Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing?

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 11 Dec 2014 11:57 #19

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
vag1129 wrote:
λοιπόν το παρατάω το Bondora, δεν βγάζω άκρη, θέλουν στην ταυτότητα να ειναι έγχρωμη φωτογραφια και ο λογαριασμος ΔΕΚΟ να έχει την διευθυνση με λατινικους χαρακτήρες!
Εγώ απλά τους έστειλα έναν λογαριασμό ΕΥΔΑΠ (δεν έχει την διεύθυνση στα λατινικά) και την ταυτότητα μπρός πίσω την σκάνναρα σε έγχρωμη μορφή ενώ η φωτογραφία που έχει η ταυτότητα είναι προφανώς ασπρόμαυρη. Τα δέχτηκαν και τα δυο χωρίς κανένα πρόβλημα. Εγώ στην θέση σου θα τους έστελνα ένα mail στο support και θα τους εξηγούσα ότι οι Ελληνικές ταυτότητες έχουνε ασπρόμαυρες φωτογραφίες και ότι άλλο πρόβλημα έχεις και θα ρώταγα τι να κάνω από εκεί και πέρα. Απαντάνε μέσα σε μια εργάσιμη μέρα (από την εμπειρία μου). Εγώ έχω αρχίσει ήδη να επενδύω και μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να επενδύσω 600 euro. Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν όντως θα έχω κέρδος και πόσο θα είναι αυτό για τα επόμενα 1 με 2 χρόνια τουλάχιστον.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 13 Dec 2014 16:58 #20

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
αποφάσισα να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα και τους έστειλα e-mail εξηγώντας τους τι γίνεται.
Εν τω μεταξύ βλέπω περίεργα πράγματα και το P2P μπαίνει παντου, και γίνεται mainstream,
τα τσακάλια στην Αγγλία το βάζουνε στα ISAs που ειναι σαν τα αποταμιευτικά-επενδυτικά προγράμματα που πουλάνε διάφοροι στην Ελλάδα
ένα σχετικό infographic
http://www.crowdfundinsider.com/2014/12/59295-peer-peer-isa-revolution-infographic/
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Dec 2014 20:00 #21

Αγαπητε Reactor

εχεις κανει καποια συναλλαγη μεχρι στιγμης;
ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου;

Δεν εχω χρησιμοποιησει καποια απο τις πλατφορμες p2p lending αλλα εχω θετικες εμπειριες απο αλλες p2p υπηρεσιες στο παρελθον. Θα με ενδιεφερε να δοκιμασω το αθλημα. Μετα απο μια συντομη μελετη στο αντικειμενο ειδα οτι οι μεγαλυτερες εταιριες παροχης p2p lending ειναι οι lendingclub.com και prosper.com.

Εχει καποιος εμπειριες με τις παραπανω;

Ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Dec 2014 23:23 #22

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
για το Prosper και το Lending Club θέλει διευθυνση κατοικίας στις ΗΠΑ.
έχω ξεκινήσει με ένα μικρό ποσό στο Bondora, για την ώρα παρακολουθω πως δουλεύει, μελετάω τους όρους χρήσης κτλ
ενδιαφέρον είναι ότι όταν γίνεται δεκτό το ποσό που βάζεις σου έρχεται κανονικό συμβόλαιο, ενώ φαίνεται ότι τηρούν όλους τους όρους συμβατικής ενημέρωσης των επενδυτών, άλλωστε δεν θα έπαιρνε άδεια αλλιώς από τον βρεταννικό regulator.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 21 Dec 2014 00:08 #23

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Σχετικά με την Bondora συνεχίζω να επενδύω(σχεδόν αποκλειστικά σε δάνεια Εστονίας λόγο μικρότερου default rate), η εγγραφή μου είχε γίνει ομαλά (ο vag1129 ίσως είχε άλλη εμπειρία). Για αποδόσεις δεν μπορώ να σας πω όπως προανέφερα. Μπορείς όμως να κοιτάξεις από πιο παλιούς χρήστες από αυτό το site.
p2pindependentforum.com

Επίσης καλό θα ήτανε άμα κάποιος έχει επενδύσει ή έχει κάποια πηγή πληροφοριών για την Fixura ή άλλες p2p lending πλατφόρμες διαθέσημες για Ελλάδα να το μοιραστεί μαζί μας :D
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 04 Mar 2015 01:20 #24

  • Reactor
  • Reactor's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 58
  • Thank you received: 18
  • Karma: -13
Λοιπόν, βρήκα μερικές ακόμα πλατφόρμες για p2p lending οπου μπορεί κάποιος να επενδύσει από Ελλάδα. Δεν τα έχω ψάξει σε βάθος ακόμα.

mintos
Ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο 2014 στην Λετονία και ελέγχετε από το Κέντρο Προστασίας των Δικαιωμάτων των Καταναλωτών της Λετονίας.
mintos.lv/en/

rebuildingsociety
Ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο 2012 στην UK και ελέγχετε από την FCA
Στην συγκεκριμένη δανείζεις σε επιχειρήσεις (μερικοί το λένε p2b) που έχουν έδρα στην UK. Οπότε εδώ επενδύεις σε British Pounds (GPB).
www.rebuildingsociety.com

wellesley
Ελέγχετε από FCA. Η συγκεκριμένη έχει πολύ μικρά επιτόκια (max 6%) και οι επενδύσεις γίνονται σε British Pounds. Δεν έχω κοιτάξει σχεδόν καθόλου για αυτήν απλός την αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το ψάξει.
www.wellesley.co.uk

Επενδύσεις σε άλλο νόμισμα προφανώς θα είναι ευάλωτες σε αυξομειώσεις της ισοτιμίας και αυτό ίσος επηρεάσει την απόδοση τους.

Επίσης δεν έχω διασταυρώσει ακόμα της παραπάνω πληροφορίες αν και φαίνονται αρκετά αξιόπιστες.

Τέλος βρήκα και ένα άρθρο που έλεγε ότι άνοιξε η Fixura τον Αύγουστο 2010. (το αναφέρω διότι παρόλο που υπάρχει έλλειψη πληροφοριών για την Fixura το ότι είναι 5 χρονια ανοικτή προσδίδει κάποια αξιοπιστία)
www.p2p-banking.com/countries/baltic-fix...-lending-in-finland/

Αν ανοίξω κάποιον λογαριασμό σε κάποια από της παραπάνω η βρω επιπλέον πληροφορίες θα ξαναpostaro.

Edited: added wellseyley
Last Edit: 04 Mar 2015 01:28 by Reactor.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: y (t8), vortex

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 04 Mar 2015 21:23 #25

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
εγώ παίζω μόνο με το Bondora τελικά, είναι το πιο απλό για παρκάρισμα και το πιο μελετημένο σαν δομή και υλοποίηση.
Στέλνεις εύκολα τα χρήματα με e-banking, σετάρεις αυτόματα έναν Portflolio Manager και όλα γίνονται αυτόματα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 20 Jul 2015 21:01 #26

κάτι νεότερο σχετικά?
έβγαλε κάποιος λεφτά από αυτή την ιστορία?
ή είναι άλλη μια μορφή 'πυραμίδας'
για την οποία επιπλέον κινδυνεύεις +να φορολογηθείς?
(δεν παίρνω θέση, απλά ρωτάω)
ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Ασχολείται κανείς με Peer To Peer Lending και Motif Investing? 22 Jul 2015 01:15 #27

  • vag1129 (Akis Papas)
  • vag1129 (Akis Papas)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Posts: 373
  • Thank you received: 124
  • Karma: 9 (3)
κάτι νεότερο σχετικά?
έβγαλε κάποιος λεφτά από αυτή την ιστορία?
ή είναι άλλη μια μορφή 'πυραμίδας'
για την οποία επιπλέον κινδυνεύεις +να φορολογηθείς?

εγώ συνήθως κρίνω τα πειράματα που κάνω μόλις συμπληρώσω ένα χρόνο δηλαδή σε 6 μήνες περίπου και αφού κάνω όλο τον κύκλο μέχρι την ανάληψη ή την ρευστοποίηση.

η πρώτη εντύπωση είναι ότι φαίνεται αρκετά διαφανής σε σχέση με τον επενδυτή,
φαντάσου στη συμβατική τράπεζα να αποφάσιζες εσύ για το που θα έδινε η τράπεζα τα λεφτά σου ως δάνεια (τα λεφτα που για σένα είναι κατάθεση). Έτσι ενημερώνεσαι και υπογράφεις για κάθε δάνειο ξεχωριστά πράγμα εντυπωσιακό σε μας που έχουμε συνηθίσει να μας φέρονται σαν προβατα και γκιαούρηδες.

παραθέτω το account summary, φυσικά λόγω capital controls δεν έχω κάνει πρόσφατες καταβολές αλλά τρέχουν τα παλιά δάνεια.
επίσης μετά από μερικούς μήνες βαρέθηκα να υπογράφω δάνεια έχω σετάρει έναν account manager για να τα κάνει αυτόματα.


AVAILABLE AND RESERVED FUNDS (€) 1120
INTEREST & LATE CHARGES RECEIVED (€) 130
INVESTMENTS (€) 5450
PRINCIPAL REPAID (€) 3440
LOANS SOLD (€) 0
OUTSTANDING PRINCIPAL (€) 2000
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi), Onisilos
Time to create page: 0.067 seconds