Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 20 Ιουλ 2015 18:18 #10

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
Λίγα είναι τα 10 μηνύματα. 50 για μένα. Μπορεί να ποστάρει γρήγορα και να πιάσει τα 10 σε λίγες μέρες. Οπότε δεν κάνεις κάτι ίσα ίσα θα αρχίσουν να ρωτάνε ή να γεμίζουν το νήμα με ανούσια post.

Επίσης καλό θα είναι να αφαιρεθούν αναδρομικά τα + και τα - που δόθηκαν απο τέτοιους λογαριασμούς γιατι κάποιοι ανεβάζουν και το κάρμα τους απο τέτοια Acc και ρίχνουν άλλων.
Αν δεν γίνεται τεχνικά αυτό, ας μηδενιστούν όλα τα karma και ας αρχίσουμε με σωστές βάσεις απο την αρχή.
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιουλ 2015 18:25 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johan (larry)

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 11:06 #11

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Συμφωνω με τον Optimus και furthermore προτεινω να αντικατασταθει το karma απ το dislike.

Πολλοι κανουν κακη χρηση του karma, οπως αυτη η μαρια καραντη που μου εβαλε προσφατα 7 αρνητικα στη σειρα απλα επειδη διαφωνει πολιτικα μαζι μου. Τετοια μελη καταστρεφουν το συστημα αξιολογησης.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 14:25 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
1) προτεινω να αντικατασταθει το karma απ το dislike.

2) μου εβαλε προσφατα 7 αρνητικα στη σειρα απλα επειδη διαφωνει πολιτικα μαζι μου. Τετοια μελη καταστρεφουν το συστημα αξιολογησης.
Να με συμπαθάς Johan (larry), αλλά διαφωνώ και με τα δυο που λες εδώ από πάνω.
Είναι ΑΛΛΟ πράμα το like/dislike, και ΑΛΛΟ το κάρμα.
Το like/dislike αναφέρεται σε συγκεκριμένο ποστ. Φαίνεται δίπλα στο ποστ, δείχνει σε πόσους άρεσε (η δεν άρεσε) το ποστ, και δεν εμφανίζεται πουθενά συνολικά.
Το κάρμα είναι μια συνολική εκτίμηση για το χρήστη στον οποίο αναφέρται. Εμφανίζεται συνολικά, και είναι διαχρονικό, μια που τα + και τα - αθροίζονται (αλγεβρικά) για να βγάλουν αποτέλεσμα.
Επομένως: Το κάρμα είναι σύστημα αξιολόγησης χρήστη, ενώ το like/dislike είναι σύστημα αξιολόγησης ποστ. ΔΙαφορετικά πράματα, και μπορούν να υπάρχουν και τα δυο.
Οι "ευχαριστίες" δεν είναι σύστημα αξιολόγησης, αν και προσφέρει πληροφορίες για το χρήστη, εφ' όσον ανακοινώνονται αθροίσματα. Και αυτή είναι και η διαφορά του από το like/dislike.

Όλα τα συστήματα έχουν και θετικές και αρνητικές πλευρές. Πάντως όσο πιο αναλυτικά είναι τα συστήματα, τόσο πληρέστερα είναι και τόσο περισσότερες πληροφορίες μπορεί να αντλήσει κάποιος απ' αυτά.
Το να λέει κάποιος: "Με αδικεί αυτό το σύστημα, επομένως να το πετσοκόψουμε", δεν είναι επιχείρημα. Είναι σκοταδισμός που επειδή δεν μπορεί αλλιώς να αιτιολογηθεί, επιστρατεύεται η μη εμφάνιση πληροφοριών.

Να επαναλάβω ότι εγώ είμαι υπέρ του εμπλουτισμού του κάρμα (δεν ξέρω αν γίνεται τεχνικά, αυτό ο Τσιγκ θα μας το πει) με μια σύντομη αιτιολογία. Κάτι σαν την αξιολόγηση (positive-neutral-negative) του ebay δηλαδή. Λες πως τον αξιολογείς (positive-neutral-negative), και γράφεις και 80 χαρακτήρες κείμενο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 14:34 #13

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
Kαλυτερα να υπαρχει like/dislike σε συγκεκριμενα posts, παρα καρμα γενικα κι αοριστα, κι αν εγω αν δε σε συμπαθω να σου βαζω ενα αρνητικο καρμα καθε 7 ωρες...
Και τελοσπαντων γιατι να υπαρχουν 2 τυποι αξιολογησης? Ενας μονο, like/dislike, αρκει και ειναι και πιο αξιοπιστος.
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 16:02 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Johan (larry) έγραψε:
Kαλυτερα να υπαρχει like/dislike σε συγκεκριμενα posts, παρα καρμα γενικα κι αοριστα, κι αν εγω αν δε σε συμπαθω να σου βαζω ενα αρνητικο καρμα καθε 7 ωρες...
Και τελοσπαντων γιατι να υπαρχουν 2 τυποι αξιολογησης? Ενας μονο, like/dislike, αρκει και ειναι και πιο αξιοπιστος.

Μήπως είσαι λίγο χοντροκέφαλος?
.
Επομένως:

Το κάρμα είναι σύστημα αξιολόγησης χρήστη

το like/dislike είναι σύστημα αξιολόγησης ποστ.

Διαφορετικά πράματα, και μπορούν να υπάρχουν και τα δυο
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 18:57 #15

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Johan (larry) έγραψε:
Συμφωνω με τον Optimus και furthermore προτεινω να αντικατασταθει το karma απ το dislike.

Πολλοι κανουν κακη χρηση του karma, οπως αυτη η μαρια καραντη που μου εβαλε προσφατα 7 αρνητικα στη σειρα απλα επειδη διαφωνει πολιτικα μαζι μου. Τετοια μελη καταστρεφουν το συστημα αξιολογησης.
Χαζομαρα το καρμα, όλοι εχουν απο ενα δευτερο λογαριασμο για να αυξάνουν το καρμα τους, ιδιαιτερα παλαιοτερα που δεν υπήρχε αρχειο. Ποτε δεν εκανα, ποτε δε με ενδιεφερε το καρμα
Η Μαρια Καραντη στο ξεκαρφωτο και ασχετο μου πεταξε και μενα ενα αρνητικο, χωρις να εχω διαφωνια ή συνομιλία μαζι της! Οπότε καλα εισαι! Στο Ανατολικο μπλοκ που σπουδασε και εσκασε να περασει το πανευκολο ΔΙΚΑΤΣΑ, έτσι έκανε; Ρε παιδια η απολυτη αδικια: διναν παθολογια και χειρουργικη στις ευκολες κλινικες του πανεπιστημιου Αθηνων για την πιστοποιηση και ζοριζοντουσαν απιστευτα! Φαντασου να τους βαζαν να δώσουν στις δυσκολες κλινικες που δίναμε εξετασεις εμεις οι αμοιροι ιθαγενείς φοιτητες!
Συμβουλη άσχετη: Αν πηγαινεται σε ιατρειο και δε δειτε το πτυχιο Ελληνικου Πανεπιστημιου στον τοιχο της αναμονης, σημαινει ανατολικο μπλοκ. Αλλιως γιατι να το κρυψει ο άμοιρος ο γιατρος; Ασε που αντι να δοξαζουν το Θεο που εγιναν γιατροι με απολυτηρίου του 11, εχουν διαφορα απωθημένα, που τους βγαινουν στην συμπεριφορα και ετσι εξηγουνται τα τωρινά ανεξήγητα!!!
Τελευταία διόρθωση: 21 Ιουλ 2015 19:11 από Ψαχνόμενος (ant).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 21 Ιουλ 2015 23:18 #16

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Αυτό το φόρουμ παρέχει την ευκολία να απαντάς άμεσα στον χρήστη με τη μορφή της παράθεσης.
Γίνεται ένα είδος "ζωντανού διαλόγου", οπου εκεί γράφεις ξεκάθαρα αν σου άρεσε ή όχι το post..
Διαφωνείς, αποδοκιμάζεις, επιβραβεύεις, σχεδόν σε πραγματικό χρόνο..
Οπότε, δεν χρειάζεταιν"like" κ " dislike"..

Ούτε η αιτιολόγηση μεταβολής κάρμα είναι εφικτή..
Κάποιος μπορεί να μειώνει κάθε μέρα το κάρμα κάποιου κ σαν δικαιολογία να γράφει, οτι κάποιο απο τα γραφόμενα του χρήστη τον ενόχλησε.
Αυτή την αιτιολογία θα πιπιλάνε κάθε μέρα..

Η πρότασή μου είναι να μην έχει δικαίωμα ο Α χρήστης να αυξομειώσει ξανά το κάρμα του Β χρήστη, πριν περάσει μια εβδομάδα..

Έτσι, θα υπάρχει χρονος να μελετήσει τα γραφόμενα του Β χρήστη κ να σχηματίσει μια πιο αντικειμενική εικόνα..
Tsig, τι λες;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 22 Ιουλ 2015 04:34 #17

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
soto51 έγραψε:

Μήπως είσαι λίγο χοντροκέφαλος?

Oποιος δε συμφωνει μαζι σου ειναι χοντροκεφαλος?
Ειπες τη γνωμη σου, ειπα τη δικη μου. Γιατι βριζεις?

Ριξε μια ματια στο post#9 του Tsig, τελευταιες δυο γραμμες...

Xρεωμένος καταθέτης! (ant) έγραψε:
Χαζομαρα το καρμα, όλοι εχουν απο ενα δευτερο λογαριασμο για να αυξάνουν το καρμα τους, ιδιαιτερα παλαιοτερα που δεν υπήρχε αρχειο. Ποτε δεν εκανα, ποτε δε με ενδιεφερε το καρμα

Moνο μη σε ακουσει ο soto51 :)
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουλ 2015 04:38 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προταση για εισαγωγη dislike στα μυνηματα. 22 Ιουλ 2015 14:33 #18

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Επειδή το κουράσαμε το θέμα, εγώ προτείνω να καταργηθούν αυτές οι αηδίες, τα κάρμα και τα dislike και να αντικατασταθούν από ένα πάνελ με επιλογή άσεμνης χειρονομίας. Το μόνο που μένει είναι να οριστικοποιήσουμε το ποιες άσεμνες χειρονομίες θα περιλαμβάνει το πάνελ ή ακόμα καλύτερα γιατί δεν κάνουμε ένα δημοψήφισμα προκειμένου να ενισχύσουμε ακόμα περισσότερο την άμεση δημοκρατία;;;
Και για να μην κοροιδευόμαστε τώρα, δημοψήφισμα σε αυτή την φάση μπορεί να γίνει μόνο με το ερώτημα
ΝΑΙ στο μπινελίκι ή OXI στο μπινελίκι
Οτιδήποτε άλλο θα είναι σαν να κοροιδεύουμε στον κόσμο.
Οποιοσδήποτε συνειρμός σε σχέση με τα πολιτικά δρώμενα είναι απλά συμπτωματικός.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sadeness1990
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα