Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Χώρες πρότυπα

Χώρες πρότυπα 20 Απρ 2013 14:29 #1

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ethan έγραψε:
Είχα την εντύπωση ότι ενδεχομένως το IRS να σε πρήξει σχετικά με την προέλευση των χρημάτων (που, στην πραγματικότητα, δικαιολογούνται κανονικότατα, απλώς δεν ξέρω αν θέλω να μπλέκω). Να σε ρωτήσω αν η σχετική σιγουριά σου σχετικά με αυτό το θέμα βασίζεται σε κάποια γεγονότα, γνώση του πώς λειτουργεί το σύστημα, πληροφορίες, κ.λπ.;
Φίλε, κοίτα:
Το αμερικάνικο IRS δεν είναι η ελληνική εφορία, ούτε το ελληνικό ΣΔΟΕ.
Εκεί, κάνουν δουλειά. Δεν μαλακίζονται. Και επίσης ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ. Αν υποννοήσεις κάτι τέτοιο προς κάποιον υπάλληλο, θα κάνεις δεκαετίες να ξαναδεις το φως του ήλιου.
Μια άλλη "αρχή" είναι ότι απέναντί τους, σε οποιαδήποτε συναλλαγή, διένεξη, έρευνα, ό,τι θέλεις, είσαι κατ' αρχήν έντιμος. Έτσι θεωρείσαι, εξ ορισμού. Σε αντίθεση με εδώ, που κατ' αρχήν θεωρείσαι απατεώνας, φοροφυγάς, φοροκλέφτης, λαδωματίας, λαμόγιο, εισφοροφυγάς, τα πάντα όλα. Αυτή η αρχή κάνει την μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά τους, και στην αποτελεσματικότητα τους.
(Γι' αυτό σου είπα, μη διαννοηθείς ποτέ να κουβαλήσεις λεφτά μαζί σου πάνω από $10k και να μην τα δηλώσεις. Αν σε πιάσουν (στην τύχη έστω) τη γάμησες).
Στο πνεύμα αυτό, και να σε ρωτήσουν (ίσως - δεν μπορώ να το αποκλείσω) "που τα βρήκες τα λεφτά του εμβάσματος?" δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Θα τους πεις, και ξέμπλεξες. Δεν θ' αρχίσουν τα "φέρε μας κι αυτό, φέρε μας κι εκείνο" που γίνεται εδώ.

Παράδειγμα (για το πως λειτουργεί η δημόσια διοίκηση):
Φίλος, US citizen, είχε επιχείρηση με φάτσα σε δρόμο. Δικό του οικόπεδο, δικό του κτίριο, δικό του parking για τους πελάτες πλάϊ στο κτίριο, πρασιά (δικιά του) μπροστά απ' το κτίριο, πεζοδρόμιο, δρόμος.
Ο δήμος αποφάσισε να φαρδύνει το δρόμο για να φτιάξει κάτι.
Θα του έπαιρνε μια λουρίδα απ' την πρασιά, πλάτος 4-5 μέτρα, x 60 μέτρα μήκος. Περίπου 250-300m2.
Εδώ ξέρεις πως θα γινόταν η δουλειά: Απόφαση Υπ.Δημ.Ερ., απαλλοτρίωση, ορισμός τιμής μονάδος από "επιτροπή", δικαστήρια για την τιμή μονάδος, εφετεία, προσφυγές, ανακοπές, ούτε σε 15 χρόνια δε θα τελείωνε η υπόθεση.
Εκεί πήγε και τον βρήκε ένας υπάλληλος του δήμου:
"Θέλουμε να κάνουμε αυτό, και χρειαζόμαστε το λουρίδι σας. Μας το πουλάτε?"
"Σας το πουλάω, τόσο", είπε ο φίλος. (Και βέβαια είπε την τιμή που έκανε στην πιάτσα της περιοχής ένα τέτοιο κομμάτι).
"Εν τάξει, συμφωνούμε" είπε ο υπάλληλος. Άνοιξε την τσάντα του, και έβγαλε τα χαρτιά που έπρεπε για να υπογραφτούν, για να οριστικοποιηθεί η συμφωνία, και να προχωρήσει η μεταβίβαση.
Ρήτησα (εγώ, ο Ελληναράς) το φίλο μου, μετά, που μου διηγήθηκε την ιστορία:
"Καλά. Του είπες $20.000 και συμφώνησε. Γιατί δεν του είπες $100.000?"
Απάντηση: "Μα πως να του πω 100k, αφού 20 κάνει?"
Ελληναράς: "Θα του έλεγες ότι θα σου έδινε τα 100, και θα του έδινες και συ στην τσέπη του τα 25".
Φίλος: "Είσαι τρελλός. Πρώτον δεν το θεωρώ σωστό. Δεύτερον δεν το θεωρεί κι αυτός σωστό. Τρίτον, αν με κατάγγελνε, θα με χώνανε μέσα για 25 χρόνια. Την ίδια στιγμή. Θα φώναζε το σερίφη".

Κάνε τώρα τους παραλληλισμούς σου για το πόσες ώρες ασχολήθηκαν εκεί άνθρωποι και "υπηρεσίες", για να γίνει η "απαλλοτρίωση" του κομματιού, και πόσες μέρες/μήνες/χρόνια θα απασχολιόντουσαν εδώ (και πόσοι), για την ίδια δουλειά. Επιτροπές (αμοιβόμενες), δημοτικά συμβούλια, νομαρχίες, ελεγκτικά συνέδρια, προϊστάμενοι, υφιστάμενοι, διευθυντές, παρατρεχάμενοι, μέχρι και "υπουργός" θα έπρεπε να υπογράψει στο τέλος για να γίνει η δουλειά. Ή μάλλον πολλοί "συναρμόδιοι" υπουργοί.
Να γιατί λέω ότι ότι το δημόσιο εδώ είναι για πέταμα, ολόκληρο, συλλήβδην.

Δεν μπορώ όμως, φίλε ethan να σου λέω διαρκώς τέτοιες ιστορίες, και απ' αυτές να σχηματίσεις εικόνα για το πως λειτουργούν τα πράματα σ' αυτήν εκεί τη χώρα.
Έχω πάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ φορές (πάνω από 15), σε ΠΟΛΛΑ μέρη, και έχω κάτσει και αρκετό διάστημα. Είναι μια εμπειρία, που αποκτάται μόνο με τον ίδιο τρόπο. Δεν μεταφέρεται με κουβέντες.
Κάνε τη βόλτα σου, και θα σχηματίσεις τη δικιά σου άποψη.

Άλλη φορά θα σου πω για το πρόστιμο $100 που έφαγα οδηγώντας, και το πως κατέληξε.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ethan

Χώρες πρότυπα 20 Απρ 2013 23:12 #2

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Κόιτα να δείς τι γίνεται με τις ΗΠΑ. Απάτες και λαμογίες γίνονται. Όποιος νομίζει οτι εκεί είναι ο παράδεισος που δεν υπάρχει διαφθορά πρέπει να είναι κορόιδο. Υπάρχει μόνο μαι διαφορά. Στους Αγγλοσάξονες γενικά, άμα σε πιάσουν να την κάνεις την πάτησες. Υπάρχουν λόγοι που προέρχονται από το θρησκευτικό δόγμα των διαμαρτυρόμενων. Αν θέλετε σας το αναλύω αυτό. Έτσι λοιπόν συμβαίνει το εξής. Σε γενικές γραμμές οι διάφοροι Δ.Υ ΔΕΝ τα παίρνουν, γιατί αν τα πάρουν και τους πιάσουν, θα πάνε μέσα, αλλά ΟΤΑΝ τα παίρνουν, πάνε για την χοντρή μπάζα, για να αξίζει το ρίσκο. Έτσι λοιπόν να πας να λαδώσεις για ψιλομαλακίες θα φας τα μούτρα σου. Καλύτερα όπου σκαλώνεις να τα ακουμπάς σε έναν καλό δικηγόρο να σε ξελασπώνει παρά αλλιώς. Αυτό στο λέω γιατί έχω κάτι συγγενείς εκεί και μου τα έχουν εξηγήσει πως δουλεύει το σύστημα. Φυσικά μιλάμε για εγκληματικότητα γ...σε τα οπότε είναι καλύτερα εδώ, όπως και να το κάνεις. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για χώρες πρότυπα θα πούμε για Σκανδιναβία, ίσως και Καναδάς. ΗΠΑ όμως όχι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 20 Απρ 2013 23:16 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 20 Απρ 2013 23:46 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
οπότε είναι καλύτερα εδώ, όπως και να το κάνεις.
Μη διαβάσεις κάπου ότι το ελληνικό δημόσιο είναι για πέταμα, αμέσως να φέρεις ΚΑΠΟΙΑ αντίρρηση.
Έστω κι αν δε σε παίρνει.
Θα την φέρεις "στο πλάγιο".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 00:22 #4

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
σωτηρη ακριβως μετα απο εκει που κοβεις το αποσπασμα σου λεει ξεκαθαρα οτι για χωρες προτυπα ας μιλησουμε για σκανδιναβια και καναδα...
αρα δεν λεει να ερθει καποιος εδω...λεει να προτιμησει καποια αλλη χωρα και οχι την αμερικη...
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2013 00:22 από XxSMIL3xX.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 00:57 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX έγραψε:
σωτηρη ακριβως μετα απο εκει που κοβεις το αποσπασμα σου λεει ξεκαθαρα οτι για χωρες προτυπα ας μιλησουμε για σκανδιναβια και καναδα...
αρα δεν λεει να ερθει καποιος εδω...λεει να προτιμησει καποια αλλη χωρα και οχι την αμερικη...

Αγαπητέ XxSMIL3xX (δε μπορώ να γράψω και τ' όνομά σου, μόνο με copy-paste βγαίνει), δεν καταλαβαίνω που "κόβω το απόσπασμα". Τι εννοείς μ' αυτό.

"Πρότυπα" χώρες δεν υπάρχουν, γιατί η καθε μια έχει και τα καλά της, και τα κακά της. Και μεις εδώ έχουμε ΠΟΛΛΑ καλά (το κυριώτερο απ' τα οποία είναι το καταπληκτικό μας κλίμα) και το οποίο δεν μπορεί κανείς να αντιγράψει. Φοβάμαι όμως μήπως είναι το μόνο.

Μιλάμε όμως για δημόσια διοίκηση.
Αυτή δεν τη δίνει ο θεός (όπως το κλίμα), τη φτιάνουν οι άνθρωποι.
Σ' αυτήν είμαστε ΠΑΤΟΙ, φίλε XxSMIL3xX.
Η ΔΔ όμως είναι πράμα που αντιγράφεται. Δεν είναι σαν τον καιρό ή την ακτογραμμή, που ΔΕΝ αντιγράφονται.
Και όχι μόνο αντιγράφεται, αλλά αντιγράφονται και κομμάτια της μόνο, αυτά που σ' αρέσουν.
Συνέκρινα λοιπόν ένα τμήμα (που έτυχε να το ξέρω και για τις δυο χώρες) την απαλλοτρίωση, και διατύπωσα το συμπέρασμα μου.
Κατ' επέκταση, αλλά και από άλλα παραδείγματα που έχω, λέω ότι η ΔΔ εδώ είναι για πέταμα (μη χρησιμοποιήσω την άλλη έκφραση).
Όοοοοοχι, ο makper.
Να φέρει αντίρηση.
Αυτό σχολίασα.
Εγώ δεν είπα που να πάει να ζήσει κάποιος. Ούτε τίθεται τέτοιο θέμα, αν δεν είσαι στην περιοχή 18-35 ετών.

Στο θέμα της "αντιγραφής" ΔΔ λοιπόν, εγώ θα αντέγραφα ΠΟΛΛΑ κομμάτια από την αμερικάνικη ΔΔ, δε λέω ότι οι σκανδιναυοί είναι κακοί, αλλά δεν τους ξέρω τόσο (μόνο Δανία έχω πάει).
Του Βορρά τη Δανία εννοώ, γιατί στου Νότου, ζω τώρα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 02:19 #6

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
makper έγραψε:
Φυσικά μιλάμε για εγκληματικότητα γ...σε τα οπότε είναι καλύτερα εδώ, όπως και να το κάνεις. Αν θέλουμε να μιλήσουμε για χώρες πρότυπα θα πούμε για Σκανδιναβία, ίσως και Καναδάς. ΗΠΑ όμως όχι.


αν το βαλεις ετσι βγαινει αλλο νοημα...

ετσι οπως τοο βαζεις εσυ βγαινει νοημα οτι μην πας αμεικη κατσε ελλαδα...

ενω ετσι οπως το εβαλα εγω βγαινει νοημα... μην πας αμερικη αλλα ουτε ελλαδα...πηγαινε σκανδιναβια η καναδα...


ο σταθης ειμαι...
για λογους ασφαλειας εσβησα το αλλο προφιλ...


οτι αλλο το να μεινεις και αλλο να επενδυσεις το καταλαβαινω απολυτα.
συμφωνω οτι το δημοσιο μας ειναι πατος...
θελω ομως να το καλυτερευσουμε και οχι να το διαλυσουμε...

ακομα χρωστας μια απαντηση για το οτι θελεις τα εξοδα να ειναι 25% οπως στο κονγκο και το τονγκο και οχι 52% οπως στην σουηδια...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 03:30 #7

  • ethan
  • Το Άβαταρ του/της ethan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Πάντως, το θέμα που συζητείται εδώ δεν είναι το "σε ποια χώρα είναι καλό να ζεις". Το thread ξεκίνησε από την αγορά ακινήτων στο Ηνωμένο Βασίλειο και στη συνέχεια με την παρέμβαση του soto51 και τη δική μου ξεφύγαμε λίγο προς τα θέματα τραπεζών και αγοράς γης στις ΗΠΑ.
Σε κάθε περίπτωση, όμως, όταν μιλάμε για "πρότυπα" καλό είναι να προσδιορίζουμε το/-α κριτήριο/-α ως προς το/-α οποίο/-α γίνεται η ταξινόμηση (χώρας / κράτους / ανθρώπου κ.λπ.) ως προτύπου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 05:16 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
XxSMIL3xX έγραψε:
ο σταθης ειμαι...

συμφωνω οτι το δημοσιο μας ειναι πατος...
θελω ομως να το καλυτερευσουμε και οχι να το διαλυσουμε...

ακομα χρωστας μια απαντηση για το οτι θελεις τα εξοδα να ειναι 25% οπως στο κονγκο και το τονγκο και οχι 52% οπως στην σουηδια...
Όποιος κι αν είσαι (σε απόψεις απαντάω, όχι σε άτομα):

Είναι τόσο χάλι, που αν δεν το ξηλώσουμε για να το ξαναφτιάξουμε εξ αρχής, δεν πρόκειται να "καλυτερεύσει", όπως το θέτεις, Και βέβαια δεν πρόκεται κανείς μας να δει άσπρη μέρα. Οι μέχρι τώρα άσπρες μέρες όπως όλοι τις ξέρουμε ήταν με δανεικά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις επιλεκτικά το Κογκό και το Τόγκο.
Από την ίδια λίστα, σου βάζω εδώ ποιες χώρες (επιλογή) έχουν μικρότερα ποσοστά απ' τη δική μας:
Greece 46.8
Netherlands 45.9
Germany 43.7
Czech Republic 42.9
Cyprus 42.6
Ireland 42.0
New Zealand 41.1
Norway 40.2
Canada 39.7
United States 38.9
Luxembourg 37.2
Japan 37.1
Australia 34.3
Switzerland 32.0
South Korea 30.0
Saudi Arabia 29.1
Qatar 27.0
United Arab Emirates 26.4
Bahrain 25.7
Argentina 24.7
Turkey 23.4
China 20.8
Hong Kong 18.6
Taiwan 18.5
Singapore 17.0
Και ξέρεις ότι:
α) ΠΟΛΛΕΣ απ' αυτές έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό "αμυντικών" δαπανών (π.χ. Τουρκία, ΗΠΑ, Σαουδική Αραβία), που είναι μέσα στο ποσοστό που βλέπεις.
β) Οι από τα κράτη παρεχόμενες προς τους πολίτες τους υπηρεσίες (λόγω του μεγάλου ποσοστού δαπανών), π.χ. υγεία, παιδεία, ασφάλεια κλπ στις περισσότερες από τις χώρες που βλέπεις δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις εδώ παρεχόμενες. Λέω λοιπόν: Αφού πληρώνουμε το (σχεδόν) 50% για να μην παίρνουμε πίσω τίποτα, γιατί να το πληρώνουμε? Κόψιμο οι δαπάνες στο μισό. Το που πάνε τα λεφτά? Στο είπα με το παράδειγμα της απαλλοτρίωσης.
γ) Η Σουηδία έχει πράγματι μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά πες μου, τι συγκρίνεις τώρα? Τις από το σουηδικό κράτος παρεχόμενες προς τους πολίτες του υπηρεσίες με τις δικές μας?
δ) Να συμφωνήσω να έχουμε "περισσότερο κράτος" (όπως είχαν επί 70 χρόνια οι πρώην κομμουνιστικές χώρες, και εξακολουθεί η Κούβα με 78%), αλλά να το πούμε καθαρά: Θα έχουμε τέτοιο καθεστώς, και όχι αυτό που μας πιπιλάνε ότι έχουμε.
ε) Γιατί μου φέρνεις σαν παράδειγμα τη Σουηδία με 52,5%, και δε μου φέρνεις και τις:
Kiribati 114.6%
Zimbabwe 97.8%
Timor-Leste 97.0%
Cuba 78.1%
Maldives 63.1%
Federated States of Micronesia 62.3% κλπ
που είναι επίσης ΠΑΝΩ από μας?
Τι είναι, αυτοσκοπός είναι το μεγάλο ποσοστό κρατικών δαπανών επί του ΑΕΠ, ώστε να προσπαθούμε να το αυξήσουμε? Είναι στόχος? Για εξηγήσου!
στ) Έχω ΕΝΤΕΛΩΣ πεισθεί ότι το σημερινό μας χάλι οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στην αναποτελεσματικότητα του δημόσιου τομέα, και στην ΑΡΝΗΣΗ της διοίκησης να αυτοσυρικνωθεί, εφ' όσον είδε κι απόειδε ότι δεν τα καταφέρνει. Δυστυχώς, έχει στυλώσει τα πόδια και δεν κουνάει ρούπι από τα "κεκτημένα" της (τα οποία είναι χρηματοβόρα). Ε, αφού δεν το καταλαβαίνει μόνη της, κάποιος πρέπει να της το επιβάλλει. Και αυτός είναι ο κόσμος (και όχι η τρόϊκα), γιατί ο κόσμος (πρέπει να) θέλει να πάει μπροστά η χώρα. Η τρόϊκα θέλει απλώς να εξασφαλίσει τα δανεικά της - και στ' αρχίδια της η χώρα.
ζ) Αν μάλιστα με αυτά που κάνει καταφέρει να "αγοράσει" και κοψοχρονιά και τη μισή ή και παραπάνω χώρα, θα είναι πρόσθετο κέρδος - εκτός από τα δανεικά που εξασφάλισε.

Για σκέψου τα λίγο!
Αυτά που γράφω τα γράφω σαν "κόσμος", και άσε το makper να λέει ότι κοιτάω την τσέπη μου!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Χώρες πρότυπα 21 Απρ 2013 10:21 #9

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 έγραψε:
makper έγραψε:
οπότε είναι καλύτερα εδώ, όπως και να το κάνεις.
Μη διαβάσεις κάπου ότι το ελληνικό δημόσιο είναι για πέταμα, αμέσως να φέρεις ΚΑΠΟΙΑ αντίρρηση.
Έστω κι αν δε σε παίρνει.
Θα την φέρεις "στο πλάγιο".

Λοιπόν η εμπάθεια σου είναι απίστευτη. Τι δεν με παίρνει δηλαδή; Πρέπει να συμφωνώ στα ψέμματα που αραδιάζεις κάθε λίγο και λιγάκι εδω μέσα, για να αποδείξεις αυτά που θέλεις; Τι να γράψω ρε φίλε τελικά σε σένα; Τι; Να κάθομαι να απαντάω στα οικονομικά μαθηματικά επιπέδου δημοτικού που αναφέρεις δήθεν σαν επιχειρήματα; Θα σωθούμε από το 25%; Αυτό θέλεις να ακούσεις; Να προσπαθώ να αποδείξω ότι το όλο δημόσιο δεν είναι για πέταμα; Ότι δεν είναι όλοι κλέφτες και τεμπέληδες; Εσύ έχεις αποδείξει σε κανέναν εκτός από την πάρτη σου για το τι είσαι;

Εγώ ξέρεις τι λέω; Εσύ και οι όμοιοι σου είστε για πέταμα; Γιατί; Γιατί το μόνο που ξέρετε είναι να βγαίνετε και να πετάτε λάσπη στα φόρουμ, ενώ στην πράξη -είναι κάτι που έχω σχηματίσει για σένα τόσο καιρό που γράφεις- πρέπει να είστε οι τύποι που μια ζωή έκλεβαν το κράτος και τους συμπολίτες τους και μόλις σταμάτησε το δανεικό παραδάκι, έβαλαν τους Δ.Υ στον σάκο του μπόξ. Τι θα μου φέρεις σαν απόδειξη πάλι; Τα ποσοστά που βγάζει ο ΟΟΣΑ; Αυτά που είναι παραγγελία του ΣΕΒ; (α, δεν τα ξέρεις; )
Είδαμε και τα IMF Statistics που έγραψα κι αλλού. Άντε... γράψε κανένα κατεβατό ακόμα μήπως ικανοποιήσεις την μεγαλομανία σου.

-Άσε μην κουράζεσαι. Κάνε μας copy-paste το πρόγραμμα της Δημιουργίας Ξανά. Εκεί είναι όλα αυτά που έχεις γράψει και αυτά που θα γράψεις
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 21 Απρ 2013 13:09 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα