Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 20:10 #1

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
Γεια σας,εχω καποιο ακινητο σε κεντρικο σημειο των αθηνων και σκεφτομαι την ενοικιαση του με την ημερα θελοντας να δημιουργησω ενα τυπου hostel απευθυνομενως φυσικα σε ξενους τουριστες.
Γνωριζει καποιος τι προσοντα χρειαζονται για ενα τετοιο project (πχ θελει αδεια τουριστικων επαγγ.) και τι καθεστως ισχυει οσον αφορα νομοθεσια και φορολογια;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 21:13 #2

Το'χω κάνει, απ'τη στιγμή που το'καναν νόμιμο!
Κοίτα το συνημμένο με τις προϋποθέσεις για το Σήμα, είναι αυτό που μου'στειλαν απ'την Π.Υ.Τ. (Περιφερειακή Υπηρεσία Τουρισμού) τής Περιφερείας όπου έχω το εξοχικό και που εκμεταλλεύομαι έκτοτε μ'αυτό τον τρόπο.

Αφού το ακίνητό σου είναι στην Αθήνα, η Π.Υ.Τ. σου πρέπει να'ναι αυτή :
www.gnto.gov.gr/el/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE...B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

Άδεια τουριστικών επαγγελμάτων δε χρειάζεσαι. Ίσως όμως να χρειαστείς Σήμα Λειτουργίας για κάθε κατοικία χωριστά.
Ρώτα λεπτομέρειες εκεί. Νομίζω πως είχαν κάποιους όρους σχετικά με χωριστή είσοδο και κάτι τέτοια που δεν πολυκατάλαβα (αλλά και δε μ'αφορούσαν προσωπικά). Φορολογικά είναι σα να νοικιάζεις οποιοδήποτε σπίτι, νομίζω 11% για τα πρώτα 10.000 και 33% για τα υπόλοιπα. Χοντρά σ'τα λέω, αυτά ίσως εσύ τα ξέρεις καλύτερα.

Πάντως συνολικά, δεν είναι πολύ τρελή γραφειοκρατία. Αξίζει τον κόπο.

Καλές δουλειές!
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fidelio, giorgos (georgios1978)

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 21:23 #3

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!! :kiss:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 22:41 #4

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
fidelio έγραψε:
Γεια σας,εχω καποιο ακινητο σε κεντρικο σημειο των αθηνων και σκεφτομαι την ενοικιαση του με την ημερα θελοντας να δημιουργησω ενα τυπου hostel απευθυνομενως φυσικα σε ξενους τουριστες.
Γνωριζει καποιος τι προσοντα χρειαζονται για ενα τετοιο project (πχ θελει αδεια τουριστικων επαγγ.) και τι καθεστως ισχυει οσον αφορα νομοθεσια και φορολογια;


www.airbnb.gr
Δεν ξέρω αν είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις αλλά έπεσα πάνω του πρόσφατα και εντυπωσιάστικα με την πληθώρα των προσφερόμενων καταλυμάτων.
Δεν έχω παραπάνω εμπειρία αλλά φαίνεται οτι απο πλευρά αδειοδότησης και φορολογίας εισοδήματος μάλλον κινείται σε γκρίζες ζώνες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fidelio

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 22:57 #5

Το AirBnB είναι ό,τι καλύτερο για ξεκίνημα! Είναι τελείως δωρεάν και σε χρεώνει απλά το 3% αυτού που θα λάβεις.
Απ'την άλλη, ήταν και το στάνταρ παράδειγμα όταν έλεγαν πέρυσι στον τύπο (λίγο πριν βγάλουν το νόμο ;) ) ότι "ο Έλληνας νοικιάζει τα σπίτια του και δε δηλώνει τα έσοδα στην εφορία". Τα παραδείγματά τους ήταν απ'το AirBnB, ονομαστικά!
Νομίζω πως είναι λίγο επικίνδυνο χωρίς άδεια. Ένα review να λάβεις, μένει για πάντα και είναι έγγραφη απόδειξη ότι έχεις λάβει αδήλωτο εισόδημα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 14 Οκτ 2014 23:09 #6

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
δε χρειαζεται γραφειοκρατια και χαρτια με το Airbnb?
απλα κανεις εγγραφη και καταχωρηση του σπιτιου και εισαι ετοιμος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 15 Οκτ 2014 01:32 #7

fidelio έγραψε:
δε χρειαζεται γραφειοκρατια και χαρτια με το Airbnb?
απλα κανεις εγγραφη και καταχωρηση του σπιτιου και εισαι ετοιμος?

Ναι! Αλλά καλύτερα να το'χεις το σήμα. Έχει και πεδίο για το σήμα.
Συμβουλή: Βγάλ'το το σήμα. Θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ΚΑΙ απ'την εφορεία ΚΑΙ απ'τους καλοθελητές!
Στην Ελλάδα βρισκόμαστε...

Υ.Γ. Πρόστιμο για μη δηλωμένο ενοικιαζόμενο οίκημα : €50.000!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 15 Οκτ 2014 02:57 #8

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
fidelio έγραψε:
δε χρειαζεται γραφειοκρατια και χαρτια με το Airbnb?
απλα κανεις εγγραφη και καταχωρηση του σπιτιου και εισαι ετοιμος?

Το AirBnb δεν σου ζητάει τίποτα. Αν δεν έχεις πρόβλημα να γίνει hostel το ακίνητό σου, προχώρα.Το πρόβλημα είναι στο ελληνικό κράτος.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εχεις εισόδημα από ενοικίαση ακινήτου χωρίς να το έχεις δηλωμένο.
Ειδικά από την στιγμή που θες να το νοικιάζεις σε τουρίστες, χρειάζεται από ΕΟΤ Ειδικό Σήμα Λειτουργίας γιατί θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.

Υ.Γ Μην βιάζεσαι να βρίσεις το ελληνικό κράτος. Εχω ακίνητο στην Βαρκελώνη και το νοικιάζω μέσω AirBnb σε τουρίστες (εκεί έχει τουρισμό ατελείωτο συνέχεια) και η Περιφέρεια της Βαρκελώνης κάνει συνεχούς ελέγχους, έχει ρίξει πρόστιμο στην AirBnb που δεν της δίνει τα στοιχεία μας και έχει σκεφτεί μέχρι και να αποκλείσει IP από Bαρκελώνη για να μην έχουμε πρόσβαση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 15 Οκτ 2014 03:16 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Zis έγραψε:
Μην βιάζεσαι να βρίσεις το ελληνικό κράτος. Εχω ακίνητο στην Βαρκελώνη και το νοικιάζω μέσω AirBnb σε τουρίστες (εκεί έχει τουρισμό ατελείωτο συνέχεια) και η Περιφέρεια της Βαρκελώνης κάνει συνεχούς ελέγχους, έχει ρίξει πρόστιμο στην AirBnb που δεν της δίνει τα στοιχεία μας και έχει σκεφτεί μέχρι και να αποκλείσει IP από Bαρκελώνη για να μην έχουμε πρόσβαση.

Οι καρεκλοκένταυροι ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ κράτους (γιατί να εξαιρείται η Ισπανία?) και τελευταία και του υπερκράτους των Βρυξελλών κάνουν ό,τιδήποτε περνάει από το χέρι τους για να αυξάνουν τα εισοδήματα που πάνε στις δικές τους τσέπες (δηλαδή τα εισοδήματα που αυτοί διαχειρίζονται), ελλατώνοντας αντίστοιχα τα εισοδήματα αυτών που πράγματι τα παράγουν.

Πριν από 300 χρόνια, κανένα "κράτος" δεν διεννοείτο να επιβάλει φόρο στα καύσιμα. Γιατί τα "καύσιμα" ήταν τα ξύλα που μάζευε ο καθένας και τα έκαιγε στο τσαρδί του για να ζεσταθεί και να μαγειρέψει.
Η τεχνολογία προόδευσε όμως, και εμφανίστηκε το καύσιμο πετρέλαιο, όπως εμφανίστηκε και αύξηση στην κατανάλωση καυσίμων.
Τότε (και σιγά-σιγά και σταδιακά) άρχισαν "τα κράτη" να βάζουν φόρους στα καύσιμα.

Τελευταία εμφανίσηκε το internet. Ότι διακινείται μέσω internet κατ' αρχήν ήταν αφορολόγητο. (Όπως αφορολόγητο ήταν και το δωμάτιο που νοίκιαζε ο νησιώτης στην Νάξο και την Πάρο στέλνοντας τον πιτσιρικά του στην άφιξη του βαποριού να λέει "ρουμ, ρουμ" στους τουρίστες).
Τώρα φορολογούνται (εκτός απ' το πετρέλαιο) ΚΑΙ τα δωμάτια, ΚΑΙ το booking των δωματίων μέσω internet.

Και εγώ λέω πως αυτή η ιστορία κάπου πρέπει να σταματήσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα