Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

TOPIC: ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 14:52 #10

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις αρχίζω και φοβάμαι. Ηδη εγώ ταξίδεψα για αλλού πλην ενός μικρού ποσού απαραίτητου για τις πιστωτικές.
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 15:50 #11

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
gus (gus326) wrote:
Οταν ακούω τέτοιες δηλώσεις αρχίζω και φοβάμαι. Ηδη εγώ ταξίδεψα για αλλού πλην ενός μικρού ποσού απαραίτητου για τις πιστωτικές.

Όταν λέμε αλλού; :whistle:
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:00 #12

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:03 #13

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Nozomi wrote:
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...

Με βάση πιο κριτήριο; Το παρασκήνιο...;! Ακόμα και οι παρασκηνιακές διεργασίες έχουν όρια.

Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:10 #14

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:22 #15

  • Isidoros
  • Isidoros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 201
  • Thank you received: 35
  • Karma: 3
Nozomi wrote:
Δεν νομίζω να υπάρχει ασφαλέστερο καταφύγιο στην ΕΕ (εκτός Ελβετίας) απ 'την DB.

Μην μου πείτε ότι δεν εμπιστεύεστε την DB κι προτιμάτε να πάτε τις οικονομίες σας σε μικρότερες ευρωπαϊκές Τράπεζες...
Νομίζω πως συμφωνώ....
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:25 #16

  • Observer
  • Observer's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 304
  • Thank you received: 40
  • Karma: 1
kathrine wrote:
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...

Schufa να του πεις.. του μετανάστη..
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:32 #17

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
George (geo821) wrote:
Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.

Σε κάθε τραπεζική εργασία που κάνεις με την DB, σου αποστέλλει την σχετική νομοθεσία ότι οι καταθέσεις μέχρι 100k είναι εγγυημένες.

Με βάση λοιπόν αυτό το δεδομένο, όπως κι το ότι η γερμανική οικονομία πάει πολύ καλά (αύξηση +6% των εξαγωγών το 2015) παρά την κρίση, περισσότερο ήσυχος θα κοιμόμουν με τα λεφτά μου στην DB.
Observer wrote:
kathrine wrote:
Πρόσφατα μετανάστης στη Γερμανία μου έδειξε τις πέντε απλήρωτες πιστωτικές κάρτες που έχει εκδόσεως γερμανικών τραπεζών...Παρόλα αυτά μου είπε ότι μπορεί να βγάλει και άλλες γιατί είναι κάτοικος Γερμανίας!!! Επίσης μου είπε κάτι παρόμοιο κάνουν και πολλοί άλλοι μετανάστες ή μη...

Schufa να του πεις.. του μετανάστη..
Για να βγάλεις πιστωτική στην Γερμανια σου ελέγχουν το Σούφα (τον γερμανικό Τειρεσία).

Πολύ χλωμό να χρωστάς κι να σου εκδίδουν πιστωτικές...
Last Edit: 10 Feb 2016 16:34 by Nozomi.
The administrator has disabled public write access.

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 10 Feb 2016 16:57 #18

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Nozomi wrote:
George (geo821) wrote:
Παρ' όλα αυτά μόνο και μονο για την εγγύηση καταθέσεων που έχει η DB -τόσο από τη γερμανική κυβερνηση μεχρι 100Κ όσο και από το τραπεζικό pool για παραπάνω-, είναι όντως από τα ασφαλέστερα καταφύγια.

Σε κάθε τραπεζική εργασία που κάνεις με την DB, σου αποστέλλει την σχετική νομοθεσία ότι οι καταθέσεις μέχρι 100k είναι εγγυημένες.

Με βάση λοιπόν αυτό το δεδομένο, όπως κι το ότι η γερμανική οικονομία πάει πολύ καλά (αύξηση +6% των εξαγωγών το 2015) παρά την κρίση, περισσότερο ήσυχος θα κοιμόμουν με τα λεφτά μου στην DB.

Ναι βέβαια αυτό συμβαίνει μέχρι σήμερα. Αν σκάσει καμιά βόμβα στη DB δεν είμαι βέβαιος για την πρόοδο της Γερμανικής οικονομίας (και προφανώς η αύξηση των εξαγωγών δεν λέει και πολλά από μόνη της).
Αλλά παρ' όλα αυτά, ναι έχεις δίκιο πως η Γερμανία είναι το ασφαλέστερο καταφυγιο στην Ε.Ε. Εξάλλου αν σκάσει τετοια βομβα στη Γερμανια, το effect στις λοιπές χώρες θα είναι ακόμα πιο ισχυρό.
Last Edit: 10 Feb 2016 16:58 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.074 seconds