Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 08 Apr 2019 20:07 #1432

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Δεν θα είναι φορος. Θα είναι "εισφορά".
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 08 Apr 2019 21:55 #1433

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
εμβολιμα και εμμεσα απο την προηγουμενη εβδομαδα εχει μπει και ενας ακομη φορος για οσους εχουν στην κατοχη τους ακινητα που ενοικιαζουν μεσω του επιδοματος στεγασης.
η πλειοψηφια αυτων δεν δηλωνει τα πραγματικα εσοδα απο ενοικια. δινει ο νοικαρης πχ 300 ευρω νοικι και ο ιδιοκτητης δηλωνει οτι εισεπραξε 20 ευρω για να γλυτωσει φορους.
τωρα ομως υπαρχει προβλημα γιατι με τα ηλεκτρονικα μισθωτηρια ο ενοικιαστης για να βοηθηθει θελει να παρει το επιδομα στεγασης και δεν μπορει να το αποδειξει μετα απο αυτο που του κανει ο ιδιοκτητης.
οποτε τωρα ή ο ενοικιαστης δινει μονο τα 20 ευρω στον ιδιοκτητη και ας παει να κουρευεται εφοσον δεν μπορει να του κανει τιποτα ή αναγκαζεται να δηλωνει σαν ενοικιο εστω το επιπεδο του επιδοματος στεγασης που λαμβανει.
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 08:46 #1434

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
CV wrote:
Δεν θα είναι φορος. Θα είναι "εισφορά".

Γιατί όχι ... "δωρεά";;;
Σε κάθε περίπτωση, θα δείξει η "νεκροψία". Ας μην είμαστε σίγουροι για τίποτα. Ούτε καν ότι θα υπάρξει τελικά "περιουσιολόγιο".
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 17:14 #1435

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
batista wrote:
Γιατί όχι ... "δωρεά";;;

Αυτο, μονο ο ΓΙΑΝΝΗΣ θα μπορουσε να το κανει. Αλλα εισαι αρνητικος επι του θεματος. :laugh:
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 17:18 #1436

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sonik wrote:
εμβολιμα και εμμεσα απο την προηγουμενη εβδομαδα εχει μπει και ενας ακομη φορος για οσους εχουν στην κατοχη τους ακινητα που ενοικιαζουν μεσω του επιδοματος στεγασης.
η πλειοψηφια αυτων δεν δηλωνει τα πραγματικα εσοδα απο ενοικια. δινει ο νοικαρης πχ 300 ευρω νοικι και ο ιδιοκτητης δηλωνει οτι εισεπραξε 20 ευρω για να γλυτωσει φορους.
τωρα ομως υπαρχει προβλημα γιατι με τα ηλεκτρονικα μισθωτηρια ο ενοικιαστης για να βοηθηθει θελει να παρει το επιδομα στεγασης και δεν μπορει να το αποδειξει μετα απο αυτο που του κανει ο ιδιοκτητης.
οποτε τωρα ή ο ενοικιαστης δινει μονο τα 20 ευρω στον ιδιοκτητη και ας παει να κουρευεται εφοσον δεν μπορει να του κανει τιποτα ή αναγκαζεται να δηλωνει σαν ενοικιο εστω το επιπεδο του επιδοματος στεγασης που λαμβανει.

Γενικα δεν εχω προβλημα να εκμεταλλευεται καποιος τους νομους προς οφελος του για να πληρωνει το λιγοτερο δυνατο στην Εφορια. Δικαιωμα του και μαγκια του.

Εχω όμως προβλημα με τη φοροδιαφυγη. Εγώ που πληρώνω, μαλακας είμαι;

Οποτε, η αποψη μου και για τον ενοικιαστη και για τον ιδιοκτητη του παραδειγματος ειναι: Στο διαολο να πανε και οι δύο.

Γνωμη μου πάντα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 18:05 #1437

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
CV wrote:
Αυτο, μονο ο ΓΙΑΝΝΗΣ θα μπορουσε να το κανει. Αλλα εισαι αρνητικος επι του θεματος. :laugh:

Με παρεξήγησες.
Εγώ μέλι στάζω για τον Γιά(ν)η (μάθε να το γράφεις επιτέλους). :blink:
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 18:48 #1438

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
CV wrote:
Γενικα δεν εχω προβλημα να εκμεταλλευεται καποιος τους νομους προς οφελος του για να πληρωνει το λιγοτερο δυνατο στην Εφορια. Δικαιωμα του και μαγκια του.

Εχω όμως προβλημα με τη φοροδιαφυγη. Εγώ που πληρώνω, μαλακας είμαι;

Οποτε, η αποψη μου και για τον ενοικιαστη και για τον ιδιοκτητη του παραδειγματος ειναι: Στο διαολο να πανε και οι δύο.

Γνωμη μου πάντα.


θα σου πω την αποψη μου μιας και μου απαντησες.και το λεω χωρις παρεξηγηση ή ιχνος προσωπικης διαφορας .αλλωστε δεν εχουμε κατι να χωρισουμε.ο καθενας πορευεται οπως νομιζει.

αν εισαι δημοσιος υπαλληλος ΝΑΙ εισαι μαλακας.

αν δεν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος ΝΑΙ εισαι μαλακας.

θα μπορουσα να σου αιτιολογησω και τα γιατι αλλα εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα.αλλωστε το πώς θα τον τρωει ο καθενας ειναι θεμα προσωπικων γουστων και βιτσιων.
The administrator has disabled public write access.

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 20:51 #1439

vortex wrote:
Δεν είναι ακριβώς έτσι, Παναγιώτη. Με αυτή τη λογική, τι νόημα έχει το Ε9 αφού "όλα τα ξέρει η εφορία";

Έχει νόημα γιατί πρέπει σκοπίμως να ταλαιπωρούν τον πολίτη, να φτιάχνουν ένα σωρό γραφεία κ θέσεις για να δουλεύουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ΔΥ κ να απαιτούν περισσότερα παράβολα, χαρτόσημα κ φόρους, όπως το είπες.
Με το κτηματολόγιο ποιοι ωφελούνται;
Μα, οι τοπογράφοι κ οι πολιτικοί μηχανικοί που θα πας να βρεις τι ακίνητο σου κ θα ΠΛΗΡΏΣΕΙΣ για να στο (ξανά) γράψουν.
Γιατί δεν υπάρχει αυτόματη ενημέρωση όλων των υπηρεσιών του δημοσίου;
Γιατί θα πρέπει να πας ίδιος πχ κ να κόψεις τη σύνταξη του νεκρού πατέρα σου;
Δεν μπορούν να ενημερωθούν οι τράπεζες κ το ασφαλιστικό ταμείο του θανόντος από το πιστοποιητικό θανάτου του νοσοκομείου;
Κ γιατί η χήρα θα πρέπει να ξαναπάει στο ταμείο του συζύγου της με υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήταν ξαναπαντρεμενη πριν πεθάνει ο σύζυγος της;
Τα γράφω όλα αυτά για να κατανοήσουμε πώς τίποτα δεν λείπουν στο δημόσιο.
Μερικά πράγματα που τα ξέρει η εφορία θα είναι προσυμπληρωμένα στο περιουσιολογιο.
Κάποια άλλα όμως...που δεν φαίνονται, γιατί θα πρέπει να δηλωθούν;
Για να μπουν επιπλέον φόροι;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 09 Apr 2019 22:04 #1440

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sonik wrote:
θα σου πω την αποψη μου μιας και μου απαντησες.και το λεω χωρις παρεξηγηση ή ιχνος προσωπικης διαφορας .αλλωστε δεν εχουμε κατι να χωρισουμε.ο καθενας πορευεται οπως νομιζει.

Δεν υπαρχει παρεξηγηση.

sonik wrote:
αν εισαι δημοσιος υπαλληλος ΝΑΙ εισαι μαλακας.

αν δεν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος ΝΑΙ εισαι μαλακας.

Αμα εισαι ιδιωτικος υπαλληλος αλλα κανεις και δικες σου δουλειες; Demi-μαλακας;

sonik wrote:
θα μπορουσα να σου αιτιολογησω και τα γιατι αλλα εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα.
Όσες φορες την εχω κανει αυτη τη συζητηση, η καταληξη ειναι ίδια: "έτσι ειναι στην Ελλαδα. Αμα δεν σου αρεσει, παρε τα μπογαλακια σου και δρομο". Ισχύει.

sonik wrote:
αλλωστε το πώς θα τον τρωει ο καθενας ειναι θεμα προσωπικων γουστων και βιτσιων.
Αυτο ειναι παπαριά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.131 seconds