Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με το bitcoin;

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 01:48 #1

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
κύριε Διαχειριστά νομίζω ότι αξίζουν ξεχωριστή κατηγορία στο φόρουμ τα Ψηφιακά Νομίσματα όπως το bitcoin.

Δεύτερον ψάχνω στην αναζήτηση να βρω αν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά με το bitcoin και σε κάθε ένα σοβαρό πόστ υπάρχουν δεκάδες ποστ με ειρωνείες, μαγκιές και αερολογίες. Τραγικό πραγματικά για ένα εξεδικευμένο φόρουμ.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Bitcoin in Greece (PaypalBitcoinGreece)

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 11:12 #2

vag1129 (Akis Papas) wrote:
κύριε Διαχειριστά νομίζω ότι αξίζουν ξεχωριστή κατηγορία στο φόρουμ τα Ψηφιακά Νομίσματα όπως το bitcoin.

Δεύτερον ψάχνω στην αναζήτηση να βρω αν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά με το bitcoin και σε κάθε ένα σοβαρό πόστ υπάρχουν δεκάδες ποστ με ειρωνείες, μαγκιές και αερολογίες. Τραγικό πραγματικά για ένα εξεδικευμένο φόρουμ.

Προσωπικά, δεν ξέρω κάποιον γνωστό μου που να το χρησιμοποιεί..
Βρήκα 2-3 sites, που ίσως μας βοηθήσουν να κατανοήσουμε περι τίνος πρόκειται..

bitcoin.org/el/bitcoin-for-individuals

Και..

bitcoinx.gr/τι-να-κάνετε-τα-bitcoins/

Απ'ότι βλέπω, έχει φτάσει τα 338$ το ένα..

Δεν νομίζω πως η ευκολία χρήσης του, είναι κίνητρο για την απόκτησή του..
Άλλωστε, πληρωμή μέσω κινητών έχει κ η viva wallet..

Νομίζω πως αυτοί που αποκτούν bitcoins το κάνουν επειδή ποντάρουν στην περεταίρω άνοδό του..
Κάτι σαν επένδυση δηλαδή..

Θέλεις τη γνώμη μου;
Δεν θα έχει επιτυχία..
Βασίζεται σε ισοτιμίες άλλων νομισμάτων κ αυτά τα τελευταία έχουν (σχεδόν) σταθερή αξία..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 12:02 #3

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Ειχα πάρει για να φορτίσω μια προπληρωμένη κάρτα με bitcoin, τελικά βρήκα και άλλο τρόπο φόρτισης ανέξοδο. Αν είχα κρατήσει το 1 bitcoin τώρα θα ειχα κέρδος 100ευρω. Τώρα δε ξέρω αν μπορείς να το εμπιστεύθείς για να επενδύσεις πολλα...
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 13:11 #4

ermakos wrote:
Ειχα πάρει για να φορτίσω μια προπληρωμένη κάρτα με bitcoin, τελικά βρήκα και άλλο τρόπο φόρτισης ανέξοδο. Αν είχα κρατήσει το 1 bitcoin τώρα θα ειχα κέρδος 100ευρω. Τώρα δε ξέρω αν μπορείς να το εμπιστεύθείς για να επενδύσεις πολλα...

Βλέπεις που λέμε το ίδιο;
Δεν κράτησες το bitcoin κ έχασες απο την άνοδό του..
Καθαρά, κερδοσκοπικό μέσο είναι...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 13:47 #5

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Από τις πλέον ενδιαφέρουσες αναλύσεις που έχω διαβάσει για το bitcoin. Από τον εξαιρετικό Βαρουφάκη:

yanisvaroufakis.eu/2013/04/22/bitcoin-an...of-apolitical-money/
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 13 Nov 2015 16:11 #6

vag1129 (Akis Papas) wrote:
κύριε Διαχειριστά νομίζω ότι αξίζουν ξεχωριστή κατηγορία στο φόρουμ τα Ψηφιακά Νομίσματα όπως το bitcoin.
Σύμφωνοι, δημιουργήθηκε χωριστή κατηγορία.
vag1129 (Akis Papas) wrote:
Δεύτερον ψάχνω στην αναζήτηση να βρω αν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά με το bitcoin και σε κάθε ένα σοβαρό πόστ υπάρχουν δεκάδες ποστ με ειρωνείες, μαγκιές και αερολογίες. Τραγικό πραγματικά για ένα εξεδικευμένο φόρουμ.
Αφαιρέθηκαν κάποια μηνύματα εκτός θέματος, αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση το καθάρισμα των θεμάτων. Ο καθένας ας βοηθήσει σε αυτό το σημείο, αν βλέπει ένα μήνυμα που πρέπει να αφαιρεθεί, μπορεί να πατήσει "Αναφορά σε συντονιστή" που βρίσκεται κάτω δεξιά στο μήνυμα.
Γνῶθι σαὐτόν
Last Edit: 13 Nov 2015 16:17 by Ο Τσιγκούνης (T$ig).
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 14 Nov 2015 09:23 #7

Μετα την απατη του mtgox που εχασα ενα μικροποσο, καπως το παρατησα για λιγο.
Εμαθα ομως οτι δεν ειναι αναγκη να αφηνουμε τα bitcoin μας σε ξενα χερια, απο τη στιγμη μου το ιδιο το bitcoin μας δινει το δικαιωμα να τα εχουμε υπο το απολυτο ελεχνο μας. Με οτι συνεπαγεται αυτο γιατι θελει πολυ διαβασμα καπως η τραπεζα σου εισαι εσυ!

Εδω και κανα 6μηνο πλεον ασχολουμε και με το mining bitcoin - litecoin
Επισης αγοραζω bitcoin με σκοπο την αποταμιευση ενος μερος του κεφαλαιου μου.

Στην πολη μου υπαρχουν 4-5 ατομα που ασχολουνται με bitcoin και ετσι υπαρχει δυνατοτητα να τα ξοδεψω αν θελω για μια αναγκη μου, πχ ψωμι, μινι μαρκετ, λογιστικες υπηρεσιες...
Θα ηθελα περισσοτερα (κανα βενζιναδικο σε Θεσσαλια;;;) αλλα αυτο ειναι λιγο δυσκολο προς το παρον.
Ειμαστε κολλημενοι στο ευρω, ετσι μαθαμε, τι να κανουμε...
Αν ομως καποια στιγμη γινει ενα τσαφ και παρουμε χαμπαρι οτι το χαρτακι αυτο -ευρω- δεν αξιζει τιποτα στην τελικη, ισως θα ειναι η ευκαιρια που περιμενει το bitcoin, η καποιο αλλο ψηφικο νομισμα, να ξεμυτισει και να καθιερωθει. (Σεναριο επιστημονικης φαντασιας)

Η λυση να τα φορτωσω σε mastercard για να τα ξοδεψω ετσι δε μου αρεσει (και ποιος ο λογος να παω απο euro σε btc και απο btc σε eyro παλι)
Οποιαδηποτε στιγμη αποφασισω, τα μετατρεπω σε ευρω, μεσω 1-2 ανταλακτηριων που ειμαι ηδη ταυτοποιημενος η τα πουλαω χερι με χερι...

Το μελλον ειναι αβεβαιο, αλλα το bitcoin απεδειξε μεχρι τωρα οτι ειναι πολυ σκληρο για να πεθανει και η αξια του καλα κρατει...!!!
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 14 Nov 2015 13:00 #8

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Το mining αξίζει? Πως το κανεις με λογισμικό ή μέσω κάποιου άλλου server.
The administrator has disabled public write access.

Re:Ασχολείται κανείς με το bitcoin; 14 Nov 2015 14:26 #9

  • opensource
  • opensource's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 254
  • Thank you received: 55
  • Karma: -11
Μόνο με συνδρομή σε κάποια mining cluster αυτό βέβαια δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω ακόμα.

Ένα πολύ βασικό πρόβλημα είναι η αστάθεια του νομίσματος.

Μετά τα πρόσφατα σκαμπανεβασματα έχασα περίπου 70 ευρώ σε σύνολο 600

Θέλει αρκετό τρέξιμο αν δε θες να χάσεις λεφτά

Πχ αν έχεις αγοράσει ένα ποσό για να το εξαργυρωσεις θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να το πετύχεις στη τιμή που το θέλεις
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.271 seconds