Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 13 Dec 2019 22:10 #10

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
βαλε και αλλο ενα μειον στην εξισωση. με τον καινουριο χρονο θα εχεις το 30% ηλεκτρονικες συναλλαγες και στα εισοδηματα απο ενοικια, τουτο εστι χοντρικα, αλλα 2200 φορο αν αποφασισεις να μην ξοδεψεις ευρω απο αυτα στα 10.000 εισοδημα απο ενοικια.
Οι μονες περιπτωσεις να μην σε ακουμπα ειναι να ξεπερνας ηδη κατα πολυ το 30% σε εξοδα ή να εχεις ειδοσημα πανω απο 65.000 το χρονο.
The administrator has disabled public write access.

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 13 Dec 2019 23:10 #11

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
pka wrote:
βαλε και αλλο ενα μειον στην εξισωση. με τον καινουριο χρονο θα εχεις το 30% ηλεκτρονικες συναλλαγες και στα εισοδηματα απο ενοικια, τουτο εστι χοντρικα, αλλα 2200 φορο αν αποφασισεις να μην ξοδεψεις ευρω απο αυτα στα 10.000 εισοδημα απο ενοικια.
Οι μονες περιπτωσεις να μην σε ακουμπα ειναι να ξεπερνας ηδη κατα πολυ το 30% σε εξοδα ή να εχεις ειδοσημα πανω απο 65.000 το χρονο.

Πολύ θα θελα αλλά ούτε κατά το 1/3 δε αγγίζω τα 65χ κάθε χρόνο. Πάντως το κομμάτι με το 30% πιστεύω πως πιθανώς θα κριθεί αντισυνταγματικο. Δε υπάρχει τέτοιο πράγμα, τουλάχιστον σε 11χωρες της Ευρώπης που έχω πάει. Πάντως δεν θεωρώ ότι το 30% θα μου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα καθώς δυστυχώς σίγουρα θα ξοδευτεί όσο κ αν θα ήθελα να μπει στην άκρη.

Το κυριότερο άγχος μου είναι από πιστόλια ή γίνει πάλι καμία στραβή και η αγορά ακινήτων ξαναπάρει την κατιούσα και αναγκαστώ τα υποτιθέμενα 270€ να τα κάνω 170€
Last Edit: 13 Dec 2019 23:12 by G N (Gnick).
The administrator has disabled public write access.

Όχι κέρδη από ακίνητα! 14 Dec 2019 15:15 #12

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Στο θέμα της τιμής του ενοικίου οι τιμές κυμαίνονται εκεί γύρω δηλαδή κάτω από 250 δε πιστεύω να πέσει, ειδικά τώρα που το τελευταίο καιρό οι τιμές είναι μόνο ανοδικές. Να σου πω πως κ εγώ έχω κακές εμπειρίες από ενοικιαστές μιας και η μητέρα μου νοίκιαζε παλιότερα δύο σπιτάκια αλλά έκανε τρομερά κακή διαχείριση, έβαζε οποίους να ναι μέσα, κρατούσε λογαριασμούς δεη νερο στο όνομα της κ βρέθηκε χαντακωμενη όπως καταλαβαίνεις και τα πούλησε.

Γενικότερα για να είμαι ειλικρινής διστάζω όσο να ναι κ εγώ γιατί τα χρήματα αυτά είναι ότι έχω στην άκρη και με αγχώνει όσο να ναι. Ίσως αν ξεκινούσα με δύο αντί για τρεις να ήταν καλύτερα δε ξέρω. Όσο για το μηχανικό κάθε 5ετια είναι σιγουρακι? Γιατί θεωρείς ότι θα συνεχίσουν τα χαράτσια στα ακίνητα εφόσον ξεκίνησε μια πρώτη μείωση στον ενφια και όπως φαίνεται θα ακολουθήσει κ αλλη

Το 2 αντι για 3 δεν είναι το βασικό πιστεύω. Οντως υπήρξε μια μείωση στον ενφια. Κατσε να ξαναβρούν οι προηγούμενοι να δεις για ποτε θα ξανα αυξηθουν. Απο που βγαίνουν τα επιδόματα νομίζεις?
Ασε και απο τη νυν κυβέρνηση καποια στιγμη πιστεύω θα ανεβασουν τις αντικείμενικες και θα τα ξανα πάρουν πισω απο εκει.
Για τη δευα και καλη διαχείριση να κάνεις, να βάζεις το όνομά του ενοικιαστή, παλι εσενα κυνηγάει οταν δεν πληρώσει ο ενοικίαστης. Εδω ετσι είναι και κατά κανόνα παντού. Το μεγαλύτερο καρκινομα απο ολες τις δημόσιες υπηρεσίες. Μη αρχίσω να ανεβάζω screenshoot απο τους τελευταίους λογαριασμους ευδαπ όπου σε γκαρς (οχι σε 1) εχουν 100ε λογαριασμό 2μηνου. Τους βαζαν 0 εναντι φορτωσαν ολη την κατανάλωση σε 1 λογαριασμό και με τοσα εικονικα κυβικα σε ενα δημηνο ανεβασαν τη χρεωση απο 0.5 το κυβικο σε 1.65.
Πας εκει και σου λενε 0 πρεπει να είναι το εναντι, μια χαρα είναι..
Σου φέρνω παράδειγμα τι μπανάνια παίζει σε διάφορες υπηρεσίες και δε βγάζεις ακρη πουθενά. Βέβαια εδω είναι η χειρότερη πιθανότητα ευδαπ ολης της Ελλάδας μιας και ο καθε βλαχοδημαρχος έχει χώσει τα βύσματα του μέσα.
Τέτοια φαινόμενα βλέπεις παντού και πρακτικά δε μπορείς να κανεις καλη διαχείριση.
Απο την άλλη εκει που εχουν πάει τα επιτοκια, εύκολες επενδύσεις δεν υπάρχουν, θελει ρίσκο. Κάποτε ελεγα οτι απο επιτόκια και μονο θα εβγαζα περισσότερα απο οτι απο τα ενοίκια. Αυτή τη στιγμή πλέον δεν ισχύει.
Εγω απλα θα ειμουν ποιο συντήρητικος στις εκτίμησεις μου. Πχ αν το να παρεις το κεφάλαιο πισω σε 20 χρόνια (και οχι 10 που υπολογιζες) δε σε χαλάει προχωρα. Επίσης θα εχεις κατα καιρούς (οχι πάντα) πολυ σπασιμο νευρων απο ενοικιαστές. Περισσότερο απο οσο φαντάζεσαι.
Αν αυτο ειναι ανεκτό απο εσενα (θεμα χαρακτήρα) οκ.
Ας πουμε για μενα είναι το μεγαλύτερο αντικίνητρο. Σήμερα προτιμώ να εχω τα χαληλοτερα ενοικια, να βγαζω ενα καλο εισόδημα χωρίς να ασχολούμαι ποτέ θα κανω αποσβεση και να εχω σταθερό κοσμο που πληρώνει χωρίς να με πριζει. Είναι πολυ σημαντικό για μενα. Προτιμώ αυτο πάρα να βγαζω 500€ παραπανω το μηνα και καθε μερα να τσακωνομαι και να κυνηγαω κοσμο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), CV

Όχι κέρδη από ακίνητα! 14 Dec 2019 16:30 #13

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:
Πραγματικά όμως που στο καλό να βάλει κάποιος τα λεφτά του πλέον; Η αδερφή μου και ο αδερφός μου είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και απλά τρέχουν όλη μέρα κ βγάζουν λίγο πολύ τα ίδια αλλά με πολλαπλάσιο άγχος από μένα που είμαι ιδ. υπάλληλος με νορμάλ για την εποχή μισθό. Δηλαδή η καλύτερη λύση είναι να τα χουμε στην τράπεζα κ κάθε μήνα να τα τρώμε λίγα λίγα? Τι να πω χάλι μαύρο η κατάσταση

Δυο επιλογες:
1. Επενδυσε και ανοιξε επιχειρηση.
2. Αν δεν εχεις χρονο και διαθεση για το (1), τοτε επενδυσε στην επιχειρηση αλλου.

Το να μπλεξεις με ενοικιαζομενα εντασσεται στο (1). Για μενα, δεν ειναι κακο, αλλα χρειαζεται προσωπικη ενασχοληση. Ισως περισσοτερο χρονο απο οσο εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις. Και πρεπει να κανεις σωστους υπολογισμους για να δεις αν σε συμφερει και τι να περιμενεις. Π.χ. ειναι προφανες οτι για τα αναμενομενα εσοδα, αν ξοδεψεις 100χ για αγορα + φοροι+συμβολαια+κτλ, δεν το λες και ευκαιρια. Αν ομως βρεις με 70χ, αλλαζουν τα νουμερα.

Η προταση για ακινητα στο εξωτερικο ειναι επικινδυνη, αν δεν εχεις γνωση της περιοχης και της νομοθεσιας εκει. Ειδικα σε υπαναπτυκτες χωρες.

Ενναλακτικα, αν σου εχει κολλησει να μπλεξεις με ακινητα για καποιο λογο, μπορεις να αγορασεις REIT. Τι ειναι τα REIT εδω. Ποια REIT μπορεις να αγορασεις εδω.

Υ.Γ. Καλο ειναι να κοιταξεις σφαιρικα το χαρτοφυλακιο που εχεις και αυτο που θες να φτιαξεις. 30 χρονων, δεν ειναι λογικο να εχεις 100χ στην τραπεζα να καθονται.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Όχι κέρδη από ακίνητα! 14 Dec 2019 16:41 #14

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
sosimple wrote:
Το 2 αντι για 3 δεν είναι το βασικό πιστεύω. Οντως υπήρξε μια μείωση στον ενφια. Κατσε να ξαναβρούν οι προηγούμενοι να δεις για ποτε θα ξανα αυξηθουν. Απο που βγαίνουν τα επιδόματα νομίζεις?
Ασε και απο τη νυν κυβέρνηση καποια στιγμη πιστεύω θα ανεβασουν τις αντικείμενικες και θα τα ξανα πάρουν πισω απο εκει.
Για τη δευα και καλη διαχείριση να κάνεις, να βάζεις το όνομά του ενοικιαστή, παλι εσενα κυνηγάει οταν δεν πληρώσει ο ενοικίαστης. Εδω ετσι είναι και κατά κανόνα παντού. Το μεγαλύτερο καρκινομα απο ολες τις δημόσιες υπηρεσίες. Μη αρχίσω να ανεβάζω screenshoot απο τους τελευταίους λογαριασμους ευδαπ όπου σε γκαρς (οχι σε 1) εχουν 100ε λογαριασμό 2μηνου. Τους βαζαν 0 εναντι φορτωσαν ολη την κατανάλωση σε 1 λογαριασμό και με τοσα εικονικα κυβικα σε ενα δημηνο ανεβασαν τη χρεωση απο 0.5 το κυβικο σε 1.65.
Πας εκει και σου λενε 0 πρεπει να είναι το εναντι, μια χαρα είναι..
Σου φέρνω παράδειγμα τι μπανάνια παίζει σε διάφορες υπηρεσίες και δε βγάζεις ακρη πουθενά. Βέβαια εδω είναι η χειρότερη πιθανότητα ευδαπ ολης της Ελλάδας μιας και ο καθε βλαχοδημαρχος έχει χώσει τα βύσματα του μέσα.
Τέτοια φαινόμενα βλέπεις παντού και πρακτικά δε μπορείς να κανεις καλη διαχείριση.
Απο την άλλη εκει που εχουν πάει τα επιτοκια, εύκολες επενδύσεις δεν υπάρχουν, θελει ρίσκο. Κάποτε ελεγα οτι απο επιτόκια και μονο θα εβγαζα περισσότερα απο οτι απο τα ενοίκια. Αυτή τη στιγμή πλέον δεν ισχύει.
Εγω απλα θα ειμουν ποιο συντήρητικος στις εκτίμησεις μου. Πχ αν το να παρεις το κεφάλαιο πισω σε 20 χρόνια (και οχι 10 που υπολογιζες) δε σε χαλάει προχωρα. Επίσης θα εχεις κατα καιρούς (οχι πάντα) πολυ σπασιμο νευρων απο ενοικιαστές. Περισσότερο απο οσο φαντάζεσαι.
Αν αυτο ειναι ανεκτό απο εσενα (θεμα χαρακτήρα) οκ.
Ας πουμε για μενα είναι το μεγαλύτερο αντικίνητρο. Σήμερα προτιμώ να εχω τα χαληλοτερα ενοικια, να βγαζω ενα καλο εισόδημα χωρίς να ασχολούμαι ποτέ θα κανω αποσβεση και να εχω σταθερό κοσμο που πληρώνει χωρίς να με πριζει. Είναι πολυ σημαντικό για μενα. Προτιμώ αυτο πάρα να βγαζω 500€ παραπανω το μηνα και καθε μερα να τσακωνομαι και να κυνηγαω κοσμο.

Όταν είπα δύο αντί για τρεις το είπα με το σκεπτικό ότι θα μείνει κάποιο ποσό στην άκρη σε ρευστό σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε, καθώς όπως είπα καλώς ή κακώς αν πάρω κ τις τρεις θα φύγει όλο το κεφάλαιο που έχω στην άκρη. Δεν είναι ο σκοπός μου να ζω με τα ενοίκια απλά σαν έξτρα εισόδημα / επένδυση καθώς ειλικρινά δεν βρίσκω κάτι να εμπιστευτώ τα χρήματα μου. Το να ανοίξω καφέ, σουβλάκια, ουζερί κτλ τα θεωρώ ξεπερασμένα και βλέποντας την πόλη μονο το 20% των καταστημάτων αυτών μένουν ανοιχτά περισσότερα από 5-6 χρόνια, συν όπως προείπα θα γίνω συναιτερος με την κάθε κυβέρνηση "δεξιά ή αριστερή". Καλά για τα επιτόκια των τραπεζών είναι αστεία δε το συζητάμε όταν το καλύτερο ειναι της αττικα στο 0.6 πλέον μιλάμε για 43€ ολόκληρα το μήνα.
Διάβασα σε άλλα θέματα σου τι έχεις τραβήξει κ πραγματικά σε λυπήθηκα κ θυμήθηκα τι τραβούσαμε κ εμείς που μέχρι και ληστής είχε μπει στο σπίτι και μας πήραν από την ασφάλεια.

Εν τέλει παντως τι είναι προτιμότερο να ρισκάρεις να πετάξεις τα λεφτά σου ή να μείνουν στην άκρη κ να τραβάς ένα Χ πόσο κάθε τόσο να συμπληρώνεις ότι χρειάζεσαι. Με ένα απλό παράδειγμα αν από αυτά τα 100χ κ εφόσον πάντα μιλάμε πως δουλεύει κάποιος και τραβάει κάθε χρόνο πάνω κάτω 2-3χ αυτό το ποσό θα τραβήξει για 20+ χρόνια. Δε ξέρω πραγματικά είμαι μπερδεμένος, ψάχνουμε όλοι νομίζω να βγάζουμε ένα ποσό κάθε μήνα ή έστω να συμπληρώνουμε το εισόδημα μας και καταλήγουμε να πετάμε λεφτά που ίσως απλά θα μπορούσαμε να τα ξοδέψουμε σε μεγάλο βάθος χρόνου χωρίς άγχος και αγωνια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Όχι κέρδη από ακίνητα! 14 Dec 2019 16:50 #15

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
CV wrote:
Δυο επιλογες:
1. Επενδυσε και ανοιξε επιχειρηση.
2. Αν δεν εχεις χρονο και διαθεση για το (1), τοτε επενδυσε στην επιχειρηση αλλου.

Το να μπλεξεις με ενοικιαζομενα εντασσεται στο (1). Για μενα, δεν ειναι κακο, αλλα χρειαζεται προσωπικη ενασχοληση. Ισως περισσοτερο χρονο απο οσο εισαι διατεθειμενος να διαθεσεις. Και πρεπει να κανεις σωστους υπολογισμους για να δεις αν σε συμφερει και τι να περιμενεις. Π.χ. ειναι προφανες οτι για τα αναμενομενα εσοδα, αν ξοδεψεις 100χ για αγορα + φοροι+συμβολαια+κτλ, δεν το λες και ευκαιρια. Αν ομως βρεις με 70χ, αλλαζουν τα νουμερα.

Η προταση για ακινητα στο εξωτερικο ειναι επικινδυνη, αν δεν εχεις γνωση της περιοχης και της νομοθεσιας εκει. Ειδικα σε υπαναπτυκτες χωρες.

Ενναλακτικα, αν σου εχει κολλησει να μπλεξεις με ακινητα για καποιο λογο, μπορεις να αγορασεις REIT. Τι ειναι τα REIT εδω. Ποια REIT μπορεις να αγορασεις εδω.

Υ.Γ. Καλο ειναι να κοιταξεις σφαιρικα το χαρτοφυλακιο που εχεις και αυτο που θες να φτιαξεις. 30 χρονων, δεν ειναι λογικο να εχεις 100χ στην τραπεζα να καθονται.

Μέχρι να μειωθούν πραγματικά οι φόροι το θεωρώ κλεψιά να ριξω χρήματα σε μια επιχείρηση και να την έχω από κοινού με τον κάθε σταικουρα, τσακαλωτο κ.ο.κ. Διάβασα σχετικά με τα reit αλλά για να είμαι ειλικρινής δε κατάλαβα πολλά αν σε σου είναι κόπος κ μπορείς να βοηθήσεις θα το εκτιμούσα.

Τώρα στο κομμάτι του κεφαλαίου έχεις δίκαιο, αλλά το ποσό δεν τρώγεται σε γούστα, μπουζούκια κτλ. Έχω ήδη δικό μου ακίνητο και μια σταθερή προς το παρών εργασία που μου επιτρέπει να ζω ανεκτά. Τώρα σε 5-10 χρόνια που θα αποκτήσω παιδιά πιθανώς να μην αρκεί αυτός ο μισθός αλλά τα χρήματα στην άκρη δεν φεύγουν σε ανοησίες
Last Edit: 14 Dec 2019 16:51 by G N (Gnick).
The administrator has disabled public write access.

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 14 Dec 2019 18:43 #16

Καταρχήν με 100κ στην Θεσσαλονίκη κέντρο δεν αγοράζεις 3 γκαρσονιέρες αγοράζεις 1,5 μιση αμα ψάξεις, τώρα αμα βρεις χρεπια πρέπει να είσαι ανακαινησας μηχανικός μεσίτης στο κύκλωμα δλδ τιμή 30κ εκάστη κάθε γκαρσονιέρα 30κ υπολόγιζε 5κ τα έξοδα απλά ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ
σαν επένδυση γενικά τα ακίνητα συμφέρουν στο γενικό, τώρα στο ειδικό κομμάτι ποσο θα το αγοράσεις είναι ποσα θα ρίξεις και πόσο θα το νοικιάσεις,
τώρα στην Ελλάδα το μεγα λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι πιστεύουν ότι θα βγάλουν τα λεφτά τους σε 15 χρόνια σε 20χρονια με αυτήν την νοοτροπία δεν θα τα βγάλεις ποτέ φίλε μου και μην ασχολησε.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μικρή επένδυση σε φοιτητικες κατοικιες 14 Dec 2019 19:11 #17

  • G N (Gnick)
  • G N (Gnick)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 3
  • Karma: 0
Αναστάσιος (Tas6s) wrote:
Καταρχήν με 100κ στην Θεσσαλονίκη κέντρο δεν αγοράζεις 3 γκαρσονιέρες αγοράζεις 1,5 μιση αμα ψάξεις, τώρα αμα βρεις χρεπια πρέπει να είσαι ανακαινησας μηχανικός μεσίτης στο κύκλωμα δλδ τιμή 30κ εκάστη κάθε γκαρσονιέρα 30κ υπολόγιζε 5κ τα έξοδα απλά ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ
σαν επένδυση γενικά τα ακίνητα συμφέρουν στο γενικό, τώρα στο ειδικό κομμάτι ποσο θα το αγοράσεις είναι ποσα θα ρίξεις και πόσο θα το νοικιάσεις,
τώρα στην Ελλάδα το μεγα λάθος που κάνουν όλοι είναι ότι πιστεύουν ότι θα βγάλουν τα λεφτά τους σε 15 χρόνια σε 20χρονια με αυτήν την νοοτροπία δεν θα τα βγάλεις ποτέ φίλε μου και μην ασχολησε.

Τα σπίτια που έχω βρει είναι όλα σε όροφο, σχετικά κέντρο δεν ειπα Εγνατία απέναντι από το ΑΠΘ, αλλα σε πολύ κοντινή απόσταση 7-8λεπτων με τα πόδια. Το ένα είναι σε οκ κατάσταση και τα άλλα δύο τα έχω βρει πολύ φθηνά λόγο ανάγκης και δε θέλουν στο σύνολο πάνω από 10χ για να είναι ικανοποιητικό. Δεν λέω high tech με τα ακριβότερα υλικά προφανώς. Πάντως όλα μέσα στη τιμή αγορά φτιάξιμο εφορίες μεσητικα δε ξεπερνούν τις 100-105χιλ. Όλα τα υπόλοιπα είναι ο προβληματισμος μου καθώς θα βάλω ότι χρήμα έχω κ δεν έχω και όσο να ναι φοβάμαι να βρεθώ σε 5-6 χρόνια να τα δώσω και να χω βγει χαμένος, τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο/κόπο.
The administrator has disabled public write access.

Όχι κέρδη από ακίνητα! 14 Dec 2019 19:23 #18

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:
Μέχρι να μειωθούν πραγματικά οι φόροι το θεωρώ κλεψιά να ριξω χρήματα σε μια επιχείρηση και να την έχω από κοινού με τον κάθε σταικουρα, τσακαλωτο κ.ο.κ.
ΟΚ, αλλα:
1. ενδεχεται να μη μειωθουν ποτε οι φοροι.
2. δεν ειπα να επενδυσεις σε επιχειρηση στην Ελλαδα απαραιτητα - μπορεις να επενδυσεις εκτος.
Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:
Διάβασα σχετικά με τα reit αλλά για να είμαι ειλικρινής δε κατάλαβα πολλά αν σε σου είναι κόπος κ μπορείς να βοηθήσεις θα το εκτιμούσα.
REIT = Μια εταιρεια που ασχολειται με εκμεταλλευση ακινητων και δινει τα κερδη ως μερισμα στους μετοχους. Αυτα που ποσταρα ειναι Αμοιβαια κεφαλαια που επενδυουν σε REIT.
Π.χ. αυτο επενδυει σε 311 διαφορετικα REIT, εχει 3δισ δολλαρια, κοστιζει 0.59% το χρονο, στη δεκαετια εβγαλε 140% κερδος και αγοραζεις μια μετοχη με 25 ευρω περιπου σημερα.
Το αστειο τωρα που το κοιταω ειναι οτι: "The Fund seeks to track the performance of an index composed of listed real estate companies and Real Estate Investment Trusts (REITS) from developed countries, excluding Greece, which also comply with dividend yield criteria."

Γιάννης Νικολάου (Gnick) wrote:
Τώρα στο κομμάτι του κεφαλαίου έχεις δίκαιο, αλλά το ποσό δεν τρώγεται σε γούστα, μπουζούκια κτλ. Έχω ήδη δικό μου ακίνητο και μια σταθερή προς το παρών εργασία που μου επιτρέπει να ζω ανεκτά. Τώρα σε 5-10 χρόνια που θα αποκτήσω παιδιά πιθανώς να μην αρκεί αυτός ο μισθός αλλά τα χρήματα στην άκρη δεν φεύγουν σε ανοησίες
Το ποσό τρωγεται μερα με τη μερα, απο τον πληθωρισμο. Και στα 30, εχεις περι τα 60 χρονια μπροστα σου. Πρεπει να επενδυσεις - δεν ειναι προαιρετικο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple
Time to create page: 0.073 seconds