Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

TOPIC: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 14 Oct 2010 17:12 #10

Κώστας1 wrote:
Κωνσταντίνος wrote:
Το αν αξίζει να χάνεις το valeur 4 ημερών εξαρτάται από τον αριθμό των δωρεάν συναλλαγών που κάνεις. Εάν κάνεις μέτρια προς βαριά χρήση όπως εγώ, τότε ναι συμφέρει να χάνεις τους τόκους! Αλλιως εάν κάνεις 4-5 εμβάσματα / πληρωμές το μήνα, όχι δεν αξίζει.
Κωνσταντίνος γιατί 4 ημερών valeur, 2 δηλαδή ανά κατάθεση (στην EUROBANK και στην άλλη τράπεζα) και όχι 1 ημέρα ανά κατάθεση.

Φίλε, συγχώρα με, αλλά δεν καταλαβαίνω πλήρως τη φράση αυτή. Εάν θες επαναδιατύπωσέ την.

Εάν εννοείς ότι όταν έχω τα λεφτά στη eurobank ΔΕΝ χάνω valeur, αλλά τα χρήματά μου συνεχίζουν να τοκίζονται, τότε ναι αυτό είναι αλήθεια και σε ευχαριστώ που το λες γιατί πρέπει να διορθώσω του υπολογισμούς μου. Τώρα το συνειδητοποίησα ότι έχω κάνει ένα λαθάκι.

Για τις 4 ημέρες του μήνα που τα 50,000 ευρώ του παραδείγματός περνάνε από τη Eurobank, η απόδοση ΔΕΝ είναι μηδενική όπως υπέθεσα (λανθασμένα) πιο πάνω, απλά είναι μικρότερη. Απλά δηλαδή δεν εισπράττω την υψηλή απόδοση που έχω στην άλλη τράπεζα. Αυτό εννοώ "χάνω valeur 4 ημερών" (=δεν έχω την επιθυμητή υψηλή αξία / απόδοση του valeur που έχω στην άλλη τράπεζα).

Στην πραγματικότητα βέβαια, εάν κατάλαβα καλά αυτό που εννοείς, η άποψή σου είναι σωστή. ΝΑΙ, ακόμα και για τις 4 ημέρες που έχω τα λεφτά στη eurobank (για να καταστώ δικαιούχος των δωρεάν συναλλαγών και μόνο για αυτό το λόγο), δεν εισπράττω 0% όπως είπα λάθος, αλλά εισπράττω 2% ανά ημέρα (αντί 5% ας πούμε, όπως υπέθεσα στο παραπάνω παράδειγμα), οπότε η πραγματική μου απώλεια δεν είναι τα 24 ευρώ που έγραψα πιο πάνω αλλά λιγότερα και συγκεκριμένα 10 ευρώ λιγότερα. Άρα το τελικό μου "κόστος" για να έχω δωρεάν συναλλαγές είναι 14-15 ευρώ το μήνα ΜΟΝΟ! Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι αξίζει τον κόπο.

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 14 Oct 2010 17:53 #11

  • Κώστας1 (koter)
  • Κώστας1 (koter)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Posts: 205
  • Thank you received: 16
  • Karma: 0 (9)
Φυσικά και είναι λιγότερα το χρήματα που χάνεις, σε σχέση με τον υπολογισμό σου πριν και με το μηδενικό επιτόκιο που είχες υπολογίσει ενώ είναι 2%, αλλά εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτό.
Κωνσταντίνος wrote:
Για τις 4 ημέρες του μήνα που τα 50,000 ευρώ του παραδείγματός περνάνε από τη Eurobank, η απόδοση ΔΕΝ είναι μηδενική όπως υπέθεσα (λανθασμένα) πιο πάνω, απλά είναι μικρότερη. Απλά δηλαδή δεν εισπράττω την υψηλή απόδοση που έχω στην άλλη τράπεζα. Αυτό εννοώ "χάνω valeur 4 ημερών" (=δεν έχω την επιθυμητή υψηλή αξία / απόδοση του valeur που έχω στην άλλη τράπεζα).

Αυτό που αποκαλείς εσύ παραπάνω valeur δεν είναι το valeur.

Valeur θεωρείται το χρονικό διάστημα σε εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία κατάθεσης μέχρι την πρώτη ημέρα της τοκοφόρου ημερομηνίας, με λίγα λόγια δηλαδή πόσες ημέρες το μεταφερόμενο κεφάλαιο είναι άτοκο.
Αν πχ. γίνει σήμερα η κατάθεση και αν αύριο αρχίζει η τοκοφόρος ημερομηνία, τότε το valeur είναι 1 ημέρα, αν αρχίζει μεθαύριο είναι 2 ημέρες, συνήθως όχι πάντα όμως είναι 1 εργάσιμη ημέρα (εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος της κίνησης)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 14 Oct 2010 21:23 #12

ΟΚ. Σύμφωνοι!!
:)
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 17 Oct 2010 15:04 #13

  • V
  • V's Avatar
Ανοιξα λογαριασμο και κατεθεσα 3000 στις 20 Σεπτεμβριου περιπου (1 βδομαδα πριν ριξουν το επιτοκιο στο 2% και φυσικα δεν μου ειπαν τιποτα), στις 10 Οκτωμβριου περιπου εκανα μια μεταφορα σε αλλη τραπεζα (δε με χρεωσαν) και ετσι το ποσο επεσε κατω απο τις 3000. Τωρα βλεπω οτι με χρεωσαν για ενα εισερχομενο εμβασμα (SHA), ειναι λογικο? Νόμιζα ότι στο τελος του μηνα υπολογιζετε αν θα εχεις δωρεαν συναλλαγες για τον επομενο μηνα, βαση του μεσου ορου του προηγουμενου. Μηπως το λαθος ειναι οτι δε με χρεωσαν στην πρωτη μεταφορα επειδη ανοιξα τον λογαριασμο τελος του μηνα και ετσι ο μεσος ορος μετρησε και τις 20 μερες που δεν υπηρχε ο λογαριασμος? Δηλαδη 10*3000 /30 = 1000 μεσος ορος μηνα? Υπαρχει καποια αλλη λογικη εξηγηση που μου διαφευγει?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 17 Oct 2010 16:41 #14

V wrote:
Ανοιξα λογαριασμο και κατεθεσα 3000 στις 20 Σεπτεμβριου περιπου (1 βδομαδα πριν ριξουν το επιτοκιο στο 2% και φυσικα δεν μου ειπαν τιποτα), στις 10 Οκτωμβριου περιπου εκανα μια μεταφορα σε αλλη τραπεζα (δε με χρεωσαν) και ετσι το ποσο επεσε κατω απο τις 3000. Τωρα βλεπω οτι με χρεωσαν για ενα εισερχομενο εμβασμα (SHA), ειναι λογικο? Νόμιζα ότι στο τελος του μηνα υπολογιζετε αν θα εχεις δωρεαν συναλλαγες για τον επομενο μηνα, βαση του μεσου ορου του προηγουμενου. Μηπως το λαθος ειναι οτι δε με χρεωσαν στην πρωτη μεταφορα επειδη ανοιξα τον λογαριασμο τελος του μηνα και ετσι ο μεσος ορος μετρησε και τις 20 μερες που δεν υπηρχε ο λογαριασμος? Δηλαδη 10*3000 /30 = 1000 μεσος ορος μηνα? Υπαρχει καποια αλλη λογικη εξηγηση που μου διαφευγει?

Εάν άνοιξες ΝΕΟ λογαριασμό στις 20 του μηνός Σεπτεμβρίου και από τις 20 Σεπτεμβρίου έως τις 30 Σεπτεμβρίου είχες μέσο όρο υπολοίπου 3000 ευρώ τότε για σένα ο μήνας μετράει ως οι 10 μέρες (αφού πιο πριν δεν υπήρχε ο λογαριασμός). Εάν πληροίς την προϋπόθεση αυτή τότε έχεις δωρεάν συναλλαγές για κινήσεις που κάνεις ΕΣΥ (όχι χρήματα που σου στέλνουν άλλοι) για όλο το μήνα Οκτώβριο. Όσα εμβάσματα και να κάνεις, όσες πληρωμές λογαριασμών και να κάνεις θα είναι δωρεάν από την 1η Οκτωβρίου έως 31 Οκτωβρίου. Τα εισερχόμενα εμβάσματα από τρίτα πρόσωπα ΔΕΝ είναι συναλλαγές που κάνεις εσύ και γι' αυτό υπόκεινται σε χρέωση. Άρα καλώς δεν σε χρέωσαν όταν έκανες ΕΣΥ συναλλαγή στις 10 Οκτωβρίου και ΚΑΛΩΣ σε χρέωσαν όταν έστειλε κάποιος άλλος έμβασμα στο λογαριασμό σου.

ΥΓ. Είναι Οκτωβρίου όχι Οκτωμβρίου.
Last Edit: 17 Oct 2010 16:42 by Κωνσταντίνος (dinaras).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 17 Oct 2010 19:20 #15

  • V
  • V's Avatar
Ευχαριστω για την απαντηση, δες όμως εδώ: www.eurobank.gr/Uploads/pdf/StandGr7910.pdf

Στα εισερχομενα εμβασματα, γραφει "ανεξοδα" για τους κατοχους δωρεαν συναλλαγων. Αντιθετως στα εξερχομενα, εχει χρεωσεις. Εισερχομενο δεν ειναι οταν δεχεσε εσυ χρηματα στον λογαριασμο σου?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 17 Oct 2010 22:48 #16

V wrote:
Ευχαριστω για την απαντηση, δες όμως εδώ: www.eurobank.gr/Uploads/pdf/StandGr7910.pdf

Στα εισερχομενα εμβασματα, γραφει "ανεξοδα" για τους κατοχους δωρεαν συναλλαγων. Αντιθετως στα εξερχομενα, εχει χρεωσεις. Εισερχομενο δεν ειναι οταν δεχεσε εσυ χρηματα στον λογαριασμο σου?

Μήπως δεν δήλωσε (ο αποστολέας των χρημάτων) τον λογαριασμό σου με μορφή IBAN (οι συναλλαγές γίνονται αυτοματοποιημένα μόνο μέσω IBAN). Μήπως τον δήλωσε με τη μορφή
3422-134-1235
αντί
GR3923480000000034221341235
?
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 17 Oct 2010 22:52 #17

V wrote:
Ευχαριστω για την απαντηση, δες όμως εδώ: www.eurobank.gr/Uploads/pdf/StandGr7910.pdf

Στα εισερχομενα εμβασματα, γραφει "ανεξοδα" για τους κατοχους δωρεαν συναλλαγων. Αντιθετως στα εξερχομενα, εχει χρεωσεις. Εισερχομενο δεν ειναι οταν δεχεσε εσυ χρηματα στον λογαριασμο σου?

Επίσης αν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες:
1. Από ποια τράπεζα ήρθαν τα χρήματα προς Eurobank
2. Ήταν και οι δύο λογαριασμοί δηλωμένοι με μορφή IBAN
3. Για τι ποσό μιλάμε και τι προμήθεια σου κράτησαν ακριβώς (σε ευρώ με δύο δεκαδικά ψηφία)

Λάβε υπόψιν ότι στην περιγραφή του εμβάσματος μπορεί να γράφει το ποσό ΜΕ την προμήθεια, αλλά στην πραγματικότητα εάν είσαι δικαιούχος δεν σε χρεώνει αυτό που γράφει. Ξέρω είναι τρελό αυτό που σου λέω αλλά έτσι λειτουργεί, το έχω τσεκάρει. Μπορεί να θες να στείλες ένα έμβασμα 25 ευρώ και στην περιγραφή της κίνησης να γράφει PO25.90 TO ETHNGRAAA (25,90 αντί 25), αλλά στην πραγματικότητα ΔΕΝ στα χρεώνει τα 0.90
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ EUROBANK 18 Oct 2010 15:39 #18

  • V
  • V's Avatar
Χρέωσαν ακριβώς 3ε, όσα θα έπρεπε να χρεώσουν αν δεν είχα δωρεάν συναλλαγές. Το ποσό ήταν μεγάλο σχετικά αλλά κάτω από 12500ε που φαίνετε να είναι το όριο. Από Γερμανία ήρθε και εγώ μόνο το ΙΒΑΝ μου έδωσα, δε φαίνετε το ΙΒΑΝ του αποστολέα στην εντολή αλλά δε νομίζω να έκαναν τέτοιο λάθος. Ίσως υπήρχε κάποια ενδιάμεσα τράπεζα που χρέωσε τα 3ε, αλλά στην δήλωση που βλέπω στο ebanking είναι 2 συναλλαγές, η μια +χχχχ (ακριβώς όσα έπρεπε) και η άλλη -3 ευρώ που με κάνει να πιστεύω ότι είναι δικιά τους χρέωση. Μάλλον θα περάσω από κανένα κατάστημα να ρωτήσω όταν βρω χρόνο.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds