Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!!

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 08 Apr 2021 21:35 #1

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Nομίζω οτι πρόκειται να πέσω θύμα απάτης!!!
Πρόσφατα μιλούσα με μια κοπέλα που υποτιθεται οτι ειναι Κορεάτισα απο το tinder και ανταλαξαμε αριθμους whatsup (την εφαρμογη για το τσατ) και εκει που μιλουσαμε μου ειπε οτι ζει απο επενδυσεις που κανει εχει ενα ζαχαροπλαστειο και απλα παει και επιβλεπει καμια φορα.... και εχει πληροφοριες απο τον θειο της που ειναι μεσα στα πραγματα οτι θα ανεβει το νομισμα το epc το κρυπτονομισμα!!! και οτι εαν ηθελα καλο θα ηταν να αγορασω και εγω και να περιμενω να ανεβει η τιμη και να τα πουλησω.

Εδω θα ηθελα να σας πω οτι τελικα αγορασα καποια νομισματα epc αξιας 3030 ευρώ περίπου, τώρα έχει ανέβει η αξία τους γύρω στα 15000ευρώ περίπου. Τα αγόρασα πρώτα αγόρασα bitcoin απο το coinmama.com και μετα απο το oksdaq.com αγορασα τα epc. Τα epc τα αγορασα μεσω public offering οπου τα αγοραζεις και δεν μπορεις να τα πουλησεις για καποιο χρονικο διαστημα και εγω δε μπορω να τα πουλησω πριν τις 7/5/2021 .

Μεχρι εδω θα μου πειτε οτι ολα οκ. Οταν κανω Log in στο oksdaq.com στελνει μηνυμα στο κινητο για κωδικο επιβεβαιωσης σαν εξτρα ασφαλεια. Πριν λιγες ημερες εστειλε κωδικο απο Ελληνικους αριθμους κινητου... και φοβαμαι μηπως εχω μπλεξει γιατι βαζοντας τον κωδικο μου ηρθαν δυο μηνυματα οτι εκανα log in δηλαδη σαν να μπηκα απο δυο συσκευες και σκεφτομαι μηπως ηταν καποιο ψευτικο site αλλα η αξια των νομισματων ηταν η ιδια εκει... αλλα ισως κατι σαν καποιο μποτακι να μπορουσε να το κανει αυτο ?

Είχα εδω και ημερες υποψιες γιατι μιλησα και με αλλη μια κορεατισα απο το tinder και μου λεει οτι εχει εναν θειο που εχει εσωτερικες πληροφοριες για ενα κρυπτονομισμα κτλ.... και λεω κατσε ολες οι κορεατισες εχουν θειους που εχουν εσωτετικες πληροφοριες για κρυπτονομισματα ? η δευτερη κορεατισα μου ειπε για το νομισμα ccbex βεβαια δεν εκανα κατι για αυτο το νομισα και δεν μιλαμε με την δευτερη...

σιγουρα μου κινηθηκαν υποψιες οποτε εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οι τηλεφωνικοι αριθμοι τους ξεκινανε απο +44..... και αυτοι οι αριθμοι ανηκουν σε Αγγλικα νουμερα κινητων.... δηλαδη ο κωδικος ειναι απο Αγγλια....

Επισης οταν τους λεω για βιντεοκληση η για τηλεφωνικη κληση μεσω ιντερνετ δεν απαντανε θετικα.... και το αποφευγουν...

τι μπορω να κανω για να μην χασω τα λεφτα μου ? καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη.

Επίσης μίλησα με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και μου είπαν οτι υπάρχουν πολλές εταιρίες που είναι ψέυτικες και απλά σου τρώνε τα λεφτά. Ξέρετε εάν αυτές οι εταιρίες που σας ανέφερα είναι ψέυτικες ? τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?
The administrator has disabled public write access.

Είσαι θύμα απάτης 08 Apr 2021 22:47 #2

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Σε είχα προειδοποιήσει μέσω π.μ. φίλε, αλλά δε με άκουσες, ήσουν βέβαιος πως είναι Κορεάτισες.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 08 Apr 2021 22:48 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi), Nikolaos (t$igster)

Είσαι θύμα απάτης 08 Apr 2021 23:09 #3

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Ετσι είναι η εντροπία του χρήματος. Ελπίζω να τη γλυτώσεις αλλά για σκαμιά μου φαίνεται. Αγοράζουμε μόνο από επίσημες πλατφόρμες πχ binance kraken etc αφού ενημερωθούμε όσο μπορούμε καλύτερα. Και δεν ξεκινάμε με μεγάλα ποσά αλλά δοκιμάζουμε σταδιακά. Καλά ξεμπερδέματα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 09 Apr 2021 00:12 #4

Γενικά αποφεύγουμε 'Κορεάτισσες με θείους' όπως αποφεύγουμε 'πρίγκηπες από τη Νιγηρία' & οποιονδήποτε άγνωστο/η μας τάζει εύκολο χρήμα.
'Κοντά στο νου & η γνώση'.

Όσο για τα sites, το 'coinmama' χρησιμοποιείται αρκετά από όσους κάνουν κρυπτο-συναλλαγές, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να γίνει αύριο κάποια 'στραβή'. Χρειάζεται εγρήγορση & φυσικά να μη χώνει ποτέ κάποιος χρήμα που δεν του περισσεύει.
Για 'oksdaq' & 'EPC - Epidemic Prevention Chain' δεν βρίσκω άλλες πληροφορίες πέραν αυτών που ισχυρίζονται οι ίδιοι, άρα προσωπικά δεν θα επένδυα.
Τα cryptos & τα σχετικά IPOs θέλουν μεγάλη προσοχή, δε δίνουμε λεφτά (καθώς & αριθμό κινητού ή λογαριασμού ή άλλες προσωπικές πληροφορίες) όπου & όπως νά'ναι, χωρίς ενδελεχή έρευνα πρώτα (σχόλια, reviews κλπ).

heimdalsecurity.com/blog/cryptocurrency-fraud-scams/
www.kaspersky.com/resource-center/defini...cryptocurrency-scams
cybernews.com/security/6-rules-you-shoul...avoid-fake-websites/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 09 Apr 2021 01:31 #5

από αυτά που διαβάζω και αν κατάλαβα καλά δε βλεπω να διατρέχεις κάποιον κίνδυνο, Τα site που αναφέρεις βέβαια δε τα ξέρω, αλλά δεν ασχολούμαι και τόσο.
Θεωρώ ότι είσαι οκ.
Αλλά ρε μάγκες μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ψαρώνετε με την κάθε βλακεία που σας λένε.
άκουσον άκουσον, επειδή σου είπε μια άγνωστη στο νετ για επικείμενο κέρδος πήγες και επένδυσες. Δε το χωράει ο νους μου, Ναι μπορεί να σου βγει αλλά καθαρά τυχαία. Την επόμενη φορά όμως δε θα σου βγει και θα τα χάσεις όλα.
The administrator has disabled public write access.

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 09 Apr 2021 08:01 #6

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
rokono wrote:
Nομίζω οτι πρόκειται να πέσω θύμα απάτης!!!
Πρόσφατα μιλούσα με μια κοπέλα που υποτιθεται οτι ειναι Κορεάτισα απο το tinder και ανταλαξαμε αριθμους whatsup (την εφαρμογη για το τσατ) και εκει που μιλουσαμε μου ειπε οτι ζει απο επενδυσεις που κανει εχει ενα ζαχαροπλαστειο και απλα παει και επιβλεπει καμια φορα.... και εχει πληροφοριες απο τον θειο της που ειναι μεσα στα πραγματα οτι θα ανεβει το νομισμα το epc το κρυπτονομισμα!!! και οτι εαν ηθελα καλο θα ηταν να αγορασω και εγω και να περιμενω να ανεβει η τιμη και να τα πουλησω.

Εδω θα ηθελα να σας πω οτι τελικα αγορασα καποια νομισματα epc αξιας 3030 ευρώ περίπου, τώρα έχει ανέβει η αξία τους γύρω στα 15000ευρώ περίπου. Τα αγόρασα πρώτα αγόρασα bitcoin απο το coinmama.com και μετα απο το oksdaq.com αγορασα τα epc. Τα epc τα αγορασα μεσω public offering οπου τα αγοραζεις και δεν μπορεις να τα πουλησεις για καποιο χρονικο διαστημα και εγω δε μπορω να τα πουλησω πριν τις 7/5/2021 .

Μεχρι εδω θα μου πειτε οτι ολα οκ. Οταν κανω Log in στο oksdaq.com στελνει μηνυμα στο κινητο για κωδικο επιβεβαιωσης σαν εξτρα ασφαλεια. Πριν λιγες ημερες εστειλε κωδικο απο Ελληνικους αριθμους κινητου... και φοβαμαι μηπως εχω μπλεξει γιατι βαζοντας τον κωδικο μου ηρθαν δυο μηνυματα οτι εκανα log in δηλαδη σαν να μπηκα απο δυο συσκευες και σκεφτομαι μηπως ηταν καποιο ψευτικο site αλλα η αξια των νομισματων ηταν η ιδια εκει... αλλα ισως κατι σαν καποιο μποτακι να μπορουσε να το κανει αυτο ?

Είχα εδω και ημερες υποψιες γιατι μιλησα και με αλλη μια κορεατισα απο το tinder και μου λεει οτι εχει εναν θειο που εχει εσωτερικες πληροφοριες για ενα κρυπτονομισμα κτλ.... και λεω κατσε ολες οι κορεατισες εχουν θειους που εχουν εσωτετικες πληροφοριες για κρυπτονομισματα ? η δευτερη κορεατισα μου ειπε για το νομισμα ccbex βεβαια δεν εκανα κατι για αυτο το νομισα και δεν μιλαμε με την δευτερη...

σιγουρα μου κινηθηκαν υποψιες οποτε εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οι τηλεφωνικοι αριθμοι τους ξεκινανε απο +44..... και αυτοι οι αριθμοι ανηκουν σε Αγγλικα νουμερα κινητων.... δηλαδη ο κωδικος ειναι απο Αγγλια....

Επισης οταν τους λεω για βιντεοκληση η για τηλεφωνικη κληση μεσω ιντερνετ δεν απαντανε θετικα.... και το αποφευγουν...

τι μπορω να κανω για να μην χασω τα λεφτα μου ? καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη.

Επίσης μίλησα με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και μου είπαν οτι υπάρχουν πολλές εταιρίες που είναι ψέυτικες και απλά σου τρώνε τα λεφτά. Ξέρετε εάν αυτές οι εταιρίες που σας ανέφερα είναι ψέυτικες ? τις έχει χρησιμοποιήσει κανείς ?
Έψαχνες στο tinder να βγάλεις γκόμενα? Την επόμενη φορά ψάξε με παραδοσιακό τρόπο . Η γκόμενα σου στοίχισε 3 χιλιάρικα.Την επόμενη φορά κέρασμα μόνο καφέ.
The administrator has disabled public write access.

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 09 Apr 2021 08:07 #7

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Σας ευχαριστω ολους, να ειστε καλα, μαλλον ειναι απατη το oksdaq.com
τι να πω... κριμα....
The administrator has disabled public write access.

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 09 Apr 2021 14:11 #8

έριξα τώρα μια ματιά στο www.oksdaq.com/ διότι πριν δε το είχα ανοίξει καν.
Δυστυχώς πάνε τα λεφτά σου.
Το πρωτο πράγμα που κοιτάμε σε ένα site, τα στοιχεία επικοινωνίας. Αν δεν υπάρχουν ή δίνουν κανένα mail σε hotmail, yahoo ή απλά μια φόρμα επικοινωνίας σταματάμε να ασχολούμαστε, δε χρειάζεται να δουμε κάτι άλλο. Εϊναι απάτη. Δεν υπαρχει περίπτωση σοβαρή επιχείρηση να μην έχει αναρτημένα αυτά τα στοιχεια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)

Μαλλον κινδυνευω να πεσω θυμα απατης!!! 17 Apr 2021 10:40 #9

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Δηλαδη αν θελουμε να γενικευσουμε λιγο την εμπειρια :

Ζητανε απο τον ανυποψιαστο επενδυτη
  • να αγορασει μπιτκοιν
  • να τους τα καταθεσει με ανταλαγμα την προαγορα καποιου νεου ψηφιακου νομισματος.

Το νεο ψηφιακό νομισμα εχει μια περοδο κατα την οποια δεν μπορει να γινουν πωλήσεις και για το λογο αυτο η αξια του συνεχιζει να ανεβαινει οσο μπαίνει νεο χρήμα.
Ως υπόθεση εργασιας υποθετουμε οτι πραγματικά υπάρχει νεο ψηφιακό νόσμισμα και οτι δεν ειναι όλα αερας.
Αυτο που μενει να δουμε ειναι τι θα γινει οταν θα απελευθερωσουν την πωληση.
Πιθανολογώ οτι η τιμή θα εκμηδενιστεί γιατι ολοι θα τρεξουν να πωλήσουν και ο επενδυτης που θα πωλήσει θα παρει πίσω ενα μικρό κλάσμα της αρχικής τιμής.

Εαν υπάρχει το νομισμα και δεν ειναι αερας (οπως φαινεται) η μόνη ελπίδα ισως για να παρεις κατι πίσω ειναι να μην τρέξουν όλοι να πουλήσουν ή να προλάβεις να πουλήσεις απο τους πρώτους.
Lagom
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.073 seconds