Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 12:08 #1

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Καλημέρα! Μιας και βαφτίσαμε τη μικρή μας προχθές και ήδη της έχουν δώσει κάποια χρήματα συγγενείς και φίλοι συν αυτά που θέλουμε να της δώσουμε και να της αποταμιεύουμε κατά καιρούς εγώ και η γυναίκα μου, θα της ανοίξουμε έναν καταθετικό λογαριασμό σε τράπεζα. Επειδή είναι λογαριασμός για παιδί γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτά που συνήθως χρειάζονται (ταυτότητα δική μας, εκκαθαριστικά, λογαριασμός κτλ...) ;
Τελευταία διόρθωση: 01 Σεπ 2014 12:09 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 15:11 #2

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Δε βλέπετε την επιλογή να της αγοράζετε σε χρυσό (λίρες κλπ) ότι σας περισσεύει. Προχθες έβλεπα μια παλιά ελληνική ταινία και έλεγε 40 λίρες δλδ 300USD!!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 15:33 #3

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
alex έγραψε:
Καλημέρα! Μιας και βαφτίσαμε τη μικρή μας προχθές και ήδη της έχουν δώσει κάποια χρήματα συγγενείς και φίλοι συν αυτά που θέλουμε να της δώσουμε και να της αποταμιεύουμε κατά καιρούς εγώ και η γυναίκα μου, θα της ανοίξουμε έναν καταθετικό λογαριασμό σε τράπεζα. Επειδή είναι λογαριασμός για παιδί γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτά που συνήθως χρειάζονται (ταυτότητα δική μας, εκκαθαριστικά, λογαριασμός κτλ...) ;
Alex,
Να σας ζήσει.

Να το ξανασκεφτείς άλλη μια φορά, πριν κάνεις αυτό που λες.
Το παιδί δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει τα λεφτά που θα μαζευτούν πριν από 17-18 χρόνια, ίσως και 25-30.
Το χρονικό διάστημα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ για να πείς "Τα βάζω εκεί, για να υπάρχει κάτι στην άκρη".
Εννοώ πως μέσα σε ένα τόσο μεγάλο χρονικό ορίζοντα οι πιθανότητες "να συμβεί κάτι" είναι πολύ μεγάλες.
Το τι θα είναι αυτό το "κάτι" κανείς δεν μπορεί να στο πει. Κούρεμα? Υποτίμηση? Αλλαγή νομίσματος? Δεύσμευση καταθέσεων? Φαλημέντο της τράπεζας? Κάτι καινούριο που δεν το χουμε ξαναδεί? Πάντως θα είναι "κάτι" που θα είναι σε βάρος του παιδιού (και του δικού σου κόπου από τον οποίο τα μάζεψες), όχι υπέρ του.

Εφ' όσον θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις αυτή την κίνηση (σε καταννοώ γιατί έχω περάσει κι εγώ από αυτή τη φάση όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου), σκέψου σαν εναλλακτική να αγοράζεις λίρες (υπέρ του παιδιού, δικές του θα είναι) κάθε φορά που έχεις κάποιο ποσό διαθέσιμο γι' αυτό το σκοπό, και να τις βάζεις σε ένα ασφαλές σημείο. Αυτές, δεν θα χάσουν ΠΟΤΕ την αξία τους. Ούτε σε 50 χρόνια.
Πιθανότατα δε, μέσα στον τόσο μεγάλο χρονικό ορίζοντα, να ανατιμηθούν κάποια στιγμή και πάρα πολύ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 15:47 #4

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Καταρχήν , ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις απαντήσεις σας. Να πω πως δε σκέφτομαι να κάνω ειδικό καταθετικό λογαριασμό με περιορισμούς στην ανάληψη χρημάτων, αλλά εντελώς απλό με συνδικαιούχους εμένα και τη γυναίκα μου...Συνεπώς, όποτε χρειαστεί ή το θελήσουμε για κάποιον λόγο να μπορούμε να τραβήξουμε τα χρήματα. Εξυπακούεται ότι δεν πρόκειται να τραβήξουμε τα λεφτά της μικρής για δικές μας ανάγκες ή για κανέναν άλλο λόγο εκτός κι αν κινδυνεύουν τα χρήματα από ακραίες περιπτώσεις σαν αυτές που ζήσαμε τα τελευταία χρόνια. Με λίγα λόγια θα είναι ένας ακόμη καταθετικός λογαριασμός σαν αυτούς που έχουμε κι εμείς τα δικά μας χρήματα, αλλά θα έχει και το όνομα της μικρής και όσα χρήματα μαζευτούν μέσα στα επόμενα χρόνια (μακάρι να έχουμε δουλειά και να της προσθέτουμε συνέχεια για να έχει ένα καλό ποσό όταν μεγαλώσει...) θα τα χρησιμοποιήσει αυτή αργότερα. Έτσι έκαναν και οι δικοί μου με μένα και όταν σπούδασα είχα ένα καλό μαξιλάρι ασφαλείας και έναν λογαριασμό για τις ανάγκες μου τον οποίο συνέχισα αποταμιεύοντας μέχρι και σήμερα...

Αναφορικά με τις λίρες, χρυσούς κτλ δεν τα εμπιστεύομαι! Ακόμη χειρότερα δε θέλω να μπλέξω ποτέ με μετοχές και τα συναφή!

Αυτό που ήθελα να μάθω και έμαθα πριν λίγο είναι ότι χρειάζεται το χαρτί από το ληξιαρχείο ή πιστοποιητικό γέννησης/οικογενειακής κατάστασης για να μπει το όνομα του παιδιού στο λογαριασμό
Τελευταία διόρθωση: 01 Σεπ 2014 16:03 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 16:03 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
alex έγραψε:
Αναφορικά με τις λίρες, χρυσούς κτλ δεν τα εμπιστεύομαι!
Εν τάξει φίλε, δικά σου είναι, εσύ αποφασίζεις, αλλά ομολογώ πως αυτό που διάβασα εδώ από πάνω με κούφανε!

"Δεν εμπιστεύεσαι" "χρυσό και λίρες", και "εμπιστεύεσαι" μια (την οποιαδήποτε) τράπεζα?
Για 30-40 χρόνια?

Κουφαίνομαι!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 16:16 #6

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Γενικότερα δεν εμπιστεύομαι κανέναν με τα χρήματά μου. Στα 37 χρόνια που ζω κι ακόμη και στη μεγάλη κρίση (στην οποία ακόμη βρισκόμαστε) έως τώρα δεν πείραξε κανείς τα χρήματα που είχα στην Τράπεζα. Άλλοτε τα επιτόκια ήταν απίστευτα ψηλά (δεκαετία 80 - έτσι έφτιαξαν σπίτι οι δικοί μου) άλλοτε πολύ χαμηλά (π.χ. τώρα...) αλλά τα χρήματα δεν μου τα πήραν "άμεσα" (δεν συνυπολογίζω φόρους κτλ τώρα...)
Ο χρυσός έχει τα πάνω και τα κάτω του...Συνολικά ίσως κερδισμένοι να είναι όσοι κράτησαν το χρυσό, αλλά τα ανεβοκατεβάσματα της τιμής τα θεωρώ "τζόγο"...και ποτέ δε τζογάρω τον ιδρώτα μου...
Τώρα αν αύριο ξυπνήσω και μου έχουν πάρει ό,τι έχω στην άκρη...ασφαλώς δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω...Κι αυτό είναι ένα ρίσκο, αλλά στα δικά μου μάτια μοιάζει μικρότερο από τα υπόλοιπα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 20:25 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
alex έγραψε:
Γενικότερα δεν εμπιστεύομαι κανέναν με τα χρήματά μου. Στα 37 χρόνια που ζω κι ακόμη και στη μεγάλη κρίση (στην οποία ακόμη βρισκόμαστε) έως τώρα δεν πείραξε κανείς τα χρήματα που είχα στην Τράπεζα. Άλλοτε τα επιτόκια ήταν απίστευτα ψηλά (δεκαετία 80 - έτσι έφτιαξαν σπίτι οι δικοί μου) άλλοτε πολύ χαμηλά (π.χ. τώρα...) αλλά τα χρήματα δεν μου τα πήραν "άμεσα" (δεν συνυπολογίζω φόρους κτλ τώρα...)
Ο χρυσός έχει τα πάνω και τα κάτω του...Συνολικά ίσως κερδισμένοι να είναι όσοι κράτησαν το χρυσό, αλλά τα ανεβοκατεβάσματα της τιμής τα θεωρώ "τζόγο"...και ποτέ δε τζογάρω τον ιδρώτα μου...
Τώρα αν αύριο ξυπνήσω και μου έχουν πάρει ό,τι έχω στην άκρη...ασφαλώς δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω...Κι αυτό είναι ένα ρίσκο, αλλά στα δικά μου μάτια μοιάζει μικρότερο από τα υπόλοιπα...
Alex,
Το ξαναλέω, δικά σου είναι και ότι θέλεις τα κάνεις.
Και τα βιώματα που έχει ο καθένας μας (όπως εσύ με τους τόκους της δεκαετίας '80) βεβαίως και έχουν σημασία στο τι "ψυχολογία" διαμορφώνει ο καθένας μας.
Αλλά δεν χάνεις τίποτα με το να ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΣΑΙ τι βιώματα έχουν κι άλλοι (π.χ. οι κουρεμένοι ομολογιούχοι κι αυτοί βιώματα εκθέτουν), και να τα λαμβάνεις κι αυτά υπ' όψη σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 22:26 #8

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
alex έγραψε:
Καλημέρα! Μιας και βαφτίσαμε τη μικρή μας προχθές και ήδη της έχουν δώσει κάποια χρήματα συγγενείς και φίλοι συν αυτά που θέλουμε να της δώσουμε και να της αποταμιεύουμε κατά καιρούς εγώ και η γυναίκα μου, θα της ανοίξουμε έναν καταθετικό λογαριασμό σε τράπεζα. Επειδή είναι λογαριασμός για παιδί γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτά που συνήθως χρειάζονται (ταυτότητα δική μας, εκκαθαριστικά, λογαριασμός κτλ...) ;
Alex,
Να σας ζήσει.

Να το ξανασκεφτείς άλλη μια φορά, πριν κάνεις αυτό που λες.
Το παιδί δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει τα λεφτά που θα μαζευτούν πριν από 17-18 χρόνια, ίσως και 25-30.
Το χρονικό διάστημα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ για να πείς "Τα βάζω εκεί, για να υπάρχει κάτι στην άκρη".
Εννοώ πως μέσα σε ένα τόσο μεγάλο χρονικό ορίζοντα οι πιθανότητες "να συμβεί κάτι" είναι πολύ μεγάλες.
Το τι θα είναι αυτό το "κάτι" κανείς δεν μπορεί να στο πει. Κούρεμα? Υποτίμηση? Αλλαγή νομίσματος? Δεύσμευση καταθέσεων? Φαλημέντο της τράπεζας? Κάτι καινούριο που δεν το χουμε ξαναδεί? Πάντως θα είναι "κάτι" που θα είναι σε βάρος του παιδιού (και του δικού σου κόπου από τον οποίο τα μάζεψες), όχι υπέρ του.

Εφ' όσον θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις αυτή την κίνηση (σε καταννοώ γιατί έχω περάσει κι εγώ από αυτή τη φάση όταν γεννήθηκαν τα παιδιά μου), σκέψου σαν εναλλακτική να αγοράζεις λίρες (υπέρ του παιδιού, δικές του θα είναι) κάθε φορά που έχεις κάποιο ποσό διαθέσιμο γι' αυτό το σκοπό, και να τις βάζεις σε ένα ασφαλές σημείο. Αυτές, δεν θα χάσουν ΠΟΤΕ την αξία τους. Ούτε σε 50 χρόνια.
Πιθανότατα δε, μέσα στον τόσο μεγάλο χρονικό ορίζοντα, να ανατιμηθούν κάποια στιγμή και πάρα πολύ.

Αlex, Ευχομαι ολοψυχα να σου ζησει και να γεμιζει παντα χαρα το σπιτι σου !

Προτεινω τις λιρες χωρις ενδιασμο.

Το ενδιαφερον μου τελευταια για την αγορα χρυσης λιρας, αφορα τα δικα μου κοριτσια. Μπορεις να δεις και τα σχετικα post μου.

Τα παιδια μας αξιζουν καλυτερη ζωη απο την δικη μας. Και παλι σου ευχομαι να το μεγαλωσεις και να γινει σωστο και τιμιο μεσα σε τουτη την βρωμοκοινωνια !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τραπεζικός Λογαριασμός για Παιδί 01 Σεπ 2014 23:07 #9

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Καλησπερα ,
Θα πας στο κεπ και ζητησεις ενα πιστοποιητικο γεννησης , συν τα υπολοιπα χαρτια που χρειαζονται για το ανοιγμα ενος λογαριασμου φυσικα θα ειναι συνδικαιουχος και οι οποιοι τοκοι δηλωνονται στο ονομα του γονεα,
Φυσικα για να εισαι καλλυμενος απο ball in και ιςτοριες οπως λενε και οι παραπανω μεχρι 100.000€ ανα δικαιουχο.
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα