Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 14 Mar 2016 21:24 #37

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
λοιπον μπήκα να κάνω ανάληψη και ξεκίνησα να μελετάω τις λεπτομέρειες των δανείων.
Τελικά αποφάσισα να το αναβάλλω για το Πάσχα και μετά, κατέβασα υλικό και θέλω να το ψάξω καλύτερα.
Τα είχα βάλει στον αυτόματο manager και έχει απόδοση στο 9% περίπου.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Regal, aceman

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 22 Apr 2016 16:41 #38

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Την καλησπέρα μου.

Καινούργιο μέλλος και πρώτο μήνυμα. Είχα ασχοληθεί πριν πολλά χρόνια με e-gold και HYIP αν θυμάμαι καλά ότι λέγεται έτσι. Φυσικά ήταν μεγάλη ψευτιά και καθαρά από τύχη δεν είχα χάσει χρήματα τότε. Δεν είχα ιδέα για τα p2p lending προγράμματα μέχρι που έπεσα σε μια διαφήμιση της viventor. Όντας φοβισμένος από την εμπειρία που είχα τότε, είπα να ψάξω στο γούγλη μήπως υπάρχει ελληνικό φόρουμ που να ασχολείται με επενδύσεις και τα συναφή. Μου έβγαλε πρώτο το tsig κι έγινα μέλλος για να ανοίξω θέμα εδώ αλλά διαπίστωσα πως υπάρχει ήδη από το 2014. Διάβασα όλα τα ποσταρίσματα κι ήθελα να σας ρωτήσω. Τί παίζει τελικά με δαύτα; Πόσο ρίσκο υπάρχει κι αν αξίζει γενικά η όλη φασαρία. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 22 Apr 2016 21:16 #39

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Η Viventor καλούτσικη φαίνεται αλλα υπάρχουνε και καλύτερες επιλογές κατά την γνώμη μου αυτήν την στιγμή που λειτουργούνε περισσότερο καιρό και παρέχουνε δάνεια με μεγαλύτερο επιτόκιο.
Το ρίσκο των p2p platforms εξαρτάται από το που δραστηριοποιούνται, πόσο καιρό είναι ανοικτές, ποσο επιτόκιο έχουνε τα δάνεια, κλπ. Εμενα μου φαίνεται καλή επένδυση πάντως.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: aceman

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 23 Apr 2016 02:46 #40

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Αν κατάλαβα καλά όμως, η Viventor παρέχει ασφάλεια επένδυσης; Εννοώ, για το κεφάλαιο που διαθέτεις..
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 24 Apr 2016 03:00 #41

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Ναι, η Viventor παρέχει Buyback Guarantee σε περίπτωση που δεν πληρώνει ο δανειολήπτης, όπως όμως και αρκετές άλλες πλατφόρμες. Αυτήν βεβαια την εγγύηση δεν ξέρεις αν θα μπορέσει να την τηρήσει η οποιαδήποτε εταιρία (αν και τα δάνεια που προσφέρει η Viventor φαίνονται αρκετά ασφαλή με μια πρόχειρη ματιά που έριξα).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: aceman

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 24 Apr 2016 15:58 #42

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Ευχαριστώ για την απάντηση. Τους έστειλα τα "χαρτιά" για εξακρίβωση κι αναμένω.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 24 Apr 2016 21:06 #43

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Νομίζω χαρτιά χρειάζεται μόνο για να κάνεις ανάληψη. Για να καταθέσεις και να αρχίσεις δεν χρειάζεται κάτι σωστα? Επίσης ποιά πιστεύετε οτι είναι η καλύτερη πλατφόρμα? Και κάτι άλλο ανάποδο. Μπορείς να δανιστείς απο αυτούς και πώς γίνεται??
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2016 02:04 #44

  • aceman
  • aceman's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 167
  • Thank you received: 36
  • Karma: 5
Θέλω να είμαι εντάξει με τα χαρτιά από την αρχή κι όχι να ψάχνομαι μετά. Γι' αυτό.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 25 Apr 2016 04:21 #45

  • James (Ito)
  • James (Ito)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Για δανεισμο η μεγαλυτερη πλατφορμα αυτη τη στιγμη στην Ευρωπη ειναι η Zopa.
Εχουν 1bn GBP στο book τους.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds