Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Nov 2019 10:54 #217

nikolaosa wrote:
παιδιά στη mintos δεν έχω κάνει το 2ο βήμα Verify your identity

Η διαδικασία πως γίνεται; Όπως και στη N26, Μιλάς με υπάλληλο τους και απαντάς στις ερωτήσεις του; Ή είναι αυτοματοποιημένα;
Δε τα πάω και τόσο καλά στα αγγλικά όταν είναι να μιλήσω. Στα γραπτά δεν έχω πρόβλημα

Δεν είχε χρειαστεί να μιλήσω με κανέναν, γραπτά ήταν όλα :)
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Nov 2019 12:49 #218

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
Χρήστος (chr_) wrote:
Δεν είχε χρειαστεί να μιλήσω με κανέναν, γραπτά ήταν όλα :)

ρωτάω επειδή ζητάει να ανοίξω την κάμερα και με ενημερώνει ότι θα ζητήσει κάποιες πληροφορίες όπως την πηγή των κεφαλαίων.
Θεώρησα ότι θα μιλήσω με υπάλληλο όπως έκανα με τη N26
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Jan 2020 19:07 #219

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Σχετικά με τα κέρδη από p2p lending πλατφόρμες, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να καθορίζει πως δηλώνονται στην Εφορία; Έχω ρωτήσει πολλούς λογιστές, αρκετούς υπαλλήλους/διευθυντές/επόπτες σε 2 Εφορίες, καθώς και στο Υπουργείο Οικονομικών, και δεν έχω πάρει μια σαφή απάντηση. Οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τη νέα αυτή μορφή επένδυσης, ενώ οι απαντήσεις συνήθως εμπίπτουν σε μια από τις τρεις παρακάτω κατηγορίες:

1) Οι τόκοι δηλώνονται ως τόκοι αλλοδαπής προέλευσης και τα κέρδη από αγοραπωλησίες στη δευτερογενή αγορά ως κέρδη από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής

2) Πρέπει να δηλωθούν υποχρεωτικά ως κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έναρξη στην Εφορία, ασφάλιση στον ΕΦΚΑ, παρακολούθηση από λογιστή, κλπ.)

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

Τι μπορεί να κάνει κάποιος προκειμένου να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει αργότερα "μπλεξίματα" με την Εφορία; Είπαμε να είμαστε εντάξει στις φορολογικές μας υποχρεώσεις, αλλά τι γίνεται όταν δε γνωρίζουμε ποιες ακριβώς είναι αυτές, και δεν υπάρχει και κάποιος "υπεύθυνος" να μας πληροφορήσει σχετικά;
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Jan 2020 19:28 #220

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
vortex wrote:
Σχετικά με τα κέρδη από p2p lending πλατφόρμες, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη που να καθορίζει πως δηλώνονται στην Εφορία; Έχω ρωτήσει πολλούς λογιστές, αρκετούς υπαλλήλους/διευθυντές/επόπτες σε 2 Εφορίες, καθώς και στο Υπουργείο Οικονομικών, και δεν έχω πάρει μια σαφή απάντηση. Οι περισσότεροι αγνοούν παντελώς τη νέα αυτή μορφή επένδυσης, ενώ οι απαντήσεις συνήθως εμπίπτουν σε μια από τις τρεις παρακάτω κατηγορίες:

1) Οι τόκοι δηλώνονται ως τόκοι αλλοδαπής προέλευσης και τα κέρδη από αγοραπωλησίες στη δευτερογενή αγορά ως κέρδη από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής

2) Πρέπει να δηλωθούν υποχρεωτικά ως κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (έναρξη στην Εφορία, ασφάλιση στον ΕΦΚΑ, παρακολούθηση από λογιστή, κλπ.)

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

Τι μπορεί να κάνει κάποιος προκειμένου να είναι σίγουρος ότι δε θα έχει αργότερα "μπλεξίματα" με την Εφορία; Είπαμε να είμαστε εντάξει στις φορολογικές μας υποχρεώσεις, αλλά τι γίνεται όταν δε γνωρίζουμε ποιες ακριβώς είναι αυτές, και δεν υπάρχει και κάποιος "υπεύθυνος" να μας πληροφορήσει σχετικά;

χωρις να ειμαι ειδικος, πιστευω πως θεωρουνται εσοδα απο τοκους ή πωληση τιτλων. εσυ ενα επιτοκιο λαμβανεις απο την υπηρεσια, δεν εχεις αμεση και ενεργη εμπλοκη στη χρηματοδοτηση ως επιχειρηση.
peter k (peterk) wrote:
Ευχαριστω για το σχολιο σου. Το εισοδημα απο p2p lending θεωρειται εισοδημα απο τοκους, και φορολογειται με 15% συν εισφορα αλληλεγγυης.
το ιδιο λεει και αλλο μελος μερικες σελιδες πισω.
Last Edit: 12 Jan 2020 19:32 by pka.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 12 Jan 2020 19:56 #221

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
vortex wrote:

3) Καλύτερα να μη δηλωθούν καθόλου! (δεν κάνω πλάκα, έχω πάρει κι αυτή την απάντηση τουλάχιστον 2-3 φορές)

δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργη αυτή η απάντηση
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Jan 2020 19:21 #222

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
nikolaosa wrote:
δε καταλαβαίνω γιατί σου φαίνεται περίεργη αυτή η απάντηση

Γιατι είναι φοροδιαφυγή σε ηλεκτρονική πλατφόρμα που καταγράφονται τα πάντα, για πάντα. Ε, δεν το λες και έξυπνο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Jan 2020 19:58 #223

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
CV wrote:
Γιατι είναι φοροδιαφυγή σε ηλεκτρονική πλατφόρμα που καταγράφονται τα πάντα, για πάντα. Ε, δεν το λες και έξυπνο.

Αν περάσει η πενταετία πέταξε το πουλάκι...
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Jan 2020 20:02 #224

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
gus (gus326) wrote:
Αν περάσει η πενταετία πέταξε το πουλάκι...
Αν. Αν δεν;
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 26 Jan 2020 22:58 #225

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
έσκασε το πρώτο
αν και υπήρχαν υποψίες ότι κάτι δε πήγαινε καλά
Λέτε να έχουμε συνέχεια;
ασχολείται κανείς;
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.076 seconds