Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 02 Σεπ 2014 02:27 #10

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
alex έγραψε:
Γενικότερα δεν εμπιστεύομαι κανέναν με τα χρήματά μου. Στα 37 χρόνια που ζω κι ακόμη και στη μεγάλη κρίση (στην οποία ακόμη βρισκόμαστε) έως τώρα δεν πείραξε κανείς τα χρήματα που είχα στην Τράπεζα. Άλλοτε τα επιτόκια ήταν απίστευτα ψηλά (δεκαετία 80 - έτσι έφτιαξαν σπίτι οι δικοί μου) άλλοτε πολύ χαμηλά (π.χ. τώρα...) αλλά τα χρήματα δεν μου τα πήραν "άμεσα" (δεν συνυπολογίζω φόρους κτλ τώρα...)
Ο χρυσός έχει τα πάνω και τα κάτω του...Συνολικά ίσως κερδισμένοι να είναι όσοι κράτησαν το χρυσό, αλλά τα ανεβοκατεβάσματα της τιμής τα θεωρώ "τζόγο"...και ποτέ δε τζογάρω τον ιδρώτα μου...
Τώρα αν αύριο ξυπνήσω και μου έχουν πάρει ό,τι έχω στην άκρη...ασφαλώς δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω...Κι αυτό είναι ένα ρίσκο, αλλά στα δικά μου μάτια μοιάζει μικρότερο από τα υπόλοιπα...

Μη μαζευεις τπτ, θα στα φαει ο γαμπρος
Οι αλλοι λενε για λιρες κ πριν κανα μηνα διαβαζα στο τσιγγουνι για μια κοπελια που εχασε το 50% των χρηματων της σε 1,5 ετος , επειδη αγορασε χρυσο

Το νου σου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 02 Σεπ 2014 12:22 #11

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Ghost έγραψε:
Καλησπερα ,
Θα πας στο κεπ και ζητησεις ενα πιστοποιητικο γεννησης , συν τα υπολοιπα χαρτια που χρειαζονται για το ανοιγμα ενος λογαριασμου φυσικα θα ειναι συνδικαιουχος και οι οποιοι τοκοι δηλωνονται στο ονομα του γονεα,
Φυσικα για να εισαι καλλυμενος απο ball in και ιςτοριες οπως λενε και οι παραπανω μεχρι 100.000€ ανα δικαιουχο.

Ευχαριστώ κι εσένα για τις πληροφορίες και τους υπόλοιπους για τις γνώμες! Στο Ληξιαρχείο είπαν στη γυναίκα μου ότι και το χαρτί για τη δήλωση του ονόματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το άνοιγμα του λογαριασμού. Αύριο θα πράξω τα σχετικά στην Τράπεζα!

George123 ας τα κάνει ό,τι θέλει! χαχα! Αν γίνει τόσο χαζή, ώστε να την κοροϊδεύουν δε μπορεί να τη βοηθήσει κανείς! Εγώ θα προσφέρω αυτά που μπορώ κι αυτή θα χαράξει την πορεία της στη ζωή! Δεν έκανα παιδί για να το καθοδηγώ σαν τηλεκατευθυνόμενο. :)

Maria, ομολογώ ότι έχουμε κάποιες λίρες δώρο από το γάμο μας, αλλά τις κρατάω μόνο για να της δωρίσω με τη σειρά μου στα δικά μου παιδιά και τα εγγόνια μου αν με αξιώσει ο θεός να αποκτήσω. Συνεπώς, έχουν περισσότερο συμβολική αξία παρά τις αντιμετωπίζω ως επένδυση.

Να επαναλάβω ότι θεωρώ σεβαστές τις σκέψεις του καθένα για το πως πρέπει να επενδύσει κάποιος τα χρήματά του. Η δική μου θέση είναι γραμμένη παραπάνω. Δεν κατηγορώ κανέναν που διαφωνεί μαζί μου, αλλά κι εγώ δεν πρόκειται να ρισκάρω με οποιαδήποτε επένδυση μπορεί να θέσει σε κίνδυνο το σύνολο ή μέρος των χρημάτων αποταμίευσης. Εάν υπάρξει χρεωκοπία ή μας τα πάρει κανένας "Στουρνάρας" και δεν προλάβω, τότε θα την έχω πατήσει όπως φαντάζομαι και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 02 Σεπ 2014 13:43 #12

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
alex έγραψε:
εγώ δεν πρόκειται να ρισκάρω με οποιαδήποτε επένδυση μπορεί να θέσει σε κίνδυνο το σύνολο ή μέρος των χρημάτων αποταμίευσης. Εάν υπάρξει χρεωκοπία ή μας τα πάρει κανένας "Στουρνάρας" και δεν προλάβω, τότε θα την έχω πατήσει όπως φαντάζομαι και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων...
Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου:

Μιλάς σαν η "αποταμίευση" (όπως εσύ την ορίζεις στο μυαλό σου) να είναι κάτι το απρόσβλητο, πανταχόθεν θωρακισμένο, υπεράνω κινδύνων, μη δυνάμενο να θιγεί από κανένα παράγοντα, και όλα αυτά μάλιστα όταν συζητάμε για αξίες που σωρεύονται για να υπάρχουν μετά από αρκετές δεκαετίες, μια που η προοπτική του παιδιού τόση είναι.

Αλήθεια, θεωρείς πως ένας τραπεζικός λογαριασμός διαθέτει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά? Και μάλιστα σε μια χώρα με την οικονομική κατάσταση της δικιάς μας, με τράπεζες που παραπαίουν, και όλα αυτά σε μια ένωση κρατών (αυτή εγγυάται τώρα την σταθερότητα του νομίσματος) που ακόμα δεν έχει καταλήξει για το ποια θα είναι η μελλοντική πορεία της, και αν θα είναι κοινή?
Από όλη αυτή την κατάσταση, η δικιά σου εντύπωση είναι πως ο τυχόν κίνδυνος θα έρθει από κάποιον "Στουρνάρα", ή κάποιον "Τσίπρα" ή έστω από τους "κομμουνιστές" (για να το διατυπώσω λίγο όπως το διατύπωναν "οι παλιοί")?

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις (και στην Ελληνική, αλλά και τη διεθνή ιστορία) υπήρξαν περιπτώσεις που οι πλειοψηφίες "την πάτησαν", και κατέληξαν (ο καθένας ατομικά) να μην έχουν στην άκρη αυτά που νόμιζαν πως είχαν. Να σου θυμίσω τα μπαούλα με τα διάφορα χαρτιά που ανακαλύπταμε κατά καιρούς σε "κρυψώνες" των παππούδων μας, μετά τον θάνατο τους. Είτε μετοχές ήταν αυτά, είτε αξιόγραφα, είτε και χαρτονομίσματα ακόμα.
Ξέρεις, φίλε Αλεξ, πάντα υπήρχαν (σε τέτοιες περιπτώσεις) και ελάχιστες μειοψηφίες (σε αντίθεση με την συντριπτική πλειοψηφία που αναφέρεις) που ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΝ όταν έγινε το κακό.
Συνήθως αυτοί ήταν που στο μπαούλο είχαν χρυσό. Όχι αυτοί που είχαν χαρτιά, ή "λεφτά στην τράπεζα".

Και ο λόγος ύπαρξης αυτού εδώ του site είναι (υποπτεύομαι - αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) για να εκπαιδεύει (ο ένας τον άλλο) πως ο καθένας θα καταφέρει να είναι κάθε φορά στην ελάχιστη "κερδισμένη" μειοψηφία, και όχι στην συντριπτική χαμένη πλειοψηφία.

Να την χαίρεσαι και να σου χαρίζει πάντα χαρές.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 02 Σεπ 2014 15:33 #13

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Βαγγέλη χαίρομαι για το μήνυμά σου. Επειδή είμαι φιλόλογος και έχω σπουδάσει και στο Τμήμα Ιστορίας - Αρχαιολογίας γνωρίζω για τις ιστορικές συγκυρίες τις οποίες υπαινίσσεσαι στο κείμενό σου. Κάθε άλλο παρά απόλυτα ασφαλής αισθάνομαι. Γι' αυτό προσέθεσα στο μήνυμά μου το οποίο έκανες quote κι εσύ ότι γνωρίζω τον κίνδυνο να
"υπάρξει χρεωκοπία ή μας τα πάρει κανένας "Στουρνάρας" και δεν προλάβω, τότε θα την έχω πατήσει όπως φαντάζομαι και η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων..."
Το ότι δεν έχει συμβεί εδώ και δεκαετίες ασφαλώς δε συνεπάγεται ότι δε θα συμβεί στα επόμενα χρόνια. Το παράδειγμα της Κύπρου είναι πολύ πρόσφατο...Δε σου κρύβω ότι την περίοδο που κι εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα έδειχναν εκτός ελέγχου έστειλα για ένα διάστημα κι εγώ τα χρήματά μου στην Κύπρο, τα οποία ευτυχώς επανέφερα αρκετούς μήνες προτού γίνει το "μπαμ" εκεί. Ο χρυσός έχει από τα λίγα που έχω παρακολουθήσει διακυμάνσεις στην τιμή του. Άλλοτε ανεβαίνει, άλλοτε κατεβαίνει. Όπως υπονόησα και πιο πάνω, τις αποταμιεύσεις μου τις έχω δουλέψει ώρα ώρα, ευρώ ευρώ, δεν έλαβα καμιά κληρονομιά, ούτε είμαι εισοδηματίας. Σέβομαι τον κόπο μου και δεν μπορώ να σκέφτομαι ότι π.χ. σήμερα τα 100 ευρώ που έχω στην άκρη είναι 120, αλλά αύριο έγιναν 70...Τέλος, θεωρώ πώς εμείς οι μικρομεσαίοι αποταμιευτές (μέχρι 100 άντε 150.000 ευρώ νομίζω τέτοιοι είμαστε...) δεν μπορούμε ούτε κατά διάνοια να συγκριθούμε με τους μεγαλοκαρχαρίες που κρύβουν αμύθητα ποσά σε φορολογικούς παραδείσους κι επενδύσεις που αγνοεί το ευρύ κοινό.

Ίσως έχω στο μυαλό μου και το χρηματιστήριο που όλοι οι άσχετοι την πάτησαν με τις μετοχές, ίσως και τους ομολογιούχους...Από την άλλη δεν μπορώ να μην παραδεχτώ και την ξεκάθαρη άγνοιά μου στον τραπεζικό κι επενδυτικό τομέα. Ένας χώρος που ομολογουμένως αγνοώ φαντάζει περισσότερο επικίνδυνος από τις απλούστερες επιλογές...

Ευχαριστώ και πάλι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 02 Σεπ 2014 15:44 #14

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Η εμπειρία έχει δείξει ότι δεν κερδισαν όλοι όσοι επένδυσαν σε χρυσό. Κάποιοι έχασαν.
Το ίδιο συμβαίνει με όλες τις επενδύσεις όπως προθεσμιακές καταθέσεις, ακίνητα κλπ.

Καθοριστικό ρόλο για την επιτυχία ή όχι μιας επένδυσης παίζει ο επενδυτής.
Δεν υπάρχουν επενδύσεις αλλά επενδυτές ! :whistle:
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 03 Σεπ 2014 23:01 #15

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
george123 έγραψε:
alex έγραψε:
Γενικότερα δεν εμπιστεύομαι κανέναν με τα χρήματά μου. Στα 37 χρόνια που ζω κι ακόμη και στη μεγάλη κρίση (στην οποία ακόμη βρισκόμαστε) έως τώρα δεν πείραξε κανείς τα χρήματα που είχα στην Τράπεζα. Άλλοτε τα επιτόκια ήταν απίστευτα ψηλά (δεκαετία 80 - έτσι έφτιαξαν σπίτι οι δικοί μου) άλλοτε πολύ χαμηλά (π.χ. τώρα...) αλλά τα χρήματα δεν μου τα πήραν "άμεσα" (δεν συνυπολογίζω φόρους κτλ τώρα...)
Ο χρυσός έχει τα πάνω και τα κάτω του...Συνολικά ίσως κερδισμένοι να είναι όσοι κράτησαν το χρυσό, αλλά τα ανεβοκατεβάσματα της τιμής τα θεωρώ "τζόγο"...και ποτέ δε τζογάρω τον ιδρώτα μου...
Τώρα αν αύριο ξυπνήσω και μου έχουν πάρει ό,τι έχω στην άκρη...ασφαλώς δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω...Κι αυτό είναι ένα ρίσκο, αλλά στα δικά μου μάτια μοιάζει μικρότερο από τα υπόλοιπα...

Μη μαζευεις τπτ, θα στα φαει ο γαμπρος

Ετσι που τα λες, να βγαλουμε και 2-3 πιστωτικες για τα παιδια μας, για να γινουν και αυτα σαν του λογου μας (...οχι ολων,αλλα σαν την πλειψηψηφια των new Greeks)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα