Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Επιτοκια καταθεσεων και ομολογων

Επιτοκια καταθεσεων και ομολογων 24 Oct 2010 00:35 #1

  • Λαμπρος Λ.
  • Λαμπρος Λ.'s Avatar
Θα ήθελα να ξέρω αν τα επιτοκια-αποδοσεις ομολογων ειναι μεγαλυτερα η οχι απο τα επιτοκια καταθεσων, και δευτερον, κατα ποσο ο κινδυνος χρεοκοπιας του κρατους επηρρεαζει τα επιτοκια καταθεσεων και λοιπων ομολογων και τρίτον, το γεγονος οτι η ευρωπαικη κεντρικη τράπεζα δέχεται ως ενέχυρο τίτλους ελληνικού δημοσίου απο τις ελληνικές τράπεζες για να χορηγησει ρευστότητα γιατί δε ρίχνει τα spreads? Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επιτοκια καταθεσεων και ομολογων 24 Oct 2010 00:36 #2

Τα επιτόκια κυμαίνονται. Άλλες φορές είναι μεγαλύτερα και άλλες όχι. Π.χ. στην τελευταία δημοπρασία ήταν 3,75% για 13 βδομάδες ενώ για τρίμηνη προθεσμιακή πετυχαίνουμε σήμερα 4,60%.

Ο κίνδυνος χρεοκοπίας φυσικά ανεβάζει τα επιτόκια, κυρίως των ομολόγων, καθώς σε μια τέτοια περίπτωση οι κάτοχοι των ομολόγων χάνουν σημαντικό μέρος της αξίας τους.

Το ότι η ΕΚΤ δέχεται ελληνικά ομόλογα ρίχνει κάπως τα spreads, αλλά όχι στα επιθυμητά επίπεδα καθώς δεν απομακρύνονται ούτε οι κερδοσκόποι ούτε και ο κίνδυνος της χρεοκοπίας.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επιτοκια καταθεσεων και ομολογων 24 Oct 2010 16:32 #3

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Κυριε Τσιγγουνη μπορειτε να εξηγησετε τι ειναι οι κερδοσκοποι?Τι κανουν?Ποτε μου δεν εχω καταλαβει.
Και κυριως πως μπορει καποιος να κανει το ιδιο.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επιτοκια καταθεσεων και ομολογων 27 Oct 2010 23:10 #4

tioduuae wrote:
τι ειναι οι κερδοσκοποι?Τι κανουν?Ποτε μου δεν εχω καταλαβει.
Και κυριως πως μπορει καποιος να κανει το ιδιο.
Μια ιδέα μας δίνει το βίντεο "Ποιοι είναι οι κερδοσκόποι που παίζουν με τις εθνικές οικονομίες"
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.048 seconds