Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.
  • Page:
  • 1

TOPIC: Απορίες για χρεωστική κάρτα.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 14 Nov 2020 23:03 #1

Γειά σας αν είσαι συνδικαιούχος σε ένα λογαριασμό μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με χρεωστική κάρτα αρκεί η κάρτα να έχει βγεί στο όνομα του συνδικαιούχου και αν γνωρίζεται μια χρεωστική κάρτα που δεν έχει ενεργοποιηθεί χρεώνεται απο την τράπεζα; ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 15 Nov 2020 08:26 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Sakis (Sakis007) wrote:
Γειά σας αν είσαι συνδικαιούχος σε ένα λογαριασμό μπορείς να χτίσεις αφορολόγητο με χρεωστική κάρτα αρκεί η κάρτα να έχει βγεί στο όνομα του συνδικαιούχου και αν γνωρίζεται μια χρεωστική κάρτα που δεν έχει ενεργοποιηθεί χρεώνεται απο την τράπεζα; ευχαριστώ

Γεια σου και σε εσένα.
Είναι δεδομένο πλέον ότι τα ποσά που χρεώνονται σε οποιαδήποτε κάρτα, χρεωστική ή πιστωτική, αφορούν στο αφορολόγητο του κατόχου της κάρτας ανεξαρτήτως αν αυτός είναι κύριος δικαιούχους ή συνδικαιούχος (όταν αναφερόμαστε σε χρεωστική) ή πρόσθετο μέλος (αν αναφερόμαστε σε πιστωτική). Αν έχεις web banking (ως συνδικαιούχους) θα πρέπει να μπορείς να το δεις και εκεί. Εννοώ το ξεχωριστό ποσό αφορολόγητου που μαζεύει η χρεωστική σου ως συνδικαιούχου.
Για το δεύτερο ερώτημά σου, υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε περίπτωση χρεωστικής που έχει συνδρομή (υπάρχουν εδώ και μερικά χρόνια και αυτές αν και μπορείς να τις αποφύγεις και να ζητήσεις χρεωστική χωρίς συνδρομή).
Με δεδομένο λοιπόν ότι πάντα ο πρώτος χρόνος είναι δωρεάν, πριν προκύψει θέμα χρέωσης θα σε "ενοχλήσουν" για να σου υπενθυμίσουν ότι δεν την έχεις ενεργοποιήσει και αν δεν ανταποκριθείς, συνήθως την απενεργοποιούν.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 15 Nov 2020 17:41 #3

Αναφέρομαι σε μια απλή χρεωστική της alphabank.Είσαι πολύ κατατοπιστικός και μου έλυσες μια απορία που ενώ είχα ρωτήσει και φοροτεχνικό μου είπε ότι πρέπει να είμαι ο μόνος δικαιούχος στο λογαριασμό για να χτίσω αφορολόγητο με κάρτα. Τι να πώ αν δε ξέρει ο ειδικός τότε ποιος ξέρει; Δε με ρώτησε καν αν η χρεωστική είναι στο όνομά μου..!!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
The administrator has disabled public write access.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 15 Nov 2020 19:57 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Sakis (Sakis007) wrote:
Αναφέρομαι σε μια απλή χρεωστική της alphabank.Είσαι πολύ κατατοπιστικός και μου έλυσες μια απορία που ενώ είχα ρωτήσει και φοροτεχνικό μου είπε ότι πρέπει να είμαι ο μόνος δικαιούχος στο λογαριασμό για να χτίσω αφορολόγητο με κάρτα. Τι να πώ αν δε ξέρει ο ειδικός τότε ποιος ξέρει; Δε με ρώτησε καν αν η χρεωστική είναι στο όνομά μου..!!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Με αφορμή αυτό που γράφεις για τον φοροτεχνικό, να σου πω το εξής. Το νομικό πλαίσιο είναι (από τις 13/4/2017) σαφές. Σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1062/2017
"Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.".

Αν λοιπόν αυτό που σου είπε, το είπε μετά την έκδοση αυτής της ΠΟΛ, απλά δεν ξέρει την δουλειά του. Και δεν είναι κακό να μην ξέρεις κάτι. Το κακό είναι να παραπληροφορείς τον πελάτη σου χωρίς να κάνεις τον κόπο να βεβαιώνεσαι 100% για αυτό που του λες.

Από εκεί και πέρα, μπέρδεμα δημιουργούν και άλλοι παράγοντες αυτής της ιστορίας. Π.χ. οι τράπεζες και μιας που λες για Alpha, δες δυο σελίδες τους που είναι ικανές να σε τρελάνουν.

www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e...-orio-meso-e-banking

Στο παραπάνω γράφει:
"Διευκρινίζεται ότι οι συναλλαγές με πρόσθετες κάρτες προσμετρώνται στις συναλλαγές του κατόχου της κύριας κάρτας."


www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e...xtisimo-aforologitou

Εδώ γράφει:

"Σε περιπτώσεις συναλλαγών μέσω πρόσθετης κάρτας, οι δαπάνες που συμμετέχουν στη δημιουργία αφορολογήτου ποσού, προσμετρώνται στον ΑΦΜ του κατόχου της κάρτας.".

Τρελαίνεσαι ή δεν τρελαίνεσαι;;; :cheer:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 15 Nov 2020 22:04 #5

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Έβγαλα κάρτες 29/09/20 προσθετες στα παιδιά μου στην Πειραιως. Κινήσεις 26/10 δεν έχουν εμφανιστεί στις δαπάνες τους ακόμη ενώ δαπάνες με τις χρεωστικές είναι κανονικά. Το θέμα είναι ότι δε φαίνονται ούτε στην κεφαλική δικιά μου.
The administrator has disabled public write access.

Απορίες για χρεωστική κάρτα. 15 Nov 2020 23:27 #6

batista wrote:
Με αφορμή αυτό που γράφεις για τον φοροτεχνικό, να σου πω το εξής. Το νομικό πλαίσιο είναι (από τις 13/4/2017) σαφές. Σύμφωνα με την ΠΟΛ. 1062/2017
"Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις κοινών τραπεζικών λογαριασμών σε χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (κάθε μορφής στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό) οι πραγματικοί δικαιούχοι, οι οποίοι καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις, μπορούν να χρησιμοποιούν τους εν λόγω λογαριασμούς ανάλογα με τις πραγματοποιούμενες δαπάνες τους. Τα ίδια ισχύουν και για πιστωτικές κάρτες με δικαιούχους κύρια και πρόσθετα μέλη.".

Αν λοιπόν αυτό που σου είπε, το είπε μετά την έκδοση αυτής της ΠΟΛ, απλά δεν ξέρει την δουλειά του. Και δεν είναι κακό να μην ξέρεις κάτι. Το κακό είναι να παραπληροφορείς τον πελάτη σου χωρίς να κάνεις τον κόπο να βεβαιώνεσαι 100% για αυτό που του λες.

Από εκεί και πέρα, μπέρδεμα δημιουργούν και άλλοι παράγοντες αυτής της ιστορίας. Π.χ. οι τράπεζες και μιας που λες για Alpha, δες δυο σελίδες τους που είναι ικανές να σε τρελάνουν.

www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e...-orio-meso-e-banking

Στο παραπάνω γράφει:
"Διευκρινίζεται ότι οι συναλλαγές με πρόσθετες κάρτες προσμετρώνται στις συναλλαγές του κατόχου της κύριας κάρτας."


www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e...xtisimo-aforologitou

Εδώ γράφει:

"Σε περιπτώσεις συναλλαγών μέσω πρόσθετης κάρτας, οι δαπάνες που συμμετέχουν στη δημιουργία αφορολογήτου ποσού, προσμετρώνται στον ΑΦΜ του κατόχου της κάρτας.".

Τρελαίνεσαι ή δεν τρελαίνεσαι;;; :cheer:


Όντως έχεις δίκαιο. Μια διευκρίνιση ακόμα λογαριασμός δεν είναι συνδεδεμένος με άλλη χρεωστική κάρτα.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.072 seconds