Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Δευτερη ευκαιρια

Δευτερη ευκαιρια 08 May 2022 12:48 #1

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Ειχα ξαναγραψει πριν 2+ χρονια (ακριβως πριν το ξεσπασμα του κοβιντ) για αγορα ακινητων αλλα δυστυχως προεκυψαν ορισμενα δυσαρεστα οικογενειακα θεματα και δεν ειχα χρονο και καθαρο μυαλο να προχωρησω στην κινηση που σκφτομουν. Πως βλεπετε στη παρουσα χρονικη στιγμη την αγορα ακινητων? Αξιζει επενδυση σε διαμερισμα με σκοπο την ενοικιαση ?
The administrator has disabled public write access.

Δευτερη ευκαιρια 08 May 2022 14:12 #2

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Το οτι θα εκτιναχθούν και αλλο μελλοντικά τα ηδη χαμηλά ενοίκια ειναι το σίγουρο και υπάρχει η εξηγηση.
Το Κρατος οσο αυξάνεται το Δημόσιο Χρεος αναγκαστικά θα δίνει επιδόματα προκειμένου να αντισταθμιστεί το Χρεος με την υπάρχουσα εσωτερική κυκλοφορία του χρήματος.
Το ειδαμε με τον κατωτατο μισθό που παρασύρει και μια σειρα αλλων επιδομάτων + τον ανεξέλεκτο αριθμό επιδομάτων που ηδη προστίθενται στην λιστα των υπαρχόντων οπου αμφότερα δινονται χωρίς ελεγχο περιουσιακών στοιχείων.
Προσθέστε και τα μεγαλα οικιστικά εργα που αλλάζουν τον χαρτη στην Αττική -Θεσσαλονίκη (παραλιακή -Metro επεκτάσεις κλπ).
Τσαντήρι πάντως εχω και για αυτό ειμαι της αποψης το Μαξίμου €500 να μου πουλήσουν δεν αγοράζω ουτε και πουλάω τ..ι.π.ο.τ.α και για αυτο αμα εχεις χρήματα κρατα τα στην ακρη να υπάρχουν.
Το bitcoin crash-αρε απο τα $47.000 στα $32.000 και τα ιδια ο χρυσός στα $1850 γιατί οι "μεγάλοι" εχουν φύγει και αφησαν τους "μικρούς" να "τσιμπολογάνε" προμήθειες.
Μεσα σε περιόδους πολέμου και αρρώστειες κάτσε στα αυγά σου ..........τις ευκαιρίες πάντα πληρώνουμε.....δεν αλλάζουμε θεσεις να "δινουμε στόχο" και αυτο αφορα μεχρι και το λωποδυταριό τους παρόχους ηλεκτρισμού ,τηλεπικοινωνίες.
Αμα σήμερα εχεις μηδέν υποχρεώσεις εισαι κερδισμένος "μην ψάχνεσαι" εκτός και αν δεν εχεις ιδιόκτητο σπίτι.
Ολες οι αγορές πριν τον κοροϊδοιό ειχαν φορέσει το το αλεξίσφαιρο γιλέκο τους οτι ειναι αλώβητες και ο COVID-19 ήταν μια βολή στην καρδιά.
Αμα δεν χρωστάς χρήματα σε κανενα εχεις κερδος γιατί τους γραφεις στον "γκιώνη" σου απαντες εισαι ελεύθερος και εχεις πεντακάθαρο μυαλό.
Μάζευε και ας ειναι ρόγες.....!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Δευτερη ευκαιρια 08 May 2022 16:39 #3

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
PRS33 (PARIS33) wrote:
Το οτι θα εκτιναχθούν και αλλο μελλοντικά τα ηδη χαμηλά ενοίκια ειναι το σίγουρο και υπάρχει η εξηγηση.
Το Κρατος οσο αυξάνεται το Δημόσιο Χρεος αναγκαστικά θα δίνει επιδόματα προκειμένου να αντισταθμιστεί το Χρεος με την υπάρχουσα εσωτερική κυκλοφορία του χρήματος.
Το ειδαμε με τον κατωτατο μισθό που παρασύρει και μια σειρα αλλων επιδομάτων + τον ανεξέλεκτο αριθμό επιδομάτων που ηδη προστίθενται στην λιστα των υπαρχόντων οπου αμφότερα δινονται χωρίς ελεγχο περιουσιακών στοιχείων.
Προσθέστε και τα μεγαλα οικιστικά εργα που αλλάζουν τον χαρτη στην Αττική -Θεσσαλονίκη (παραλιακή -Metro επεκτάσεις κλπ).
Τσαντήρι πάντως εχω και για αυτό ειμαι της αποψης το Μαξίμου €500 να μου πουλήσουν δεν αγοράζω ουτε και πουλάω τ..ι.π.ο.τ.α και για αυτο αμα εχεις χρήματα κρατα τα στην ακρη να υπάρχουν.
Το bitcoin crash-αρε απο τα $47.000 στα $32.000 και τα ιδια ο χρυσός στα $1850 γιατί οι "μεγάλοι" εχουν φύγει και αφησαν τους "μικρούς" να "τσιμπολογάνε" προμήθειες.
Μεσα σε περιόδους πολέμου και αρρώστειες κάτσε στα αυγά σου ..........τις ευκαιρίες πάντα πληρώνουμε.....δεν αλλάζουμε θεσεις να "δινουμε στόχο" και αυτο αφορα μεχρι και το λωποδυταριό τους παρόχους ηλεκτρισμού ,τηλεπικοινωνίες.
Αμα σήμερα εχεις μηδέν υποχρεώσεις εισαι κερδισμένος "μην ψάχνεσαι" εκτός και αν δεν εχεις ιδιόκτητο σπίτι.
Ολες οι αγορές πριν τον κοροϊδοιό ειχαν φορέσει το το αλεξίσφαιρο γιλέκο τους οτι ειναι αλώβητες και ο COVID-19 ήταν μια βολή στην καρδιά.
Αμα δεν χρωστάς χρήματα σε κανενα εχεις κερδος γιατί τους γραφεις στον "γκιώνη" σου απαντες εισαι ελεύθερος και εχεις πεντακάθαρο μυαλό.
Μάζευε και ας ειναι ρόγες.....!

Ας τα παρω λιγο αναποδα. Το btc κρασαρε απο τα 69 ath στα 34 αυτη τη στιγμη που μιλαμε, αν και λιγο πολυ γνωριζουμε οτι τα κρυπτο εχουν μεγαλες διακυμανσεις. Για το χρυσο δε γνωριζω δεν ασχοληθει ποτε.

Εχω ηδη ιδιοκτητο σπιτι και ευτυχως ειμαι απο τους τυχερους που δεν χρωσταω πουθενα αλλα το να αφηνω τα χρηματα στην ακρη με τα αστεια επιτοκια των τραπεζων και να τα τρωει ο πληθωρισμος δεν βλεπω που ακριβως θα βοηθησει την κατασταση.
The administrator has disabled public write access.

Δευτερη ευκαιρια 08 May 2022 22:26 #4

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:
Πως βλεπετε στη παρουσα χρονικη στιγμη την αγορα ακινητων? Αξιζει επενδυση σε διαμερισμα με σκοπο την ενοικιαση ?
Δεν ασχολούμαι με το σπορ, μιας και θέλει να αφιερώσεις χρόνο. Αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση, αρα: εξαρτάται. Αμα βρεις ευκαιρία και ειναι καλη επένδυση γιατί οχι; Αμα είναι ακριβό και δεν βγαίνουν τα νούμερα γιατί να μπλεξεις;

Υ.Γ. Εχεις σκεφτει να επενδυσεις σε REIT, αντί για απευθείας σε ακινητα;
The administrator has disabled public write access.

Δευτερη ευκαιρια 10 May 2022 13:14 #5

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Εχω καμία 10ρια ακίνητα για ενοικίαση. Προσωπικά ουτε τιμες δεν εχω αυξησει πάρα αυτα που γράφονται. Εδω χρωστάνε ολοι 3-4 μηνες πίσω, δε βγαίνουν να πληρώσουν τα τρέχοντα.. Σκέψου γκαρς μικρη 150€ ενοικιο (ολα μεσα μαζι με κοινοχ), ειμαι απ τους φθηνότερους, αν οχι ο φθηνότερος. Και βλέπεις τώρα, ευδαπ 50€, πετρέλαιο 170€ (ναι παραπανω απ το ενοίκιο), οπότε πρέπει να σου πληρώσει ο άλλος 370€.. (Δε βαζω το ρεύμα που το πληρώνει μόνος του και έχει πάει στο θεο, και νομίζω δεν περνάνε καν επιδότηση οσοι νοικιάζαν οπότε φαινότανε ως 2η κατοικια. Αν βάλεις και αυτό, ο συγκεκριμένος πρέπει να πλήρωσε γυρω στα 500€ για την ποιο φτηνή γκαρς) Απο αυτα το "κέρδος" σου δεν είναι ουτε 80€. (και δεν τα γράφω ολα αλλιως ουτε 40 δε θα ητανε). Το συγκεκριμένο παράδειγμα, ειναι εντελώς πραγματικο, δεν το βγάζω απ το κεφάλι μου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου εδωσε 300€ και μου χρωστάει τα 70€. Με λιγα λογια πλήρωσε ενα σκασμό λεφτα και δεν εχει καταλάβει οτι εγω ειμαι εντελώς απλήρωτος.
Αμα δεν πληρώσεις ΕΣΥ τα πάντα (νερά, πετρέλαια κλπ) και να περιμένεις να τα πάρεις μετα (λιγα λιγα, το καλοκαίρι που δεν εχει θέρμανση) δε θα βγάλεις ακρη ποτέ. Δεν πληρώνει κανεις τίποτα.. Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι τα ενοίκια αλλα οτι έχουν ανέβει σε απαράδεκτα επίπεδα ολα τα υπόλοιπα, και ο κόσμος δεν έχει να πληρώσει.

Τα γράφω κατάμαυρα (ακριβώς ετσι είναι) αλλά, δεδομένου οτι όντως, το να έχεις λεφτά στην ακρη τα τρώει ο πληθωρισμος , εχω και εγω και το καταλαβαίνω. 1η φορά που πραγματικά χάνω και απο εκει. Οπότε αν θες όντως να τα επενδύσεις κάπου,και δεν βρίσκεις κατι καλύτερο, ακόμα και η ενοικίαση είναι κατι που μπορείς να σκεφτείς πλέον . Στο τέλος της ημέρας, βγαζω λεφτά, αλλα σε καμια περίπτωση οσα θα έπρεπε και με πολυ κόπο χρόνο πονο...
Εγω αν επένδυα σήμερα, θα ξεκίναγα απο το αιρ κοντισιόν. Σε γκαρς απαραίτητο. Πληρώνει ΠΟΛΥ λιγότερο ο ενοικιαστής, τα πληρώνει σε άλλον (δεη) κατευθείαν, δεν ασχολησαι με κοινοχ δύσκολα κλπ. Δε σε νοιάζει αν τα πληρώσει ή οχι, δικο του πρόβλημα. Μονο έτσι ξεκινάς να νοικιάζεις. Ηδη ενα ενα που ξενοικιαζεται βαζω κλιματιστικό. Τι θα βγάλω στο τέλος μια αλλη ιστορία..
Αν σκοπεύεις να νοικιάσεις σε τουρίστες, εντελώς αλλο αντικείμενο πιθανόν να συμφέρει με 1000, αλλά θα πρέπει να γράψει κάποιος αλλος.
Last Edit: 10 May 2022 14:08 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Δευτερη ευκαιρια 10 May 2022 23:18 #6

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Πολλά έβαλες …..αλλά ας τα πάρουμε ένα -ένα από την αρχή γιατί «θα χαθούμε» και με τον κόπο άλλων η «πειραιώς» και η «κουμουνδούρου» θα γλεντάει……

1.Πρώτα από όλα άλλο είναι τουριστικό ακίνητο με Airbnb και άλλο ενοικίαση κατοικίας σε μη τουριστικό μέρος.

2.Δεύτερον και εγώ τυχαία ενοικιάζω από την άποψή στο τσαντήρι μου που έκτισα έβγαλα τον πρώτο όροφο για ενοικίαση (όχι πάντως 10 διαμερίσματα) αλλά φίλε τα Κοινόχρηστα διαμοιράζονται ανάλογα τους διαμένοντες στο οίκημα που κάνουν χρήση πχ €100 και μένουν 3- 4 -5 ενοικιαστές γίνεται η διαίρεση.
Δεν τα πληρώνει…..ο ιδιοκτήτης «ζήτω ο μλκ»….και θα εξηγήσω γιατί το γράφω .
Μέχρι πριν από καιρό το Κοινόχρηστο ηταν φθηνό και δεν έβγαινε ουτε €10 -€11 αντε μετα από μερικά parties που ήταν μόνιμα ανοικτά τα ρεύματα να έφθανε €15 στον καθένα και δεν τα ζήταγα αλλά τώρα που ακρίβυναν και είδα οι ενοικιαστές μου πάνε να με «πηδήξουν» τα ζητάω γιατί βγαίνουν €20 -€25 στον καθένα.
Μια γκόμενα πήγε να μου αρχίσει τις «γκρίνιες» δεν εχω κλπ και τις ειπα αντε γαμ….στα ισα και όχι μόνο αυτό θα τα ακριβύνω τα ενοίκια να το έχεις υπόψιν σου μην έρθεις και εσυ αλλά…..και εγώ σε δύσκολή θέση στο λέω από τώρα «σήκω φύγε και βρες φθηνότερο σπίτι».
Γλώσσα πεζοδρομίου φίλε θέλει όταν μιλάς για χρήμα ανεξαρτήτου ποσού γιατί εγώ ετσι μιλάω από γύφτο στον δρόμο και ζητιάνους μέχρι Τραπεζίτες…και Security τραπεζών που πάω να παρκάρω σε Τράπεζα και βγαίνουν τα Securities να μου πούν «εδώ είναι parking Τράπεζας απαγορεύετε» και αμέσως «βουτάω ανάποδες» ποια Τράπεζα ρε μακάκα εγω είμαι η Τράπεζα που εχω την όποια κατάθεσή μου από πότε τα μπακάλικα έχουν και parkings άνοιξε την πλαϊνή πόρτα μην γίνει της πο….τάνας το κάγκελο και μάλιστα τα ATM είχαν ουρά από κόσμο.
Η ευγένεια όταν μιλάς για χρήμα είναι ένδειξη αδυναμίας ……να το θυμάσαι …..μονο τον θεό παρακαλάμε και κανένα άλλο.

Γιατί τα ζητάω;
Μολονότι δεν είμαι τέτοιος τύπος να τα κοιτάω αλλά είδα ότι με τα επιδόματα – Vouchers του μλκ του Μητσοτάκη άρχισαν να «βγαίνουν» ΙΧ στην πυλωτή των ενοικιαστών παραπάνω αξίας από τον υποφαινόμενο που τα γράφει.
Πάσχα -Πρωτομαγιές κλπ «τσίου» ολοι ……όταν η πιο κοντινή εκτός Νομού «τσάρκα» για πλάκα είναι τα €200 το Σ.Κ.
Ρουχαλάκια «επώνυμα» οι ενοικιαστές και το κλιμακοστάσιο μοσχομυρίζει αρώματα κλπ και φυσικά κάθε πρωί οι ενοικιαστές πάνε με τα ΙΧ στις δουλειές τους το οποίον σημαίνει με €2 την βενζίνη «λεφτά υπάρχουν»…..γιατί αμα δεν υπάρχουν πας on foot ποδαράτο η με τις συγκοινωνίες.

3.Τρίτον από ότι καταλαβαίνω από οσα γράφεις τα ακίνητα η μεγάλος μέρος των ακινήτων σου είναι παλαιάς κατασκευής συνεπώς φιλε μου κοίτα να τα ανακατασκευάσεις να αυξηθεί και το ενοίκιό σου.(φωτιστικά από την IKEA τα φθηνά και «μουράτα» κλπ και παραθυρόφυλλα πάντα ζητα προσφορές).
Πρώτος μου ξάδελφος λωποδύτης γιατρός (μέχρι database ονοματεπώνυμα πελατών του έκανα στο «βλήμα» γιατί «κάπου» ήθελε να τους «χώσει» να γλυτώνει φόρους) ….αυτός πήγε και αγόρασε πρίν χρόνια ακίνητα του 1970 και τα άφηνε σε φοιτητές και Αστυνομικούς κλπ χαμηλό ενοίκιο σαν και σένα €150.
Τώρα όμως του πήγε metro τα ανακατασκευάζει ξήλωμα δάπεδα -κουζίνες -ντουλάπες -πόρτες -μπάνια -WC κλπ. να αυξήσει το ενοίκιό του και μάλιστα εχει δυο παιδια 40ρηδες που τα «βρήκαν έτοιμα» από τον μλκ τον πατέρα τους που έτρεχε και τωρα δεν πανε να εργαστούν στα σπίτια τους «μην κουραστούν» τους πέσει ο ποπός και πληρώνουν ξενους να κανουν την δουλειά…..(Αξιωματικός και υπολογιστές «ξύσε το ξυστό» αμφότεροι….
Καντο και εσύ που να πάρει η ευχή ενοικίασε ένα compressor-άκι και «άρχισε» από δάπεδα τα οποία εύκολα βγαίνουν γιατί δεν έχουν κόλλες είναι με τσιμέντα κολλημένα αν όχι μωσαϊκά όλα τα παλιά δάπεδα όπως και οι παλιές κάσες.
(πλην κουζίνας -μπάνιου πλακάκια οι μαστόροι τα παλιά χρόνια δεν είχαν κόλλες και έβαζαν ασβεστοτσίμεντο και είναι «μανίκι» να βγούν γιατί το προσπάθησα σε άλλο παλιό σπίτι που ήθελα να πάρω παλιό πλακάκι souvenir με «έσκισε» κατέβασα τοίχο «αγκαλιά» να το ξεκολλήσω δεν έβγαινε από τον σοβά με τίποτα).

Εγω προχθές στην ταράτσα που παω για γυμναστική κάπου είδα μια μικρορωγμή σε ένα στηθαίο και για πλάκα γυμναστική πήρα ένα 15-κιλο «σφυράκι» βαριοπούλα και καλέμι και το «κατέβασα» 15 μέτρα στηθαίο ανοίγοντας την ρωγμή την καθάρισα από σκόνη και την πέρασα Revinex γαλακτοποιητή και από πάνω μαστίχα και κορδόνι αρμό sika να εδράζεται ο αρμός σε δυο πλευρές να μην μου ξανασκάσει.
(ολες οι αστοχίες των αρμών διαστολής είναι ότι αυτοί που τα τοποθετούν τα βάζουν στο «κουτουρού» το κορδόνι να εδράζεται σε τρεις πλευρές ενώ πρέπει να εδράζεται σε δυο πλευρές συστολή -διαστολή να μην πάθει αποκόλληση).

4.Δοξα τον θεό ανάγκη δεν έχω τα χρήματα το οποίον σημαίνει στον «γκιώνη» μου αμα ανεβάσω τα ενοίκια να μην βρεθεί ενοικιαστής γιατί σκέπτομαι να τα βάλω στην Airbnb μπροστά όλα τα χρήματα και άντε «γα» τι επιδόματα θα πάρετε από τους μλκ σας τον Μητσοτάκη -Τζίπρα -Αχτσιόγλου - ΚΙΝ.ΑΛ -λήτες εσείς τους ψηφίζετε να τους χεζεστε.
Όταν ανοίξει η Thailand και «κάτσει» η «αρρώστια» με τον κοροϊδοιό θα ξαναπάω «κάτω» για δουλειά αλλά και διαμονή και να έρχομαι στο Yunanistan μια φορά τον χρόνο (θα βγάλουν αρρώστιες σε ένα χρόνο τα εμβόλια το αφήνω να δω τι θα γίνει και μακριά από ακίνητα στην Thai γιατί……real estate tax zero…….!).
Έγραψες ότι σκοπεύεις να βάλεις και A/C σε όσα ακίνητα ενοικιάζεις …..συμφωνώ αγόρασέ τους και κρεβατοκάμαρα -στρώμα Cantia strom να «πηδάνε» χαλαρά κιόλας……ρε φιλε σύνελθε στείλτους να πάνε να «γα» που θα τους παρακαλάς τον κάθε γύφτουλα ρεμπεσιέ που θα τρέχεις για τα κοπρόσκυλα.
Συμφωνώ να βάλεις με δικά σου χρήματα AC να κάθετε το κάθε ρεμάλι μην ιδρώσει ο ποπός του και φύγει …..λές και δεν θα βρεις άλλους ……το μοναστήρι ναναι καλά.
Το αν ακρίβυνε η ΔΕΗ -ΕΥΔΑΠ τα παράπονα στον Μητσοτάκη -Αχτσιόγλου -Τζίπρα και ΚΙΝ.ΑΛ-ήτες εσυ τι δουλειά έχεις για μήπως δεν πληρώνεις σπίτι σου λογαριασμούς κοινής ωφέλειας;
Εσυ ανθρωπος δεν εισαι;Tι εισαι οστρακο και ασπόνδυλο;

Φιλε είσαι δέσμιος του εαυτού σου στείλτους στον αγύριστο όλους και παρτα χέρια σου ανακατασκευή ……εγώ μια φορα τα έκανα πολλή καλά όταν τα έκτιζα και κάθομαι τόσα χρόνια ούτε έχω ασχοληθεί και αν έχει κανένας παράπονο με την ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ να πανε να τα πουν στον Μητσοτάκη αυτός είναι Πρωθυπουργός όχι «εγώ».
Μήπως θέλουν να τους πληρώνεις και ΔΕΗ -ΕΥΔΑΠ και καμμιά γκόμενα να τους εχεις για να ενοικιάσουν; Πως «γουστάρουν» την γκόμενα/γκόμενο μελαχοινή -ξανθια -κοκκινομάλλα;
Για τα ακίνητα που ενοικιάζεις ρε φιλε τα ρολόγια αυτόματα πάνε οι ίδιοι στη ΔΕΗ και τα φορτώνονται και αν δεν το έχουν κάνει φρόντισέ το άμεσα να γίνει μην βρεθείς με κανένα «παλούκι» χρέος ενοικιαστή που έφυγε και…σε άφησε και απλήρωτο…..
Είμαστε brothel Yunanistan γιατι εξωτερικό όταν υπογράφουν συμφωνητικό ενοικίασης τότε ο ενοικιαστής ετσι και φύγει νωρίτερα από την ημερομηνία περάτωσης του Συμβολαίου τότε ανάλογα από τον χρόνο αποχώρησης έχει ρήτρα να πληρώνει ενοίκια στον ιδιοκτήτη και δεν φεύγει ο ενοικιαστής όποτε θελει και παρατάει τον ιδιοκτήτη να ψάχνει λές και ο άλλος είναι υπάλληλός τους και αυτά από Ευρώπη -Aμερική μέχρι Asia …..
Το Συμφωνητικό τότε γιατι δηλώνετε; Για την εφορία μόνο;
To brothel του Μητσοτάκη -Τζίπρα -Αχτσιόγλου -ΚΙΝ,ΑΛ-ήτες και κκου-κου -κού…

Σιγά μην κάθεσαι εσύ ο ιδιοκτήτης να κάνεις και τον λογιστή η να τους παρακαλάς να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους από πάνω και πιθανόν να τα ακούς……γιατί τους ακρίβυνες…..το ρεύμα -νερό κλπ.
Τα ακινητά σου είναι για πρόσθετο εισόδημα επομένως φέρσου ε.π.α.γ.γ.ε.λ.μ.α.τ.ι.κ.ά γιατί θα τελειώσει η κρίση και ακόμα θα «τρέχεις»…..
Παρτα χέρια σου και ανακατασκεύασέ τα Kαλοκαιράκι έπιασε να αποκτήσεις παραπάνω εισόδημα και ανάγκη θα σε έχουνε σιγά μην κυνηγάς τον/την κάθε προβληματικό που θα βάλει τον ποπό του γιατί με τον κοροϊδοιό ολοι έχουν πάθει «αγκύλωση» να δουλεύουν και κοιτάνε τις μλκ του Πλεύρη και την Lady Gaga …..πιο κοπρόσκυλα και από τους πολιτικούς γίνανε όλοι…….εκτός από τους Ευρωβουλευτές permanently Brussels vacations….να δεις μελέτη που κάνει ο Μειμαράκης -Ασημακοπούλενα -Κουντουρά κλπ …..
Το άλλο το «κ..λίκι» γκόμενα μόλις ήρθε μου πέταξε το παραμύθι για ενοίκιο να πληρώνει ένα μέρος το Κράτος «αλληλεγγύης» και τις ειπα την ……standard all weather απάντηση το «αντε γα» και εσύ και το Κράτος σου που πας να με μπλέξεις με μλκ κοινωνικά τρεχαγύρευε γιατί εγω με σένα έχω υπογράψει και όχι με τους παπάρηδες Μητσοτάκη -Τζίπρα -ΚΙΝ.ΑΛ-ήτες.
Πάρε εσυ την αλληλεγγύη του Κράτους σου να μου τα «ρίχνεις» και μην μου σπάτε τον «γκιώνη» με τα «πιασάρικα» και τα «πονετικά» σας γιατί μόλις έκτιζα το τσαντήρι μου «αλληλεγγύη» δεν μου έδειξε κ.α.ν.έ.ν.α.ς.
Η ευγένεια όταν μιλάς για χρήμα είναι ένδειξη αδυναμίας ……να το θυμάσαι …..μονο τον θεό παρακαλάμε και κανένα άλλο ειδάλλως θα κλαις τον εαυτό σου που στερήθηκες λίγο πολλή να αποκτήσεις ότι έχεις για χάρι συμπόνοιας και καλοσύνης σε τομάρια και φιλάργυρους που είναι οι περισσότεροι σήμερα γιατί πραγματική ανάγκη κανένας δεν εχει μπορείτε να το δείτε στις γειτονιές σας.
Ο πατέρας μου με την μάνα μου καμαρούλα μια σταλιά μας μεγάλωσαν και έκτισαν βράδυ το παλιό σπίτι μας γιατί τους…..κυνηγούσε η Αστυνομία για Άδειες κλπ.και κανένας δεν τους βοήθησε και σήμερα βλέπουμε να ταίζουν και τα ρεμάλια …..να κάθονται και δανεικά …..επίδομα….!
Τόσα χρόνια στον κόσμο η γη -αέρας -νερό δεν έχουν αλλάξει απλά σήμερα τα μνιαλά όλων έχουν πάρει αέρα για «λεζάντα» την «εύκολη ζωή» εις βάρος άλλων και να κλαψουρίζουν μέχρι και για γέννες «επίδομα» και όταν μεγαλώσει το τσογλάνι «να μου το ταΐζετε» Bolshevik-ισμός λαϊκούρα και τεμπελίκι όπου η π..ρνη ξεφορτώνετε το παιδί της στον παιδικό σταθμό για να κουνάει τον ποπό της.
Φίλε μην λυπάσαι κανένα σήμερα και φιλικά θα είσαι με όλους αλλά φίλος με κ.α.ν.έ.ν.α να το θυμάσαι όλοι έχουν χρήματα απλά τους αρέσει να κλαίγονται ενώ επιπροσθέτως σήμερα οι περισσότεροι είναι «προβληματικοί» είτε με διαζύγια -δάνεια χρωστάω - μου χρωστάνε κλπ και τουλάχιστον μιλάω για μένα δεν σκοπεύω να γινω «η θεία Όλγα» μέρος του προβλήματος και παρηγορήτρα του κάθε ρεμπεσκιέ και της κάθε κυράτσας.
Εγω τουλάχιστον ουτε χωρισμένος αλλά ουτε υποχρεώσεις εχω και την μονη υποχρέωση που εχω είναι στους γονείς μου που με γεννησαν συνεπώς «…..κωστής παλαμάς» σε απαντες.
Όπως έστρωσε ο καθένας θα κοιμηθεί μην δείχνεις συμπόνια σε κανένα γιατί εδώ τον θεό τους και μια χαρά Χώρα Ελλάδα «πουλήσανε» τα τομάρια για το €-$ .
Όποιος εχει ανάγκη σήμερα πάει να εργαστεί απλά τα πράγματα δεν κάθετε σε δουλειές «ξύσε το ξυστό» όπου άδειασαν τα χωράφια δεν θα έχουμε φαγητό γιατι δεν πάνε να εργαστούν μεχρι οι λαθρομετανάστες οπου και αυτοί «στο κόλπο» …. «επίδομα»….
Τα αγαθά κόποις κτώνται!
Απόδειξη:
Τινγκάρανε οι εθνικές και τα παραθεριστικά από τον Απρίλιο (έχω φίλους που μου τα λένε) κυριολεκτικά δεν πέφτει καρφίτσα όλα τα καταλύματα και αναφέρομαι ξενοδοχεία από minimum €75 / βραδιά.(δεν είναι μόνο τα νησιά…..).
Δεν είμαστε ούτε Μητσοτάκηδες να τα βρήκαμε από την αδελφομάνα μας αλλά ούτε και Τζίπρας …..από τον Λόφο της Κυψέλης - Φιλοθέη και…….Λεγραινά που …..λέει τώρα ότι μένει…. Σούνιο γιατί τον πήραν είδηση τον μλκ τον Τζίπρα την «κλίκα» με τους φαρμακοτρίφτες εργοστασιάρχες Φαρμάκων με τις επαύλεις στα Λεγραινά.
Sorry και για τις εκφράσεις αλλά και για τον τρόπο αλλά όταν μιλάμε με όρους χρήματος μιλάμε και γράφουμε «ευγενικά» …..!
Φιλικά πάντα!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.079 seconds