Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Mintos.com

Mintos.com 16 Jul 2018 11:23 #1

  • Gkarag31
  • Gkarag31's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: -2
Καλημέρα σας,

γράφω πρώτη φορά αλλά παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα εδώ και καιρό.

Μπορεί το παρακάτω να μην είναι απολύτως σχετικό με τα ψηφιακά νομίσματα αλλά το ανακάλυψα όταν άρχισε να ξεφουσκώνει το btc και αποδίδει με guarantee των χρημάτων σου.

Το Mintos.com είναι πλατφόρμα μικρο-δανείων, ουσιαστικά δανείζεις τα χρήματα σου σε άλλους και πετυχαίνεις υψηλές αποδόσεις με money guarantee (8,5 - 18%). Χωρίς guarantee έχει πιο υψηλές αποδόσεις αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Επίσης, έχει auto invest όπου θέτεις μία φορά τα κριτήριά σου και μετά πάει μόνο του.

Αυτή την περίοδο έχει referral program που δίνει 1% των χρημάτων σε εκείνον που προτείνει και 1% σε εκείνον που γράφεται.
www.mintos.com/en/ref/LR87YO

B) ;)
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 16 Jul 2018 12:08 #2

καλημέρα, μπορείς να μας πεις τι επένδυση έχεις κάνει και τι έχεις πάρει πίσω;Gkarag31 wrote:
Καλημέρα σας,

γράφω πρώτη φορά αλλά παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα εδώ και καιρό.

Μπορεί το παρακάτω να μην είναι απολύτως σχετικό με τα ψηφιακά νομίσματα αλλά το ανακάλυψα όταν άρχισε να ξεφουσκώνει το btc και αποδίδει με guarantee των χρημάτων σου.

Το Mintos.com είναι πλατφόρμα μικρο-δανείων, ουσιαστικά δανείζεις τα χρήματα σου σε άλλους και πετυχαίνεις υψηλές αποδόσεις με money guarantee (8,5 - 18%). Χωρίς guarantee έχει πιο υψηλές αποδόσεις αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Επίσης, έχει auto invest όπου θέτεις μία φορά τα κριτήριά σου και μετά πάει μόνο του.

Αυτή την περίοδο έχει referral program που δίνει 1% των χρημάτων σε εκείνον που προτείνει και 1% σε εκείνον που γράφεται.
www.mintos.com/en/ref/LR87YO

B) ;)
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 16 Jul 2018 12:46 #3

  • Gkarag31
  • Gkarag31's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: -2
Με τα κριτήρια που έχω βάλει στο auto invest, δλδ:
1. Δανείζω μέχρι 2 μήνες (είχα ξεκινήσει με 1 μήνα)
2. Έχω επιλέξει να δανείζω με guarantee για προφανείς λόγους
3. Έχω βάλει να επανεπενδύει

στα 1.000ευρώ βγάζει περίπου 50ευρώ κέρδος στο δίμηνο. Οπότε υπολογίζεις ανάλογα πόσο βγάζει στο χρόνο ή όσο το κρατήσεις.

Α, να μη ξεχάσω... έχει κάποια campains κατά καιρούς που σου δίνει share τα οποία προφανώς είναι καλοδεχούμενα.
Last Edit: 16 Jul 2018 12:51 by Gkarag31.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ανδρέας (mich69), aceman

Mintos.com 16 Jul 2018 14:34 #4

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Gkarag31 wrote:
Καλημέρα σας,

γράφω πρώτη φορά αλλά παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα εδώ και καιρό.

Μπορεί το παρακάτω να μην είναι απολύτως σχετικό με τα ψηφιακά νομίσματα αλλά το ανακάλυψα όταν άρχισε να ξεφουσκώνει το btc και αποδίδει με guarantee των χρημάτων σου.

Το Mintos.com είναι πλατφόρμα μικρο-δανείων, ουσιαστικά δανείζεις τα χρήματα σου σε άλλους και πετυχαίνεις υψηλές αποδόσεις με money guarantee (8,5 - 18%). Χωρίς guarantee έχει πιο υψηλές αποδόσεις αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Επίσης, έχει auto invest όπου θέτεις μία φορά τα κριτήριά σου και μετά πάει μόνο του.

Αυτή την περίοδο έχει referral program που δίνει 1% των χρημάτων σε εκείνον που προτείνει και 1% σε εκείνον που γράφεται.
www.mintos.com/en/ref/LR87YO

B) ;)

Όταν γραφεις money guarantee τι εννοείς;
Σου έχει "σκάσει" κάποιο από τα δάνεια σου και το έχεις πάρει πίσω;

Υπάρχει και σχετικό νήμα συζήτησης tsig.gr/lang-el/forum/43-%CE%97%CE%BB%CE...E%B9-Motif-Investing
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 16 Jul 2018 14:45 #5

  • Gkarag31
  • Gkarag31's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: -2
Ευχαριστώ για το σχετικό νήμα.

Το money guarantee σημαίνει ότι θα πάρεις τα χρήματά σου μαζί με τον τόκο το πολύ στις 60 μέρες από την ημέρα που θα πληρωνόσουν κανονικά.
Μου έχει συμβεί μερικές φορές και τα πήρα πίσω μαζί με τον τόκο τις πιο πολλές φορές πριν τις 60 μέρες και σε μία περίπτωση στις 60.
Το θέμα είναι ότι αν σου τα καθυστερήσει π.χ. 60 μέρες χάνεις τον τόκο που θα έπαιρνες αν τα είχες λάβει εγκαίρως και τα είχες επανεπενδύσει.
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 16 Jul 2018 15:04 #6

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Γνώμη μου είναι ότι αυτά τα σχήματα είναι στην πραγματικότητα κρυμμένα πονζι σχήματα τα οποία θα δουλεύουν για όσο υπάρχει αυτή η υπερ-ρευστοτητα στην αγορά.

Αν κάποιος κοιτάξει τις εταιρείες που εκδίδουν τα δάνεια σε διάφορες χώρες ανήκουν σε μια χούφτα ανθρώπων.

Όπως και να έχει καλή τύχη σε όσους το προσπαθήσουν.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 16 Jul 2018 19:01 #7

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Gkarag31 wrote:
στα 1.000ευρώ βγάζει περίπου 50ευρώ κέρδος στο δίμηνο. Οπότε υπολογίζεις ανάλογα πόσο βγάζει στο χρόνο ή όσο το κρατήσεις.

5% σε ένα δίμηνο; Μάλλον είσαι νέος επενδυτής στην πλατφόρμα ΚΑΙ είτε α) έλαβες επιστροφή (campaign reward) από τα δάνεια που αγόρασες ή β) αγόρασες με έκπτωση από τη δευτερογενή αγορά. Σε κάθε περίπτωση, αν περιμένεις κανά χρόνο και κάνεις τότε απολογισμό των κερδών σου θα δεις ότι θα είναι κοντά στο μέσο όρο της πλατφόρμας, δηλ. 12% κέρδος το χρόνο (1% κέρδος το μήνα). Αν ίσχυε αυτό που λες θα είχες κέρδος 30% το χρόνο, πράγμα ανέφικτο στην πλατφόρμα Mintos (αλλά και σε όλες τις άλλες πλατφόρμες p2p lending που γνωρίζω).

Thanasis (atsi) wrote:
Γνώμη μου είναι ότι αυτά τα σχήματα είναι στην πραγματικότητα κρυμμένα πονζι σχήματα τα οποία θα δουλεύουν για όσο υπάρχει αυτή η υπερ-ρευστοτητα στην αγορά.

Αν κάποιος κοιτάξει τις εταιρείες που εκδίδουν τα δάνεια σε διάφορες χώρες ανήκουν σε μια χούφτα ανθρώπων.

Η δήλωση αυτή είναι εξαιρετικά σοβαρή και 'χωράει' πολύ συζήτηση. Αναμφίβολα έχουν υπάρξει p2p lending πλατφόρμες που λειτουργούσαν ως ponzi σχήματα, π.χ. η Κινέζικη Ezubao, η Σουηδική Trustbuddy (δε ξεκίνησε ως ponzi αλλά κατέληξε έτσι), κ.α. 'Ομως το να λέει κανείς ότι ΟΛΕΣ οι πλατφόρμες p2p lending είναι ponzi schemes, νομίζω (κι ελπίζω) ότι είναι υπερβολή. Όταν ξεκίνησε το φαινόμενο του p2p lending πολλοί ήταν αυτοί που προειδοποιούσαν ότι δε μπορούν να υπάρξουν αυτές οι αποδόσεις που υπόσχονταν οι πλατφόρμες και άρα αυτές πλήρωναν τους παλιούς επενδυτές με τα λεφτά των νέων που εισέρρεαν συνεχώς (δηλ. ponzi) ώσπου η εισροή νέων κεφαλαίων να σταματήσει και η 'φούσκα' να 'σκάσει'. Όμως πρόσφατα το p2p lending έχει αρχίσει να αποκτά κάποια αποδοχή ως εναλλακτική επένδυση υψηλού ρίσκου. Στην Αγγλία π.χ. από όπου ξεκίνησε με τη Zopa (η συγκεκριμένη λειτουργεί από το 2005 και πρόσφατα έκανε αίτηση για τραπεζική άδεια), υπάρχουν πολλές τέτοιες πλατφόρμες ρυθμιζόμενες από την FCA, σε αρκετές μάλλιστα από αυτές μπορεί κάποιος να επενδύσει για τη σύνταξή του, ενώ η Funding Circle διαφημίζει ότι σε αυτή έχει επενδύσει ακόμα και η κυβέρνηση της Αγγλίας!

Τώρα η συγκεκριμένη πλατφόρμα (Mintos) είναι αρκετά νέα (ξεκίνησε το 2015), αλλά είναι πολλά υποσχόμενη καθώς αναπτύσσεται ραγδαία και μπορεί κάποιος να επενδύσει σε πολλούς τύπους δανείων σχεδόν από όλο τον κόσμο. Όσο αναπτύσσεται ραγδαία με νέα κεφάλαια να εισρέουν κάθε μήνα υπάρχει πάντα ο κίνδυνος για ponzi (άλλωστε αυτό δεν ισχύει για κάθε εταιρεία σε αυτό το πρώιμο στάδιο; ). Πάντως το 2017 η πλατφόρμα ήταν κερδοφόρα. Σχετικά με τις εταιρείες που εκδίδουν τα δάνεια (loan originators) έχω ψάξει να βρω τους ιδιοκτήτες, αλλά δεν τα κατάφερα. Αν γνωρίζεις κάτι περισσότερο (ή όποιος άλλος γνωρίζει) καλό θα ήταν να το παραθέσεις εδώ, μιας και το θέμα νομίζω αφορά όλους όσους επενδύουν στη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Υ.Γ. Νομίζω ότι η συζήτηση αυτή πρέπει να μεταφερθεί στο αντίστοιχο νήμα για το p2p lending.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Reactor

Mintos.com 17 Jul 2018 15:16 #8

O όρος «Σχήμα Πόντσι» (Ponzi Scheme) αναφέρεται σε οποιαδήποτε χρηματική απάτη στηρίζεται σε «πυραμίδα» επενδυτών. Η πυραμίδα επενδυτών αποτελεί ένα παράνομο επενδυτικό σχήμα που περιλαμβάνει την πληρωμή απόδοσης σε επενδυτές από τα χρήματα που πληρώνονται από μεταγενέστερους επενδυτές, αντί από τα καθαρά κέρδη που συγκεντρώνονται από πραγματικές πωλήσεις.

Συγκεκριμένα εικονικές επιχειρήσεις λειτουργούν ως φενάκη του εκάστοτε απατεώνα που διαχειρίζεται την απάτη χρησιμοποιώντας τα κεφάλαια νέων επενδυτών για να καλύψει τα κενά που αφήνει πίσω της η υπεξαίρεση χρημάτων από τους παλαιότερους επενδυτές. Ο στόχος της οποίας εικονικής επιχείρησης ή ατόμου είναι να πείσει κάποιους ανθρώπους να επενδύσουν σε κάτι, ενδεχομένως και μη διευκρινίσιμο προϊόν, με την υπόσχεση εγγυημένης απόδοσης. Σε αυτές της περιπτώσεις το κίνητρο επένδυσης αφορά υψηλό επιτόκια και κατ' επέκταση η αποπληρωμή των επενδυτών δημιουργεί δικλείδες επενδυτικής ασφαλείας για υποψηφίους επενδυτές που συρρέουν να επενδύσουν. Όπως γίνεται σαφές η ανατροφοδότηση της πυραμίδας - συστήματος απαιτεί όλο και περισσότερους επενδυτές πράγμα που αποδεικνύει μελλοντικά τη βραχυβιότητα της διαδικασίας αυτής και του όλου σχεδίου. Μπορεί να συνεχίζεται θεωρητικά άπειρον ή έστω για όσο καιρό εισρέουν νέα κεφάλαια. Το είδος αυτής της απάτης πήρε «τιμητικά» το όνομα του πρώτου διδάξαντος, του Ιταλού Τσαρλς Πόντσι. Βέβαια η πρώτη αναφορά σε αντίστοιχο σχήμα έγινε από τον Τσαρλς Ντίκενς το 1857 στη νουβέλα του με όνομα Little Dorrit.
The administrator has disabled public write access.

Mintos.com 18 Jul 2018 02:20 #9

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Πολύ σωστά όλα αυτά σχετικά με τα Ponzi schemes, αλλά πως συνδέονται με την πλατφόρμα Mintos; Θεωρείς ότι η Mintos είναι ponzi; Ή μήπως όλες οι πλατφόρμες p2p lending;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds