Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 26 Apr 2019 01:35 #208

Atsibir wrote:
Τα κόστη που αναφέρεις είναι τα παρακάτω:

Direct client acquisition costs Από 424χιλ σε 1.3εκ (Η προμήθεια 1%)
Non-deductible VAT (ΦΠΑ) Από 23 χιλ σε 231χιλ
IT and communication expenses Από 88χιλ σε 221χιλ
Business development expenses in other countries Από 86χιλ σε 212χιλ,

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι τα κόστη αυτά αυξάνονται με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό απ ότι οι πωλήσεις.

Δυστυχώς είχα κάνει ήδη λογαριασμό πριν βρω το φορουμ οπότε χάνουμε το 1% :(

Καταρχήν ευχαριστίες για την ανάλυση σου. Κατατοπιστηκότατη.

Χωρις να δικηγόρος, νομίζω ότι στις συμβασεις που εχεις στη Mintos ειναι μεταξυ εσενα και του "loan originator" που ειναι διαφορες εταιριες (λίστα μπορείς να βρεις εδω: www.mintos.com/en/loan-originators/). Οπότε γενικά και η mintos να πηγαινει τρένο μπορεί να "σκάσει" ο loan originator στην οποια περίπτωση δεν ξερω τι μπορεις να κανεις.

Σε κάθε περίπτωση το p2p lending ειναι risky investment με δεδομένο ότι οι περισσότερες πλατφορμες λειτουργούν σε ολίγον grey area κανονιστικό καθεστώς που:
1) Μπορεί να αλλάξει
2) Μπορούν ευκολότερα να κάνουν μαγειρέμματα (ponzi schemes etc).
όπως ακριβώς έγινε στην Κίνα πριν κάνα χρόνο.

Στην Mintos oi αποδόσεις που δίνουν τα περισσότερα δάνεια (με buy back guarantee από τον originator) είναι καλές (8-11%) και τέτοιες αποδόσεις δύσκολο να έχεις σε άλλου είδους "επενδύσεις". Αλλά there is no free lunch.

Οπότε θεωρώ ότι τα p2p loans είναι risky assets και σαν τέτοια θα πρέπει να τα διαχειρίζεται κανείς στην γενικότερό diversified investment portfolio strategy του. Γενικότερα πάντως ναι η Mintos ίσως αυτή τη στιγμή προσφέρει από τις πιο ευχρηστες πλατφόρμες για p2p lending και τα τελευταία 3 χρόνια που την χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Last Edit: 26 Apr 2019 01:36 by Scrooge (unclescrooge).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV, Atsibir

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 09 May 2019 19:59 #209

Επισης, αν σας ενδιαφερει, ενας originator στο Mintos, η Capitalia, συνεργαστηκε με το Ευρωπαικο ταμειο επενδυσεων και εχει βαλει δανεια με 7-8% με την εγγυηση του ταμειου για το κεφαλαιο συν τοκους για 3 μηνες. Μπορειτε να διαβασετε λεπτομεριες στο blog του Mintos
Blogger @ p2pincome.eu/
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 03 Jun 2019 16:35 #210

  • archer100
  • archer100's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 3
  • Thank you received: 2
  • Karma: 2
Η Βρετανικη Lendy καταρρευσε ασχημα:

www.telegraph.co.uk/investing/news/165m-...-to-peer-firms-will/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), Thanasis (atsi)

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 07 Jun 2019 17:12 #211

Σωστά σου είπαν σχετικά με το 15%, ισχύει Θα σου πρότεινα να μην αρχίσεις με την Bondora, δεν έχει buyback guarantee και έχω διαβάσει ότι τα returns είναι χαμηλότερα του αναμενόμενου λόγω των defaults. Εγώ προσωπικά άρχισα με το Mintos και θα σου συμβούλευα να διαβάσεις το review μου αν σε ενδιαφέρει. Επίσης έχει και bonus 1% για τους πρώτους 3 μήνες από την έγγραφη.
Blogger @ p2pincome.eu/
Last Edit: 07 Jun 2019 17:13 by peter k (peterk).
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Aug 2019 17:44 #212

  • Kostas (Ram365)
  • Kostas (Ram365)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Thank you received: 7
  • Karma: 4
Εδω και 1 χρόνο παίδες που ασχολούμαι με το p2p lending παει ρολοι ;)

Εως τωρα από την Mintos τρεχω με απόδοση περίπου 14-16%

Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με το άθλημα εχω σχετικό review για την Mintos
www.mypoco.net/mintos-ellada-p2p-lending/

:)
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Sep 2019 00:30 #213

πρόσφατα έμαθα για το p2p lending και τη Mintos. μάλλον έχω μείνει πίσω :P
Διάβασα κάποια πράγματα για να μπω στο κλίμα ....
Αν και δε μου γεμίζει το μάτι, ασχέτως αν μερικοί μπορεί να έχουν βγάλει κέρδος, δε λέει κάτι αυτό, λέω να δοκιμάσω την τύχη μου

Οι αποδόσεις μου φαίνονται πολύ καλές κι αυτό με προβληματίζει. (Επιτόκιο μέχρι 22%????)
Τέλοσπάντων λέω να δοκιμάσω μ ένα μικρό ποσό.
  1. Η εγγραφή μπορεί να γίνει και με ταυτότητα; Δεν έχω διαβατήριο.
  2. Παίζει κανένα link με bonus για την εγγραφή;
  3. Μπορώ να μεταφέρω χρήματα ή να κάνω ανάληψη με revolut ή leopay και να μη χρησιμοποιήσω ελληνική τράπεζα;

Κάποια άλλη συμβουλή για πρωτάρηδες;

Ευχαριστώ
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Sep 2019 00:48 #214

Καλησπέρα,

1. Ναι μια χαρά και εγώ με ταυτότητα το έκανα.
2. Αν μπεις στο blog μου και κάνεις εγγραφή μέσω του link για το Mintos έχεις bonus εγγραφής 1% για τους πρώτους 3 μήνες σαν cashback. (p2pincome.eu/mintos-review/)
3. Ναι μπορείς και με Revolut. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ N26 άλλα έχω χρησιμοποιήσει και Revolut με επιτυχία.

22% πάντως δεν παίζει στο Mintos. Περίπου στο 12% υπολόγισε
Blogger @ p2pincome.eu/
Last Edit: 20 Sep 2019 00:49 by peter k (peterk). Reason: προσθηκη
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Sep 2019 01:04 #215

peter k (peterk) wrote:
Καλησπέρα,

1. Ναι μια χαρά και εγώ με ταυτότητα το έκανα.
2. Αν μπεις στο blog μου και κάνεις εγγραφή μέσω του link για το Mintos έχεις bonus εγγραφής 1% για τους πρώτους 3 μήνες σαν cashback. (p2pincome.eu/mintos-review/)
3. Ναι μπορείς και με Revolut. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ N26 άλλα έχω χρησιμοποιήσει και Revolut με επιτυχία.

22% πάντως δεν παίζει στο Mintos. Περίπου στο 12% υπολόγισε

ευχαριστώ για την απάντηση

ναι, το διάβασα ότι είναι λίγο πάνω από 10%. Και πάλι πολύ μου φαίνεται.
Το εως 22% (το διάβασα στο ελληνικό review) θα είναι προφανώς για περιπτώσεις χωρίς Buyback Guarantee

Θα δοκιμάσω με το link και τα ξαναλέμε....
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Nov 2019 02:30 #216

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
παιδιά στη mintos δεν έχω κάνει το 2ο βήμα Verify your identity

Η διαδικασία πως γίνεται; Όπως και στη N26, Μιλάς με υπάλληλο τους και απαντάς στις ερωτήσεις του; Ή είναι αυτοματοποιημένα;
Δε τα πάω και τόσο καλά στα αγγλικά όταν είναι να μιλήσω. Στα γραπτά δεν έχω πρόβλημα
Last Edit: 13 Nov 2019 02:31 by nikolaosa.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.190 seconds