Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΕΝΦΙΑ

ΕΝΦΙΑ 11 Σεπ 2014 23:08 #28

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Οπως τα λες, είναι. Δυστυχώς...
Το ξέρω.
Και σε ευχαριστώ που μου το λες ευθέως.
Και "όπως το λέω" ισχύει και αυτό για την υπερφορολόγηση.
Αλλά ακόμα κι εδώ μέσα, ίσως έχεις δει τι αντιδράσεις σηκώθηκαν όταν διατύπωσα (και ανέλυσα) αυτή μου την ιδέα (για περιορισμό των κρατικών δαπανών και των φόρων).
Δυστυχώς, η ιδέα δεν έχει καμία τύχη.
Οπότε πλήρωνε ΕΝΦΙΑ.
Κοινώς, σκάσε και κολύμπα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 02:46 #29

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
Γιατί οι μεν εποφθαλμιούντες την εξουσία ΕΤΣΙ την θέλουν να την πάρουν, οι δε αφελείς δεν καταλαβαίνουν από τέτοια, και ψηφίζουν Σαμαρά, Παπανδρέου, Βενιζέλο, Πύρρο Δήμα, Γλέζο, Χαϊκάλη, Κανέλλη, Ψηνάκη, Γκλέτσο, Σακοράφα, και όλους αυτούς τους "γνωστούς".

Βασικα μεχρι το 1980 ισχυε : ο καθενας στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες...τωρα ολοι θελουν να μοιασουν με τον Λουμιδη...

Αναρωτιεμαι ολοι οι παραπανω τι καταλαβαινουν απο νομους σαν και αυτον που παραθεσες και πως τους ψηφιζουν ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 02:53 #30

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
Αναρωτιεμαι ολοι οι παραπανω τι καταλαβαινουν απο νομους σαν και αυτον που παραθεσες και πως τους ψηφιζουν ?
Θα αστειεύεσαι μάλλον, έτσι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 04:49 #31

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
εγω που εχω ημιτελες μη ηλεκτροδοτουμενο ακινητο τι πρεπει να κανω ωστε να παρω την εκπτωση που λενε 20%?

θα την εχουν περασει τωρα με τα νεα εκκαθαριστικα που λενε?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 12:36 #32

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
soto51 έγραψε:
2) Τους "ικανοποιημένους" τύπους. Αυτοί είναι κυρίως οι σκανδιναυοί. Είναι όμως σε χώρες που τα κράτη τους ναι μεν τους πηδάνε στη φορολογία (ακόμα χειρότερα από όσο εμάς εδώ), αλλά τους δίνουν πίσω παροχές που εμείς εδώ ούτε να τις ονειρευτούμε δεν μπορούμε.

Δανία : > 45% εφορία από το 1ο Ευρώ.

Αλλά :
- Δεν υπάρχει φόρος ακινήτων.
- Υγεία, παιδεία, ασφάλιση δεδομένη. Τώρα δημιουργούν υποδομές (η Κοπεγχάγη είναι όλη σκαμμένη) για παροχή δωρεάν ζεστού νερού σε όλο το πληθυσμό.
- Επίδομα ανεργίας 2500Ε / μήνα για 2 χρόνια, ακόμη και στους ξένους φοιτητές που μετά το μεταπτυχιακό τους κάνουν πρακτική άσκηση σε Δανέζικη εταιρεία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 14:27 #33

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Loulis Loulakis έγραψε:
Δανία : > 45% εφορία από το 1ο Ευρώ.
Όχι κύριε Λούλη, το εξετάζεις από λάθος σκοπιά.
Αυτό που γράφεις (45% εφορία) αναφέρεται υποθέτω στο συντελεστή.
Αναφέρεσαι δηλαδή στο:
100.000 εισοδήματα, τα 45.000 στα παίρνουν ως φόρο.
50.000 εισοδήματα, τα 22.500 στα παίρνουν ως φόρο.
10.000 εισοδήματα, τα 4.500 στα παίρνουν ως φόρο.
Τα έσοδα του κράτους όμως, ΔΕΝ είναι μόνο αυτά.
Αυτά είναι τα έσοδα του κράτους από ΑΜΕΣΟΥΣ φόρους. Συγκεκριμένα εισοδήματος, το οποίο (στη Δανία) στο φορολογεί (όπως λες - δεν το ξέρω) με 45% από το πρώτο ευρώ.
Τα συνολικά έσοδα του κράτους είναι άθροισμα των:
-Αμέσων φόρων (αυτό στο οποίο αναφεραι).
-Εμμέσων φόρων (ΦΠΑ, καυσίμων, ακινήτων, κυκλοφορίας, δασμοί, πρόστιμα, κλπ).
-Λοιπών κερδοφόρων δραστηριοτήτων (π.χ. εκμετάλλευση πλουτοπαραγωγικών πηγών, παραχώρηση δικαιωμάτων, κρατικές επιχειρηματικές δραστηριότητες, κλπ).

Από τα ΣΥΝΟΛΙΚΑ έσοδα του κράτους ΜΑΣ (GR) το ποσοστό συμμετοχής σε αυτά των αμέσων φόρων είναι μικρό. Πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο σε άλλες, πιο προηγμένες χώρες (μεταξύ των οποίων και οι 4 σκανδιναυικές).

Αλλά εγώ δεν αναφέρομαι σε αυτά τα ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ θέματα. Προφανώς υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σε πολλά τέτοια, ένα εκ των οποίων είναι η αύξηση της συμμετοχής των άμεσων φόρων στα έσοδα του προϋπολογισμού. Δεν είναι όμως αυτό που εξέθεσα τώρα σαν προβληματισμό.

Τα έσοδα του προϋπολογισμού (κάθε χώρας) είναι το άθροισμα όλων των ανωτέρω. Φόροι (άμεσοι και έμμεσοι), και λοιπά έσοδα. Αυτό είναι το ποσό το οποίο διαχειρίζεται η εξουσία, δηλαδή που αποφασίζει πως θα ξοδευτεί, και ΓΙΑ ΑΥΤΟ το ποσό μιλάω, και το συγκρίνω με το ΑΕΠ.
Μην ξεχνάς πως το ΑΕΠ είναι "η σοδειά" της χώρας, και στην πραγματικότητα αυτή είναι που φορολογείται (και πάντα η σοδειά εφορολογείτο, και ιστορικά αν το εξετάσεις), επομένως αυτό το ποσοστό είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ που πρέπει να εξετάζουμε.

Η Δανία είναι ένα παράδειγμα, θα σου φέρω εγώ ένα άλλο, που είναι στους αντίποδες (από πάσης πλευράς), ίδιας ευημερίας με τη Δανία όμως.
Το σουλτανάτο του Μπρουνέϊ (Nation of Brunei, Abode of Peace).
Είναι μια χώρα με τα εξής χαρακτηριστικά:
Στη Νοτιοανατολική Ασία.
Έκταση: 5.800 km2 (23 φορές μικρότερη απ' την Ελλάδα)
Πληθυσμός: Περίπου μισό εκατομμύριο (20 φορές λιγότερος απ' την Ελλάδα)
Πολιτική ιστορία: Το 1888 έγινε Βρετανική αποικία, το 1929 ανακαλύφθηκε πετρέλαιο, το 1941 το κατέλαβαν οι Ιάπωνες, το 1953 άρχισαν κάποια πρώτα βήματα ανεξαρτητοποίησης, και το 1984 η Βρετανία απέδωσε στο Μπουνέϊ την ανεξαρτησία του. Τον ίδιο χρόνο έγινε πλήρες μέλος του ΟΗΕ.
Οικονομία:
Βασίζεται αποκλειστικά στο πετρέλαιο. Τα έσοδα του κράτους (στο οποίο ανήκουν τα αποθέματα) προέρχονται από την πώληση πετρελαίου, και έτσι, χωρίς φόρους, οι κάτοικοι του Μπρουνέϊ απολαμβάνουν ένα κατά κεφαλήν εισόδημα $40.000 (2012). ΑΕΠ = $17b.
Εκεί λοιπόν η φορολογία είναι 0. Δυστυχεί ο κόσμος? Όχι. Είναι το ίδιο ευτυχής όσο είναι και στη Δανία. Δυστυχώς, ούτε εμείς, ούτε η Δανία έχουμε πετρέλαιο και αέριο στη σοδειά μας όπως το Μπρουνέϊ, και έτσι επομένως οι παροχές "του κράτους" προς τους πολίτες μας πρέπει να βγαίνουν από τα υπόλοιπα παραγόμενα είδη της σοδειάς. Δηλαδή, τη φορολογία.

ΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ εγώ, πως το ποσοστό της σοδειάς που πάει στον κρατικό κορβανά είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ.
Δεν έχει σημασία αν οι φόροι που επιβάλλονται ονομάζονται ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, εισοδήματος, καυσίμων, πολυτελούς διαβίωσης, έκτακτη εισφορά, ή δεν ξέρω πως αλλιώς τους ονομάζουν - και δε με νοιάζει.
Αν είχαμε (ως χώρα) έσοδα από πώληση πετρελαίου 80 δις το χρόνο, δεν θα χρειαζόμασταν φόρους, για να συντηρήσουμε το κράτος μας (περίπτωση Μπρουνέϊ, Σαουδ. Αραβίας, Κουβέϊτ, UAE κλπ). Επειδή ΔΕΝ έχουμε όμως, πρέπει εμένα που έχω ένα χωραφάκι και βγάζω ντομάτες, και σένα που έχεις μια στάνη και βγάζεις τυρί, και του δίπλα που έχει 6 δωμάτια και τα νοικιάζει στους τουρίστες, να ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΕΙ το κράτος ένα κομμάτι απ' ότι βγάζουμε, για να δέχεται τα παιδια μας στο σχολείο, εμάς στο νοσοκομείο, να Ταϊζει τον αστυνομικό που πιάνει τον κλέφτη, κλπ.
Τα κάνει αυτά? Πρόσεξε την απάντηση:
Δανία: ΝΑΙ, τα παίρνει απ' τον κόσμο (στο ίδιο ποσοστό του ΑΕΠ: 50%. 50% της σοδειάς). ΝΑΙ, ανταποδίδει σχολεία, υγεία, αστυνομία κλπ.
Ελλάδα: ΝΑΙ, τα παίρνει απ' τον κόσμο (στο ίδιο ποσοστό του ΑΕΠ: 50%. 50% της σοδειάς). ΟΧΙ, δεν ανταποδίδει σχολεία, υγεία, αστυνομία κλπ. σε ικανοποιητικό βαθμό.
Λέω λοιπόν πως αφού το κράτος μας (δηλαδή η διοίκηση, η εξουσία) ΔΕΝ προσφέρει αυτά που θα'πρεπε (αντίστοιχα αυτών που εισπράττει), να περιορίσουμε το αντικείμενο που η διοίκηση - η εξουσία διαχειρίζονται.

Αυτό λέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 16:32 #34

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
soto51 θυμάμαι κάτι ιστορίες που μας διηγόταν οι γιαγιάδες και οι παπούδες μας. Πολύ χαρακτηριστικές είναι αυτές του στιλ "πήγε απο τον καημό του ο φουκαράς". Εχει θέμα κάποιον που πάντα τον έτρωγε κάτι σοβαρό, όπως το οτι απέτυχε να γινει καλός έμπορας, οτι τον απατούσε η γυναικα του ή έφυγε ο γιός του για την Αμερική και δεν ξαναγύρισε ποτέ. Κι έτσι ο μπάρμπας σιγα σιγα φθείρονταν, όσπου μια μέρα να σου το έμφραγμα και αντίο κόσμε. Ετσι σε βλέπω κι εσένα. Θα πας τελικά απο τον καημό σου που δεν κατάφερες να μειωθούν τα εξοδα του κράτους κατα 50%. Αφου στα έγραψαν κι άλλοι, οτι και να λεμε κι οτι και να κάνουμε η φορολογία δεν προκειται να μειωθεί. Εχουμε 350δις χρέος, αυτό θα το πληρώσουμε μέχρι δεκάρας, όποια κυβέρνηση και να βγεί, ότι και να γίνει. Ειτε 80δις έξοδα, είτε 40δις είτε 0 δις, οτι σου περισσεύει θα στο τρώνε με τους φόρους για να τα στέλνουν στους δανειστές. Οπότε κάτσε να τρώγεσαι με τα ρούχα σου όλη μέρα για τα εξοδα του κράτους. Δεν βαρέθηκες :laugh:
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 12 Σεπ 2014 16:34 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 18:15 #35

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
john45,

Άρτζι μπούρτζι και λουλάς.
Αυτό κατάλαβες.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΝΦΙΑ 12 Σεπ 2014 18:27 #36

  • che
  • Το Άβαταρ του/της che
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: -2
καλησπέρα παιδιά ,

να κάνω μια ερώτηση την δήλωση γενικά την κάνω μόνος μου, Εχω ενα μονο διαμέρισμα στο ονομα μου.
Ε9 έχω να κάνω απο το 2004, παρ' ολα αυτα στην δήλωση μου στο Ε1 το δηλώνω κανονικά το διαμέρισμα μου (το έχω αγοράσει απο το 2001) και πληρώνω κανονικά όλα τα χαράτσια-φόρους που με τόση αγάπη μου στελνει η εφορία ;) .

Τωρα πάλι εχει εμφανιστεί και ο ΕΝΦΙΑ στο περουσιολόγιο μεσα στο gsis, θα επρεπε να κανω Ε9 όλα αυτα τα χρονια η σωστά δεν κάνω εφ' οσον δεν εχω αλλαγη στην περιουσια μου απο το 2001 ??

ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην ειναι πολυ εκτος θέματος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα