Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: προσκληση από εφορία

προσκληση από εφορία 12 Μαϊ 2013 15:23 #1351

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αν θέλουν να φορολογήσουν τους εφοπλιστές αυτό μπορούν να το κάνουν με διεθνή συνεννόηση. Οχι να τους φορολογήσουν εδώ και αυτοί να πάνε να κρυφτούν στα νηολόγια του Παναμά. Περίεργη περίπτωση ο Παναμάς, έτσι; Μια χάρτινη χώρα, σε πλήρη εξάρτηση από τις ΗΠΑ. Αλλά και η ΗΠΑ, μια χώρα που βγάζει κορώνες κατά της διαφθοράς και της φοροδιαφυγής, και από την άλλη κάνει τα στραβά μάτια απροκάλυπτα, σε ελεγχόμενους από αυτήν παραδείσους φοροδιαφυγής. Αυτοί μάλλον θα έχουν καταλήξει να είναι για αποκλειστική χρήση για τους σπόνσορες Δημοκρατικών και Ρεπουμπλικάνων.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Μαϊ 2013 15:27 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 12 Μαϊ 2013 16:09 #1352

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
Aκριβως εχουν την καραμελα της φοροδιαφυγης.
Του διορισμου την καραμελα την εχουν ξεχασει.
Οι μπουμπυκηδες της καθε εποχης να πανε μεσα.
Και οχι οσοι αγωνιζονται σκληρα.
Οι φοροι στο 10%
ΜΙκρο δημοσιο.
Πληρης ελεγχος
Καμερες στο γραφειο του πρωθυπουργου να βλεπουμε τι κανει.
Απο αυτους ξεκινανε ολα.
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": POTHEN (ESXES)

προσκληση από εφορία 12 Μαϊ 2013 17:44 #1353

  • paradise10 (ΑΓΓΕΛΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της paradise10 (ΑΓΓΕΛΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 82
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0 (1)
ΟΣΟΙ ΠΗΓΑΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΝ....ΜΕΙΝΑΝ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ...
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ....ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ...ΝΑ ΤΑ ΦΕΡΟΥΝ,,,ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΝ.
ΜΕ ΕΝΑ ΛΗΣΤΗ ΔΕΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΕΣΕ ΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": POTHEN (ESXES)

προσκληση από εφορία 13 Μαϊ 2013 02:37 #1354

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
evi28 έγραψε:
Οι φοροι στο 10%
Ναι, ε?

Όταν εγώ είπα "έξοδα προϋπολογισμού 25% του ΑΕΠ", πέσανε όλοι εδώ μέσα να με φάνε, ότι προτείνω πράματα που θα κάνουν τη χώρα Γκάνα.

Εσύ βλέπω το πας στο 10%.

Για να δούμε τι θα σου πουν...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Μαϊ 2013 02:56 #1355

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Αν θέλουν να φορολογήσουν τους εφοπλιστές αυτό μπορούν να το κάνουν με διεθνή συνεννόηση.
Δεν φορολογείται η ναυτιλία makper. Τα έχουμε ξαναπεί.
Έχω λεφτά. Τα δίνω σε έναν Κορεάτη, μου φτιάνει ένα πλοίο, και το βάζω να κουβαλάει φορτία Los Angeles - Hong Kong. Τα ναύλα που κερδίζω τα καταθέτω στην Ελβετία.
Ποιός θα με φορολογήσει, και πως?
Θα στήσουν ΔΟΥ Ειρηνικού?

Αυτό που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να κάνουν (αλλά που μυαλό?) είναι:
Το πλοίο να το φτιάξω στο Σκαραμαγκά ή στη Σύρο (και όχι στην Κορέα).
Τις επισκευές στο Πέραμα.
Τα γραφεία μου να είναι εδώ (και να δουλέυει κόσμος εδώ, αντί εγγλέζοι στο City).
Να με κάνουν να ζω εδώ (και να ξοδεύω εδώ), αντί να ζω στο City του Λονδίνου ή τη Γενεύη. Ακόμα και τον ωραίο καιρό που έχει εδώ, με κάνουν να τον απαρνιέμαι.
Και με κάνουν τα παιδιά μου να μην πηγαίνουν σε Ελληνικό σχολείο αλλά σε εγγλέζικο ή ελβετικό, να γνωρίζουν ξένους για γκόμενους (όπως η Αθηνά Ωνάση), και να μαδάει η χώρα. Και από λεφτά, και από κατοίκους.

Και απ' ότι φαίνεται η κατάσταση θα χειροτερέψει.
Αλλά η ναυτιλία δεν έχει φορολογηθεί 5.000 χρόνια τώρα που υπάρχει. Από τους Φοίνικες. Αν έρθει ο μεσσίας Δραγασάκης ή ο αρχάγγλεος Μηλιός και καταφέρει να την φορολογήσει, τι να πω... Θα ζήσουμε τη δεύτερη παρουσία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

προσκληση από εφορία 13 Μαϊ 2013 04:27 #1356

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
soto51 έγραψε:
Είναι πλούσιοι, άρα κάτι πρέπει να τους κάνουμε, είναι η λογική. Δεν είναι δυνατόν να αποδεχτούμε να είναι πλούσιοι.
Στο χωριο μου, επειδη βαριομαστε να κουνησουμε το χερακι μας να αποκτησουμε μια γιδα, λεμε: "Α τον κερατά τον γειτονα. Εχει γιδα? Και δεν εχω γω? Να του ψοφησει η ρημαδα."
Αυτη ειναι η νοοτροπια μας.
Ουτε καν να ασχοληθω να του την αρπαξω. Σιγα μη κανω τον κοπο. Οχι, να ψοφήσει. Απλα πραματα, ξεκαθαρα.
Και το λεω μετα λογου γνωσεως γιατι εχω ζησει το χωριο μου πολλα χρονια.
Αντε τωρα να το ξεριζωσεις αυτο.

Καλα κρασσά.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαϊ 2013 04:31 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Μαϊ 2013 04:53 #1357

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
makper έγραψε:
@Υπήκοος

Πολύ σωστό αυτό. Μήπως θυμάσαι ποια είναι η ημερομηνία εφαρμογής του νόμου αυτού που ψηφίστηκε;

Οχι δεν θυμαμαι ακριβως αλλα δεν πρεπει να ειναι δυσκολο να το βρει καποιος. Ξερω ομως οτι ειναι μεσα στο 2011 αρα δεν θα επρεπε να αποκαλυπτονται τραπεζικα στοιχεια πριν απο αυτο. Συνεπως τα στοιχεια εμβασματων 2009, 10 και μερους του 11 ειναι παρανομως αποκτηθεντα.
Εδω που φτασαμε ομως, εχει νοημα να μιλαμε για νομιμοτητα? Ας πουμε οτι καποιος εχει εμβασει 50Κ το 09 και δεν μπορει να τα δικαιολογησει. Αν δεν μπορει τοτε
1) εχει χασει τα χαρτια (ή κατι τετοιο) οποτε ατυχησε ή
2) ηταν μαυρα ή εστω γκριζα.

Σε καθε περιπτωση αλλα ειδικα στη δευτερη εχει ενα προβλημα (απο τα δεκαδες που εμφανιζονται συνεχως στη ζωη μας ή τουλαχιστον στη δικη μου). Πως το λυνει?

α) Το αγνοει και κατα τη γνωμη μου θα την πατησει αργοτερα (βλ αρχικο ποστ μου) ή

β) προσφευγει στο Δοικητικο (το εχω κανει στο παρελθον και ξερω το χαλι), πληρωνει το 50% και εστω οτι μετα απο 5-6-7 ή 10 χρονια βρισκει το δικιο του οτι δηλαδη παρανομως του βρηκαν τα εμβασματα οποτε ισως του επιστραφει ατοκα το αχρεωστητως καταβληθεν 50%. Αν ομως σπασει ο διαολος το ποδι του και δεν δικαιωθει, θα πληρωσει τα δεοντα συν τις προσαυξησεις ολων αυτων των 5-6-7ή 10 ετων. Και αυτο αν του εχει μεινει κατι απο τα εμβασματα. Θα πρεπει να κραταει ρευστοτητα για μια τετοια περιπτωση αλλιως τοτε θα παει μεσα ή κατι τετοιο τελος παντων.
Βαλε και τα δικηγορικα και το ενα και το αλλο, δεν αξιζει.

γ) Πληρωνει, καθαριζει και χαιρεται τα υπολοιπα (και τη ζωη του που ειναι σαφως ακριβοτερη).

Βεβαια αν ειχει εμβασει 2μυρια αλλαζει το πραγμα αλλα τοτε ουτως ή αλλως εχει αλλες δυνατοτητες. Και παλι ομως θα τρεχει για χρονια με αμφιβολο αποτελεσμα.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαϊ 2013 05:08 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 13 Μαϊ 2013 13:56 #1358

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
-Συνεπως τα στοιχεια εμβασματων 2009, 10 και μερους του 11 ειναι παρανομως αποκτηθεντα.

Ακριβώς και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ζητούσαν από τα κορόιδα να πάνε και να δηλώσουν πόσα έβγαλαν στο εξωτερικό. Ακριβή ποσά δηλαδή, ώστε να βάλουν μόνοι τους το κεφάλι τους στην γκιλοτίνα.

-Πληρωνει, καθαριζει και χαιρεται τα υπολοιπα

Αυτό που λες τώρα είναι σχετικό. Τι να πληρώσει; Το 45% αυτών που δεν μπορεί να δικαιολογήσει με την προοπτική να γίνει 60%, 80% ή 100% στο εγγύς μέλλον από κάποιου τύπου περαίωση που θα μηχανευτεί κάποιος μανδαρίνος του ΥΠΟΙΚ;
Αν έχασε ή δεν μπορεί να αποδείξει πως κατέχει νόμιμα τα χρήματα που έβγαλε καλύτερα ακόμα και να πληρώσει το 50% του προστίμου και να πάει στα δικαστήρια παρά να τους δώσει το πάτημα να το εφαρμόσουν και στους υπόλοιπους Ελληνες αργά ή γρήγορα.
Το θέμα για αυτούς είναι να πληρώσουμε εμείς τα δις του χρέους από τις καταθέσεις μας. Σήμερα είναι αυτοί που έβγαλαν χρήματα στο εξωτερικό και δεν μπορούν να τα δικαιολογήσουν, αύριο θα είναι το 10/20/30% της περιουσίας όλων μας, μέσω του περιουσιολογίου. Κόψτε τους το βήχα τώρα. Μην αποδεχτείτε τίποτα και θα σταματήσουν να το σκέφτονται. Αρχίστε να πληρώνετε και θα επεκταθούν σε όλους μας. Απλά πράγματα...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 13 Μαϊ 2013 13:57 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

προσκληση από εφορία 18 Μαϊ 2013 00:26 #1359

  • evi28
  • Το Άβαταρ του/της evi28
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 621
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 1 (3)
Τελικα τα ποσα τα ξερουν?
Περιληψη ολου του φορουμ των καταθετων.
www.katathetes.blogspot.com
Συμμετεχετε ολοι στα γκαλοπ στην σελιδα www.katathetes.blogspot.com για να δουμε τελικα τι ισχυει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα