Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 14 Feb 2020 13:13 #235

  • Lefteris
  • Lefteris's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Μην ακούτε τους bloggers βγάζουν τρελά λεφτά από τα affiliate links, θα προωθούσαν οτιδήποτε και όσο πιο shady είναι μια πλατφόρμα τόσο περισσότερα δίνει. Επίσης επειδή αναφέρθηκε στο Trustpilot η Envestio είχε 5 αστέρια έως που πήραν 30 και εκατομμύρια και εξαφανιστήκαν.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 19 Mar 2020 22:15 #236

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
Υπάρχει κανείς εδώ που ασχολείται ακόμα;
Ασχολούμαι με τη mintos αλλά δε τα βλέπω καλά τα πράγματα και θα ήθελα τη γνώμη σας.
  1. Ένα μεγάλο ποσοστό των επενδύσεων μου είναι σε κατάσταση grace ή Late. Αυτή τη στιγμή αφορά πάνω από το 40% των επενδύσεων. Δεν είμαι ο μόνος απ ότι είδα όμως
  2. Υπάρχουν σταθερά pending payments
  3. Βλέπω καμπάνιες με bonus για τις οποίες σχολιάζουν αρνητικά και πολλοί είναι καχύποπτοι

Ποια η γνώμη μας, ετοιμάζεται μπουμ;
προσωπικά έχω παγώσει κάθε επένδυση και μόλις γίνουν οι πληρωμές θα αποσύρω το κεφάλαιο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Scrooge (unclescrooge), γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Mar 2020 01:07 #237

Κι εγω στην ίδια κατάσταση με εσενα είμαι. Εχω παγώσει το autoinvesting και οταν μαζεύεται ένα μικρό ποσό κάνω withdrawal περίπου κάθε 2-3 εβδομάδες.

Προσωπικά θεωρώ ότι η κατάσταση με τον ιό θα οδηγήσει σε κανόνια αν Οχι όλης της mintos σιγουρα κάποιων originators.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Mar 2020 01:26 #238

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
είμαι καινούργιος στη mintos αλλά αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου φυσιολογική.
δε ξέρω πριν σε τι ποσοστό παίζανε τα grace/late αλλά μου φαίνεται τώρα οι μισοί δε πληρώνουν και αν συνεχιστεί η κατάσταση οι περισσότεροι δε θα πληρώνουν. Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι πάμε για μπουμ.
Ελπίζω να προλάβουμε....

Ξέχασα να αναφέρω ότι ανέβηκαν και οι αποδόσεις. Θα το προσέξατε όσοι ασχολείστε.
Η finko δίνει 16% σε πολλά δάνεια ενώ πριν κάποιες μέρες ήταν τουλάχιστον 1 μονάδα κάτω. Και παρόλο αυτά πολλά είναι διαθέσιμα ενώ παλαιότερα τα είχαν προλάβει αν αργούσες.
Κίνηση απελπισίας μου μυρίζει.
Last Edit: 20 Mar 2020 01:48 by nikolaosa.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Scrooge (unclescrooge), γιώργης (yorgi), vortex

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Mar 2020 03:27 #239

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι σίγουρα πολύ άσχημη. Τέτοιος πανικός δε δημιουργήθηκε ούτε όταν χρεοκόπησαν 5-6 LOs συνεχόμενα το τελευταίο εξάμηνο: 1.6+ εκ. δάνεια με έκπτωση μέχρι και 20% στη δευτερογενή! Επιτόκια 20+%, cashback campaigns και κανείς δεν αγοράζει... Τα pending payments αυξάνονται καθημερινά.

Κανείς δε μπορεί να γνωρίζει τι θα συμβεί στο μέλλον, πάντως η εκτίμησή μου είναι ότι η πλατφόρμα θα αντέξει, καθώς είναι μακράν η μεγαλύτερη p2p lending πλατφόρμα στην Ευρώπη (βέβαια αυτό εξαρτάται και από το πότε και πως θα τελειώσει αυτή η ιστορία με τον κορωνοϊό, αν θα οδηγήσει σε παγκόσμια ύφεση και πόσο θα κρατήσει αυτή, κλπ.). Το πρόβλημα βρίσκεται όντως στους LOs, πόσοι θα αντέξουν χωρίς ρευστότητα. Πάντως, δε θα μου έκανε εντύπωση αν οι μισοί χρεοκοπούσαν.

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Είτε κάποιος περιμένει να δει πως θα εξελιχθεί η κατάσταση, με αρκετή πιθανότητα να χάσει μέρος ή και όλα τα χρήματά του, είτε πουλάει στη δευτερογενή με έκπτωση της τάξης του 20% με την ελπίδα ότι κάποιος θα αγοράσει και αποδέχεται τις απώλειες στην επένδυσή του.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: pka

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Mar 2020 03:04 #240

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
buyback δεν εχουν;
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Mar 2020 13:44 #241

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
pka wrote:
buyback δεν εχουν;
Αυτό σε καλύπτει αν ο δανειζόμενος δε πληρώσει. Τότε σε πληρώνει ο LO.
Το πρόβλημα είναι αν σκάσει ο LO. Εκεί την έκατσες.
Κυριολεκτικά πάντως τα περισσότερα δάνεια που είναι να αποπληρωθούν μπαίνουν σε κατάσταση late/grace. Που σημαίνει δε πληρώνουν ή αργούν πολύ. Αν συνεχιστεί αυτό θα σκάσουν κανόνια
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Mar 2020 23:51 #242

  • Christos (Dakis)
  • Christos (Dakis)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 6
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Καλησπέρα!

Κ εγώ πριν λίγες μέρες ξεκίνησα με την mintos. Προτίμησα μεγαλύτερη ασφάλεια. Αν δε τα τσακίσει όλα ο corvid-19 ίσως συνεχίσω και με Grupeer.

Βέβαια έχω μπόλικες απορίες. Πριν τις παραθέσω εδώ έψαξα να δω αν υπάρχει κάποια ομάδα ή σελίδα στο fb κ δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Δε μιλάω για ομάδες από blogers. Εσείς έχετε βρει κάτι ελληνικό για το άθλημα στο fb? Αν όχι σκέφτομαι να φτιάξω μία ομάδα.

Προς το παρόν λοιπόν με απασχολεί (εκτός από τον corvid) αν επηρεάζει την απόδοση το πόσους μήνες διάρκεια θα ορίσω και αν μπορώ να τα τραβήξω πριν να περάσουν οι μήνες που όρισα χωρίς να πουλήσω σε secondary market.

Ζητάω πολλά ε?
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Mar 2020 23:59 #243

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
nikolaosa wrote:
Αυτό σε καλύπτει αν ο δανειζόμενος δε πληρώσει. Τότε σε πληρώνει ο LO.
Το πρόβλημα είναι αν σκάσει ο LO. Εκεί την έκατσες.
Κυριολεκτικά πάντως τα περισσότερα δάνεια που είναι να αποπληρωθούν μπαίνουν σε κατάσταση late/grace. Που σημαίνει δε πληρώνουν ή αργούν πολύ. Αν συνεχιστεί αυτό θα σκάσουν κανόνια

φανταζομαι θα εχει γινει καποια ρυθμιση με παγωμα των δοσεων οπως εγινε και στην Ελλαδα. Αυτο δεν ξερω πως μεταφραζεται απο τους loan originators. Σε αλλες πλατφορμες που δεν εχει δευτερογενη αγορα σου δινουν την ευχερεια οποιαδηποτε στιγμη θελεις να βγεις. εξαγοραζει η πλατφορα οτι εχεις. βεβαια δεν παιρνεις τον τοκο, αλλα εχεις τα λεφτα σου.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.068 seconds