Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

TOPIC: ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019?

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 12:04 #19

Τέτοιες συμβουλές δώσε του και θα σωθεί ο άνθρωπος!!! έχω αγροτεμάχιο στην περιοχή.Πεταμένα χρήματα για όποιον επενδύσει σε χωράφια.Οι μόνοι κερδισμένοι οι Αλβανοί με τα μεροκάματα.Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Είσαι ευλογημένος, μην αφήσεις τα χωράφια, κοίτα εδώ:

The administrator has disabled public write access.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 12:40 #20

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Το συμπέρασμα για όποιον διαβάζει τελικά ξερετε ποιο είναι? Οτι δεν υπάρχει σοβαρη επένδυση στην Ελλάδα σήμερα.. Ότι και να κανεις το ρίσκο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ που τελικά πρέπει να εισαι τυχοδιοκτης για να επενδύσεις.
Καταρχήν απορώ ποια γη θα σου δωσει σήμερα 300χ.. Δε λεω ότι δεν υπάρχουν, αλλα και πάλι απορώ.. Έχοντας μάλιστα παρει 600-700χ πουλώντας γη, προ κρίσης όμως. Αν πάω να πουλήσω τώρα (έχω ακόμη οικόπεδα στο ίδιο σημείο, δεν τα πούλησα ολα - δυστυχώς - :) ), αυτη τη στιγμη παιρνω το 10% απο οσα έπαιρνα 15 χρόνια πριν..
Καταλαβαίνω οτι δεν ειναι ΤΟΣΟ χαλια σε αλλες περιοχές προφανώς βέβαια.
Επένδυση κανονικά, νοηται να πάρεις δανειο, και απο τα έσοδα της επένδυσης σου, να καλύπτεις τόκους δανείων, έξοδα, και να σου μενει και ενα κερδος. Και οχι να βάζεις δικα σου κεφαλαία, με πληρη αμφιβολία αν θα πάρεις πίσω εστω τα κεφάλαια σου.
Εγω πάντως που εχω στην ακρη κάπου 250χ μετρητά, και εχω τον ιδιο προβληματισμό ειδικα αν πέσουν και αλλο οι τόκοι, δε βλέπω καμια σοβαρη επένδυση χωρίς τεράστιο ρισκο.
Ίσως βέβαια να είμαι καμενος στο χυλο και να φυσαω και το γιαούρτι, μιας και στη δικιά μου επένδυση που εκανα προ 15ετιας να φτιάξω διαμερίσματα για ενοικιαση, είδα τι πηρα τελικα..
Οικονομολόγος γαρ, τα έβαλα ολα κατω, υπολόγισα πιθανα έσοδα έξοδα. 10 χρονια μετά ειχα πεσει σούπερ εκπληκτικα μέσα στους υπολογισμούς μου. Σχεδον με απόλυτη ακρίβεια οσο προέβλεπα.
Απο εκει και πέρα τον πουλο. Δεν μπορείς να προβλέψεις οτι 10 χρόνια μετα θα ξυπνήσει ενας υπουργός θα σου βάλει χαρατσι 3χ, ενέργειακα, πιστ δεη, αυξσεις σε τελη φορους, μηδενισμό αφορολόγητου κλπ..
Με αυτά τα δεδομένα, καντε επένδυση στην Ελλάδα..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), CV

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 20:01 #21

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
Μην ξεχνάτε τα cryptocoins και ας λέει ο γνωστός τα δικά του. Ενα μέρος του κεφαλαίου (<5%) θα μπορούσε να δοκιμαστεί εκεί. Πχ παλιότερα που έγραφα το ίδιο το BTC είχε φτάσει 5000$ ενώ τώρα πήγε σχεδόν 8000$. Εγω ρισκαρα ένα κεφάλαιο στα 5500 και ελπίζω να φτάσει στις 10000 για να γίνω καπνός. Ομοίως και σε λιγότερο γνωστά πχ LTE, XRP, BCH Κλπ. Τέλος ο χρυσός (επίσης σε μικρό ποσοστό <10%) είναι μια ασφάλεια για δύσκολους καιρούς. Αν ηταν το ποσό λιγο μεγαλύτερο εγώ θα έβλεπα και ένα ακίνητο στο εξωτερικό σε όχι τοπ προορισμούς (πχ Πολωνία/Τσεχία).
The administrator has disabled public write access.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 22:21 #22

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
gus (gus326) wrote:
Ενα μέρος του κεφαλαίου (<5%) θα μπορούσε να δοκιμαστεί εκεί.
...θα μπορούσε να πεταχτεί εκεί.
Θα μπορούσε να πεταχτεί κι αλλού βέβαια.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 23:06 #23

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
CV wrote:
...θα μπορούσε να πεταχτεί εκεί.
Θα μπορούσε να πεταχτεί κι αλλού βέβαια.

Ας κάνει ένα 300% σε ένα τρίμηνο κι ας πεταχτεί. Τα αλλά πετάγματα όμως δεν έχουν πιθανότητες για τέτοια ποσοστά εκτός αν είσαι ο Ρεμμος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 13 May 2019 23:45 #24

Δεν θελω να κουρασω αλλα θα το κανω... Εγω ασχολουμε αρκετα με το peer-to-peer lending. Τα περισσοτερα χρηματα τα εχω στο Mintos. Ριξε μια ματια στο blogblog μου αν και θα σου προτινα να αρχισεις με το Mintos.
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 14 May 2019 14:43 #25

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Αν κάποιος οδηγός δεν αποδίδει το ενοίκιο στον ιδιοκτήτη τότε ο τελευταίος παίρνει την άδεια κ το ταξί κ την ενοικιάζει σε άλλον.
Υπάρχει τρομερή ζήτηση.


Aν υπαρχει η ευχαιρεια να παρεις αμεσως την αδεια από τον κακοπληρωτή χωρις προβλημα(πραγμα δε γινεται σε μαγαζι ή σπιτι) αυτό ειναι καλο. Με τα λεφτα ομως που εχασες τι γινεται?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Οι ταξιτζήδες δεν πεινανε, ποιος τα λέει αυτά;
Ένας οδηγός βγάζει το λιγότερο 2500€ μηνιαίως κ οι ασφαλιστικές του εισφορές είναι ελάχιστες........

Ζεις καιρο στην Αθηνα φιλε μου ή μηπως τωρα κατεβηκες απ τον Αρη? :)
Εδω και χρονια οι ταξιτζηδες(οι οδηγοι εννοω) κλαιγονται ότι με το ζορι τα βγαζουν περα και λενε οτι πολλες μερες δε βγαζουν ουτε τα εξοδα.

sosimple wrote:
Επένδυση κανονικά, νοηται να πάρεις δανειο, και απο τα έσοδα της επένδυσης σου, να καλύπτεις τόκους δανείων, έξοδα, και να σου μενει και ενα κερδος. Και οχι να βάζεις δικα σου κεφαλαία, με πληρη αμφιβολία αν θα πάρεις πίσω εστω τα κεφάλαια σου.

Χα χα χα καλο :laugh: να επενδυεις με λεφτα από δανειο, όχι με δικα σου. Κι αν πεσεις εξω απλα αφηνεις φεσι στη τραπεζα
Last Edit: 14 May 2019 14:47 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 14 May 2019 16:10 #26

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Stefan wrote:
Χα χα χα καλο :laugh: να επενδυεις με λεφτα από δανειο, όχι με δικα σου. Κι αν πεσεις εξω απλα αφηνεις φεσι στη τραπεζα
Δεν παει ετσι. Οταν ειχα παρει εγω δάνειο παλαιοτερα, χωρίς γνωστούς, βύσματα, πολιτικούς κλπ, για 40χ δάνειο στεγαστικο ξέρεις τι μου ειχε ζητήσει η τράπεζα (Eurobank) τοτε? Ειχα βαλει ως εγγυηση το ακίνητο που τοτε εκτιμούσε η ιδια η τράπεζα οτι εχει αξια 1 εκ ευρω, πατερα δημ υπάλληλο ως εγγυητη, και παλι δεν ενεκρινε το δάνειο, ηθελε και 3ο αντικλητο, πως τον λέγανε δε θυμάμαι κιολας.
Αν εφαρμοζανε αυτη την πολιτική σε ολους, απο τη μια θα ειχαν δώσει το 30% απο οσα δάνεια δώσανε, απο την αλλη θα ηταν σχεδον 0 τα κόκκινα. Ουτε 1 στο εκατομμύριο δε θα εχανε φραγκο η τράπεζα.
Οι μεγάλοι τι νομίζεις οτι κανουν? Βάζουν λεφτα απ την τσέπη τους? Τωρα διάβαζα για ενα εργοστάσιο που γινεται ρεύματος με φυσικο αέριο. Τα ιδια κεφαλαια ειναι 0. Ολα απο δάνεια. Με τα λεφτα του δεν παίζει κανενας μεγαλος. Φυσικα αυτοι συνήθως εχουν και πολιτικες ακρες. Σιγουρα κέρδη κλπ. Ετσι επενδυω και εγω.. Οι μικροι ειναι τα κοροιδα. Βαζουν τα λεφτα τους , μιας και κανεις δεν τους δινει δανεια και τα χανουν κιολας. Απο που νομιζεις θα πληρωθουν 13ες συνταξεις, δημ υπαλληλων συνταξιουχων που συχνα δεν εχουν δουλεψει καν, συν αποφασεις για αναδρομικα? Απο την μεγαλη αναπτυξη, ή απο επιπλεον υπερφορολογιση που ερχεται?
Last Edit: 14 May 2019 16:17 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΕΝΔΥΑΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟ 2019? 14 May 2019 16:42 #27

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
sosimple wrote:
Οταν ειχα παρει εγω δάνειο παλαιοτερα, χωρίς γνωστούς, βύσματα, πολιτικούς κλπ, για 40χ δάνειο στεγαστικο ξέρεις τι μου ειχε ζητήσει η τράπεζα (Eurobank) τοτε? Ειχα βαλει ως εγγυηση το ακίνητο

Kαλα, δε θες βυσματα για στεγαστικο. Κι εμενα στα 40 χρονια ειναι και εχω εγγυηση το ιδιο το ακινητο

sosimple wrote:
Οι μεγάλοι τι νομίζεις οτι κανουν? Βάζουν λεφτα απ την τσέπη τους?

Άλλο οι μεγαλοι, μεγαλοι ειμαστε εμεις? Κι ο Καλογριτσας ηθελε να παρει καναλι με δανειο απ το Μαρινακη :laugh:
Φυσικα όταν φεσωσεις τη τραπεζα μη περιμενεις να στα χαρισει, θα σε κυνηγησει μεχρι τη τελευταια δεκαρα των τοκων.
Last Edit: 14 May 2019 16:45 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.071 seconds