Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: prothesmiaki

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 19:52 #28

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
bfc_xxx έγραψε:
Τράπεζες: Φέρτε χρήματα, 50, 100, 200 χιλιάδες ευρώ, ότι έχετε και εμείς σε ανταπόδοση θα σας δίνουμε 420€/βδομάδα και πόντους να αγοράζεται μακαρόνια από το σούπερ μάρκετ.

Καταπληκτική λογική για να γεμίσουν χρήματα οι τράπεζες.
Ο καθένας οτι νομιζει,παντως τις καλες εποχες εδιναν 5% επιτοκια και τωρα δινουν κουπονια για σουπερ μαρκετ και δεν φερει κανενας αντιρρηση
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 22:03 #29

  • bfc_xxx
  • Το Άβαταρ του/της bfc_xxx
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 100
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 0 (-1)
tsarkalakos έγραψε:
bfc_xxx έγραψε:
Τράπεζες: Φέρτε χρήματα, 50, 100, 200 χιλιάδες ευρώ, ότι έχετε και εμείς σε ανταπόδοση θα σας δίνουμε 420€/βδομάδα και πόντους να αγοράζεται μακαρόνια από το σούπερ μάρκετ.

Καταπληκτική λογική για να γεμίσουν χρήματα οι τράπεζες.
Ο καθένας οτι νομιζει,παντως τις καλες εποχες εδιναν 5% επιτοκια και τωρα δινουν κουπονια για σουπερ μαρκετ και δεν φερει κανενας αντιρρηση

Και όμως κάποιοι φέρνουν αντίρρηση και για όσο καιρό δίνουν κουπόνια οι τράπεζες έχουν σηκώσει τις καταθέσεις τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 00:05 #30

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
bfc_xxx έγραψε:
για όσο καιρό δίνουν κουπόνια οι τράπεζες έχουν σηκώσει τις καταθέσεις τους.

Έχεις την εντύπωση ότι όταν (και αν) ξαναρχίσουν να δίνουν ευρώ οι τράπεζες, θα ξαναγυρίσουν οι καταθέσεις πίσω?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 00:13 #31

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
soto51 έγραψε:
bfc_xxx έγραψε:
για όσο καιρό δίνουν κουπόνια οι τράπεζες έχουν σηκώσει τις καταθέσεις τους.

Έχεις την εντύπωση ότι όταν (και αν) ξαναρχίσουν να δίνουν ευρώ οι τράπεζες, θα ξαναγυρίσουν οι καταθέσεις πίσω?

Από τους πολίτες μιας χώρας που ψηφίζουν τέτοιες κυβερνήσεις επαναλλαμβανόμενα εδώ και 40 χρόνια.. όλα να τα περιμενεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 00:48 #32

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
George (geo821) έγραψε:
Από τους πολίτες μιας χώρας που ψηφίζουν τέτοιες κυβερνήσεις επαναλλαμβανόμενα εδώ και 40 χρόνια.. όλα να τα περιμενεις.
Σ' αυτό δεν έχεις άδικο....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 01:20 #33

  • bfc_xxx
  • Το Άβαταρ του/της bfc_xxx
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 100
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 0 (-1)
soto51 έγραψε:
bfc_xxx έγραψε:
για όσο καιρό δίνουν κουπόνια οι τράπεζες έχουν σηκώσει τις καταθέσεις τους.

Έχεις την εντύπωση ότι όταν (και αν) ξαναρχίσουν να δίνουν ευρώ οι τράπεζες, θα ξαναγυρίσουν οι καταθέσεις πίσω?

Προσωπικά όχι. Οι περισσότεροι ναι. Τρανό παράδειγμα που πολλοί είχαν χρήματα στις συνεταιριστικες για το επιτοκιο ενώ φαινόταν ότι πήγαιναν για φούντο. Μάλιστα αρκετοί είχαν κ μερίδες για μεγαλύτερη απόδοση.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2016 01:21 από bfc_xxx.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 22:44 #34

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Καλησπέρα, διάβασα με προσοχή & ενδιαφέρον τη συζήτηση.
Βλέπω ότι αρκετοί εδώ είναι κατά των τραπεζών & πολύ καλά κάνουν. Εξάλλου & εγώ είμαι, όπως & κατά του χρήματος γενικότερα, όμως αυτό αποτελεί θέμα μιας άλλης κουβέντας.
Η ερώτησή μου προς τους εκλεκτούς συνομιλητές που διατείνονται να μείνουμε μακριά από τράπεζες είναι αν υπάρχει πρακτικά κάποια άλλη αντιπρόταση. Αν δηλ. υποθέσουμε ότι έχω στα χέρια μου κάποιες (λίγες) χιλιάδες ευρώ τι να τα κάνω? Να τα φάω στα μπουζούκια? Να τα επενδύσω κάπου (όπου ενδεχομένως το ρίσκο θα είναι ακόμη μεγαλύτερο)? Να τα κρύψω στο στρώμα & στη χύτρα? Να τα κάνω bitcoins?
Ποια είναι η εναλλακτική κάποιου που θέλει να αποφύγει τις τράπεζες, αλλά θα ήθελε (στην καλύτερη των περιπτώσεων) & ένα (έστω στοιχειώδες) επιτόκιο από το κεφάλαιό του?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες (χρήσιμες) απαντήσεις.
Τελευταία διόρθωση: 09 Φεβ 2016 22:47 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 09 Φεβ 2016 23:21 #35

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Καλησπέρα, διάβασα με προσοχή & ενδιαφέρον τη συζήτηση.
Βλέπω ότι αρκετοί εδώ είναι κατά των τραπεζών & πολύ καλά κάνουν. Εξάλλου & εγώ είμαι, όπως & κατά του χρήματος γενικότερα, όμως αυτό αποτελεί θέμα μιας άλλης κουβέντας.
Η ερώτησή μου προς τους εκλεκτούς συνομιλητές που διατείνονται να μείνουμε μακριά από τράπεζες είναι αν υπάρχει πρακτικά κάποια άλλη αντιπρόταση. Αν δηλ. υποθέσουμε ότι έχω στα χέρια μου κάποιες (λίγες) χιλιάδες ευρώ τι να τα κάνω? Να τα φάω στα μπουζούκια? Να τα επενδύσω κάπου (όπου ενδεχομένως το ρίσκο θα είναι ακόμη μεγαλύτερο)? Να τα κρύψω στο στρώμα & στη χύτρα? Να τα κάνω bitcoins?
Ποια είναι η εναλλακτική κάποιου που θέλει να αποφύγει τις τράπεζες, αλλά θα ήθελε (στην καλύτερη των περιπτώσεων) & ένα (έστω στοιχειώδες) επιτόκιο από το κεφάλαιό του?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες (χρήσιμες) απαντήσεις.


αναλογα με τις αναγκες σου.εισαι μονος ή εχεις οικογενεια? εργαζεσαι με αξιοπρεπεις αποδοχες ή εισαι ανεργος?εχεις διαθεση για ρισκο ή εισαι συντηρητικος σαν χαρακτηρας? θες χλιδατη ζωη οπως μερικοι απληστοι παρα τις συνθηκες που βιωνουμε ή μπορεις να ζησεις και με τα ελαχιστα? δωσε μερικα παραπανω στοιχεια για να σε βοηθησουν.

οχι στα μπουζουκια να μην τα φας φυσικα.ειναι για σκουπιδια τετοιες λυσεις. και παρομοιες του τυπου αγοραζω αυτοκινητα τηλεορασεις κτλ.
επιτοκιο να παρεις ανευ τραπεζικου ιδρυματος λιγο δυσκολο.τετοια λυση δεν υπαρχει εκτος και αν καταντησεις μαυραγοριτης τοκογλυφος κτλ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

prothesmiaki 10 Φεβ 2016 20:21 #36

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Είμαι ελεύθερος & αρκετά αυτάρκης ως άνθρωπος, χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες. Η ερώτησή μου όμως δεν είχε στόχο να επικεντρωθούμε σε μένα, απλά μία γενικότερη απορία για το τι αντιπροτείνουν όσοι ισχυρίζονται να βγάλουμε τα λεφτά από τις τράπεζες. Οκ λοιπόν τα βγάζουμε. Και μετά τι? Χύτρα? Κάτι άλλο? Ευχαριστώ.
(Εξάλλου οι τράπεζες +τα επιτόκιά τους ήταν, νομίζω, ο λόγος που -οι περισσότεροι από μας- πρωτομπήκαμε σε αυτό το σάιτ.)
Τελευταία διόρθωση: 10 Φεβ 2016 21:55 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sadeness1990
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα