Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Mar 2023 07:13 #334

sonik wrote:
Αυτό που λες το γνωρίζω.Αλλα δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος.Το πόσο στο πεδίο μπορείς να το ορίσεις εσύ για να βγει αυτόματα ο υπολογισμός βάσει του επιτοκίου που δίνει η κάθε τράπεζα και δεν θεωρείται το πεδίο αυτό ότι είναι το ελάχιστο ποσό που υποχρεώνει η κάθε προθεσμιακη.Με αλλά λογια το πεδίο αυτό που αναφέρεις δεν θεωρείται το ελάχιστο ποσό για κάθε προθεσμιακη αλλά για τον υπολογισμό των τόκων.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο tsig.
Φίλε sonik, το ποσό είναι για τον υπολογισμό του τόκου αλλά λειτουργεί και σαν φίλτρο και κρύβει τις προθεσμιακές που έχουν μεγαλύτερο ελάχιστο.
Στις προθεσμιακές μπαίνει ως προεπιλογή ελάχιστο 100.000 ευρώ.
Μήπως χρειάζεται να αυξήσουμε την προεπιλογή;
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Mar 2023 15:00 #335

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
Εγώ βλέπω έχουν βρει άλλη στιαπου οι Ελληνικές Τράπεζες και το κάνανε μόδα. Αντί να αυξήσουν τα επιτόκια όπως θα όφειλαν να κάνουν σε τρίμηνα και εξάμηνα, σου λένε τώρα αν θες μεγάλα επιτόκια βάλε τα λεφτά σου πάνω από χρόνο και το επιτόκιο θα αυξάνετε κάθε τρίμηνο. Και όλα αυτά για να επιμένουν να σε πείσουν ότι αν θες μεγαλύτερες αποδώσεις βάλε τα λεφτά σου σε αμοιβαία και ομόλογα να στα φάνε οι αγορές και να πάρουν αυτοί προμήθειες και μπόνους. Με λίγα λόγια είμαστε Τανζανία
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), stratosb

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Mar 2023 15:07 #336

  • Vasileios1981
  • Vasileios1981's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 101
  • Thank you received: 60
  • Karma: 0
tsouk wrote:
Attica Bank-Thrivest: Κατ' αρχήν συμφωνία με οδικό χάρτη για Παγκρήτια.
www.euro2day.gr/news/enterprises/article...onia-me-odiko-h.html

Σίριαλ επεισόδιο νούμερο 245 seasson 5 . Με άλλα λόγια περιμένουμε το κράτος (ο Έλληνας) να πληρώσει τα χρέη και εμείς να κάνουμε μετά τους CEO και μανατζερ και να σκάμε χαμόγελα τύπου know how. Πήρανε μία υγιή μη συστημική τράπεζα και την αλλάξανε τα φώτα οι ίδιοι οι πολιτικοί και τώρα μετά από χρόνια ψάχνουνε τάχα πως να την σώσουν.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 22 Mar 2023 21:38 #337

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
Ο Τσιγκούνης (T$ig) wrote:
Φίλε sonik, το ποσό είναι για τον υπολογισμό του τόκου αλλά λειτουργεί και σαν φίλτρο και κρύβει τις προθεσμιακές που έχουν μεγαλύτερο ελάχιστο.
Στις προθεσμιακές μπαίνει ως προεπιλογή ελάχιστο 100.000 ευρώ.
Μήπως χρειάζεται να αυξήσουμε την προεπιλογή;

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Last Edit: 22 Mar 2023 21:47 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Mar 2023 10:30 #338

sonik wrote:
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Φίλε sonik, μάλλον έχεις δίκιο, άλλαξε η προεπιλογή του ποσού στο μέγιστο προσφερόμενο. Ελπίζω έτσι να είναι πιο χρήσιμος ο πίνακας.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 23 Mar 2023 12:04 #339

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
sonik wrote:
Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να αυξήσετε την προεπιλογή γιατί οι 100.000 είναι κάτι σαν μέσος όρος των καταθετών για να έχουν μια εικόνα του ποσού που λαμβάνουν βάσει επιτοκίων.
Για μένα το πιο σωστό θα ήταν ο κεντρικός πίνακας να έχει σαν αρχή και βαση το υψηλότερο επιτοκιο ανεξαρτητου ελάχιστου ποσού και να περιλαμβάνει όλα τα ελάχιστα είτε είναι 50 ευρώ είτε 500.000 ευρώ.
Πρωτίστως τους καταθέτες ενδιαφέρει το υψηλότερο επιτόκιο και μετά το ελάχιστο ποσό που απαιτείται για κλείσιμο προθεσμιακης όταν οι διαφορές στα πόσα είναι σχετικά κοντα.
Θέλω να πω τι νόημα έχει να φαίνεται ελάχιστο ποσό 10Κ με 2% και να μην φαίνεται το 3% με 20Κ.Παραδειγμα θέτω.
Ας βρεθεί ένας τρόπος να φαίνονται όλα στον κεντρικό πίνακα.
Για παράδειγμα υπάρχει προθεσμιακη άνω των 300Κ στο ΤπΔ που δεν φαίνεται πουθενά στον κεντρικό πινακα.Δεν θα έπρεπε να φαίνεται και αυτή κάπου; Μόνο αν πατήσεις τράπεζα ΤπΔ και βάλει πόσο φαίνεται.Αν ορίσεις μόνο πόσο τα 300Κ αλλά δεν επιλέξεις τράπεζα δεν εμφανίζεται.
Νομίζω ότι έτσι μπερδεύεται ο κόσμος.
Οπότε ή αυξάνεται το ποσό προεπιλογής σε ότι μεγαλύτερο υπάρχει είτε είναι 300Κ είτε ένα μύριο είτε μπορείτε να φτιάξετε ένα ακόμη πεδίο όπου θα ορίζεται το ελάχιστο ποσό προθεσμιακης και το άλλο πεδίο θα παραμείνει για να υπολογίζει το σύστημα αυτόματα τα ποσά των τοκων.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι θα πρέπει να φαίνεται πάντα το υψηλότερο επίσημο επιτόκιο προθεσμιακης είτε το ελάχιστο για να κλείσεις προθεσμιακη είναι ένα ευρώ είτε ένα μύριο.
Και εγω συμφωνώ απολύτως, σκεφτόμουν να γράψω ακριβώς το ιδιο. Νομίζω το 99% συμφωνεί. Σωστά εφαρμόστηκε, έπρεπε να έχει γίνει ηδη. Πολύ καλύτερος ο πίνακας τωρα. Προσωπικά έβαζα κάθε φορά πόσο 300.000 για να δω τα μεγαλύτερα επιτόκια. Γλυτωσα από το να το κάνω κάθε φορά. :)
Last Edit: 23 Mar 2023 12:07 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Τα υψηλότερα επιτόκια προθεσμιακών στην Ελλαδα 01 Apr 2023 13:32 #340

  • kostas33334
  • kostas33334's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 98
  • Thank you received: 49
  • Karma: 0
HSBC για +2000€ 1,95 το τρίμηνο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Φαλιρίζει η Eurobank; 02 Apr 2023 20:58 #341

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Ρεκόρ αύξησης των CDS (=ασφάλιστρα κινδύνου έναντι χρεοκοπίας) της Eurobank, στα 396,31!
archive.ph/8ds9l
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 02 Apr 2023 20:59 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

; 02 Apr 2023 21:59 #342

  • Nik (Nikolaosf)
  • Nik (Nikolaosf)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 23
  • Thank you received: 8
  • Karma: 0
Αυτό σημαίνει ότι δεν πάει πολύ καλά....σωστά?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.079 seconds