?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos (georgios1978)

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 21 Οκτ 2015 02:07 #38

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
Πολύ χάρηκα που βρήκα αυτό το θέμα (αν και βγήκε γρήγορα offtopic) γιατί εχω και εγώ στα υπόψιν το airbnb και εχω σχετικές απορίες.

Θα ήθελα να ρωτήσω τον Μάριο Αντωνίου που έχει σχετική εμπειρία (ή οποιονδήποτε άλλο νοικιάζει ακίνητο στην Αθήνα με την ημέρα) αν υπάρχει ζήτηση όλο το χρόνο ή κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει καμία εταιρία σαν την eazybnb, και να που υπάρχει! τέτοιες εταιρίες είναι οτι πρέπει για όσους θέλουν να βάλουν την διαδικασία στον αυτόματο πιλότο και καλό θα είναι να ξεφυτρώσουν και άλλες για να υπάρχει ανταγωνισμός και χαμηλότερες χρεώσεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 21 Οκτ 2015 02:33 #39

giorgos (georgios1978) έγραψε:
Θα ήθελα να ρωτήσω τον Μάριο Αντωνίου που έχει σχετική εμπειρία (ή οποιονδήποτε άλλο νοικιάζει ακίνητο στην Αθήνα με την ημέρα) αν υπάρχει ζήτηση όλο το χρόνο ή κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει καμία εταιρία σαν την eazybnb, και να που υπάρχει! τέτοιες εταιρίες είναι οτι πρέπει για όσους θέλουν να βάλουν την διαδικασία στον αυτόματο πιλότο και καλό θα είναι να ξεφυτρώσουν και άλλες για να υπάρχει ανταγωνισμός και χαμηλότερες χρεώσεις.

Φίλε Γιώργο, ΔΕΝ είναι στην Αθήνα το σπίτι που'χουμε στο AirBnB, είναι στις Κυκλάδες. Οπότε εύκολα καταλαβαίνεις ότι οι μήνες που παίζουν γενικά είναι από Μάη μέχρι και Οκτώβρη.
Θα σου πρότεινα πάντως, αν είσαι κι εσύ στην Αθήνα, να ασχοληθείς προσωπικά. Έτσι ΚΑΙ εσύ βλέπεις τί μπαίνει στο σπίτι σου, ΚΑΙ αυτοί αφού σ'έχουν γνωρίσει (και θα σε ξαναδούν στην έξοδο) θα σου σεβαστούν διπλά το χώρο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos (georgios1978)

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 24 Οκτ 2015 22:15 #40

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
Σε ευχαριστώ Μάριε,

άλλη μια ερώτηση: Πέρα από αυτά που πρέπει να γίνουν για το ακίνητο, πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης έναρξη στην εφορία κλπ κλπ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 24 Οκτ 2015 23:02 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
giorgos (georgios1978) έγραψε:
πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης έναρξη στην εφορία κλπ κλπ?

Η δικιά μου γνώμη:
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ παρά μόνον αν γίνεται εντελώς μαύρο.
Αν αυτό έχει σημαντικούς κινδύνους, άσ' το καλύτερα.
Θα μπλέξεις, και δεν ξέρεις που.

Τι εννοώ:
Θα πας για να πάρεις 300, 500, 1.000 έστω ευρώ τη σαιζόν, και δεν ξέρεις πότε θα έρθουν να σου ζητάνε 33%, τέλη ξενοδόχων, τεκμαρτά έσοδα, περαιώσεις, προκαταβολές φόρων επομένων ετών, εισφορές σε ταμεία, βιβλία που δεν τήρησες, πρόστιμα για παραλείψεις, της παναγιάς τα μάτια.
Ου μπλέξεις.
Δεν είναι χώρα αυτή για να κάνει κάποιος προκοπή.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 24 Οκτ 2015 23:12 #42

giorgos (georgios1978) έγραψε:
Σε ευχαριστώ Μάριε,

άλλη μια ερώτηση: Πέρα από αυτά που πρέπει να γίνουν για το ακίνητο, πρέπει να κάνει ο ιδιοκτήτης έναρξη στην εφορία κλπ κλπ?

Όχι, τίποτα απολύτως.
Απλά χρειάζεσαι το λεγόμενο "σήμα τού Ε.Ο.Τ." (άπαξ) και να δηλώνεις στο Taxis κάθε ενοικίαση (εκ των προτέρων - 10-15 μέρες πριν έρθουν οι άνθρωποι).
Το "κράτος" (ο Θεός να το κάνει...) δε σε αντιμετωπίζει ως "ξενοδόχο - ελεύθερο επαγγελματία", αλλά ως ακόμα έναν ιδιοκτήτη ακινήτου που παρέχει το ακίνητό του προς ενοικίαση, απλά στην περίπτωσή σου "βραχυπρόθεσμα" (έχουν βγάλει νόμο εδώ και 2 χρόνια).
Θα φορολογηθείς με τα ισχύοντα των ενοικίων ποσοστά (νομίζω 15% πια στα πρώτα 10-12.000).
Τελευταία διόρθωση: 24 Οκτ 2015 23:12 από Μάριος Αντωνίου (epolala).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 25 Οκτ 2015 03:13 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μάριε,

Άσχετα με τη γνώμη μου (που την είπα πιο πάνω)
ξέρεις μήπως αν
αυτό που λες ότι γίνεται είναι το ίδιο με τους ιδιοκτήτες των διαφόρων "κτημάτων"
που τα νοικιάζουν με την ημέρα για να πηγαίνει ο Soto π.χ. και να γιορτάσει εκεί το γάμο του ή τα βαφτίσια του?
Εκατοντάδες τέτοιοι υπάρχουν (στην Αττική).

Νομίζω ότι ο νόμος περί μισθώσεων δεν κάνει διάκριση μεταξύ μακροχρόνιας και βραχυχρόνιας. Κάνει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 25 Οκτ 2015 04:06 #44

soto51 έγραψε:
Μάριε,

Άσχετα με τη γνώμη μου (που την είπα πιο πάνω)
ξέρεις μήπως αν
αυτό που λες ότι γίνεται είναι το ίδιο με τους ιδιοκτήτες των διαφόρων "κτημάτων"
που τα νοικιάζουν με την ημέρα για να πηγαίνει ο Soto π.χ. και να γιορτάσει εκεί το γάμο του ή τα βαφτίσια του?
Εκατοντάδες τέτοιοι υπάρχουν (στην Αττική).

Νομίζω ότι ο νόμος περί μισθώσεων δεν κάνει διάκριση μεταξύ μακροχρόνιας και βραχυχρόνιας. Κάνει?

Ο νόμος δεν κάνει διάκριση σε ό,τι αφορά τη ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ και τα ποσοστά της.
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ότι, δεδομένου ότι το κτήμα εμπεριέχει και κατοικία, η ΚΑΤΟΙΚΙΑ μπορεί να νοικιαστεί (φυσικά μαζί με το κτήμα).
Εκεί απλά πας στις "επαύλεις" (που δεν ξέρω αν διαφέρει στην ουσία απ'τις άλλες κατοικίες).

Έχω όμως την εντύπωση ότι η "βραχυχρόνια" ενοικίαση έχει χρονικό plancher την εβδομάδα (7 νύχτες). Θα νοίκιαζε ποτέ κανείς ένα κτήμα για μια βδομάδα για να γιορτάσει το γάμο του;
Απ'την άλλη, νομίζω ότι αν δηλωθεί στο Taxis ενοικίαση και μικρότερη της εβδομάδας, κανείς δε θα τσινίσει, κι αυτά φράγκα είναι...

Ενδιαφέρεσαι να δώσεις το κτήμα σου προς ενοικίαση;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 25 Οκτ 2015 14:29 #45

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
Μάριε να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Απαλλαγή από ΕΝΦΙΑ Δεν είχαν τα ενοικιαζόμενα;
Δηλαδή αν πάρεις το σήμα από τον ΕΟΤ γλυτώνεις και τον ΕΝΦΙΑ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα