Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα
  • Page:
  • 1

TOPIC: Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 13:34 #1

Καλημέρα σε όλους.

Παρακολουθώ καιρό το forum, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Πρόσφατα πούλησα ένα ακίνητο και έλαβα 100.000 Ευρώ απο την πώληση. Το ερώτημα είναι:
- Τι κάνω αυτά τα χρήματα για να μην πάνε χαμένα; Αν απλά μείνουν σε έναν καταθετικό λογαριασμό μάλλον σιγά σιγά θα "χαθούν".

Μερικές πληροφορίες για μένα που ίσως βοηθήσουν:
- Δεν έχω εμπειρία απο χρηματιστήριο και λοιπές επενδύσεις και με φοβίζουν λίγο.
- Διάβασα για κάποιες επενδύσεις σε παθητικό (πάλι) εισόδημα P2P lending (τύπου Bondora), αλλά και πάλι δεν ξέρω εαν αξίζει να ρισκάρω το κεφάλαιο μου σε κάτι τέτοιο.
- Σε τομέα υγείας που διαβάζω στο forum διάφορα δεν έχω γνώσεις, άρα και αυτό απορρίπτεται.
- Με την τωρινή μου δουλειά δεν είμαι ευχαριστημένος, οπότε εαν μπορούσα να ανοίξω κάποια δική μου επιχείρηση δεν θα ήταν κακή ιδεα....όμως τί; Άλλο ένα "coffee to go"; Πόσο θα αντέξουν όλα αυτά;
- Να βάλω τα χρήματα κλειστά και να παίρνω 500-1000 ευρώ/χρόνο μάλλον δεν βελτιώνουν δραματικά τη ζωή μου.
- Να παω στο εξωτερικό δεν είναι εφικτό αυτή τη στιγμή.

Καταλαβαίνω πως το επιχειρήν στη χώρα μας δεν είναι και το καλύτερο, αλλά οποιαδήποτε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.


Σας ευχαριστώ όλους.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 14:05 #2

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Ποιο είναι το αντικείμενο της δουλειάς σου; Τουρισμός και ΤΠΕ αυτή την εποχή εχουν καλά περιθώρια. Βεβαια το ποσό ειναι μικρό αλλά μπορείς να ξεκινήσεις.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 14:18 #3

gus (gus326) wrote:
Ποιο είναι το αντικείμενο της δουλειάς σου; Τουρισμός και ΤΠΕ αυτή την εποχή εχουν καλά περιθώρια. Βεβαια το ποσό ειναι μικρό αλλά μπορείς να ξεκινήσεις.

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός, οπότε κάτι τεχνολογικό θα ταίριαζε.
Μένω Αθήνα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο κάτι με τουρισμό είναι εφικτό εδω.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 15:08 #4

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
Sportman (sportsman) wrote:
Είμαι μηχανολόγος μηχανικός, οπότε κάτι τεχνολογικό θα ταίριαζε.
Μένω Αθήνα, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο κάτι με τουρισμό είναι εφικτό εδω.

Εγω πάντως θα έψαχνα κάτι στην Αθήνα σχετικό με τουρισμό. Σκέψου στα ταξίδια σου τι ειδες που δεν υπάρχει Αθήνα.
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 15:44 #5

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Στα απαραιτητα:
- Πληρωνεις οτι χρωστας (σπιτια, αυτοκινητα, ταμεια, και οτιδηποτε αλλο)
- Βαζεις ενα ποσο στην ακρη. Μπορει να μην βελτιωνει τη ζωη σου τωρα, αλλα αν παρουσιαστει αναγκη θα καταλαβεις.

Στα υπολοιπα:
- Xρηματιστήριο θα το προτεινα. Αν δεν γνωριζεις -> μαθε. Αν δεν θελεις να μαθεις να το κανεις μονος σου, μην μπλεκεις καθολου.
- P2P lending ξεχνα το.
- Τομεα υγειας δεν ξερω τι εννοεις αλλα αστο για τους γιατρους καλυτερα.
- Μπορεις να κοιταξεις να ανοιξεις μαγαζι / franchise / δικο σου γραφειο σχετικο με την ενεργεια (γεωθερμια, φωτοβολταικα, ανεμογεννητριες, κτλ); Coffee και σουβλατζιδικα αστα για τους υπολοιπους.
- Στο εξωτερικο, πας δεν πας, δεν εχει σχεση με το κεφαλαιο σου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sportsman (sportsman)

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 16:01 #6

CV wrote:
- Πληρωνεις οτι χρωστας (σπιτια, αυτοκινητα, ταμεια, και οτιδηποτε αλλο)
- Βαζεις ενα ποσο στην ακρη. Μπορει να μην βελτιωνει τη ζωη σου τωρα, αλλα αν παρουσιαστει αναγκη θα καταλαβεις.
Το έχω ήδη κάνει....

CV wrote:
- Μπορεις να κοιταξεις να ανοιξεις μαγαζι / franchise / δικο σου γραφειο σχετικο με την ενεργεια (γεωθερμια, φωτοβολταικα, ανεμογεννητριες, κτλ); Coffee και σουβλατζιδικα αστα για τους υπολοιπους.
Κάτι συγκεκριμένο;

Ευχαριστώ και πάλι
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 21 Jan 2019 16:36 #7

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Για συγκεκριμενα πραγματα δεν εχω ιδεα. Η ASHRAE ειχε παλια εκδηλωσεις σχετικες με τη γεωθερμια, αλλα τωρα δεν ξερω.

Το μοναδικο που βρηκα απο franchise ειναι αυτο: franchising.gr/concepts/599-watt-volt.html αλλα φαινεται πιο πολυ να εχει σχεση με μαρκετινγκ παρα με μηχανιληκι. Πεντε λεπτα στο google εψαξα - ψαχτο καλυτερα - μην βιαζεσαι να ριξεις λεφτα.

Η ενεργεια ειχε, εχει και θα εχει παντα ευκαιρειες. Αν σου αρεσει το αντικειμενο γιατι οχι;

Παρεπιπτοντως: οσο ψαχνεις, σπασε τα 100 στα δυο και πηγαινε κλειστα σε δυο τραπεζες για κανα τριμηνο. Γιατι να μην παιρνεις και κανα τοκο;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sportsman (sportsman)

Επένδυση κεφαλαίου σε επιχείρηση 27 Jan 2019 21:54 #8

Με franchise Μασούτη/Σκλαβενίτη/ΑΒ έχει ασχοληθεί κανείς;
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.059 seconds