Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Τράπεζες που ανοίγουν λογαριασμούς κατάθεσης χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας tsig.gr/foreign-bank-deposits/online
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 06 Jan 2018 21:04 #1

καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Αναζητώντας μια λύση για ασφάλεια καταθέσεων έφτασα στο forum, να ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες.

Από αυτές που υπάρχουν στη λίστα καταλήξει να διαλέξω μια από τις ακόλουθες τράπεζες:

1. Ferratum

2. MeDirect

3. Advanzia

4. CIM Banque

Η Ferratum φαίνεται πιο "εύκολη" στο άνοιγμα λογαριασμού ή κάνω λάθος; android app κλπ..

Σε αυτές χρειάζεται διαβατήριο ή είμαστε οκ και με ταυτότητα;

Η Advanzia ζητάει περισσότερα στοιχεία από Διαβατήριο και βεβαίωση διαμονής σε συγκεκριμένη διεύθυνση;


Με ενδιαφέρει πολύ η CIM Banque καθώς είναι Ελβετική.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά μαζί τους και αν κατάλαβα σωστά ΔΕΝ δέχονται καταθέσεις από Third parties.

Αυτό ισχύει έχει κανείς λογαριασμό στη CIM Banque?

Tέλος έχει δοκιμάσει κανείς να έρθει σε επαφή με την HSBC Μάλτας;
Last Edit: 06 Jan 2018 21:05 by George Georgiou (Debtocracy).
The administrator has disabled public write access.

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 06 Jan 2018 23:25 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13069
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Υπάρχει μακροσκελές σχετικό thread, διάβασε εκεί όλες τις χρήσιμες ανιδιοτελείς συμβουλές των μελών του forum.
Μην τεμπελιάζεις!

Παρακαλώ τον tsig να σβήσει αυτό το thread.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 06 Jan 2018 23:27 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 07 Jan 2018 00:49 #3

Εχω διαβάσει όλο το thread και στις συγκεκριμένες ερωτήσεις δεν έχω βρει απάντηση.

Ειδικά για την CIM βλέπω το αντίθετο από αυτά που μου είπαν στο τηλ.

όσο για το αν τεμπελιάζω, να ενημερώσω ότι έχω κάνει ιδία έρευνα σε σειρά τραπεζών και έχω να προσφέρω πληροφορίες.

Αυτό φυσικά για τους μη εξυπνάκηδες "διδασκάλους".

Να σημειώσω ότι έχοντας διαβάσει το thread διαπίστωσα ότι τα σχόλια από το λογαριασμό cross έχουν την συνήθεια να είναι δεικτικα και κακεντρεχή ενώ σπάνια βοηθούν. well Done.
Last Edit: 07 Jan 2018 00:55 by George Georgiou (Debtocracy).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 07 Jan 2018 07:50 #4

Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Υπάρχει μακροσκελές σχετικό thread, διάβασε εκεί όλες τις χρήσιμες ανιδιοτελείς συμβουλές των μελών του forum.
Μην τεμπελιάζεις!

Παρακαλώ τον tsig να σβήσει αυτό το thread.
Αγαπητή Μαρία, παρόλου που το παρόν θέμα είναι παρεμφερές με το αναφερόμενο νήμα, θα το αφήσουμε καθώς μπορούμε να βάλουμε επίκαιρες πληροφορίες.

Επί του θέματος να καλωσορίσω τον φίλο George και να αναφέρω την προσωπική μου εμπειρία:

Κατάφερα να ανοίξω λογαριασμό στην γερμανική Number26. Έχει μηδέν επιτόκιο, αλλά δωρεάν συναλλαγές και πιστωτική. Ακόμα και δωρεάν αναλήψεις από ΑΤΜ στην Ευρώπη. Η διαδικασία ανοίγματος ήταν πολύ εύκολη, γρήγορη και όλα γίνονται online.

Έκανα αίτηση στην Ferratum (για το καλύτερο επιτόκιο). Το online σύστημα δεν δούλευε καλά, δεν δούλευε το βίντεο και το support όχι το καλύτερο. Πήρε μερικές βδομάδες. Τελικά ήθελαν βεβαίωση διαμονής στα αγγλικά και καθώς δεν μπορούσα να βγάλω την βεβαίωση online από τις τράπεζες που έχω λογαριασμό (Εθνική, Άλφα, Πειραιώς) δεν συνέχισα.

Με την Advanzia είχα το ίδιο πρόβλημε με την βεβαίωση διαμονής στα αγγλικά.

Τέλος έκανα αίτηση και στην Mediterranean, αλλά δεν ολοκληρώθηκε γιατί ήθελαν να στείλω ταχυδρομικά αντίγραφο διαβατηρίου, αίτηση και έγγραφο πιστοποίησης διαμονής.

Όλοι μου ζητήσανε διαβατήριο.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ), vortex, George Georgiou (Debtocracy)

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 07 Jan 2018 18:26 #5

Καλησπέρα σε όλους. Κατα την δική μου εμπειρία παραθέτω τα εξής:

Όσον αφορά την Number26, την Advanzia και την CIM Banque δεν έχω επιχειρήσει ακόμα να ανοίξω λογαριασμό. Το σκέφτομαι πάντως να ανοίξω στην Number26, εφόσον το κάνω θα μπορέσω να βοηθήσω με τα σχετικά.

Στην MeDirect έχω κάνει αίτηση και περιμένω να μου στείλουν μνμ για επιβεβαίωση των στοιχείων που έδωσα πριν 2 μέρες( διαβατήριο, bank-estatement στα ελληνικά) οπότε όταν έχω νέα, θα μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο.

Στην Ferratum ωστόσο άνοιξα λογαριασμό αρκετά εύκολα. Μίλησα online με έναν εκπρόσωπό τους, έδωσα ότι στοιχεία μου ζήτησαν - διαβατήριο, selfie με το διαβατήριο, βεβαίωση κατοικίας (χρησιμοποίησα ελληνικό επίσημο έγγραφο στα ελληνικά όχι μεταφρασμένο στην αγγλική)- και μέσα σε μία ώρα το πολύ, είχα τον λογαριασμό μου εν λειτουργεία. Χρειάζονται και το ΑΦΜ σου μέσα στον τρίμηνο για να μπορείς να συνεχίσεις να έχεις το λογαριασμό σου (νομίζω έχει να κάνει με τις νέες οδηγίες MIFΙD ΙΙ στη Ευρώπη. . Ίσως να έπεσα στον σωστό εκπρόσωπο, τι να πω? Κάνεις χρήση του λογαριασμού σου μόνο μέσω του app τους, το οποίο βρίσκω αρκετά εύκολο στην χρήση. Δέχεται εμβάσματα από παντού μέσω SEPA, WIRE Transfer και από Third parties (μπορείς να ανοίξεις κι άλλους λογαριασμούς όχι μόνο σε Ευρώ), αλλά δεν μπορείς να έχεις λογαριασμό σε USD, κάτι το οποίο με ώθησε να ανοίξω λογαριασμό στην Medirekt.

Καλοδεχούμενος ο καθένας με σχετική εμπειρία, να παραθέσει τα βήματα που ακολούθησε για να ανοίξει λογαριασμο σε online τράπεζες. Ευχαριστώ πολύ για αυτό το thread καθώς και για το άλλο σχετικό thread!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: George Georgiou (Debtocracy)

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 08 Jan 2018 00:38 #6

Οι τράπεζες εντός ΕΕ ενημερώνουν αυτόματα τις Ελληνικές αρχές για τις καταθέσεις Ελληνων πολιτών;

Επίσης οι τόκοι περνούν άμεσα στο σύστημα του taxis ή πρέπει να τους δηλώσουμε εμείς, και αν τους δηλώσουμε πρέπει να αναφέρει κανείς το ύψος του κεφαλαίου;

Για τους λόγους της εμπιστευτικότητας επιθυμούσα μια Ελβετική τράπεζα αλλά η CIM banque μου είπε πως δέχονται μεταφορές μόνο από λογαριασμό εμού του ιδίου. Βέβαια θα τους ξανακαλέσω γιατί η επικοινωνία ήταν τηλεφωνική και αυτή ήταν η απάντηση του συγκεκριμένου υπαλλήλου.
Last Edit: 08 Jan 2018 00:38 by George Georgiou (Debtocracy).
The administrator has disabled public write access.

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 08 Jan 2018 05:03 #7

Οι τράπεζες εντός ΕΕ ενημερώνουν αυτόματα τις Ελληνικές αρχές για τις καταθέσεις Ελληνων πολιτών (πάντα εφόσον υπάρξουν υποψίες από μεριά ελληνικών φορολογικών αρχών για παράνομη διακίνηση χρηματων από έλληνα φορολογούμενο). Οι τόκοι δεν περνούν άμεσα στο σύστημα του taxis οπότε πρέπει να τους δηλώσουμε εμείς (δε δηλώνει κανείς το ύψος του κεφαλαίου από όσο γνωρίζω τουλάχιστον).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: George Georgiou (Debtocracy)

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 08 Jan 2018 17:57 #8

ioannisk (ioanniska) wrote:
Οι τράπεζες εντός ΕΕ ενημερώνουν αυτόματα τις Ελληνικές αρχές για τις καταθέσεις Ελληνων πολιτών (πάντα εφόσον υπάρξουν υποψίες από μεριά ελληνικών φορολογικών αρχών για παράνομη διακίνηση χρηματων από έλληνα φορολογούμενο). Οι τόκοι δεν περνούν άμεσα στο σύστημα του taxis οπότε πρέπει να τους δηλώσουμε εμείς (δε δηλώνει κανείς το ύψος του κεφαλαίου από όσο γνωρίζω τουλάχιστον).

Δηλαδή πρέπει να γίνει ερώτηση από τις Ελληνικές αρχές;

Η ερώτηση αυτή είναι προσωποποιημένη σε κάθε τράπεζα χωριστά ή βγαίνει μια ενημέρωση σε όλες τις τράπεζες της ΕΕ με το ΑΦΜ;
The administrator has disabled public write access.

Γνώμες για Online Banks Μάλτα, Λουξεμβούργο και Ελβετία 08 Jan 2018 21:36 #9

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
George Georgiou (Debtocracy) wrote:
Δηλαδή πρέπει να γίνει ερώτηση από τις Ελληνικές αρχές;

Η ερώτηση αυτή είναι προσωποποιημένη σε κάθε τράπεζα χωριστά ή βγαίνει μια ενημέρωση σε όλες τις τράπεζες της ΕΕ με το ΑΦΜ;

Η τράπεζα θα σε ρωτήσει σε ποια χώρα εισαι φορολογικός κατοικος και τα φορολογικά σου στοιχεία (ΑΦΜ) και θα ενημερώσει τις αντίστοιχες αρχές
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: George Georgiou (Debtocracy)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds