Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 16 May 2019 13:05 #37

Οπότε το συμπέρασαμα είναι πως εκτός επενδύσεων σε χρηματιστήριο, p2p δάνεια κτλ (με ότι ρίσκο συνεπάγονται) δεν υπάρχει κάποια επιχείρηση που να αξίζει για επένδυση στην Ελλάδα;
...Είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση, με χρήματα στην άκρη που δεν ξέρω σε τι επιχείρηση να τα ρίξω για να βγάζω ένα καλό εισόδημα.
Last Edit: 16 May 2019 13:06 by Sportsman (sportsman).
The administrator has disabled public write access.

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 14:51 #38

  • Tobi4 (tobi)
  • Tobi4 (tobi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 54
  • Thank you received: 11
  • Karma: -3 (2)
gus (gus326) wrote:
1500 το μήνα!!!!
Με μια μέση πληρότητα 50% (που είναι πολύ εκτός αν είσαι κάτω από την ακρόπολη) για να βγάλεις 1500 πρέπει να το νοικιάζεις 250€ τη μέρα αν υπολογίσεις 12% φόρο 15% προμήθεια AirBnB συντηρήσεις ΔΕΚΟ καθαριότητες κλπ. με 250 τη μέρα βρίσκεις μονοκατοικία στη Γλυφάδα μπροστά στη θάλασσα οχι 60μ2 διαμέρισμα. Επιπλέον αν αύριο το πρωι ξυπνήσει στραβά κανένας υπουργός και ψηφίσει κανένα μέτρο του στυλ συναίνεση ΟΛΩΝ των ενοίκων της πολυκατοικίας η ιδιαίτερη είσοδο για τους ενοικιαστές AirBnB θα μείνεις με το μανουάλι στο χέρι. Επενδύσεις τετοιου μεγέθους (<1Μ) δύσκολα αποδίδουν στην Ελλάδα αν δεν τις δουλέψεις μόνος σου. Τα μεγάλα ψάρια κερδίζουν σοβαρά προϊόντος του χρόνου.

Φίλε μου μη μπέρδευσε δεν είπα να αγοράσεις βίλα, μίλησα για 2 ή μάλλον 3 διαμερίσματα με αρχική αξία αγοράς 300.000 € και τα τρία. 60τμ δεν μπορείς να τα νοικιάσεις κάτω από 70€ το ένα, ιδίως αν είναι σε καλή περιοχή…
Και το 50% που λες είναι πολύ συντηρητική υπόθεση που κάνεις.
Εγώ υπολόγισα 70€ Χ 20 μέρες το μήνα= 1400€ - 15% φόρος ενοικίων = 1190 €
Τώρα αν αφαιρέσεις έξοδα καθαριότητας, ρεύμα, νερό κτλ (150 €) το διαμέρισμα = 1.040 € καθαρό κέρδος, πολλαπλασίασε επί 3 = 3.120 € καθαρό κέρδος για δύο διαμερίσματα.
Αρχικό κεφάλαιο 300.000 € / 3.120 € κέρδος = Σε 96 μήνες (8 χρόνια) παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και μετά αρχίζει το κέρδος…
Αν και πολύ χοντρικός υπολογισμός, αγγίζει την πραγματικότητα…
Τώρα πάλι αν πιστεύεις ότι καθυστερεί αρκετά η απόσβεση της επένδυσης σου, παίξτα στον Ιππόδρομο τι να σου πω άλλο…
www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8217103

www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8347497
Last Edit: 16 May 2019 14:58 by Tobi4 (tobi).
The administrator has disabled public write access.

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 17:57 #39

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Nομιζω το συμπερασμα που βγαίνει από όλη τη συζήτηση είναι ότι τελικά όλα έχουν ρίσκο και δεν υπάρχει σίγουρη επένδυση.
Εγώ θα πρότεινα στο φίλο που ξεκινησε το θέμα με τα 300.000 ευρώ να βρει 2-3 αξιόπιστες τράπεζες-όχι ελληνικές- να βάλει εκεί και να σιγουρέψει π.χ τα 250000 ευρώ και κατόπιν σκέφτεται που θα επενδύσει τα υπόλοιπα 50 χιλ τα οποια ίσως είναι καλό να μην επενδυθουν την ίδια χρονική περίοδο αλλά ουτε στον ίδιο κλάδο!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 18:22 #40

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Μια σκέψη δική μου λοιπόν είναι τα Αμοιβαια HSBC World Selection ενα καλάθι με συνδυασμό διάφορων επενδυτικών κατηγοριών (πχ μετοχές,ομόλογα,εμπορευματα,ακίνητα) τα οποία ακόμα και σε μία άσχημη χρονική συγκυρία είναι σχεδόν απίθανο να πέφτουν όλα μαζί...
The administrator has disabled public write access.

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 19:42 #41

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
GSAKKI wrote:
Μια σκέψη δική μου λοιπόν είναι τα Αμοιβαια HSBC World Selection

Προβληματα:
1. Οι χρεωσεις εισοδου/εξοδου και τρεχοντα ετησια εξοδα κυριως ειναι τραγικά.
2. Εχουν εδρα στο Λουξεμβουργο, ήτοι ειναι προβληματικα οσον αφορα τη φορολογικη παρακρατηση μερισματων απο μετοχες ΗΠΑ.
3. Οι αποδοσεις τους, οσο τουλαχιστον τα ειδα, ειναι κακες και δεν εχουν μεγαλο παρελθον.
GSAKKI wrote:
ενα καλάθι με συνδυασμό διάφορων επενδυτικών κατηγοριών (πχ μετοχές,ομόλογα,εμπορευματα,ακίνητα) τα οποία ακόμα και σε μία άσχημη χρονική συγκυρία είναι σχεδόν απίθανο να πέφτουν όλα μαζί...
Αναλογα τι ακριβως εχει μεσα το καλαθι.
Π.χ. αμα εχει μετοχες μιας εταιρειας, μαζι με ομολογα της ιδιας εταιρειας και εμπορευματα που πουλαει η ιδια εταιρεια, μαντεψε τι θα γινει αμα πεσουν τα κερδη της εταιρειας...
The administrator has disabled public write access.

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 21:23 #42

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Antonio (tobi) wrote:
Φίλε μου μη μπέρδευσε δεν είπα να αγοράσεις βίλα, μίλησα για 2 ή μάλλον 3 διαμερίσματα με αρχική αξία αγοράς 300.000 € και τα τρία. 60τμ δεν μπορείς να τα νοικιάσεις κάτω από 70€ το ένα, ιδίως αν είναι σε καλή περιοχή…
Και το 50% που λες είναι πολύ συντηρητική υπόθεση που κάνεις.
Εγώ υπολόγισα 70€ Χ 20 μέρες το μήνα= 1400€ - 15% φόρος ενοικίων = 1190 €
Τώρα αν αφαιρέσεις έξοδα καθαριότητας, ρεύμα, νερό κτλ (150 €) το διαμέρισμα = 1.040 € καθαρό κέρδος, πολλαπλασίασε επί 3 = 3.120 € καθαρό κέρδος για δύο διαμερίσματα.
Αρχικό κεφάλαιο 300.000 € / 3.120 € κέρδος = Σε 96 μήνες (8 χρόνια) παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και μετά αρχίζει το κέρδος…
Αν και πολύ χοντρικός υπολογισμός, αγγίζει την πραγματικότητα…
Τώρα πάλι αν πιστεύεις ότι καθυστερεί αρκετά η απόσβεση της επένδυσης σου, παίξτα στον Ιππόδρομο τι να σου πω άλλο…
www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8217103

www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8347497
Εχεις ξεχασει να βαλεις αρκετα αλλα εξοδα, οποτε οι υπολογισμοι σου ειναι εντελως λαθος. Κατι ξερω μιας και νοικιαζω 11 διαμερισματα, αν και οχι σε rbnp, οποτε δεν γνωριζω για το παραδειγμα που αναφερεις.
Καταρχην το 15% (ή 16%? Ουτε εγω δε θυμαμαι μιας και αλλαζουν καθε χρονο οι φοροι) ειναι μεχρι 12χ. Απο εκει και πανω ανεβαινει κατακορυφα ο φορος, 26% αν θυμαμαι? Με τα εσοδα που αναφερεις βγαινει ετησιως αρκετα πανω απο 12χ οποτε πρεπει να το υπολογισεις. Θα μου πεις. Χοντρικα εκανα τον υπολογισμο, αυτο ειναι λεπτομερεια. Οκ μονο που οι λεπτομερειες ειναι πολλες.
Εκτακτη εισφορα μετα τα 12χ. Χαρατσι καθε χρονο, ενεργειακα πιστοπ καθε 10 χρονια, πιστ δεη καθε 14 χρονια, ετοιμαζονται για πιστοπ μηχανικου καθε 5-7 χρονια.
Τα παγια εξοδα γιατι δεν τα εβαλες? Αφου θα σε πληρωνουν με τη μερα, θα εχεις εξοδα, ρευμα, νερο, θερμανση. Νομιζεις ειναι ,λιγα αυτα? 3αρι 100 τετρ με ενοικιο 330 το μηνα (σουπερ λουξ, κατι σαν παλατι να εχεις στο μυαλο σου) σε περιοχη βορεια, οπως στη θεσαλονικη κοντα εβγαινε το πετρελαιο τους μηνες με κρυο 500€ το μηνα.. Αφου σχεδον κανενας αλλος στην πολικατοικια δεν εβαζε πετρελαιο, οποτε το κοστος για οσους βαζαν εκτοξευοταν..
Συν τα υπολοιπα κοινοχρηστα που δεν ειναι μικρα.. Βαλε ζημιες κλπ. Ενοικιαστης του χαλασε το καζανακι και ψιλο ετρεχε σε γκαρς 27 τετρ. (συνηθισμενο αφου εχω 11 να συμβαινει αρκετες φορες). Αποτελεσμα:200€ το μηνα ευδαπ. Πηγαινε τον στα δικαστηρια να τα παρεις... Μονο 1000€ θα σου στοιχισει, και δεν θα τα παρεις.
Εφοσον μιλας για rbnp, σου παιρνει ενα σοβαρο ποσοστο του ενοικιου, και δεν μπορεις και να κριψεις ενοικια. Μονο απο αυτο δε θα βγαλεις σχεδον τιποτα. Και αλλα πολλα. Επισης για να νοικιαζεις πχ θεσσαλονικη που αναφερεις 20 μερες το μηνα 3 διαμερισματα με τη μερα, πρακτικα δε θα κανεις τιποτα αλλο απο το να τρεχεις ολη τη μερα για αυτα. Πρακτικα δεν μπορεις να κανεις αλλη δουλεια, με οτι αυτο συνεπαγεται. 1000 φορες καλυτερα να αγορασεις μια αδεια ταξι που λεει και ο φιλος παραπανω και να το δουλεψεις ο ιδιος. Μη βαλουμε φθορες αλλες. Αν το νοικιασεις με το χρονο? Τα λεφτα που θα παρεις απειρως λιγοτερα απο αυτα που γραφεις συν βαψιματα φθορες κλπ. Αν δεν γινεις αλβανος ο ιδιος και δε μαθεις να κανεις τα παντα ουτε φραγκο δε θα βγαλεις.
Και να υπολογισεις οτι ενα 30% δε θα το παρεις ποτε. Καποια στιγμη τι θα τα κανεις τα ακινητα? Θα τα γραψεις στα παιδια σου? Μαζι με το σπιτι που μενεις (και αυτο πρεπει να το γραψεις) συν τιποτα οικοπεδα στο χωριο κλπ ξερεις τι πρεπει να πληρωσεις?
Εμενα με συμφερει να τα γραφω ολα τελεια ωστε να δημιουργουνται θυματα να αγοραζουν. Επειδη ομως ειναι φορουμ, οπου καλη τη πιστη γραφει καθενας απο την εμπειρια του, σου λεω, δεν πρεπει να υπαρχει χειροτερη επενδυση απο αυτο.
Πλην κανα νησι τουριστικο σε καλο σημειο. Αλλα τοτε ξα δεις ποσα θα σου ζητανε για μια τρυπα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sonik, Thanasis (atsi)

Σε airbnb ή booking! 16 May 2019 21:55 #43

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Antonio (tobi) wrote:
Φίλε μου μη μπέρδευσε δεν είπα να αγοράσεις βίλα, μίλησα για 2 ή μάλλον 3 διαμερίσματα με αρχική αξία αγοράς 300.000 € και τα τρία. 60τμ δεν μπορείς να τα νοικιάσεις κάτω από 70€ το ένα, ιδίως αν είναι σε καλή περιοχή…
Και το 50% που λες είναι πολύ συντηρητική υπόθεση που κάνεις.
Εγώ υπολόγισα 70€ Χ 20 μέρες το μήνα= 1400€ - 15% φόρος ενοικίων = 1190 €
Τώρα αν αφαιρέσεις έξοδα καθαριότητας, ρεύμα, νερό κτλ (150 €) το διαμέρισμα = 1.040 € καθαρό κέρδος, πολλαπλασίασε επί 3 = 3.120 € καθαρό κέρδος για δύο διαμερίσματα.
Αρχικό κεφάλαιο 300.000 € / 3.120 € κέρδος = Σε 96 μήνες (8 χρόνια) παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και μετά αρχίζει το κέρδος…
Αν και πολύ χοντρικός υπολογισμός, αγγίζει την πραγματικότητα…
Τώρα πάλι αν πιστεύεις ότι καθυστερεί αρκετά η απόσβεση της επένδυσης σου, παίξτα στον Ιππόδρομο τι να σου πω άλλο…
www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8217103

www.spitogatos.gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%...E%B7%CF%82_-l8347497

Το 66% ετήσια πληρότητα είναι μυθικό. Έχω φίλο που νοικιάζει πολλά διαμερίσματα σε Χαλάνδρι Κουκάκι Ψυρη. Ακόμη κι έτσι ο φόρος ΔΕΝ είναι 15% αλλά 35 και 45% με κλιμακωτή φορολόγηση. Έτσι ο φόρος εκτοξεύεται και περίπου φτάνει στις 16000. Δεν έχεις υπολογίσει φθορές ασφάλειες αστικής ευθύνης μην βάλει καμία φωτιά κανένας τρελός η σπάσει κανένα πόδι στη μπανιέρα. Δεν εχεισ υπολογίσει προμήθεια Airbnb. Μακάρι να ήταν έτσι αλλά με καθαρή απόδοση 3% κανείς και το σταυρό σου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 16 May 2019 23:27 #44

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
αν ειναι τοσο χαλια οσο λετε, γιατι εχουν πεσει ολοι πανω σε αυτη την αγορα;
γιατι οι ξενοι αγοραζουν ολοκληρες πολυκατοικιες στο κεντρο με σκοπο να τις μετατρεψουν σε βραχυχρονιες μισθωσεις;
The administrator has disabled public write access.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 17 May 2019 00:03 #45

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
pka wrote:
αν ειναι τοσο χαλια οσο λετε, γιατι εχουν πεσει ολοι πανω σε αυτη την αγορα;
γιατι οι ξενοι αγοραζουν ολοκληρες πολυκατοικιες στο κεντρο με σκοπο να τις μετατρεψουν σε βραχυχρονιες μισθωσεις;
Ολο και περισσότερο εχουν αρχίσει να εμφανίζονται άρθρα για την φούσκα του rbnp. Υπήρχε ενα μεγάλο διάστημα που δεν φορολογουνταν το συγκεκριμένο εισόδημα, συν την αύξηση του τουρισμού, βγηκε ενα καλο εισόδημα κυριως για οποιον ηδη ειχε ακίνητα κατάλληλα. Εσωσε κόσμο που δεν έβγαζε τίποτα. (και εμένα ακομα που δεν ασχολουμε με rbnp, ασχοληθηκαν αλλοι, μειώθηκε η προσφορά για ετήσιες ενοικιάσεις και μπόρεσα εγω να νοικιάσω που μεχρι τοτε τα ειχα ανοικιαστα). Φυσικα οπως σε ολα, το πανήγυρι δεν κράτησε πολυ και μπήκε το κράτος να φορολογησει. Οι ξένοι αγοραζουν για 500 λογους: Για χρυσή βίζα, αλλοι γιατι οντως βρηκαν ευκαιρία την κατάλληλη στιγμη, αλλοι γιατι νομισαν οτι βρηκαν ευκαιρία αλλα τελικά θα χάσουν τα λεφτα τους, αλλοι γιατι εχουν ακρες στην κυβέρνηση, αγοραζουν σε τιμές χωμα σε υποβαθμισμενες περιοχές, με μετανάστες κλπ, οπου μετα θα τις φτιάξουν και θα κονομισουν, κλπ. Καθε περίπτωση ειναι διαφορετική. Άλλες αγορές ανοικουν σε funds με οριζοντα 30ετιας οπου μπορει οντως να βγαλουν ή να χασουν, κανεις δεν ξερει.
Αλλοι ειναι πλουσιοι και απλα θελουν μια εξοχικη κατοικια. Δε θα βγαλουν ποτε τα λεφτα τους, δεν ψαχνουν για αυτο.
Αλλοι αγοραζουν 100αδες διαμερίσματα σε χαμηλές τιμές, τα φτιάχνουν και στη συνεχεια θα στέλνουν ετοιμους τουρίστες (εχουν ακρες) οποτε γνωρίζουν ηδη οτι θα εχουν πληρότητα κοντά στο 100%, καλες τιμές και κεντρική διαχειρηση, μειωμενα έξοδα.
Με μια φραση, επειδη αγοραζουν καποιοι ξενοι, δε σημαινει οτι αν αγορασεις εσυ, θα βγαλεις σιγουρα.
Αν πιστευεις οτι θα βγαλεις προχωρα το. Οπως ειπα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και μπορει οντως να εχεις βρει κατι που συμφερει. Μονο κανε υπολογισμους βαση πραγματικων δεδομενων. Το να λεμε οτι εχουμε φορολογια 15% και να μη εχουμε υπολογισει αλλες φορολογιες τελη κλπ που μπορει να ειναι +60% δεν ειναι προς οφελος σου.
Και πολλοι αγοραζουν γιατι διαβαζουν στις εφημεριδες ποσο ευκαιρια ειναι.. Μια φιλικη συμβουλη: Οποτε διαβαζεις στις εφημεριδες ποσο ευκαιρια ειναι κατι, κανε κατι αλλο. Ακομα και οταν ειναι οντως ευκαιρια, δε θα ειναι για πολυ.
Και εγω που στα γραφω αυτα, αυτη τη στιγμη βγαζω καλα λεφτα σε σχεση πχ με καποιον που δουλευει. Με τη διαφορα πως σε σχεση με το κεφαλαιο που εχω επενδυσει, δεν αξιζει μια.. Καπου 200 χρονια θα ηθελα για να κανω αποσβεση αν ξεκιναγα σημερα.
Ευτυχως ξεκινησα νωρις, και θα κανω αποσβεση μονο σε 50-70 χρονια.. (αν δεν αλλαξει κατι ακομα καποιος υπουργος, οταν ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα αλλαξει).
Last Edit: 17 May 2019 00:33 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds